wescamp-i 18n - en to fi translation catalogue (166 entries)

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: LoW
fi: Wl

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: Legend of Wesmere
fi: Wesmeren legenda

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: The tale of Kalenz, the High Lord who rallied his people after the second orcish invasion of the Great Continent and became the most renowned hero in the recorded history of the Elves.
fi: Tarina suurlordi Kalenzista, joka kutsui kansansa koolle Suurmantereen toisen örkki-invaasion jälkeen ja josta tuli haltioiden tunnetun historian tunnetuin sankari.

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: (Easy)
fi: (helppo)

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: Soldier
fi: Sotilas

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: (Normal)
fi: (normaali)

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: Lord
fi: Lordi

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: (Hard)
fi: (vaikea)

note: [campaign]: id=LOW, type=hybrid
en: High Lord
fi: Suurlordi

note: [about]
en: Creator and Lead Designer
fi: Luoja ja pääsuunnittelija

note: [entry]
en: Spiros, George and Alexander Alexiou (Santi/fnaek)
fi: Spiros, George ja Alexander Alexiou (Santi/fnaek)

note: [about]
en: Campaign Maintenance
fi: Kampanjan ylläpito

note: [about]
en: Prose-doctoring and adaptation for mainline
fi: Kertomuksen muokkaus ja sovitus päätarinaan

note: [about]
en: WML Assistance
fi: WML-avustus

note: [about]
en: Graphics
fi: Grafiikat

note: [about]
en: Additional thanks to
fi: Ylimääräiset kiitokset

note: [entry]
en: And the rest of the Wesnoth community for feedback,
    criticism, help with WML code and graphics.
fi: Ja muuta Wesnoth-yhteisöä palautteesta,
    kritiikistä, WML-avusta ja grafiikoista.

note: [label]
en: River Telfar
fi: Telfar-joki

note: [label]
en: Telfar Green
fi: Telfarin viheriöt

note: [label]
en: Northern Shallows
fi: Pohjoiset matalikot

note: [label]
en: Dancer’s Green
fi: Tanssijan viheriöt

note: [label]
en: Brightleaf Wood
fi: Kirkaslehtimetsä

note: [label]
en: Ford of Alyas
fi: Alyasin kahlaamo

note: [label]
en: North Bridge
fi: Pohjoissilta

note: [label]
en: North Tower
fi: Pohjoistorni

note: [label]
en: South Bastion
fi: Etelälinnake

note: [label]
en: Ford of Tifranur
fi: Tifranurin kahlaamo

note: [label]
en: Karmarth Hills
fi: Karmarth-kukkulat

note: [label]
en: Westwind Wood
fi: Länsituulen metsä

note: [label]
en: Southwind Wood
fi: Etelätuulen metsä

note: [part] [scenario]: id=01_The_Uprooting
en: The Uprooting
fi: Kitkentä

note: [part]
en: Perhaps the elders sensed that changing times would require more flexible minds; these were the years when humans from the Green Isle were establishing themselves south of the Great River, and the known world was changing more rapidly than it had for a thousand years before.
fi: Ehkäpä heistä tuntui että muuttuvat ajat vaatisivat taipuvaisempia mieliä; nämä olivat ne vuodet joina ihmiset Vihersaarelta asettuivat asumaan Suurijoesta etelään, ja joina tunnettu maailma muuttui nopeammin kuin se oli muuttunut viimeisenä vuosituhantena.

note: [modify_side] [side] [side]: id=Velon, type=Elvish Captain [side]: type=Dwarvish Steelclad [side]: type=Elder Mage, id=Crelanu [side]: type=Elvish Archer [side]: type=Elvish Captain [side]: type=Elvish Captain, id=East [side]: type=Elvish Fighter [side]: type=Elvish High Lord [side]: type=Elvish Ran
en: Player
fi: Pelaaja

note: [message]: speaker=second_unit
en: You trifled with the wrong elf!
fi: Leikit väärän haltian kanssa!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Take that, you orcish scum!
fi: Maista tästä, örkkisaasta!

note: [message]: id=Kalenz
en: Orcs are pressing on us from all directions! To arms!
fi: Örkit painostavat meitä joka suunnasta! Aseisiin!

note: [message]: id=Velon
en: Hold, Kalenz. The Ka’lian council should discuss our response. Maybe we can reach an agreement with them!
fi: Odota, Kalenz. Ka'lianin neuvoston pitäisi keskustella vastauksestamme. Ehkä voimme päästä yhteisymmärrykseen heidän kanssaan!

note: [message]: id=Qumseh
en: Surrender or die, tree-shaggers!
fi: Antaudu tai kuole, puihinsekaantuja!

note: [message]: id=Velon
en: They are too many. We have no choice but to submit!
fi: Niitä on liikaa. Meillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin nöyrtyä!

note: [message]: id=Kalenz
en: Elves must never surrender to these foul beasts! Who will fight them beside me?
fi: Haltiat eivät ikinä antaudu noille hölmöille otuksille! Ketkä taistelevat rinnallani?

