Battle for Wesnoth 1.12 (wesnoth-manual) - en to pt translation catalogue (470 entries)

note: type: Attribute 'lang' of: <book>
en: en
pt: pt

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: Battle for Wesnoth User&#8217;s Manual
pt: Manual de Utilizador da “Batalha por Wesnoth”

note: type: Content of: <book><preface><title>
en: Preface
pt: Prefácio

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
pt: A Batalha por Wesnoth é um jogo por turnos de estratégia num ambiente medieval.

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: Build up a great army, gradually training raw recruits into hardened veterans. In later games, recall your toughest warriors and form a deadly host against whom none can stand! Choose units from a large pool of specialists, and hand pick a force with the right strengths to fight well on different terrains against all manner of opposition.
pt: Construa um grande exército, progressivamente treinando recrutas rasos em veteranos endurecidos. Em jogos mais tardios, convoca os teus guerreiros mais resistentes e forma um anfitrião mortal contra quem ninguém pode suportar! Escolha as unidades a partir de um grande grupo de especialistas, e a mão de levar uma força com as forças certas para lutar bem em diferentes terrenos contra todo tipo de oposição.

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
pt: Wesnoth tem muitas diferentes sagas à espera de serem jogados. Podes lutar contra os orcs, mortos-vivos, e os bandidos nas marchas do Reino de Wesnoth, lutar ao lado de dragões nos picos elevados, elfos nos bosques verdes de Aethen, anões nos grandes salões de Gnalga, ou mesmo aquáticos na Baía das Pérolas. Podes lutar para reconquistar o trono de Wesnoth, ou utilizar o teu terrível poder sobre os morto-vivos para dominar a terra dos mortais, ou levar a tua tribo Orc gloriosa à vitória contra os humanos que ousaram roubar as tuas terras.

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: You will be able to select from among over two hundred unit types (infantry, cavalry, archers, and mages are just the beginning) and fight actions ranging from small-unit ambushes to clashes of vast armies. You can also challenge your friends – or strangers – and fight in epic multi-player fantasy battles.
pt: Serás capaz de selecionar entre mais de 200 tipos de unidades (infantaria, cavalaria, arqueiros e magos são apenas o começo) e combater ações que vão desde pequenas unidades emboscadas até choques de grandes exércitos. Podes também desafiar os teus amigos — ou estranhos — e lutar em batalhas épicas de fantasia com vários jogadores.

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: Battle for Wesnoth is open-source software, and a thriving community of volunteers cooperates to improve the game. You can create your own custom units, write your own scenarios, and even script full-blown campaigns. User-maintained content is available from an add-on server, and the very best of it is incorporated into Battle for Wesnoth&#8217;s official releases.
pt: Batalha por Wesnoth é software de código aberto, e uma próspera comunidade de voluntários colabora para melhorar o jogo. Podes criar as tuas próprias unidades personalizadas, escrever os teus próprios cenários, e até mesmo escrever campanhas inteiras. O conteúdo mantido pelo usuário está disponível a partir de um servidor de extras e os melhores deles serão incorporados nos lançamentos oficiais da Batalha por Wesnoth.

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Getting Started
pt: Começando

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: The World
pt: O mundo

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The known portion of the Great Continent, on which Wesnoth abides, is generally divided into three areas: the Northlands, which are generally lawless; the kingdom of Wesnoth and its occasional principality, Elensefar; and the domain of the Southwest Elves in the Aethenwood and beyond.
pt: A parte conhecida do grande continente, em que se rege Wesnoth, é geralmente dividida em três áreas: as Terras do Norte, que são geralmente sem lei; o reino de Wesnoth e o seu principado ocasional, Elensefar; e o domínio dos Elfos do sudoeste nos Bosques Aethen e além.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The Kingdom of Wesnoth lies in the center of this land. Its borders are the Great River to the north, the Dulatus Hills in the east and south, the edge of the Aethenwood to the southwest, and the Ocean to the west. Elensefar, a once-province of Wesnoth, is bordered by the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the ocean to the west.
pt: O Reino de Wesnoth está no centro desta terra. As suas fronteiras são o Rio Grande para o norte, as Colinas Dulatus no leste e no sul, à beira do Bosques Aethen ao sudoeste, e do Oceano para o oeste. Elensefar, uma província outrora de Wesnoth, é limitada pelo rio Grande, ao norte, uma linha vagamente definido com Wesnoth para o leste, a Baía de Pérolas para o sul, e o oceano a oeste.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The Northlands is the wild country north of the Great River. Various groups of orcs, dwarves, barbarians and elves populate the region.  To the north and east lies the forest of Lintanir, where the great kingdom of the North-Elves keeps to its own mysterious affairs.
pt: As Terras do Norte é o país selvagem a norte do Rio Grande. Vários grupos de orcs, anões, elfos e bárbaros povoam a região.  Ao norte e ao leste encontra-se a floresta de Lintanir, onde o grande reino dos Elfos do Norte mantém os seus próprios assuntos misteriosos.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
pt: Sobre as terras estão aldeias dispersas onde podes curar as tuas tropas e recolher o rendimento necessário para suportar o teu exército. Também terás de atravessar montanhas e rios, atravessar através das florestas, colinas e tundra, e cruzar campos abertos. Em cada uma destas áreas diferentes criaturas adaptaram-se a viver aí e podem viajar com mais facilidade e lutar melhor quando estão em terreno familiar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: The Creatures
pt: As criaturas

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In the world of Wesnoth there dwell humans, elves, dwarves, orcs, drakes, saurians, mermen, nagas, and many other races yet more obscure and wondrous. In accursed lands walk undead and ghosts and specters; monsters lurk in its ruins and dungeons.  Each has adapted to particular terrains. Humans inhabit primarily the temperate grasslands. In the hills, mountains and underground caves orcs and dwarves are most at home. In the forests the elves reign supreme. In the oceans and rivers mermen and nagas dominate.
pt: No mundo de Wesnoth habitam os Humanos, Elfos, Anões, Orcs, Dragos, Répteis e Aquáticos, Nagas, e muitas outras raças ainda mais obscuras e maravilhosas. Em terras malditas caminham morto-vivos, fantasmas e espectros, monstros espreitam nas suas ruínas e masmorras.  Cada um deles adaptado para terrenos particulares. Os humanos habitam principalmente as pradarias temperadas. Nas colinas, montanhas e cavernas subterrâneas orcs e anões estão mais em casa. Nas florestas são os elfos que reinam. Nos oceanos e rios, Aquáticos e Nagas dominam.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For game purposes, the races group into factions; for example, orcs often cooperate with trolls, and elves or dwarves with humans. Some other factions reflect divisions within human society&#8201;&#8212;&#8201;loyalists vs. outlaws, for example. In most campaigns, you will control units drawn a single faction. But sometimes factions make alliances with others, so you may face more than one faction in a scenario.
pt: Para fins do jogo, as raças agrupam-se em fações, por exemplo, orcs frequentemente cooperam com trogloditas, e elfos ou anões com humanos. Algumas outras fações reflectem as divisões dentro da sociedade humana — leais contra bandidos, por exemplo. Na maioria das campanhas, irás controlar as unidades desenhadas numa única fação. Mas às vezes fações fazem alianças com outros, de modo que podes enfrentar mais de uma fação num cenário.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Finding Your Way
pt: Encontrar o teu Caminho

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
pt: Quando Wesnoth inicia pela primeira vez exibe um fundo inicial e uma coluna de botões chamados o Menu Principal. Os botões só funcionam com o rato. Para os impacientes, recomendamos que: clique no “Idioma” para definir o idioma, em seguida, clique no botão “Tutorial” para executar o tutorial, e depois jogar a campanha, “Um conto de Dois Irmãos” ao clicar na “Campanha” e selecionando-a da lista fornecida.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Main Menu
pt: Menu principal

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The tutorial is a real, but basic, game which teaches you some of the basic controls needed to play the game. Winning or losing is not important here, but learning what to do is. Click the Tutorial button to play. In the Tutorial you are in the role of the prince Konrad or the princess Li&#8217;sar, learning from the Elder Mage Delfador — pay attention or he might turn you into a newt.
pt: O tutorial é um jogo real, mas básico, que ensina alguns dos controlos básicos necessários para jogar o jogo. Ganhar ou perder não é importante aqui, mas aprender o que fazer é. Clique no botão Tutorial para iniciar. No tutorial, estás no papel do príncipe Conrado ou a princesa Li’sar, a aprender com o Mago Ancião Delfador — preste atenção ou pode transformar-te numa lagartixa.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Campaign
pt: Campanha

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
pt: Wesnoth foi concebido essencialmente para jogar campanhas. As campanhas são uma série de cenários agrupados. Clique nesse botão para iniciar uma nova campanha. Serás presenteado com uma lista de campanhas disponíveis no computador (mais podem ser descarregados, se quiseres). Seleciona a tua campanha e clique em OK para iniciar ou Cancelar para sair. Cada campanha tem um nível de dificuldade: fácil, médio (normal), e difícil. Recomendamos médio pois este nível é um desafio, mas não difícil. Não podes mudar a dificuldade durante a campanha. No caso de teres sérios problemas de lutar o teu caminho através da dificuldade fácil, o guia sobre <link linkend="basic_strategy"> Estratégia Básica </link> irá certamente ajudar-te. Depois de teres selecionado a dificuldade, vais começar com o primeiro cenário da campanha.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Multiplayer
pt: Jogos em Rede

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
pt: Clique neste botão para jogar cenários individuais contra um ou mais adversários. Podes jogar os jogos através da Internet ou no teu computador, contra o computador ou adversários humanos. Ao selecionar este botão, um diálogo aparecerá e permitirá que escolhas como quiseres jogar o cenário. Para saberes mais, consulte <link linkend="cenários">cenários</link>.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Load
pt: Carregar

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
pt: Clique neste botão para carregar um jogo salvo anteriormente. Irá ser mostrado uma lista de diálogo dos jogos guardados. Seleciona o jogo e clique em Ok para carregar e continuar, ou Cancelar para retornar ao menu principal. Se selecionares um Replay, é possível verificar a caixa de seleção. O jogo carregado vai fazer todos os movimentos desde o início enquanto observa.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Add-ons
pt: Extras

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
pt: Clique neste botão para entrar no servidor de suplementos onde uma multitude de criações de outros jogadores está hospedado. Dentre as coisas disponíveis estão mais campanhas, novas eras (definem fações de unidades) e pacotes de mapas. Com o botão “Remover extras”, podes removê-los quando não os queiras mais.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Map Editor
pt: Editor de mapa

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to start the Map Editor where you can create custom maps for multiplayer games or for building your own campaign upon.
pt: Clique neste botão para iniciar o editor de mapas, que permite criar mapas personalizados para jogos em rede ou para criar a tua própria campanha.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Language
pt: Idioma

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
pt: Ao acederes a este botão podes mudar o idioma com o qual queiras jogar. Na primeira vez que Wesnoth inicia, o idioma padrão será o do sistema ou, caso não existir, inglês (americano); mas podes livremente escolher o teu idioma preferido (entre dúzias disponíveis).

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Preferences
pt: Preferências

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click here to change default settings.
pt: Clique aqui para mudar as definições por defeito.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Credits
pt: Créditos

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
pt: Ao aceder a este botão, mostra os créditos do Jogo e lista os contribuidores diversos. Poderás na maior parte das vezes contactar-os em tempo real no canal IRC irc.freenode.org:6667 em #wesnoth.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quit
pt: Sair

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to close Wesnoth.
pt: Clique aqui para fechar Wesnoth.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Help
pt: Ajuda

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
pt: Ao aceder a este botão podes abrir a ajuda do jogo integrada. Provém-te de informações sobre unidades e quaisquer coisas relevantes para jogar. A maioria é mencionada neste manual.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Next
pt: Próximo

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
pt: Clica neste botão para aceder a dica seguinte do “Livro de Táticas de Wesnoth”.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Previous
pt: Anterior

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to read the previous little tip from the "Tome of Wesnoth".
pt: Clica neste botão para aceder a anterior dica do “Livro de Táticas de Wesnoth”.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Game Modes
pt: Modos de jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
pt: Há duas maneiras básicas de jogar a Batalha por Wesnoth:

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
pt: Jogar uma sequência de cenários interligados, conhecidos como campanhas, contra o computador.

