wescamp-i 18n - en to sv translation catalogue (68 entries)

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: Legend of Wesmere
sv: Legenden om Wesmere

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: (Easy)
sv: (Lätt)

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: Soldier
sv: Soldat

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: Lord
sv: Furste

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: (Hard)
sv: (Svår)

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: High Lord
sv: Storfurste

note: [part] [scenario]: id=01_The_Uprooting
en: The Uprooting
sv: Ett bryskt uppvaknande

note: [message]: speaker=second_unit
en: Take that, you orcish scum!
sv: Här får du, orchavskum!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kalenz
sv: Kalenz dör

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Landar
sv: Landar dör

note: [message]: id=Velon
en: We surrender!
sv: Vi ger oss!

note: [message]: id=Graur-Tan
en: Did I mention that we take no prisoners? Die!
sv: Nämnde jag att vi inte tar några fångar? Dö!

note: [message]: race=orc
en: You won’t get very far! After them!
sv: Ni skall inte komma långt! Efter dem!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Olurf
sv: Olurf dör

note: [message]: speaker={SPEAKER_NAME}
en: We made it. Onwards to Wesmere!
sv: Vi klarade det. Mot Wesmere!

note: [scenario]: id=04_The_Elvish_Treasury
en: The Elvish Treasury
sv: Alvernas skattkammare

note: [message]: id=Kalenz
en: You will not live to enjoy it!
sv: Ni kommer inte att leva för att njuta av det!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Cleodil
sv: Cleodil dör

note: [scenario]: id=05_The_Saurian_Treasury
en: The Saurian Treasury
sv: Ödlefolkets skattkammare

note: [objective]: condition=win
en: Enter the Saurian Treasury and leave with the gold
sv: Träd in i ödlefolkets skattkammare och kom undan med guldet

note: [scenario]: id=07_Elves_Last_Stand
en: Elves’ Last Stand
sv: Alvernas sista försvar

note: [message]: id=Urug-Pir
en: We’ll crush those weak elves and I’ll get da stone!
sv: Vi krossar de ynkliga alverna och så tar ja' stenen!

note: [message]: id=Galtrid
en: At last! The orcs are defeated.
sv: Äntligen! Orcherna är besegrade!

note: [message]: id=Kalenz
en: Orcs, death is all you will find in this forest!
sv: Orcher, det enda ni kommer att finna i den här skogen är död!

note: [message]: id=Olurf
en: Sure, minus expenses.
sv: Visst, med omkostnader avdragna.

note: [message]: id=Landar
en: What expenses?
sv: Vad då för omkostnader?

note: [message]: id=Landar
en: That explains why they are so reckless in battle...
sv: Då förstår jag varför de är så vildsinta i strid...

note: [scenario]: id=09_Bounty_Hunters
en: Bounty Hunters
sv: Prisjägare

note: [objective]: condition=win
en: Kalenz crosses the river
sv: Kalenz korsar floden

note: [message]: id=Olurf
en: What are they talking about?
sv: Vad pratar de om?

note: [message]: speaker=unit
en: We made it. Onwards to Thoria!
sv: Vi klarade det. Nu fortsätter vi till Thoria!

note: [message]: speaker=unit
en: The legends are true! Sea creatures are upon us!
sv: Legenderna var sanna! Vi blir anfallna av sjömonster!

note: [message]: speaker=unit
en: They are coming at us from all sides!
sv: De kommer från alla håll!

note: [unit]: type=Water Serpent, id=Scardeep
en: Scardeep
sv: Djupärr

note: [scenario]: id=10_Cliffs_of_Thoria
en: Cliffs of Thoria
sv: Thorias klippor

note: [objective]: condition=win
en: Reach the signpost with Kalenz
sv: För Kalenz till vägskylten

note: [message]: speaker=unit
en: Onwards!
sv: Framåt!

note: [message]: id=Kalenz
en: Watch out!
sv: Se upp!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Crelanu
sv: Crelanu dör

note: [message]: id=Aquagar
en: Fools! The book will be mine!
sv: Dårar! Boken kommer att bli min!

note: [message]: id=Kalenz
en: There goes our last hope!
sv: Där försvinner vårt sista hopp!

note: [scenario]: id=12_Revelations
en: Revelations
sv: Avslöjanden

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Aldar
sv: Aldar dör

note: [scenario]: id=15_The_Treaty
en: The Treaty
sv: Fördraget

note: [message]: id=Kalenz
en: Here we are at last. Landar, are you sure you want to go through with this?
sv: Då var vi här till slut. Landar, är du säker på att du vill genomföra det här?

note: [message]: id=Landar
en: Absolutely. Let’s do it!
sv: Absolut! Nu gör vi det!

note: [message]: id=Kalenz
en: Done!
sv: Klar!

note: [message]: id=Gvur
en: No way anyone will steal my throne!
sv: Aldrig att någon stjäl min tron!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Uradredia
sv: Uradredia dör

note: [message]: id=Kalenz
en: The North Elves still stand. Prepare for battle!
sv: Nordalverna gör fortfarande motstånd. Bered er för strid!

note: [message]: id=Kior-Pur
en: The elves are attacking us! Reserves!
sv: Alverna anfaller oss! Reserver!

note: [scenario]: id=18_Hour_of_Glory
en: Hour of Glory
sv: Ärans timme

note: [scenario]: id=19_Costly_Revenge
en: Costly Revenge
sv: En dyrbar hämnd

note: [message]: id=Kalenz
en: I fear this will be a bloodbath...
sv: Jag fruktar ett blodbad...

note: [objective]: condition=win
en: Kalenz reaches the signpost
sv: Kalenz når vägskylten

note: [message]: id=Kalenz
en: What?!
sv: Vad?!

note: [message]: id=Crintil
en: Too late! All traitors will die!
sv: För sent! Alla förrädare skall dö!

note: [scenario]: id=22_Northern_Battle
en: Northern Battle
sv: Strid i norr

note: [objective]: condition=win
en: Survive for six days
sv: Överlev i sex dagar

note: [message]: id=Kalenz
en: Landar, listen to me! It does not have to come to this. I know about the potion. Let us help!
sv: Landar, lyssna på mig! Det behöver inte bli så här. Jag känner till elixiret. Låt oss hjälpa dig!

note: [message]: id=Landar
en: Things are not going well! Retreat! We will meet again, traitors!
sv: Det går inte väl! Till reträtt! Vi kommer att mötas igen, förrädare!

note: [message]: id=Kalenz
en: We won!
sv: Vi vann!

note: [scenario]: id=23_End_of_War
en: End of War
sv: Krigets slut

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Landar
sv: Besegra Landar

note: [message]: id=Landar
en: No! It all ends here!
sv: Nej! Allt är slut!

note: [scenario]: id=24_Epilogue
en: Epilogue
sv: Epilog

note: [part]
en: Landar’s remaining followers’ lives were spared, but they were banished to Gitamoth forest, henceforth known as Silent Forest.
sv: Landars återstående följe skonades, men de förvisades till Gitamothskogen, framledes känt som Tysta skogen.

note: [unit_type]: id=Elvish Horse Archer
en: Elvish Horse Archer
sv: Beriden alvbågskytt