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kalenz
fi: Kalenzin kuolema

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Landar
fi: Landarin kuolema

note: [message]: id=Velon
en: We surrender!
fi: Me antaudumme!

note: [message]: id=Graur-Tan
en: Did I mention that we take no prisoners? Die!
fi: Mainitsinko, ettemme ota vankeja? Kuole!

note: [message]: id=Velon
en: Kalenz was right and I was wrong. Go; join Kalenz while yet you can. I and the remaining elders will cover your retreat as best we may.
fi: Kalenz oli oikeassa ja minä olin väärässä. Mene. Liity Kalenzin joukkoihin vielä kun voit. Minä ja loput vanhemmat suojaamme pakoanne parhaamme mukaan.

note: [message]: race=orc
en: You won’t get very far! After them!
fi: Ette pääse kovin pitkälle! Perään!

note: [part]
en: Kalenz and his band broke out of the orcish encirclement, only to discover that the country on the direct route to the Ka’lian was already swarming with orcs. The raid on Kalenz’s home, it seemed, had been but one small part of a great migration south. There was no choice but to make a detour through territory the elves would rather have avoided...
fi: Kalenz joukkoineen murtautui ulos örkkien piirityksestä, huomatakseen vain että maaseutu suoralla reitillä Ka'lianiin oli jo täynnä örkkejä. Näytti siltä kuin hyökkäys Kalenzin kotiin oli ollut vain pieni osa örkkien suurta vaellusta etelään. Ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin käyttää kiertotietä läpi haltiain yleensä välttämän alueen läpi...

note: [message]: id=Kalenz
en: I had hoped to avoid these paths... The eastern way is through dwarvish territory and is shorter. I pray the dwarves will grant us safe passage, since the other path is through troll territory...
fi: Olin toivonut välttää näitä teitä... itäinen tie kulkee kääpiöiden alueen läpi ja on lyhyempi. Toivottavasti kääpiöt antavat meidän mennä rauhassa, sillä toinen tie kulkee peikkojen reviirin läpi...

note: [message]: id=Olurf
en: Not even in yer dreams, elf. These are dwarvish lands, and troubles we want no part of nip at yer heels. Get out and stay out!
fi: Ei unissasikaan, haltia. Nämä ovat kääpiöiden maita, ja hankaluudet josta emme halua osaa seuraavat teitä. Häipykää ja pysykää poissa!

note: [message]: id=Landar
en: Our troubles will be yours, too, whether either of us will it or not. The orcs have come down from the north like a flood; if we squabble among ourselves they will feast on our discord.
fi: Tulette saamaan osamme ongelmistamme, ei väliä haluaako kumpikaan meistä sitä tai ei. Örkit ovat tulleet pohjoisesta tulvan lailla; jos me kinastelemme keskenämme he ottavat kaiken hyödyn eripurastamme.

note: [message]: id=Landar
en: I cannot see how trolls could be any less friendly.
fi: En käsitä kuinka peikot voisivat olla yhtään vähemmän ystävällisiä.

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Grugl
fi: Kukista Grugl

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Olurf
fi: Olurfin kuolema

note: [message]: speaker={SPEAKER_NAME}
en: We made it. Onwards to Wesmere!
fi: Me teimme sen. Eteenpäin, Wesmereen!

note: [message]: id=Olurf
en: Crazy elves! But at least they felled a few trolls before they left.
fi: Hulluja haltioita! Mutta ainakin he tappoivat pari peikkoa ennen lähtöään.

note: [message]: speaker=unit
en: We die, but more come after us, Orcs will rule all!
fi: Me kuolemme, mutta meidän jälkeemme tulee lisää. Örkit hallitsevat vielä kaikkea!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Galtrid
fi: Galtridin kuolema

note: [message]: id=Kalenz
en: We won! The Ka’lian is safe!
fi: Voitimme! Ka’lian on turvassa!

note: [message]: id=Huraldur
en: The elvish treasury is under attack! They need help desperately!
fi: Haltian aarrekammioon hyökätään! He tarvitsevat apua nopeasti!

note: [message]: id=Kalenz
en: Galtrid, your men are weary from long combat. Mine are fresher; I’ll go.
fi: Galtrid, miehesi ovat väsyneitä pitkän taistelun jälkeen. Minun joukkoni ovat vireämpiä; minä menen.