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Play a single scenario against computer or human opponents.
pt: Jogar um cenário único contra o computador ou contra oponentes humanos.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Campaigns
pt: Campanhas

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Campaigns are sequences of battles with a connecting storyline. Typical campaigns have about 10–20 scenarios. The main advantage with campaigns is that they allow you to develop your army. As you complete each scenario, the remaining units at the end are saved for you to use in the next scenario. If you choose not to use a unit at all during a scenario it is carried over to the next, so you don&#8217;t lose units you don&#8217;t use.
pt: Campanhas são sequências de batalhas interligadas e unidas por uma história. Campanhas típicas possuem entre 10 e 20 cenários. A maior vantagem das campanhas é que permitem-te desenvolver o teu exército. Assim como completares um cenário, as unidades remanescentes são salvas para usares no próximo cenário. Se escolheres não usar uma unidade durante um cenário, é transferida na mesma para o próximo cenário, sem nunca perder qualquer unidade recrutada.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
pt: A campanha é a forma primária para a qual Wesnoth foi designado para jogar, é a provavelmente mais divertida e é a forma recomendada para novos jogadores aprenderem o jogo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Scenarios
pt: Cenários

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
pt: Um cenário leva cerca de 30 minutos a 2 horas para ser completado. Este é o método mais rápido de se jogar, porém as tuas unidades não serão guardadas e não as podes como numa campanha. Podes jogar cenários contra o computador ou contra outros jogadores tanto na Internet como localmente no teu computador. Cenários são acedidos através do botão “Jogo em Rede” no menu principal.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In general multiplayer games are played against other players via the Internet (you can also run them on your LAN if you have one). All these games are co-ordinated through the Wesnoth multiplayer server. Multiplayer games can take anywhere from 1 hour to 10 hours, depending on how many players there are (and the size of the map). The average time is between 3 to 7 hours. Games can be saved and loaded as many times as you like. So, it&#8217;s possible for some games to last 1 or 2 weeks, even though the play time is only a few hours. You cannot carry over units in multiplayer from one scenario to the next, so building up your army&#8217;s strength is possible only within the scenario.
pt: Em geral, jogos em rede são jogados contra outros jogadores via Internet (também podes jogar numa rede local, se tiveres). Todos estes jogos são coordenados através do servidor de Wesnoth. Os jogos podem levar de uma a 10 horas, dependendo de quantos jogadores estão ligados (e do tamanho do mapa). O tempo médio varia entre 3 a 7 horas. Jogos podem ser guardados e continuados quantas vezes quiseres. E assim, até é possível alguns jogos durarem uma ou duas semanas, mesmo que o tempo de jogo seja de apenas algumas horas. Não pode transferir unidades de jogos em rede de um cenário para o outro, portanto, aumentar a força do teu exército só é possível dentro daquele cenário.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
pt: Há várias opções possíveis quando clicares no botão “Jogo em Rede”:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Multiplayer dialog
pt: dialogo dos jogos em rede

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Login
pt: Iniciar Sessão

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This will be your name on the multiplayer server. If you have an account on the <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnoth forums</ulink>, you may use the same username and password for joining the official server. A password box will pop up if a password is required for the current username. You cannot use a registered name without the password.
pt: Este será o teu nome no servidor. Se possuíres uma conta no <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">fórum de Wesnoth</ulink>, podes usar o teu nome de usuário e senha para aceder o servidor oficial. Uma caixa da senha irá aparecer se uma for requerida para o nome de usuário que referiste. Não podes usar um nome registado sem uma senha.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Join official Server
pt: Ligar ao servidor oficial

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
pt: Esta opção liga-te directamente ao servidor oficial. Entrarás na sala principal onde podes criar os teus jogos como quiseres e onde vários jogos já estão abertos e onde, talvez, alguns jogadores já estejam a espera para participar num novo jogo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Connect to Server
pt: Ligar ao Servidor

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This option opens a dialog box allowing you to enter the address of the machine to join. In this dialog there also is the button "View List" that does show a list of official servers that can be used as backup if the main server is currently not available.
pt: Esta opção abre uma caixa de diálogo permitindo a referir o endereço da máquina ao qual te queres juntar. Nesse diálogo também existe o botão “Ver lista” que mostra uma lista dos servidores oficiais que podem ser usados como opção se o servidor principal não estiver disponível.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: A complete list of official and user setup servers is listed at this website: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.
pt: Uma lista completa dos servidores oficiais e dos usuários encontra-se nesta página: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">servidores remotos</ulink>.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: You can also reach servers hosted by any other player with this menu option.  So if you got a server running in your local network, just enter the address and port number (default: 15000). If you for example want to connect to a server running on the machine with the address 192.168.0.10 and the default port, you would enter this in the dialog: 192.168.0.10:15000
pt: Também podes unir-te a servidores hospedados por outro jogador nesta opção do menu.  Se tens um servidor a funcionar na tua rede local, apenas entra com o endereço e o número da porta (padrão: 15000). Se, por exemplo, queres ligar-te a um servidor numa máquina com o endereço 192.168.0.10 e a porta padrão, digitaria: 192.168.0.10:15000

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Host Networked Game
pt: Hospedar jogo em rede

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: To be able to start a multiplayer game without using an external multiplayer server, you have to start the server, which is usually named <emphasis>wesnothd</emphasis>, yourself. This program is automatically started in the background when selecting this option. It will be stopped, once all players left the server.  Other players need to be able to connect to your port 15000 using TCP to play with you on your server. If you are behind a firewall, you will probably need to change your firewall settings to allow incoming connections to port 15000, and tell your firewall to forward such traffic to the machine hosting the game. You should not need to make firewall changes to join games hosted on a public server or by someone else.
pt: Para poderes iniciar um jogo em rede sem usar um servidor externo, deves iniciar o servidor tu mesmo, o que usualmente é chamado <emphasis>wesnothd</emphasis>. Este programa é automaticamente iniciado num processo de fundo quando selecionares esta opção. Será parado uma vez que todos os jogadores deixarem o servidor.  Outros jogadores precisam de ligar-se à porta 15000 ao usar o TCP para jogar contigo no teu servidor. Se estás atrás de uma firewall, provavelmente precisarás de modificar as opções dele para permitir conexões pela porta 15000 e dizer ao teu firewall para encaminhar o dito tráfego para a máquina que hospeda o jogo. Não precisas de fazer alterações no firewall para ligar-te a jogos hospedados em servidores públicos ou de outrem.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Local Game
pt: Jogo local

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This creates a game just running on your computer. You can either use it as hotseat game where everyone plays at the same computers by taking turns in the <emphasis>hotseat</emphasis>. Hotseat games will take about the same time to play as games played over the Internet. Or you can just play a scenario against AI opponents rather than human players. This can be a good way to become familiar with the various maps that are used for multiplayer games before playing against real opponents. It can also be used as a simple way to explore the capabilities of units from the different factions by choosing which faction you will play and which faction your opponents are in these games.  Of course, you can also mix both in one game. That is, play together in a game with a friend against an AI opponent.
pt: Isto inicia uma partida somente no teu computador. Podes usar como jogo local (“hotseat”), onde todos jogam em turnos no mesmo computador. Jogos locais levam aproximadamente o mesmo tempo para jogar que jogos em rede. Ou podes jogar um cenário contra oponentes com inteligência artificial (IA). O que pode ser uma boa forma de familiarizar-te com os variados mapas que são usados em jogos em rede antes de jogares contra adversários reais. Também pode ser usado como uma simples maneira de explorar as capacidades das unidades de diferentes fações escolhendo qual fação jogarás e qual fação o teu adversário usará nestas partidas. Claro, podes misturar ambas as formas num jogo, ou seja, jogar junto com amigos contra o computador (IA).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: The Game Screen
pt: O ecrã de jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Game Screen
pt: Ecrã de jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Regardless of whether you are playing a scenario or a campaign, the basic layout of the game screen is the same. The majority of the screen is filled with a map which shows all of the action that takes place in the game. Around the map are various elements which provide useful information about the game and are described in more detail below.
pt: Indiferente se estás a jogar um cenário ou uma campanha, o formato básico do ecrã do jogo é o mesmo. A maior parte do ecrã é preenchido com o mapa que mostra toda a ação que toma conta do jogo. Ao redor do mapa há vários elementos que provêm informações úteis sobre o jogo e estão descritas com mais detalhes abaixo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Top Panel
pt: Painel de Topo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Across the top of the screen from left to right are the following items:
pt: No topo do ecrã, da esquerda para a direita, encontram-se os seguintes itens:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Menu button
pt: Botão de menu

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Actions button
pt: Botão de Ações

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Turn counter (current turn/maximum number of turns)
pt: Contador de turnos (turno atual / e máximo)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your gold
pt: O teu ouro

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Villages (your villages/total number of villages)
pt: Aldeias (possuídas / número total)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your total units
pt: Total de unidades

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your upkeep
pt: A tua manutenção

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your income
pt: O teu rendimento

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Current time or time left (in timed multiplayer games)
pt: Tempo atual ou tempo restante (em jogos em rede cronometrados)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Right Panel
pt: Painel Direito

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Down the right of the screen from top to bottom are:
pt: À direita do ecrã, do topo para baixo estão:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Full map, scaled
pt: Previsão do mapa inteiro

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Current hex position (x-coordinate, y-coordinate), defense and movement of the currently selected unit on the marked hex
pt: Posição atual (coordenadas X e Y), defesa e custo de movimento da unidade atualmente selecionada.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Current hex type
pt: Tipo de hexágono atual

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Time of day indicator
pt: Indicador do tempo de dia

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Unit profile for last selected unit
pt: Perfil da unidade da última unidade selecionada

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: End Turn button
pt: Botão Terminar Turno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruit and Recall
pt: Recrutar e Convocar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When you first start a scenario or campaign you will only have a few units on the map. One of these will be your commander (identified by a little golden crown icon). Your commander is usually placed in a castle on a special hex called a keep. Whenever your commander is on a keep (not only your own, but also the keep of any enemy castles you capture) and you have enough gold, you can recruit units for your army. In later scenarios you can recall experienced units that survived earlier scenarios. From here, you can start to build your army to conquer the enemy.
pt: Quando inicias um cenário ou uma campanha pela primeira vez, tens poucas unidades no mapa. Uma destas será o teu comandante (identificado com uma pequena coroa dourada). O teu comandante é normalmente inicia num castelo, num hexágono especial denominado de torre. Sempre que o teu comandante estiver numa torre (não apenas a tua inicial, mas também a torre de qualquer castelo inimigo que capturares) e possuíres ouro suficiente, poderás recrutar unidades para o teu exército. Em cenários mais tardios, podes convocar as unidades experientes que sobreviveram a cenários anteriores. Daqui, podes começar a construir o teu exército para derrotar o inimigo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The first thing you will probably want to do is recruit your first unit. Press <literal>Ctrl+r</literal> (or right click on an empty castle hex and select "Recruit") and you will be able to recruit a unit from a list of all the units available to you. Each recruit is placed on an empty castle hex. Once you have filled the castle, you cannot recruit any more until units move off. Your opponent&#8217;s commander is similarly placed on its castle keep and will begin by recruiting its troops&#8201;&#8212;&#8201;so don&#8217;t dilly-dally looking at the scenery, there&#8217;s a battle to be won.
pt: A primeira coisa que provavelmente vais querer é recrutar a tua primeira unidade. Pressiona <literal>Ctrl-R</literal> (ou clica com o botão direito do rato num hexágono de castelo e seleciona “Recrutar”) e poderás recrutar uma unidade de uma lista de todas as unidades disponíveis. Cada recruta é colocado num hexágono de castelo vago. Uma vez que preencheste todo o castelo, não poderás mais recrutar outra unidade até que as unidades saiam. O comandante adversário é similarmente posto na sua própria torre no castelo e começará a recrutar as tropas dele, e não fiques a admirar a paisagem — há uma batalha para vencer.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: At the end of each successful scenario, all your remaining troops are automatically saved. At the start of the next scenario you may recall them in a similar way to recruiting. Recalled troops are often more experienced than recruits and usually a better choice.
pt: No fim de cada cenário bem sucedido, todas as tuas tropas sobreviventes são automaticamente guardadas. No início do próximo cenário, poderás convocá-las numa forma similar ao recrutamento. Tropas convocadas são frequentemente mais experientes que recrutas e normalmente são uma melhor escolha.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Your Army
pt: O teu exercito

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: All game types use the same soldiers, called units. Each unit is identified by Race, Level, and Class. Each unit has strengths and weaknesses, based on their Resistances, current Terrain, and Level. Full details are in the in game help.
pt: Todos as partidas usam os mesmos soldados, chamados unidades. Cada unidade é identificada pela raça, nível e classe. Cada unidade tem a sua força e fraqueza baseada nas suas resistências, terreno e nível. Mais detalhes encontram-se na ajuda do jogo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Life and Death — Experience
pt: Vida e Morte — Experiência

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: As your troops gain battle experience, they will learn more skills and become stronger. They will also die in battle, so you&#8217;ll need to recruit and recall more when that happens. But choose wisely, for each has strengths and weaknesses a cunning opponent will quickly exploit.
pt: Assim como as tuas tropas ganham experiência em combate, irão aprender mais técnicas e ficam mais fortes. Também podem morrer em batalha, portanto precisarás de recrutar e convocar mais unidades quando isso acontecer. Mas escolha sabiamente, pois cada um tem a sua força e fraqueza que um oponente astuto irá rapidamente explorar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Victory and Defeat
pt: Vitória e Derrota

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Pay careful attention to the Objectives pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
pt: Presta atenção cuidadosa à caixa de texto dos Objetivos no inicio de cada cenário. Normalmente irás obter vitória ao derrotar os lideres inimigos, e és derrotado quando o teu próprio líder for morto. Mas os cenários poderão ter outros objetivos de vitória — movendo o teu líder num ponto designado, ou, libertar alguém, ou resolvendo uma adivinha, ou mantendo um cerco até um determinado numero de turnos tiverem passados.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When you win a scenario, the map will gray over and the <emphasis>End Turn</emphasis> button will change to <emphasis>End Scenario</emphasis>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game)  chatting with other players before pressing that button to advance.
pt: Quando vences um cenário, o mapa será ofuscado e o botão <emphasis>Terminar Turno</emphasis> irá mudar para <emphasis>Terminar Cenário</emphasis>. Podes então fazer coisas como mudar as opções de guardar ou (se estiveres num jogo de rede) falar com outros jogadores antes de pressionar o botão para avançar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Gold
pt: Ouro

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Your army does not fight for free. It costs you gold to recruit units and gold to maintain them. You start each scenario with gold carried over from previous scenarios (although each scenario ensures you have at least a minimum amount of gold to start if you didn&#8217;t carry over enough from previous scenarios) and can gain more by meeting scenario objectives quickly and, during a scenario, by controlling villages. Each village you control will give you two gold pieces income per turn. When you first start a scenario it is usually worthwhile to gain control of as many villages as you can to ensure you have sufficient income to wage war. You can see your current gold and current income at the top of the screen as described in the section on the <link linkend="game_screen">game screen</link>.
pt: O teu exército não luta de graça. Custa ouro para recrutar unidades e para manter-o. Começas cada cenário com um certo ouro trazido dos cenários anteriores (muito embora cada cenário garanta que tenhas um certo número mínimo de ouro inicial), ganharás mais ouro se atingires os teus objetivos rapidamente e, durante um cenário, se controlares mais aldeias. Cada aldeia que controlas oferece duas peças de ouro por turno. Quando começas um cenário, é geralmente vantajoso ganhar o controlo de quantas aldeias que puderes para assegurar que tenhas ouro suficiente para financiar a guerra. Podes ver a quantidade de ouro e a receita atual no topo do ecrã, como descrito na seção <link linkend="game_screen">ecrã do jogo</link>.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Save and Load
pt: Guardar e Carregar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: At the start of each scenario, your game state is normally saved. If you are defeated, you may load it and try again. Once you have succeeded, you will again be asked to save the next scenario and play that. If you have to stop playing during a scenario, you can save your turn and load it again later. Just remember, a good Battle for Wesnoth player never needs to save during a scenario. However, most beginners tend to do so rather often.
pt: No início de cada cenário, a tua partida é automaticamente guardada. Se fores derrotado, pode carregá-la e tentar de novo. Uma vez bem sucedido, serás novamente questionado para guardar o próximo cenário e jogá-lo. Se tiveres de parar de jogar durante um cenário, pode guardar no teu turno atual e carregá-lo mais tarde. Lembra-te, um bom jogador da Batalha por Wesnoth nunca precisa de guardar o seu jogo durante um cenário. Porém, muitos dos iniciantes tendem a fazer isto frequentemente.

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Playing
pt: Jogando

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Controls
pt: Controlos

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: These are the default control keys. Key setup might differ depending on the platform used. For example you will often have to use the command key instead of the control key when you are using MacOSX. You can change most hotkeys to your taste using the Preferences menu.
pt: Estes são os atalhos padrão. Porém as teclas especificas podem variar do sistema usado. Por exemplo, muitas vezes terás de premir a tecla de comando em vez da de controlo se usares um Mac OSX. Podes mudar a maioria dos atalhos para melhor se adaptarem ao teu gosto no Menu de Preferências.

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: General controls and hotkeys
pt: Controlos e atalhos gerais

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: The Battle for Wesnoth Help
pt: Ajuda da Batalha por Wesnoth

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Arrow keys
pt: Teclas direccionais

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Scroll
pt: Rolar

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Left click
pt: Clique Esquerdo

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Select unit, move unit
pt: Selecione, mova unidade

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Right click
pt: Clique Direito

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Context menu, cancel action
pt: Menu de contexto, cancelar ação

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Middle click
pt: Botão do meio

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Center on pointer location
pt: Centraliza no local apontado

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Exit game, exit menu, cancel message
pt: Sai do jogo, sai do menu, cancela mensagem

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Save game
pt: Guardar o Jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Load game
pt: Carregar Jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Go to Preferences menu
pt: Ir ao menu de preferências

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Quit game
pt: Sair do jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle full screen/windowed mode
pt: Alterna ecrã inteiro/em janela

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle muting of game sounds
pt: Muda os sons do jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Zoom in
pt: Ampliar

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Zoom out
pt: Reduzir

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Reset zoom to default
pt: Ajusta o zoom para o padrão

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle ellipses
pt: Alternar Elipses

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle grid
pt: Alternar Visualização da Grelha

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle accelerated game mode
pt: Alterna modo de jogo acelerado

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Holding Shift
pt: Segurar Shift

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle between accelerated and normal game mode while pressed (temporary!)
pt: Alterna entre os modos acelerado e normal enquanto pressionado (temporário!)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show scenario objectives
pt: Mostra objetivos de cenário

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show statistics
pt: Mostrar estatísticas

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show status table
pt: Mostrar a tabela de estado

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show unit list
pt: Mostra a lista de unidades

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move to leader unit
pt: Mova para a unidade líder

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Update shroud now
pt: Atualizar a Sombra Agora

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Unit and turn specific hotkeys
pt: Teclas de atalho especificas das unidades e de turno

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Recruit unit
pt: Recrutar Unidade

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Repeat last recruit
pt: Repetir último Recruta

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Recall unit
pt: Convocar a Unidade

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rename unit
pt: Renomear unidade

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show the description of the currently selected unit
pt: Mostra a descrição da unidade selecionada

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Continue interrupted unit move
pt: Continua o movimento da unidade que por alguma razão foi interrompido

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Undo last move (only deterministic moves can be undone)
pt: Desfaz o último movimento (apenas movimentos que não revelam elementos novos podem ser desfeitos)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Redo move
pt: Refazer movimento

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Cycle through units that have movement left
pt: Alterna pelas unidades que ainda possuem movimentos

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Cycle through units that have movement left, in reverse order
pt: Alterna pelas unidades que ainda possuem movimentos, em ordem reversa

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show enemy moves (where the enemy can move next turn)
pt: Mostra os movimentos inimigos (até onde o inimigo pode mover-se no próximo turno)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show potential enemy moves, if your units were not on the map
pt: Mostra potenciais movimentos do inimigo, se as tuas unidades não estivessem no mapa

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show how far currently selected unit can move in that many turns
pt: Mostra a distância que a unidade selecionada pode mover-se naquela quantidade de turnos

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Space
pt: Espaço

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: End unit turn and cycle to next unit that has movement left
pt: Termina o turno da unidade e circula para a próxima unidade que ainda possui movimentos restantes

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Shift+Space
pt: Shift+Espaço

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Make currently selected unit hold position (end its movement)
pt: Faz a unidade atualmente selecionada guardar a posição (termina o movimento dela)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Ctrl+Space
pt: Ctrl+Espaço

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: End this player&#8217;s turn
pt: Termina o turno deste jogador

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Whiteboard specific hotkeys
pt: Atalhos específicos do modo de planificação

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle planning mode
pt: Alternar modo de planeamento

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Execute planned action
pt: Executar ação planeada

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Delete planned action
pt: Remover ação planeada

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Page Down
pt: Página Abaixo

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action down in the queue
pt: Mova uma ação para baixo na fila

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action up in the queue
pt: Mova uma ação para cima na fila

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Execute all actions
pt: Executa todas as ações

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Suppose dead
pt: Supõe morto

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Multiplayer specific hotkeys
pt: Atalhos específicos para o jogo em rede

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Message another player (in multiplayer)
pt: Envia uma mensagem para outro jogador (no modo em rede)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Message your allies (in multiplayer)
pt: Envia uma mensagem para os teus aliados (no modo em rede)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Message everyone in the game (in multiplayer)
pt: Envia uma mensagem para todos no jogo (em modo em rede)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: View chat log
pt: Ver Registo da Conversa

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Clear messages
pt: Limpar mensagens

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Miscellaneous hotkeys
pt: Atalhos mistos

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Clear onscreen labels
pt: Mostrar Etiquetas Flutuantes

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Search (find label or unit by name)
pt: Procura (encontra legendas ou unidades por nome)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Attach a text label to a terrain hex
pt: Anexa uma legenda a um hexágono

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Set team label
pt: Definir legenda da equipa

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Command mode</ulink>
pt: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Modo de comando</ulink>

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Refresh Cache
pt: Atualizar Cache

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Create Unit (Debug!)
pt: Criar Unidade (modo de Depuração)

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Run AI formula
pt: Correr fórmula IA

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Some keys on MacOSX require more than replacing Ctrl by Cmd. Here is a list of those:
pt: Alguns atalhos num Mac OSX requerem mais do que substituir Ctrl por Cmd. Fica aqui a lista:

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Option+Space
pt: Opção + Espaço

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Some hotkeys were changed slightly to make better use of the controls provided by the Pandora. If you are using a Pandora, these keys differ from the lists above:
pt: Alguns atalhos foram ligeiramente mudados para fazerem um melhor uso dos controlos inerentes dos sistemas Pandora. Se usares um destes, são estes atalhos que diferem do padrão:

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Pandora specific controls and hotkeys
pt: Controlos e teclas de atalho especificas da Pandora

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: GamingButton A
pt: Botão de Jogo A

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: GamingButton B
pt: Botão de Jogo B

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: GamingButton X
pt: Botão de Jogo X

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: GamingButton Y
pt: Botão de Jogo Y

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Alt+GamingButton Y
pt: Alt + Botão de Jogo Y

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action down queue
pt: Mova uma ação para baixo da fila

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Alt+GamingButton X
pt: Alt + Botão de Jogo X

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action up queue
pt: Mova uma ação para cima da fila

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Each side is given some amount of gold to begin with, and receives 2 gold pieces per turn, plus 2 more gold pieces for every village that side controls. In a campaign, starting gold is a minimum amount defined by the scenario, which is typically lower as the difficulty level increases. In addition you often get a percentage of gold to carry over from the last scenario played. The exact percentage depends on the scenario and is usually displayed as part of the scenario objectives.
pt: Cada equipa será dada algum ouro no inicio para começar a jogar, e recebe duas peças de ouro por turno, mais duas por cada aldeia que controlar. Numa campanha, o ouro inicial é o valor mínimo definido pelo cenário, que geralmente diminui assim como o nível de dificuldade aumenta. E ainda muitas vezes receberás uma percentagem do ouro amontoado no cenário anteriormente jogado. A percentagem exacta depende e normalmente pode ser vista em conjunto com os objetivos do cenário.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruiting and Recalling
pt: Recrutando e convocando

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Recruit dialog
pt: Opção de recrutamento

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The major use for gold is to build your army by recruiting new units or recalling units from previous scenarios in a campaign. Units may be recruited or recalled when the leader is on a keep whose castle has at least one vacant castle hex.
pt: Principalmente precisarás de ouro para recrutar novas unidades ou convocar unidades de cenários anteriores numa campanha. Unidades podem ser recrutadas ou convocadas quando o líder estiver numa torre e o castelo possuir ao menos um hexágono vago.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Right-click in an empty castle hex and select Recruit to recruit new units from the list that is presented. The cost to Recruit depends on the unit, but is usually between 10 and 20 gold.
pt: Clique com o botão direito do rato num hexágono de castelo vago e seleciona “Recrutar” para recrutar novas unidades da lista apresentada. O custo para recrutar depende da unidade e é geralmente entre 10 e 20 ouros.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Right-click in an empty castle hex and select Recall to recall units from previous scenarios. Recalling costs 20 pieces of gold per unit. See <link linkend="unit_recall">recalling units</link> for more information.
pt: Clique com o botão direito do rato num hexágono de castelo vago e seleciona “Convocar” para convocar unidades de cenários anteriores. Convocar custa 20 ouros por unidade. Veja <link linkend="unit_recall">convocando unidades</link> para mais informações.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Upkeep
pt: Manutenção

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Each unit also has an upkeep cost. The upkeep cost is generally equal to the level of the unit, unless the unit has the "Loyal" trait (<link linkend="traits">see below</link>). Units that are not initially recruited — i.e. the leader or those that join voluntarily — usually have the Loyal trait. Upkeep is only paid if the total upkeep of a side&#8217;s units is greater than the number of villages that side controls. Upkeep paid is the difference between the number of villages and the upkeep cost.
pt: Cada unidade possui também um custo de manutenção. Este custo é geralmente igual ao nível da unidade a não ser que a unidade seja “Leal”, (<link linkend="traits">veja abaixo</link>). Unidades que não são inicialmente recrutadas — como o líder e aqueles que se juntam voluntariamente — geralmente são leais. A manutenção somente é paga se o total da manutenção for maior que o número de aldeias que aquela equipa controla. A manutenção paga é, portanto, a diferença entre o número de aldeias e o custo de manutenção.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Income
pt: Rendimento