note: [message]: id=Huraldur
en: Hurry! We were near overwhelmed as I left.
fi: Kiirehtikää! Meidät oli lähes jyrätty lähtiessäni.

note: [message]: id=Galtrid
en: Yes, go, Kalenz, I’ll guard the Ka’lian till our army returns from the front.
fi: Aivan, mene, Kalenz, minä vartion Ka'liania kunnes armeijamme palaa rintamalta.

note: [scenario]: id=04_The_Elvish_Treasury
en: The Elvish Treasury
fi: Haltiain aarre

note: [part]
en: Kalenz and his forces raced to relieve the siege of the Elvish Treasury...
fi: Kalenz ja hänen joukkonsa kiiruhtivat pysäyttääkseen haltiain aarrekammion piirityksen...

note: [message]: id=Huraldur
en: And I see the remains of the garrison has been taken prisoner.
fi: Huomaan että vartioston eloonjääneet on otettu vangiksi.

note: [message]: id=Kalenz
en: We must free them and make these saurians pay. Attack and leave no one alive!
fi: Meidän täytyy vapauttaa heidät ja kostaa näille sauriaaneille. Hyökätkää älkääkä jättäkö ensimmäistäkään eloon!

note: [message]: id=Kalenz
en: You will not live to enjoy it!
fi: Et tule elämään niin pitkään!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Cleodil
fi: Cleodilin kuolema

note: [scenario]: id=05_The_Saurian_Treasury
en: The Saurian Treasury
fi: Sauriaanien aarre

note: [part]
en: Elvish scouts found the trail of the Saurian war party without difficulty. The way back to the saurians’ treasury was clear...
fi: Haltiatiedustelijat löysivät polun jota sauriaanien sotajoukko oli kulkenut. Tie sauriaanien aarrekammioon oli selvä...

note: [objective]: condition=win
en: Enter the Saurian Treasury and leave with the gold
fi: Mene sauriaanien aarrekammioon ja poistu kullan kanssa

note: [scenario]: id=06_Acquaintance_in_Need
en: Acquaintance in Need
fi: Kavereiden kaipuu

note: [message]: id=Kalenz
en: What’s this? It appears the orcs have surrounded a dwarvish enclave. And by the sound of the bellowing I hear, I think our old friend, Olurf, is here.
fi: Mitäs tämä on? Näyttää siltä että örkit ovat saartaneet kääpiöiden erillisalueen. Ja ärjynnästä päätellen vanha tuttumme Olurf on täällä.

note: [message]: id=Olurf
en: You again? Maybe ye were not completely wrong when ye predicted the orcs would attack us. We ha’ been forced from our home and are now surrounded.
fi: Sinä taas? Ehkette olleetkaan täysin väärässä kun ennustitte örkkien hyökkäävän kimppuumme. Meiltä on viety kotimme ja olemme nyt saarrettuja.

note: [message]: id=Olurf
en: The orcs ha’ been defeated. My lord, we are in your debt.
fi: Örkit on kukistettu. Herrani, olemme teille kiitollisuudenvelassa.

note: [message]: id=Kalenz
en: We must put aside our differences and ally against the orcish menace. Olurf, join us!
fi: Meidän pitää unohtaa erimielisyytemme ja liittyä yhteen örkkejä vastaan. Olurf, liity joukkoomme!

note: [message]: id=Olurf
en: Dwarves, ally with elves? I owe ye a debt, but my kin willna’ be happy at the thought.
fi: Että me kääpiöt liittoutuisimme haltioiden kanssa? Olen sinulle velassa, mutta kansani eivät tule iloitsemaan ideasta.

note: [message]: id=Kalenz
en: There will be a big fight with the orcs in Wesmere very soon. If you can cover our flank to the north, I will pay you 400 gold.
fi: Wesmeressä tulee hyvin pian olemaan suuri taistelu örkkien kanssa. Jos suojaatte meitä pohjoisesta tulevilta hyökkäyksiltä, maksan teille 400 kultapalaa.

note: [message]: id=Olurf
en: Where there’s a contract, our honor is involved. We will be there to cover your northern flank or else I will return your gold!
fi: Sopimuksessa kunniamme on kyseessä. Olemme siellä auttamassa teitä tai palautan kultanne!

note: [scenario]: id=07_Elves_Last_Stand
en: Elves’ Last Stand
fi: Haltiain viimeinen taisto

note: [part]
en: The journey back to Wesmere was surprisingly uneventful, the orcs having apparently withdrawn to regroup after their defeats. Kalenz and his band returned just in time...
fi: Matka takaisin Wesmereen oli yllättävän tylsä, kun örkit olivat ilmeisesti luopuneet joukkojensa uudelleenkutsumisesta kukistumistensa jälkeen. Kalenz joukkoineen palasi juuri ajoissa...