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: So, the formula for determining the income per turn is
pt: Assim, a fórmula para determinar a receita por turno é

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><literallayout>
en: 2 + villages − maximum(0, upkeep − villages)
pt: 2 + aldeias − máximo(0, manutenção − aldeias)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
pt: onde a manutenção é igual à soma dos níveis de todas as unidades não-leais.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
pt: Se o custo de manutenção for maior que o número de aldeias +2, então a equipa começa a perder ouro; se for igual, não há receita ganha ou perdida.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Units
pt: Unidades

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
pt: A Batalha por Wesnoth possui centenas de tipos de unidades que são caraterizadas por um rico leque de estatísticas. Adicionalmente, unidades individuais possuem <link linkend="traits">caraterísticas</link> específicas que as tornam bem diferentes das outras unidades do mesmo tipo. Finalmente, os criadores das campanhas podem adicionar unidades únicas à estas campanhas, expandindo as opções disponíveis para os jogadores.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
pt: As estatísticas básicas de uma unidade incluem os seus pontos de vida (PV), o número de pontos de movimentos, as armas que pode usar e os danos que causam. Em adição, as unidades possuem outras caraterísticas como alinhamento e habilidades especiais, que serão descritas abaixo com mais detalhe.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Alignment
pt: Alinhamento

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Every unit has an alignment: lawful, neutral, chaotic, or liminal. Alignment affects how units perform at different times of day. Neutral units are unaffected by the time of day. Lawful units do more damage during the day and less at night. Chaotic units do more damage at night and less during the day. Liminal units do less damage during both night and daytime.
pt: Cada unidade tem um alinhamento: diurno, neutro, nocturno ou limiar. O alinhamento afeta em como esta combate nos diferentes tempos do dia. Unidades neutras não são afetadas por nada. Diurnas infligem mais dano de dia e menos de noite. Nocturnas o contrário, mais a noite e menos de dia. As limiares estão entre luz e sombra tendo a sua máxima força ao crepúsculo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
pt: As duas fases “dia” e “noite” são diferenciadas como manhã, tarde, primeira vigia e segunda vigia, pelas posições do sol e da lua no gráfico da hora do dia.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The following table shows the effects of different times of the day on the damage dealt by lawful, chaotic, and liminal units:
pt: A seguinte tabela mostra os efeitos dos diferentes tempos de dia e o dano infligido pelas unidades diurnas, nocturnas e limiares:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Time of the day and damage
pt: Tempo de dia e dano

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Turn
pt: Turno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Image
pt: Imagem

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Day-phase
pt: Fase do Dia

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Lawful
pt: Diurno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Chaotic
pt: Nocturno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Liminal
pt: Liminar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dawn
pt: Madrugada

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Day (morning)
pt: Dia (manhã)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Day (afternoon)
pt: Dia (tarde)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dusk
pt: Madrugada

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Night (first watch)
pt: Noite (primeira vigia)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Night (second watch)
pt: Noite (segunda vigia)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Special
pt: Especial

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Underground
pt: Subterrâneo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
pt: Lembra-te que alguns cenários desenrolam-se no subterrâneo, onde reina noite perpetua!

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example: consider a fight between a Lawful and a Chaotic unit when both have a base damage of 12. At dawn and dusk, both will do 12 points of damage if they hit. During Morning or Afternoon, the Lawful unit will do (<literal>12 \* 1.25</literal>) or 15 points, while the Chaotic unit will do (<literal>12 \* 0.75</literal>) or 9 points. During First or Second Watch, the Lawful unit would do 9 points compared to the Chaotic unit&#8217;s 15.
pt: Por exemplo: considera uma luta entre uma unidade diurna e uma nocturna das quais ambas infligem um dano básico de 12. À madrugada e amanhecer ambos infligem 12 pontos de dano por golpe. Durante a manhã e a tarde, a unidade diurna terá  (<literal>12 \* 1.25</literal>) ou 15 pontos, enquanto que a nocturna terá  (<literal>12 \* 0.75</literal>) ou 9 pontos. Durante a primeira e segunda vigia a unidade diurna fará 9 pontos de dano comparado com os 15 da unidade nocturna.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
pt: Uma unidade neutra equivalente na luta, fará sempre 12 pontos de dano independentemente da hora do dia.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Traits
pt: Caraterísticas

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Units have traits which reflect aspects of their character. Traits are assigned randomly to units when they are created. Most units receive two traits.
pt: Unidades têm caraterísticas que reflectem aspectos do seu carácter. Caraterísticas são dadas aleatoriamente quando as unidades são criadas. A maioria recebe duas caraterísticas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The possible traits for most units are as follows:
pt: As caraterísticas possíveis da maioria das unidades são:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Intelligent
pt: Inteligente

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance (Trolls do not get this trait).  Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA)  is not as significant a change as advancing a level. If you have many <emphasis>maximum level</emphasis> units you may wish to recall units with more useful traits.
pt: Unidades inteligentes requerem 20% menos experiência que normalmente (Trolls não podem receber esta feição). Unidades inteligentes são muito úteis no inicio de uma campanha pois podem avançar a níveis mais elevados mais rapidamente. Mais tarde nas campanhas “Inteligente” já não é tão útil pois o Avanço Após Nível Máximo (AANM) não é uma melhoria significativa comparado com o avançar de nível. Se tiveres muitas unidades no <emphasis>nível máximo</emphasis> poderás querer unidades com melhores caraterísticas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quick
pt: Veloz

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Quick units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.  Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren&#8217;t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
pt: Unidades velozes têm 1 ponto extra de movimento, porém menos 5% em PV. Veloz é a caraterística mais notável, particularmente para unidades mais lentas, como trogloditas ou infantaria pesada. Unidades velozes frequentemente possuem uma mobilidade melhorada em terrenos acidentados, sendo importante considerá-las ao implantar as tuas forças. Unidades velozes também não são tão resistentes quanto as unidades sem esta caraterística e, consequentemente, não tão boas em guardar posições importantes.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Resilient
pt: Resistente

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Resilient units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.  Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
pt: Unidades resistentes possuem mais 4 PV, e mais 1 PV por cada nível. Unidades resistentes podem ser úteis em todos os estágios de uma campanha e é uma caraterística útil para qualquer unidade. A resistência é frequentemente mais útil quando ocorre numa unidade que possui alguma combinação de baixo pontos de vida, boa defesa ou altas resistências. Unidades resistentes são especialmente úteis em guardar posições estratégicas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Strong
pt: Forte

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.  While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
pt: Unidades fortes causam mais 1 dano por cada golpe em combate corpo a corpo e possuem mais 1 PV. Enquanto úteis para qualquer unidade de combate fechado, ser forte é mais efectivo para unidades com um grande número de ataques, como os soldados elfos. Unidades fortes podem ser muito úteis quando um pouquinho mais de dano extra é tudo o que se precisa para tornar um golpe danoso num ataque fatal.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: There are also some traits that are assigned only for certain units or only for units of a certain race. These are:
pt: Há também algumas caraterísticas que são atribuídas apenas para certas unidades de uma certa raça. São elas:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Dextrous
pt: Hábil

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.  Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
pt: Unidades ágeis causam mais 1 dano por cada golpe em ataques à distância. A agilidade é uma caraterística possuída somente pelos elfos. O povo elfo é conhecido pela sua graça singular e a sua grande facilidade com o arco. Alguns, no entanto, são agraciados com um talento natural que excede o dos seus irmãos. Estes elfos infligem um ponto de dano adicional com cada flecha.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Fearless
pt: Corajoso

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Does not suffer from a negative attack bonus during its unfavorable time of day (Heavy Infantry, Necrophage, Trolls, Walking Corpses).
pt: Não sofre as penalidades de ataque durante o seu tempo do dia desfavorável (infantarias pesada, necrófagos, trogloditas e cadáveres ambulantes).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Healthy
pt: Saudável

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest heal even when traveling or fighting.  Healthy units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn regardless.
pt: Recordados pela sua vitalidade, alguns anões são ainda mais robustos que outros e podem descansar até de viajam. Unidades com vitalidade possuem mais 1 PV (e mais 1 PV por nível), que o usual e recuperam os 2 PV do descanso estando a descansar ou não.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: There are also some traits that are not assigned randomly.  These traits can either be assigned by the scenario designer or are always assigned based on the unit type:
pt: Há também algumas caraterísticas que não são atribuídas aleatoriamente. Estas caraterísticas podem ser tanto atribuídas pelo criador do cenário como podem ser atribuídas baseadas no tipo da unidade:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Aged
pt: Idoso

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The oldest units may have the Aged trait, receiving an 8 points HP decrease and having -1 movement and melee damage.
pt: Unidades já de uma certa idade poderão ter a caraterística idoso, recebendo uma penalidade de 8 PV, menos um ponto de movimento e menos um ponto de dano ao curto alcance.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Dim
pt: Asno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Units with the Dim trait require 20% more experience to advance.
pt: Unidades asnas precisam de mais 20% de experiência do que o normal para avançar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Elemental
pt: Elementar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Elemental units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Elemental units generally have <emphasis>Elemental</emphasis> as their only trait.
pt: Unidades elementares não são vivas e, portanto, são imunes a veneno; drenar e a praga também não funcionam neles. Unidades mecânicas possuem a caraterística <emphasis>elementar</emphasis> como única caraterística.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Feral
pt: Feroz

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Units with the Feral trait only receive 50% defense in villages regardless of the base terrain the village is on.
pt: Unidades ferais só têm uma defesa de 50% em aldeias independentemente do terreno base desta.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Loyal
pt: Leal

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Loyal units don&#8217;t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.  During campaigns, certain units may opt to join the player&#8217;s forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply.  This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
pt: Unidades leais não necessitam de manutenção. A maioria das unidades incorrem em custos de manutenção ao final do turno, que é igual ao seu nível. Unidades leais não possuem esse custo. Durante as campanhas, certas unidades podem optar em juntar-se às forças do jogador pela sua própria vontade. Estas unidades são marcadas com a caraterística leal. Apesar de precisarem de pagamento para serem convocadas, nunca precisarão manutenção. Isso pode fazer estas unidades extremamente valiosas durante uma longa campanha, quando o ouro é um suprimento escasso. Esta caraterística nunca é dada às unidades recrutadas, por isso geralmente será tolice dispensar tais unidades ou mandá-las à uma morte inútil.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Mechanical
pt: Mecânico

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Mechanical units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Mechanical units generally have <emphasis>Mechanical</emphasis> as their only trait.
pt: Unidades mecânicas não são vivas e, portanto, são imunes a veneno; drenar e a praga também não funcionam neles. Unidades mecânicas possuem a caraterística <emphasis>mecânico</emphasis> como única caraterística.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Slow
pt: Atrasar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Large, unwieldy units with the Slow trait have -1 movement and 5% more hitpoints.
pt: Unidades de porte desajeitoso e grosso têm a caraterística ¯lenta¯ tendo menos 1 ponto de movimento mas 5% mais PV.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Undead
pt: Morto-Vivo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Undead units are immune to poison, also drain and plague doesn&#8217;t work on them.  Undead units generally have <emphasis>Undead</emphasis> as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
pt: Unidades morto-vivas são imunes ao veneno; drenar e praga também não funcionam nelas. As unidades morto-vivas geralmente possuem a caraterística <emphasis>morto-vivo</emphasis>. Já que as unidades morto-vivas são os corpos dos mortos reanimados para combater de novo, os venenos não têm efeito neles. Isto pode torná-los valiosíssimos em lidar com inimigos que usam veneno como arma preferida.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Weak
pt: Fraco

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Units may have the Weak trait, receiving a -1 increment in hitpoints and melee damage.
pt: As unidades podem ser fracos, recebendo uma penalidade de 1 ponto de vida e têm menos dano ao curto alcance.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Unit Specialties
pt: Habilidades das unidades

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Certain units have special attacks. These are listed below:
pt: Certas unidades possuem ataques especiais. São elas:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Backstab
pt: Golpe sorrateiro

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When used offensively, this attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (e.g. petrified).
pt: Quando usado ofensivamente, este ataque causa o dobro do dano se houver um inimigo do alvo no lado oposto ao alvo e se aquela unidade não estiver incapacitada (por ex. petrificada).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Berserk
pt: Raiva

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
pt: Quando usado ofensivamente ou defensivamente, este ataque continua o combate até que um dos combatentes sucumbiu, ou 30 rondas de ataques passaram.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Charge
pt: Investida

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When used offensively, this attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target&#8217;s counterattack.
pt: Este ataque causa o dobro de dano ao alvo. Também faz com que esta unidade tome o dobro de dano do contra-ataque do alvo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Drain
pt: Drenar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
pt: Esta unidade drena energia de unidades vivas, curando-se a si própria por metade do dano que causa (arredondado para baixo).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Firststrike
pt: Iniciativa

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
pt: Esta unidade tem sempre o primeiro ataque, mesmo se estiver a defender-se.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Magical
pt: Mágico

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
pt: Este ataque tem sempre uma hipótese de acertar de 70% independentemente da capacidade defensiva da unidade a ser atacado.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Marksman
pt: Precisão

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
pt: Quando usado ofensivamente, este ataque tem sempre no mínimo uma hipótese de 60% de acertar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Plague
pt: Praga

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a Walking Corpse on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn&#8217;t work on Undead or units in villages.
pt: Quando uma unidade for morta por um ataque de “praga”, é substituída por um cadáver ambulante da mesma equipa do atacante. Não funciona contra morto-vivos ou contra unidades em aldeias.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Poison
pt: Veneno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP. Poison can not, of itself, kill a unit.
pt: Este ataque envenena alvos vivos. Unidades envenenadas perdem 8 PV cada turno até que seja curado ou reduzido a 1 PV. Veneno não mata, por si, uma unidade.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
pt: Este ataque atrasa o seu alvo até o fim do turno desta. Atrasar divide o dano causado pelos ataques e o custo de movimento da unidade atrasada é o dobro. Uma unidade atrasada receberá um ícone de caracol na barra de informações quando selecionado.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Petrify
pt: Petrificar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack petrifies the target, turning it to stone. Units that have been petrified may not move or attack.
pt: Este ataque torna o alvo em pedra. Unidades petrificadas não podem mover-se nem atacar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Swarm
pt: Enxame

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
pt: O número de golpes deste ataque diminui quando a unidade é ferida. O número de golpes é proporcional à quantidade atual de pontos de vida (PV) que a unidade tem. Por exemplo: uma unidade com 3/4 dos seus PV máximos terá 3/4 do número total de golpes.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Abilities
pt: Habilidades

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some units have abilities that either directly affect other units, or have an effect on how the unit interacts with other units. These abilities are listed below:
pt: Algumas unidades possuem habilidades que ou directamente afetam outras ou mudam como esta interage com as outras unidades. Estas habilidades são as seguintes:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Ambush
pt: Emboscada

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
pt: Esta unidade pode esconder-se nos bosques e manter-se indetectável ao inimigo. Unidades inimigas não podem ver esta unidade enquanto estiver na floresta, excepto se tiverem unidades próximas a ela. Qualquer inimigo que primeiro descobrir esta unidade imediatamente perde todos os seus movimentos restantes.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Concealment
pt: Camuflagem

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.  Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
pt: Esta unidade pode esconder-se em aldeias (com a excepção das aldeias submersas) e continuar indetectável pelo inimigo, excepto se tiver unidades próximas a ela. Qualquer inimigo que primeiro descobrir esta unidade imediatamente perde todos os seus movimentos restantes.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Cures
pt: Curar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: A unit which can cure an ally of poison, although the ally will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
pt: Um curandeiro pode remover o envenenamento de um aliado. No entanto, esta unidade não recuperará pontos de vida no turno em que o veneno for removido.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Feeding
pt: canibalismo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a unit, except units that are immune to plague.
pt: Esta unidade ganha 1 ponto de vida acrescentado ao seu máximo sempre que matar uma unidade viva que não seja imune à praga.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +4
pt: Sarar +4

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.  A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
pt: Permite à unidade tratar as feridas de unidades aliadas adjacentes no começo de cada turno. Uma unidade tratada por este curandeiro pode recuperar até 4 pontos de vida (PV) por turno ou não sofrer efeitos de envenenamento. Uma unidade envenenada não será curada completamente por uma unidade com esta habilidade e precisará de procurar uma aldeia ou uma unidade com a habilidade “curar”.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +8
pt: Sarar + 8

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.  A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
pt: Esta unidade combina remédios feito de ervas com magia para recuperar unidades mais rapidamente do que normalmente seria possível no campo de batalha. Uma unidade tratada por este curandeiro pode recuperar 8 PV por turno ou atrasar o efeito de veneno. Uma unidade não pode ser curada do seu veneno por um curandeiro e precisa de procurar a ajuda de uma aldeia ou de uma unidade que possa curá-la.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Illuminates
pt: iluminação

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.  Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
pt: Esta unidade ilumina a sua área ao redor, fazendo unidades diurnas lutar melhor, e nocturnas pior. Todas as unidades adjacentes a esta unidade irão como se fosse crepúsculo quando é noite, e como se fosse dia à madrugada.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Leadership
pt: Liderança

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.  Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle.  When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
pt: Esta unidade consegue liderar as suas próprias unidades junto a ela para combater melhor. Unidades adjacentes da mesma equipa de um nível inferior irão causar mais dano em batalha. Quando uma unidade está adjacente, de um nível inferior, e da mesma equipa à uma com liderança, o seu ataque causa 25% mais dano vezes a diferença entre os seus níveis.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Nightstalk
pt: Discrição nocturna

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The unit becomes invisible during night.  Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
pt: A unidade torna-se invisível durante a escuridão. Unidades inimigas não podem vê-la à noite, excepto se houver unidades próximas a ela. Qualquer unidade inimiga que primeiro descobrir esta unidade imediatamente perde todos os seus movimentos restantes.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Regenerates
pt: Regeneração

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit will heal itself 8HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
pt: Esta unidade irá sarar as suas feridas no inicio do seu turno recuperando 8 PV. Se envenenado, veneno será retirado em vez de curar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Skirmisher
pt: Escaramuçador

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
pt: Esta unidade é treinada em mover por entre os seus inimigos, e ignora todas as Zonas de Controlo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Steadfast
pt: Inabalável

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit&#8217;s resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
pt: A resistência desta unidade será dobrada, até um máximo de 50%, quando estiver a defender-se. Vulnerabilidades não são afetadas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Submerge
pt: Submergir

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
pt: Esta unidade pode esconder-se nas profundezas do mar e manter-se escondida dos seus adversários. Unidades inimigas não podem ver esta unidade enquanto estiver nas águas profundas, excepto se houver inimigos próximas à ela. Qualquer unidade inimiga que encontrar esta unidade imediatamente perde todo o resto do seu movimento.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Teleport
pt: Trespasse

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
pt: Essa unidade pode saltar entre duas aldeias amigas usando um dos seus movimentos.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Unpoison
pt: curar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
pt: Um curandeiro pode remover o envenenamento de uma unidade, porém essa unidade não recuperará pontos de vida no turno em que o veneno for removido.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Experience
pt: Experiência

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Units are awarded experience for fighting. After obtaining enough experience, they will advance a level and become more powerful. The amount of experience gained depends on the level of the enemy unit and the outcome of the battle: if a unit kills its opponent, it receives 8 experience points per level of the enemy (4 if the enemy is level 0), while units that survive a battle without killing their opponents are awarded 1 experience point per level of the enemy. In other words:
pt: Unidades ganham experiência ao combater. Após obter experiência suficiente, avançarão um nível e tornarão-se mais poderosas. A quantidade de experiência adquirida depende do nível do adversário e do resultado do combate: se uma unidade matar o seu oponente, recebe 8 pontos de experiência por nível do adversário (4 pontos se for de nível 0), enquanto que a unidade que sobrevive a um combate sem matar o seu oponente recebe 1 ponto de experiência por nível do inimigo. Em outras palavras:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Experience bonuses for killing or fighting enemies of different levels
pt: Bónus de experiência por matar ou lutar com adversários de níveis diferentes

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: enemy level
pt: nível do adversário

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: kill bonus
pt: bónus por morte

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: fighting bonus
pt: Bónus por combate

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recalling units
pt: Convocando unidades

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: After you complete a scenario, all surviving units will be available to recall in the next scenario. You are not able to move or attack with a unit on the turn you recruit or recall that unit. A Recalled unit retains its previous Level, Experience Points, (sometimes) any magic items acquired, and will arrive with full hitpoints.
pt: Após completares um cenário, todas as unidades sobreviventes estarão disponíveis para serem convocadas no próximo. Mas não poderás mover ou atacar com uma unidade no turno em que a recrutaste ou a convocaste. Uma unidade convocada retém os seus níveis, pontos de experiência e (às vezes) itens mágicos adquiridos anteriormente. Também terá todos os seus pontos de vida recuperados.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Moving
pt: Movendo

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Clicking on a unit identifies all the places it can move on its current turn by dimming unreachable hexes (pressing the number keys 2–7 will identify the additional hexes that can be reached in that number of turns in a similar manner). While in this mode, moving the cursor over a hex will identify the path your unit will take towards that hex as well as additional information on the defensive bonus of your unit on that hex and, if it will take more than one turn, the number of turns it will take your unit to arrive. If you do not wish to move the unit this mode can be cancelled by selecting a different unit (by clicking on the new unit or using the <literal>n</literal> or <literal>N</literal> keys) or by right-clicking (Command-click on a Mac) anywhere on the map. The <link linkend="orbs">orbs</link> on the top of a unit&#8217;s energy bar provide a quick way to see which of your units have already moved or can move further in the current turn.
pt: Ao clicares numa unidade, identificam-se todos os lugares para os quais se pode mover no turno atual, escurecendo os hexágonos distantes (ao pressionar as teclas numéricas 2 a 7 irá identificar os hexágonos adicionais que podem ser alcançados naquele número de turnos de uma maneira similar). Neste modo, mover ao cursor sobre um hexágono irá identificar o caminho que a tua unidade tomará para chegar ao seu destino, bem como mostrará informações adicionais do bónus defensivo naquele hexágono e, se precisar de mais de um, o número de turnos que a unidade necessita. Se não quiseres mover a unidade, este modo pode ser cancelado ao selecionar uma unidade diferente (ao clicar numa nova unidade ou ao usar as teclas <literal>n</literal> ou <literal>N</literal> ou pressionar o botão direito do rato (clique de comando num Mac) em qualquer lugar do mapa. A <link linkend="orbs">elipse</link> no topo da barra de vida da unidade facilita de forma rápida para ver quais das tuas unidades j+a se moveu e quais ainda o podem fazer.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: If you decide to move the selected unit, click on the hex you want to move to and your unit will move towards that space. If you select a destination which is beyond reach in the current turn, the unit will move as far as it can in the current turn and enter <emphasis>goto-mode</emphasis>. In <emphasis>goto-mode</emphasis> your unit will continue moving towards its destination in subsequent turns. You can easily undo goto movements at the beginning of your next turn. You may also change a unit&#8217;s destination by selecting that unit and choosing a new destination or clicking the unit again to cancel the <emphasis>goto</emphasis>.
pt: Se decidires mover a unidade selecionada, clique no hexágono para o qual queres mover e a tua unidade irá movimentar-se para aí. Se selecionares um destino fora do alcance no turno atual, a unidade irá tentar o seu melhor e mover na mesma, movendo o máximo possível (<emphasis>Movimento de longo curso</emphasis>). No <emphasis>Movimento de longo curso</emphasis>, a tua unidade irá continuar a mover-se na direção ao seu destino nos turnos subsequentes. Podes facilmente desfazer movimentos “longos” no início do teu próximo turno. E até podes mudar o destino de uma unidade selecionando esta e escolhendo um novo destino ou clicando nela (duplo clique) para cancelar o <emphasis>Movimento de longo curso</emphasis>.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Moving onto a village that is neutral or owned by an enemy will take ownership of it and end your move for that unit.
pt: Mover-se para uma aldeia neutra ou inimiga irá capturar-a e irá terminar o movimento dessa unidade.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Most units exert a Zone of Control which affects the hexes your unit can reach and the path your unit takes. These restrictions are automatically reflected in both the path that is displayed for your unit and the hexes it may move to on the current turn.
pt: A maioria das unidades possui uma Zona de Controlo que afetam os locais que as tuas unidades podem alcançar e o caminho que estas tomam. Estas restrições são automaticamente reflectidas quando passares o teu rato por cima das unidades (ficando as áreas atingíveis mais claras).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Zone of Control
pt: Zona de Controlo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: A unit&#8217;s Zone of Control extends to the six hexes immediately adjacent to the unit, and units that move into an enemy zone of control are forced to stop. Units with the skirmisher ability ignore enemy zones of control and are able to move through them freely without being forced to stop. Level 0 units are considered too feeble to generate a zone of control and all units are able to move through the hexes around an enemy level 0 unit freely.
pt: Uma Zona de Controlo de uma unidade estende-se pelos seis hexágonos imediatamente adjacentes a ela e as unidades que se movem numa zona destas são forçadas a parar. Porém unidades com a habilidade de escaramuçador ignoram-as e são capazes de mover-se livremente através delas terem de parar. Unidades de nível 0 são consideradas demasiadas débeis para gerar uma Zona de Controlo e todas as unidades podem esgueirar-se através dos hexágonos em volta destas unidades.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Orbs
pt: Esferas

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
pt: No topo da barra de vida mostrada próxima à cada unidade tua está uma elipse. Este será:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Orb
pt: Esfera

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Description
pt: Descrição

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Green
pt: Verde

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Green orb
pt: Esfera verde

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If you control the unit and it hasn&#8217;t moved this turn
pt: Se controlares a unidade e ainda não se tenha movido neste turno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Yellow
pt: Amarelo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Yellow orb
pt: Esfera amarela

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If you control the unit and it has moved this turn, but could still move further or attack
pt: Se controlares a unidade e já se moveu neste turno, mas ainda podia mover-se mais ou atacar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Black
pt: Negra

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Black orb
pt: Esfera negra

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If you control the unit, but it can no longer move or attack, or the user ended the unit&#8217;s turn
pt: Se controlares a unidade, mas já tem usado todos os seus movimentos neste turno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Blue
pt: Azul

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Blue orb
pt: Esfera azul

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If the unit is an ally you do not control
pt: Se a unidade é aliada que não controlas

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Red
pt: Vermelho

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Red orb
pt: Esfera vermelha

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Enemy units have a red orb on the top of their energy bar
pt:  Unidades inimigas têm esferas vermelhas por cima das suas barras de energia.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Ellipses, Team Colors, and Hero Icons
pt: Elipses, Cores de Equipa e Ícones de Herói

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Below each unit there will normally be a colored ellipses or base. The color identifies its team; in a campaign game, the human-player color is red. The team color will also show up in parts of the unit&#8217;s clothing, or possibly on a shield insignia.
pt: Debaixo de cada unidade, existe normalmente uma elipse colorida ou base. A cor identifica a equipa a que pertence; em campanhas, a do jogador humano geralmente é vermelha. A cor da equipa também é mostrada em partes da roupa da unidade ou as vezes num brasão dela.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Usually the ellipse will be a solid disk. On level 0 units, you will see an ellipse that has broken lines. This indicates that the unit has no Zone of Control.
pt: Normalmente, a elipse será um disco sólido. Em unidades de nível 0, verás uma elipse que tem linhas quebradas. Indicando que a unidade não possui uma Zona de Controlo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some campaigns use a star-shaped base to indicate leaders and heroes (units which are somehow special and for example not allowed to die in the course of the scenario); others use a silver crown icon above the energy bar to mark heroes. Still others have no specific hero indicator at all. Which (if any) is used is a stylistic choice left to campaign designers.
pt: Algumas campanhas usam uma base estrelada para indicar líderes e heróis (unidades que são especiais e, por exemplo, não podem morrer no curso do cenário); outras usam um ícone de coroa prateada acima da barra de energia para marcar os heróis. Enquanto poucas não possuem uma imagem específica de indicação. Cada um (se algum) é usado por mera escolha estilística dos criadores das campanhas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Fighting
pt: Lutando

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: If you move next to an enemy unit, you may attack it. Click on your unit that is next to an enemy unit, and click on the enemy you want to attack – this will bring up a window that presents further options for the fight. Every unit has one or more weapons it can attack with. Some weapons, such as swords, are melee weapons, and some weapons, such as bows, are ranged weapons.
pt: Se te moveres próximo à uma unidade inimiga, podes atacar-o. Clique na tua unidade que está junto à unidade inimiga e clique no adversário para atacar — isso mostrará uma janela com as próximas opções de combate. Cada unidade possui uma ou mais armas com as quais pode atacar. Algumas armas, como as espadas, são armas de ataque corpo a corpo e outras, como o arco, são armas de ataque à distância.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: If you attack with a melee weapon, the enemy you attack will be able to strike back at you with a melee weapon. If you attack with a ranged weapon, the enemy will be able to strike back with a ranged weapon. If an enemy does not have a weapon of the same type as the one you attack with, they will be unable to strike back and do any damage to you in that fight.
pt: Se atacares com uma arma de ataque a curta distância (corpo a corpo, como espadas, lanças e clavas), o adversário irá contra-atacar com uma arma deste alcance (se tiver). Se atacares com uma arma de ataque à distância (como fundas, flechas e feitiços), o inimigo contra-atacará com a sua arma à distância. Se um inimigo não tiver uma arma do mesmo tipo com a qual estás a atacar, não poderá retaliar, e assim não te causar qualquer dano neste combate.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5–4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.
pt: Tipos diferentes de ataques causam diferentes quantidades de dano e cada arma pode golpear um certo número de vezes. Por exemplo, um soldado elfo causa 5 pontos de dano com a sua espada cada vez que acerta e pode desferir 4 golpes com a espada. O que é escrito como 5-4, significando 5 danos em cada 4 golpes.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Every unit has a chance of being hit based on the terrain it is in. For instance, units in castles and villages have a lower chance of being hit, and Elves in forest have a low chance of being hit. To see a unit&#8217;s defense rating (i.e. chance not to be hit) in terrain, click on the unit, and then mouse over the terrain you&#8217;re interested in, and the defense rating will be displayed as a percentage value in the status pane, as well as shown over the terrain hex.
pt: Cada unidade tem uma hipótese de acertar inerente ao terreno em que se encontra. Por exemplo, unidades em castelos e aldeias têm poucas hipóteses de serem acertadas, e elfos nas florestas têm uma ínfima hipótese de serem acertados. Para ver a percentagem de defesa de uma unidade (por ex. hipótese de saírem sem dano do combate) num terreno, clique na unidade, arrasta o rato até o terreno no qual estás interessado e a percentagem de defesa será mostrada na barra de estado e no próprio terreno.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: You can obtain additional information, including the chance that the attacker and defender will be killed, by clicking on the "Damage Calculations" button in the fight window.
pt: Podes obter informações adicionais, incluindo a hipótese do atacante ou do defensor podem ser mortos, clicando no botão “cálculo de danos” na janela de combate.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Attack types
pt: Tipos de ataque

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Weapons with a cutting edge, used to chop pieces of flesh from a foe. Examples: dagger, scimitar, saber, drake claws.
pt: <emphasis role="strong">Cortante</emphasis>: Armas com uma face afiada, para cortar pedaços de carne de uma presa. Exemplos: navalha, espada, sabre, garras de drago.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Piercing</emphasis>: Weapons with a sharp point and either a long handle or a missile, used to perforate foe&#8217;s body and damage internal organs. Examples: Knight or infantry pike, arrow.
pt: <emphasis role="strong">Perfurante</emphasis>: Armas com uma ponta afiada e ou com uma haste longa ou um míssil, usado para perfurar o corpo de presas e acertar em órgãos internos. Exemplos: a pique do cavaleiro ou infantaria, flecha.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Impact</emphasis>: Weapons having neither a sharp point nor a cutting edge, but heavy enough to break an enemy&#8217;s bones. Examples: mace, staff, Troll fist.
pt: <emphasis role="strong">Impacto</emphasis>: Armas sem uma ponta nem uma face afiada, mas pesado o suficiente para quebrar ossos de um inimigo. Exemplos: maças, caiados, os punhos Troglodita.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Cold</emphasis>: Weapons based on cold or ice missiles. Example: A Dark Adepts&#8217;s chill wave.
pt: <emphasis role="strong">Gelado</emphasis>: Armas baseados de mísseis de gelo ou  frio. Exemplo: a onda gelada do Iniciante das Trevas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Fire</emphasis>: Weapons using fire to roast the foe like a chicken. Example: A drake&#8217;s fire breath.
pt: <emphasis role="strong">Fogo</emphasis>: Armas usados para grelhar a presa como um franco. Exemplo: o sobro de fogo dos dragos.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Arcane</emphasis>: An attack that dispels the magic animating zombies, specters, and other undead creatures and spirits. Example: A white mage&#8217;s magic attack.
pt: <emphasis role="strong">Arcano</emphasis>: Um ataque que dispersa a magia de animação de cadáveres, espectros, e outras criaturas morto-vivas e espíritos. Exemplo: o ataque mágico do Mago Branco.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Resistance
pt: Resistência

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Each unit is more or less vulnerable to the different attack types. 6 figures in the unit description show strength and weakness of the unit against the 6 attack types. A positive resistance figure indicates that the unit will suffer less damages from the attack type. A negative resistance figure indicates that the unit is especially vulnerable to this attack type.
pt: Cada unidade é mais ou menos vulnerável a diferentes tipos de ataques. Seis formas na descrição da unidade mostram as forças e fraquezas desta contra os 6 tipos de ataques. Um número de resistência positivo indica que a unidade irá sofrer menos danos daquele tipo de ataque. Um número negativo indica que é especificamente vulnerável a esse tipo de ataque.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Examples: Drake scales protect them from most of attack types except from piercing weapon and cold weapon. Human Cavalry units are generally well protected except from piercing attacks which are their weak point. Undead are very resistant to blade and piercing weapon but very vulnerable to impact attacks and arcane attacks.
pt: Exemplos: as escamas dos dragos protegem-os da maioria dos tipos de ataques, excepto de armas perfurantes e gelados. A cavalaria humana é normalmente bem protegida, porém a excepção de armas perfurantes, que são o seu ponto fraco. Mortos-vivos são muito resistentes a armas cortantes e perfurantes, contudo incrivelmente vulneráveis aos ataques de impacto e arcano.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Using the best attack type against enemy units will substantially increase your chances of killing them.
pt: Utilizar o melhor tipo de ataque contra unidades adversárias substancialmente aumenta as tuas hipóteses em matar-as

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Healing
pt: Curando

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: A unit may be healed a maximum of 8 hitpoints per turn. A unit that does not move or fight during a turn is <emphasis>resting</emphasis> and will recover 2 hitpoints. Hitpoints recovered through <emphasis>resting</emphasis> are added on top of hitpoints recovered through healing so it is possible for a unit to recover up to a total of 10 hit points per turn.
pt: Uma unidade pode ser recuperada um máximo de 8 pontos de vida por turno. Uma unidade que nem se mova nem luta durante um turno está a <emphasis>descansar</emphasis> e recuperará 2 pontos de vida. Pontos de vida recuperados através do <emphasis>descanso</emphasis> são adicionados juntamente dos pontos de vida recuperados através da cura. Assim, é possível uma unidade recuperar até 10 pontos de vida por turno.

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: There are two basic ways for a unit to be healed:
pt: Há duas maneiras básicas de uma unidade ser curada:

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Waiting in a village. The unit will heal 8 hitpoints every turn.
pt: Esperando numa aldeia. A unidade irá curar 8 PV no inicio de cada turno.

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Being adjacent to units with the <emphasis>heals</emphasis> ability. The number of hitpoints healed is specified in the unit&#8217;s ability description. This is invariably <emphasis>heals +4</emphasis> or <emphasis>heals +8</emphasis>.
pt: Ao estar adjacente à unidades com a habilidade de <emphasis>cura</emphasis>. O número de pontos de vida recuperados é especificado na descrição da habilidade da unidade. Isso varia entre <emphasis>sarar +4</emphasis> e <emphasis>sarar +8</emphasis>.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Regeneration
pt: Regeneração

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Trolls and Woses have the ability to heal themselves naturally through regeneration. They will heal 8 points each turn if they are injured. Note that because all units may only heal a maximum of 8 points per turn, Trolls and Woses gain no additional benefit from being on a village or next to a healing unit.
pt: Trogloditas e Silvanos possuem a habilidade de curar-se naturalmente através da regeneração. Recuperam 8 pontos de vida em cada turno (se estiverem feridos). Nota que por causa de um limite máximo de 8 PV permitido pela cura, Trogloditas e Silvanos não ganham benefícios (de cura, leia-se) adicionais por estarem numa aldeia ou próximo a um curandeiro.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some attacks can inflict poison damage on your unit. When this happens the poisoned unit will take 8 damage each turn until it is cured. Poison can be cured by waiting on a village or being next to a unit with the <emphasis>cures</emphasis> ability. Units with the <emphasis>heals</emphasis> ability can only prevent the poison from causing damage that turn, not cure it. When poison is cured the unit does not gain or lose hitpoints on that turn due to healing/poisoning. A unit can not be healed normally until it is cured of poisoning. Resting is still allowed, although it will not substantially diminish the poison&#8217;s effect.
pt: Alguns ataques podem infligir danos de veneno a tua unidade. Quando acontecer, a unidade envenenada irá sofrer 8 pontos de dano em cada turno até ser curada. O veneno pode ser curado estacionado numa aldeia ou ao estar próximo a uma unidade com a habilidade de <emphasis>cura</emphasis>. Unidades com a habilidade <emphasis>sarar</emphasis> só conseguem prevenir o dano do envenenamento mas não remover-o. Quando o veneno é curado, a unidade não ganha ou perde pontos de vida naquele turno em virtude do envenenamento/cura. Uma unidade não pode ser curada normalmente até que seja curada do envenenamento. Descansar ainda é permitido, embora não diminua substancialmente o efeito do veneno.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some other hints about healing:
pt: Algumas outras dicas sobre curar:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: A unit may take several turns to be fully healed.
pt: Uma unidade pode levar vários turnos para ser completamente recuperada.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Healers (Elvish Shaman, Elvish Druid, Elvish Shyde, White Mage, Mage of Light, Paladin) heal all wounded units around them, so you can keep units close to the battle without losing them.
pt: Curandeiros (bruxas, druidas, fadas, magos brancos, magos da luz, paladinos) curam todas as unidades feridas a volta delas. Assim podes manter unidades próximas a eles na batalha sem as perder.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Healers do not heal enemy units.
pt: Curandeiros não curam unidades inimigas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Healers cannot heal themselves, but see next point.
pt: Os curandeiros não podem curar-se a si próprios (mas leia o seguinte)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Use your healers in pairs, so they can heal each other if needed.
pt: Usa os teus curandeiros em pares, para poderem curar-se um ao outro quando necessário.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Multiple healers from different allied sides can heal the same unit and speed up healing.
pt: Múltiplos curandeiros de diferentes equipas aliadas podem recuperar a mesma unidade e acelerar a cura.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
pt: Trogloditas e Silvanos não podem regenerar outros ao seu redor.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
pt: Trogloditas e Silvanos curam-se de veneno como se estivessem em aldeias.

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Strategy and Tips
pt: Estratégia e dicas

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Basic Strategy
pt: Estratégia Básica

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The following basic combat principles and tips are intended to help starting off your career as a Wesnothian battle veteran. The minor concrete examples are somewhat tied to the "Heir to the Throne" campaign.
pt: Os seguintes princípios básicos e dicas são feitas para ajudar a iniciar a tua carreira como um veterano da Batalha por Wesnoth. Alguns dos exemplos mais concretos estão de alguma forma ligadas à campanha “Herdeiro do Trono”.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Don&#8217;t waste units
pt: Não desperdices as tuas unidades

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Do not send wounded units to a sure death. Once a unit loses more than half of its hit points (HP), you should seriously consider retreating it to safety and either station it in a village for healing or give him to the care of a healer (like Elvish Shamans or White Mages). Healers are very useful!
pt: Não envies unidades feridas à morte certa. Uma vez que uma unidade perca mais da metade dos seus pontos de vida (PV), deves seriamente considerar retroceder-a para um lugar seguro e deixá-la numa aldeia ou aos cuidados de um curandeiro (como as bruxas elfas ou os magos brancos). Curandeiros podem ser realmente úteis!

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: This is for practical reasons: a heavily wounded unit cannot hold back or kill the enemy. During attack and counterattack, it most often will perish. Further, by sending it to its sure death, its gathered experience points (XP) are lost. Recruiting a replacement may be impossible because the leader is not in its keep or because funds are running low. Even if you can recruit a replacement, it is most often far away from the battle front. So don&#8217;t waste your units.
pt: Por razões práticas: uma unidade gravemente ferida não pode manter à distancia ou matar o adversário. Se entrar em combate o mais certo é que perecerá. Ademais, mandá-la para a morte certa significa que todos os pontos de experiência (XP) dela serão perdidos. Recrutar um substituto pode ser impossível porque o líder não está na fortaleza ou porque o ouro acabou. Mesmo que possas recrutar um substituto, geralmente fica demasiado longe da frente de batalha. Por isso, não desperdices as tuas unidades.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Out of the enemy&#8217;s reach
pt: Fora do alcance inimigo

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: How do you guard wounded units? They are best guarded by being out of the adversary&#8217;s reach. No enemy can attack them if enemies cannot even come near them. The next section about zone of control (ZOC) shows how to restrict the enemy&#8217;s moves.
pt: Como guardas as tuas unidades feridas? Estarão melhor guardadas se ficarem longe do alcance do adversário. Obviamente ninguém pode atacar se nem sequer pode alcançar o seu alvo. A próxima seção sobre a Zona de Controlo (ZdC) mostra como restringir a movimentação do inimigo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In the Action menu, you can select "Show Enemy Moves" to highlight all possible hexes your adversary can actually move to. This takes your zone of control into account. Thus you can check that your near death unit, which is behind, indeed cannot be attacked as the enemy cannot move close to it.
pt: No menu de ação, podes selecionar “mostrar movimento inimigo” para destacar todos os possíveis hexágonos para onde o teu adversário pode mover-se. Tomando as Zonas de Controlo em conta. Deste modo, podes verificar se as unidades moribundas (mas importantes) realmente não podem ser atacadas pelo teu adversário se terminasses o teu turno no estado atual.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When your armies meet, you may want to try to be the first to attack. So try to end your move out of striking range of the enemy army. He cannot attack but most likely will close into your striking range.
pt: Quando os teus exércitos defrontam-se, podes tentar ser o primeiro a atacar. Para isso tenta terminar o teu movimento fora do raio de alcance do inimigo. Não poderá atacar, mas geralmente irá adentrar na tua zona de alcance (se ninguém queira alongar a partida demasiadamente).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Shield with your zone of control (ZOC)
pt: Proteger com a tua Zona de Controlo (ZdC)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Every unit of level 1 or higher maintains a zone of control (ZOC) covering all 6 neighboring hexes. This means that once an enemy moves into one of the six neighboring tiles, it is forced to halt and its movement phase ends (only enemies with the rare skirmisher ability ignore this).
pt: Cada unidade de nível 1 ou superior mantém uma Zona de Controlo (ZdC) cobrindo todos os 6 hexágonos adjacentes. Significa que uma vez que o adversário mova-se para um destes hexágonos, é forçado em parar e a sua fase de movimento termina (apenas inimigos com a rara habilidade de escaramuçador podem ignorar as ZdC).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Because of ZOC, an enemy may not slip between two units which are aligned on a north-south or diagonal line and have exactly 1 or 2 hexes between them. By combining these pairs into a long wall or using them in different directions, you can prevent the enemy from reaching a wounded unit behind. He has to defeat the units imposing the ZOC first. If the enemy can barely reach it, even a single unit may shield a small region behind itself.
pt: Por causa da ZdC, um inimigo não pode escorregar entre duas unidades que estão alinhadas norte-sul ou em linha diagonal e possuem exactamente 1 ou 2 hexágonos entre eles. Combinando estes pares entre uma longa muralha ou usando-os em diferentes direções, podes evitar que o inimigo alcance uma unidade ferida atrás. Terá de derrotar as unidades que impõem a ZdC antes. Se o adversário mal puder alcançá-la, até mesmo uma única unidade pode proteger a região por detrás dela.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Maintain a defensive line
pt: Mantenha uma linha defensiva

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: By lining up many units directly adjacent or with at most 1 hex space between them, you can build up a powerful defensive line. Note that, because Wesnoth uses hexes, a east-to-west "line" is not a straight line but a zig-zag curve. The north south line and the diagonals are the "real" lines.
pt: Alinhando várias unidades directamente adjacentes ou com exactamente 1 hexágono entre elas, podes construir uma poderosa linha defensiva. Nota que, já que Wesnoth usa hexágonos, uma “linha” não é uma linha direita, mas uma curva em “zigue-zague”. A linha norte-sul e as diagonais são linhas “verdadeiras”.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Coming from one side, the enemy may attack any single of your units in the line with only 2 of his units at a time. As a rule of thumb, a healthy unit without particular weakness can withstand an attack from two normal enemy units of the same level or lower without getting killed.
pt: Vindo de um lado, o adversário pode atacar uma única unidade na tua linha de combate com apenas duas das suas de cada vez. E regra geral, uma unidade saudável sem uma fraqueza particular pode suportar um ataque de duas unidades inimigas normais do mesmo nível ou inferior sem ser morta.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Unfortunately, your line often has to bend to form a wedge or to fit the terrain. At these corner points, 3 enemy units may attack. This also happens at the ends of a line if the line is too short. Use units with high hit point on proper terrain or with proper resistances to hold these weak points. These are the most likely to be killed, so use units with no or few experience points (XP) for this purpose.
pt: Infelizmente, a tua linha de combate frequentemente tem de se curvar para ou ajustar-se ao terreno ou às unidades no mapa. Nesses pontos nevrálgicos, 3 unidades inimigas podem atacar num único turno. Também acontece isto no final de uma linha, se for demasiada pequena. Usa unidades com muitos pontos de vida em terrenos fortificados ou com resistências apropriadas para guardar estes pontos fracos. Como de certeza absoluta unidades ali morrerão mais rápido tenta usar unidades com nenhum ou com poucos pontos de experiência (XP) para esse propósito evitando heróis ou outras unidades que não queiras perder.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Lining your troops up also prevents the enemy from surrounding any one of them. For ZOC reasons, a unit with one enemy behind it and one in front is trapped.
pt: Alinhar as tuas tropas também evita que o inimigo cerca as tuas. Por razões da ZdC, uma unidade entre duas adversárias (em hexágonos opostos) está presa.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Rotate your troops
pt: Rodar as tuas tropas

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When a unit in the front line is heavily damaged you can move him safely behind your defensive line. To hold up the line, you will most likely have to replace him with a reserve, so hold a couple of units in back of the front line. If you have healers, damaged units in the second line will quickly recover.
pt: Quando uma unidade na linha de frente está muito ferida, podes movê-la para a segurança por trás da tua linha defensiva. Para manter a linha, terás de substituí-la por uma reserva. Portanto, guarda algumas unidades por detrás da linha de frente. Se possuíres curandeiros, unidades feridas atrás da linha de combate serão recuperadas mais rápido.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
pt: Nota que as tuas unidades podem passar através dos hexágonos ocupadas por ti ou os teus aliados.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Use the terrain
pt: Usa o Terreno

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Try to position your troops so that they are attacking from a hex with high defense against an enemy in a hex with low terrain. That way, the enemy&#8217;s counterstrikes will be less likely to do damage.
pt: Tenta posicionar as tuas tropas para que possam atacar de um hexágono com uma boa defesa estando o adversário numa posição menos defensiva. Dessa forma, os contra-ataques do inimigo terão menos hipótese de causar dano.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example, you might position your elves just inside of a forest edge so that attacking orcs must stand on grassland while your elves enjoy the high forest defenses.
pt: Por exemplo: podes posicionar os teus elfos dentro de um pequeno bosque para atacar orcs que ficam nas planícies enquanto que os teus elfos desfrutam da sua soberba defesa nas florestas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Attacking and choosing your targets
pt: Atacar e escolher os teus alvos

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Advancing and attacking is of course the most interesting part of your way to victory. Kill or weaken enemies in your path and move your defensive line forward. This can become tricky as the enemy gets to attack back on his turn.
pt: Avançar e atacar é, obviamente, a parte mais interessante para atingir uma vitória rápida. Mata ou enfraqueça os inimigos no teu caminho e mova a tua linha de defesa para a frente. Pode ser astuto, pois o inimigo irá retaliar no seu turno.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Often, you will throw several units at a single enemy unit to finish him off, but these were forming your defensive line which is now partly broken. Maybe this doesn&#8217;t matter because you are out of reach of the next enemy unit. Maybe it does because you only managed to weaken a very strong enemy and next turn, he is going to strike back. Perhaps a Horseman can deliver the killing blow.
pt: Frequentemente mandarás diversas unidades para um único inimigo para acabar com ele, porém, desta forma, a tua linha defensiva pode romper. Talvez não importa porque estás fora do alcance do inimigo. Mas talvez importa porque estás apenas a tentar enfraquecer um inimigo muito forte e, no próximo turno, este irá retaliar. Talvez uma unidade sobrenatural possa dar o golpe fatal para prevenir tal.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Striking first is an advantage because it allows you the choice of which units will face off. Take advantage of enemy weakness: e.g. direct your ranged attacks against foes without ranged weapons. Take advantage of weaknesses like Horsemen&#8217;s vulnerability to pierce. But remember that they get to attack back on their turn, so you might have weaknesses the enemy may exploit.
pt: É vantajoso atacar primeiro porque permite-te escolher que unidades entram em combate. Tira vantagem da fraqueza do inimigo: por ex. dirija os teus ataques à distância contra inimigos que não possuam tais. Tira vantagem da vulnerabilidade dos cavaleiros aos ataques perfurantes. Lembra-te, porém, que irão retaliar no turno deles e podes ter fraquezas que o inimigo também sabe explorar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example, Horsemen can hold up the line against Orcish Grunts and Troll Whelps very well because they have some resistances against blade and impact. But your Horseman may quite quickly fall to Orcish Archers and Goblin Spearmen.
pt: Por exemplo: Escuteiros podem manter uma posição firme contra brutos orcs e crias trogloditas porque possuem algumas resistências contra ataques cortantes e de impacto. Porém, poderão facilmente morrer contra arqueiros e hostes (armados com armas perfurantes).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: It usually pays off if you can definitively kill (or almost kill) the faced unit. If you are unsure of finishing off the enemy in one turn, either ensure that your unit can weather the return attacks or decide that you&#8217;re willing to lose that unit. To withstand the enemy&#8217;s strikes next turn, it is often wise to attack at the range that allows the enemy to do least damage to you, rather than choosing the maximum expected damage to the enemy.
pt: Geralmente vale a pena matar definitivamente (ou quase) a unidade atacada. Se não estás certo se poderes matar o inimigo num único turno, assegura-te que a tua unidade ou pode contra-atacar e sobreviver no turno da atacada; ou que estás disposto a perder aquela unidade. Para resistir ao contra-ataque do inimigo no próximo turno, é geralmente sábio atacar de maneira que o inimigo retalha o mínimo de dano possível, em vez de escolheres um ataque que causa o maior dano.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In particular, use your ranged weapons if the enemy has no ranged attack. The computer&#8217;s default choice only looks for the most damage you can deal, so using it will often result in your units taking more damage than necessary.
pt: Em particular, usa as tuas armas de ataque à distância se o inimigo não possuir tal. A escolha padrão do computador somente vê o maior dano que poderás causar e escolher esta frequentemente resulta em que as tuas unidades sofram mais dano que necessário.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Time of Day
pt: Tempo do Dia

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Remember that Lawful units like humans fight better at daytime, Chaotic units like orcs or undead fight better at night, and Liminal units fight best during the twilight. Ideally you want to first meet the enemy when you are strong and/or he is weak. When the enemy has its strong time, it often pays off to strengthen your lines and hold a favorable defensive position. When its weak time is about to arise, your advance will push forth.
pt: Lembra-te que unidades diurnas como os humanos lutam melhor de dia e nocturnas como orcs ou morto-vivos de noite: e unidades limiares à madrugada. Idealmente quererás encontrar pela primeira vez o inimigo quando estares forte e/ou este estiver enfraquecido. Quando o inimigo tem o seu tempo favorável, é útil reforçar as tuas linhas de combate e manter uma posição defensiva favorável. Quando o tempo do dia desvantajoso vier, o teu avanço causa então mais dano.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example, elves might hold out a forest during a nightly orcish onslaught and advance on sunrise. You may even note that the computer AI actively retreats his orcs during day.
pt: Por exemplo, elfos poderão segurar uma floresta numa invasão nocturna dos orcs e avançar com o levantar do sol. Podes até notar que o computador ativamente reagrupa os seus orcs durante o dia.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Over the course of a campaign, it is critical that you build up a seasoned force. Later scenarios will assume you have level 2 and 3 units available for recall.
pt: No curso de uma campanha, é necessário que construa uma força veterana. Cenários mais avançados irão requerer que terá unidades de nível 2 ou 3 por convocar.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Your units gain most experience points (XP) from killing an enemy unit (8XP per level of the unit killed). As such, it often makes sense to have your higher level units weaken an enemy, but cede the kill to a unit more in need of the XP. Healers in particular are often weak in combat and often need to <emphasis>steal</emphasis> kills in this way to advance levels.
pt: A tuas unidades ganham a maioria de pontos de experiência (XP) ao derrotar uma unidade inimiga (8 XP por nível da unidade morta). Assim, faz mais sentido em enfraquecer o inimigo com as unidades avançadas, mas ceder o golpe fatal para as que mais precisam de XP. Curandeiros em especial são frequentemente fracos em combate e muitas vezes precisam de <emphasis>roubar</emphasis> mortes para avançar de nível.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: At the beginning (when you probably have no high level units), try to give most kills to a small handful of your units. This will fast-track them to becoming Level 2 units, and they can then shepherd others.
pt: No começo (quando provavelmente não tens unidades avançadas), tenta dar a maioria dos golpes fatais a uma mão cheia de unidades. Isto apressará o seu desenvolvimento até o nível 2, onde podem liderar outros.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Don&#8217;t neglect to earn your leader experience. You need to keep him safe, but if you coddle him too much he will be too low level to survive future scenarios anyway.
pt: Não te esqueças de ganhar alguma experiência com o teu líder. Terás de manter-o a salvo, mas se o guardares demasiado será de um nível demasiado baixo para sobreviver futuros cenários de qualquer modo.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Getting the Most Fun Out of the Game
pt: Tirando a Maior Diversão Fora do Jogo

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
pt: Lembra-te, a ideia do jogo é divertir-se! Aqui vão algumas recomendações da equipa de desenvolvimento em como tirar a maior diversão do jogo:

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Consider playing the campaign on "Medium" difficulty level, especially if you have prior experience with strategy games. We feel you&#8217;ll find it much more rewarding.
pt: Considera jogar a campanha numa dificuldade “Média”, especialmente se já tiveres experiência com jogos de estratégia. Sentimos que sentes-o bem mais recompensador.

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Don&#8217;t sweat it too much when you lose some units. The campaign was designed to accommodate the player losing some units along the way.
pt: Não te deixes levar demasiado quando perdes algumas unidades. As campanhas foram designadas para que o jogador perca algumas unidades pelo caminho.

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Don&#8217;t abuse saved games. Long ago, Wesnoth only allowed saving the game at the end of a scenario. Mid-scenario saving was added as a convenience to use if you had to continue the game another day, or to protect against crashes. We do not recommend loading mid-scenario saved games over and over because your White Mage keeps getting killed. Learn to protect your White Mage instead, and balance risks! That is part of the strategy.
pt: Não abuses dos jogos gravados. A muito tempo, Wesnoth só permitiu gravar o jogo no fim de um cenário. Gravações a meio do cenário foram adicionados se tiveres de continuar um jogo noutro dia, ou para proteger-te contra quedas. Não recomendamos recarregar jogos vez após vez só porque o teu Mago Branco insiste em morrer. Aprenda como proteger o teu Mago Branco em vez disso, e balanceia os riscos! Faz parte da estratégia.

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: If you must load a saved game, we recommend going back to the start of the scenario, so that you choose a new strategy that works, rather than simply finding random numbers that favor you.
pt: Se terás de carregar um jogo gravado, recomendamos ir de volta ao inicio do cenário, para poderes escolher uma nova estratégia que funcione, em vez de simplesmente encontrar números aleatórios que te favoreçam.

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: But remember, the aim is to have fun! You may have different tastes than the developers, so do what you enjoy most! If you enjoy loading the saved game every time you make a mistake, looking for the <emphasis>perfect</emphasis> game where you never lose a unit, by all means, go right ahead!
pt: Mas lembra-te, o objetivo é divertir-te! Poderás ter diferentes gostos dos criadores, portanto faça o que gostares mais! Se gostares carregar o jogo gravado cada vez que fazeres um erro, procurando pelo jogo <emphasis>perfeito</emphasis> onde nunca perdes uma unidade, de qualquer meio, avança e faça-o!

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: At the start of a scenario
pt: No inicio do cenário

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: First, read the scenario objectives. Sometimes you do not have to kill enemy leaders; instead it is enough that you survive for a certain number of turns, or pick up a particular object.
pt: Primeiro, lê os objetivos de cenário. As vezes não precisas de derrotar os líderes inimigas; em vez disto pode ser suficiente sobreviver por um certo número de turnos, ou apanhar um certo objeto.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Look at the map: the terrain, the position of your leader and the other leader(s).
pt: Olha para o mapa: o terreno, a posição do teu líder e do(s) outro(s) líder(es).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Then, begin to recruit units. Cheap units are useful to soak up the first wave of an enemy&#8217;s attack; advanced units can then be brought in as support. Fast units can be used as scouts, for exploring the map and to quickly conquer villages.
pt: Depois, começa a recrutar unidades. Unidades baratas são úteis para amortecer a primeira onda de ataque inimigo; unidades avançadas podem ser trazidas como suporte. Unidades velozes podem ser usadas para explorar o mapa e rapidamente conquistar aldeias.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: During the scenario
pt: Durante o Cenário

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Try to capture and keep control of as many villages as possible to keep the gold coming in.
pt: Tenta capturar e manter o controlo de tantas aldeias que possível para manteres o teu rendimento.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Keep units in packs so the enemy cannot attack from as many sides, and so you can outnumber each enemy unit. Put your units in a line so that the enemy cannot attack any one of your units from more than two sides.
pt: Mantenha as unidades em grupo para que o inimigo não possa atacar de muitos lados, e poderes sobrecarregar cada unidade inimiga. Alinha as tuas unidades e o inimigo não poderá atacar as tuas unidades de mais de dois lados.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Different units have different strengths and weaknesses depending on terrain and who they are attacking; right click on units and select "Unit Description" to learn more.
pt: Unidades diferentes têm diferentes vantagens e desvantagens dependendo do terreno e de quem estiverem a atacar; clique com o botão direito numa unidade e seleciona “Descrição da Unidade” para saberes mais.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: You can use lower level units as cannon fodder, to slow down enemy. E.g. you can use them to block enemies reaching your important units.
pt: Podes usar unidades de nível inferior como escudo, para atrasar o inimigo. Ou podes usar-as para bloquear o inimigo chegar às unidades mais importantes.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: You can cause damage to enemies with advanced units and then finish them with lower level units — to give them more experience (and finally make them advance to next level).
pt: Podes infligir dano aos inimigos com as unidades avançadas e matar-as então com as de baixo nível — para dar-lhes mais experiência (e finalmente fazer-as avançar de nível).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: When you have a White Mage (advances from Mage) or Druid (advances from Shaman), put it in the middle of a circle of units to heal them as they move across the map (Shamans can do this too, but not as well).
pt: Quando tiveres um Mago Branco (avança do Mago) ou Druida (avança da Bruxa). coloca-o no meio de um circulo de unidades para curar-as assim como se movam pelo mapa (Bruxas também podem fazer isto mas não tão bem).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Losing units is expected, even advanced units.
pt: Perder unidades é esperado, até mesmo as avançadas.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Time of day really matters:
pt: Tempo do dia realmente importa:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: lawful units do more damage at day and less damage at night
pt: unidades diurnas infligem mais dano de dia e menos à noite

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
pt: unidades nocturnas infligem mais dano à noite e menos de dia

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: remember to always check the time of day on the right side of the screen. Plan ahead — think about what it&#8217;s going to be next turn as well as this turn.
pt: lembra-te para sempre verificar o tempo do dia na parte direita do ecrã. Planifica — pensa sobre o que acontecerá no turno seguinte além do próprio.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Some units are resistant or vulnerable to different kind of attacks. Mounted units are weak vs pierce attacks. Fire and arcane attacks destroy undead. To see how much a unit resists an attack type, right click on the unit, select "Unit Description", then select "Resistance". It will show you how resistant a unit is to different types of attacks.
pt: Algumas unidades são resistentes ou vulneráveis a diferentes tipos de ataque. Unidades montadas são fracas contra ataques perfurantes. Ataques de fogo e arcano destroem morto-vivos. Para ver o quanto uma unidade resiste a um tipo de ataque clique com o botão direito nela, seleciona “Descrição da Unidade”, depois “Resistências”. Irá mostrar-te o quão resistente uma unidade é a diferentes tipos de ataques.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: An important part of succeeding at Battle for Wesnoth is keeping your units healthy. When your units take damage you can heal them by moving them onto villages or next to special healing units (e.g. the Elvish Shaman and White Mage). Some other units you will encounter, such as Trolls, have the ability to heal themselves naturally.
pt: Uma parte importante em ter sucesso na “Batalha por Wesnoth” é manter as tuas unidades saudáveis. Quando as tuas unidades recebem dano podes curar-as ao mover-as para aldeias ou junto de unidades curandeiras (por ex. a Bruxa Elfa e o Mago Branco). Algumas que encontrares, como Trogloditas, têm a habilidade de curar-se a si próprios.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Winning a scenario
pt: Vencendo um Cenário

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Advanced units are needed to quickly kill enemy commanders, and to avoid losing lots of units.
pt: Unidades avançadas são precisas para rapidamente derrotar líderes inimigos, e evitar perder muitas unidades.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: The quicker you win a scenario, the more gold you get; you will get more gold from winning early than from all of the map&#8217;s villages for the rest of the turns.
pt: O mais rápido venceres um cenário, mais ouro receberás; irás ganhar mais ouro por vencer cedo do que de todas as aldeias do cenário e esperar pelo fim dos turnos.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
pt: Derrotar os líderes inimigos normalmente resulta numa vitória instantânea.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: More general tips
pt: Mais dicas gerais

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: After slaughtering scenarios (where you take lots of punishment) there are usually "breathing room" scenarios where you can rather easily gain some gold and experience (advanced units).
pt: Depois de cenários brutais (onde levas muita punição) existem geralmente cenários “relaxantes” onde podes acumular de forma fácil algum ouro e experiência (unidades avançadas).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
pt: Unidades avançadas têm uma maior manutenção que unidades de nível inferior (1 ouro por nível), unidades leais são excepção.