note: [message]: id=Kalenz
en: The orcs have pushed us back to the Ka’lian. There is no way out. We must win here!
fi: Örkit ovat työntäneet meidät takaisin Ka’lianiin. Täältä ei ole tietä ulos. Meidän on voitettava!

note: [message]: id=Galtrid
en: This is our final stand. If they take the Ka’lian, all is lost!
fi: Tämä on viimeinen taistomme. Jos he saavat Ka’lianin, kaikki on mennyttä!

note: [message]: id=Urug-Pir
en: We’ll crush those weak elves and I’ll get da stone!
fi: Murskaamme nuo heikot haltiat ja minä otan kiven!

note: [message]: id=Galtrid
en: At last! The orcs are defeated.
fi: Viimeinkin örkit on kukistettu!

note: [message]: id=Pirorr
en: The elves have beaten us and they did not use da stone. Maybe they don’t have it? Great Chief will not like bad news!
fi: Haltiat ovat lyöneet meidät, eivätkä he käyttäneet kiveä. Ehkä heillä ei ole sitä? Suuri päällikkö ei tykkää huonoista uutisista!

note: [message]: id=Galtrid
en: Kalenz, we are again in your debt. You returned just in time.
fi: Kalenz, olemme jälleen sinulle velassa. Saavuit juuri oikeaan aikaan.

note: [message]: id=Kalenz
en: And we have what’s left of the elvish treasury with us!
fi: Ja meillä on mitä haltiain aarrekammiosta on jäljellä!

note: [message]: id=Truugl
en: Aargh! I should have stayed in the mountains instead of joining the orcs!
fi: Äh! Minun olisi pitänyt jäädä vuorille eikä liittyä örkkeihin!

note: [message]: id=Kalenz
en: Orcs, death is all you will find in this forest!
fi: Örkit, kuolema on kaikki mitä löydätte tästä metsästä!

note: [message]: speaker=unit
en: I die without getting da stone?
fi: Kuolen saamatta kiveä?

note: [message]: id=Olurf
en: Did ye think we’d let you have all the fun wi’ the orcs by yerselves?
fi: Luulitteko että antaisimme teidän saada kaiken huvin örkkien kanssa?

note: [message]: id=Landar
en: It’s not much of an army he is bringing with him, though.
fi: Eipä hän suurta armeijaa tuo tullessaan.

note: [message]: id=Olurf
en: Not much of an army? These are dwarves with mighty axes, each worth three of you and your silly plinking bows!
fi: Suurta armeijaa? Nämä ovat kääpiöitä mahtavine kirveineen, jokainen heistä vastaa kolmea teidänkaltaistanne lelujousienne kanssa!

note: [message]: id=Kalenz
en: Olurf, is that all the dwarves you could find? Was the gold not enough?
fi: Olurf, onko tuossa kaikki kääpiöt jotka löysit? Eikö kulta riittänyt?

note: [message]: id=Olurf
en: They are no’ fighting for gold, they’re here for the fun. I’d ha’ brought a lot more if my men ha’ all kept quiet about helping elves! But the rest o’ my clan should join us in a few days.
fi: Eivät he rahan takia taistele, vaan huvikseen. Olisin voinut tuoda rutkasti enemmän jos mieheni olisivat pitäneet suunsa supussa haltioiden auttamisesta! Mutta loput klaanistani saapunee parissa päivässä.

note: [message]: id=Olurf
en: Sure, minus expenses.
fi: Mikäs siinä, miinus kulut.

note: [message]: id=Landar
en: What expenses?
fi: Mitkä kulut?

note: [message]: id=Olurf
en: It’s an ancient dwarvish custom to buy the warriors a few drinks before the battle... So minus expenses that’s about even.
fi: On muinainen kääpiöiden tapa ostaa sotureille pari tuoppia ennen taistelua... joten, vähennettynä kulut olemme kutakuinkin sujut.

note: [message]: id=Landar
en: That explains why they are so reckless in battle...
fi: Se selittääkin heidän

note: [message]: id=Kalenz
en: ... Enough, gentlemen, we have a battle to fight!
fi: ... Riittää, herrat, meillä on taistelu taisteltavana!

note: [message]: id=Galtrid
en: Kalenz, though very young you have been most tested in battle of any of us. Will you take the command of all our troops?
fi: Kalenz, vaikka nuori oletkin, sinua on koeteltu meistä kaikista eniten taistelussa. Otatko komennon kaikista joukoistamme?

note: [option]: id=Kalenz
en: You do me great honor. I will strive to be worthy of it.
fi: Suot minulle suuren kunnian. Pyrin olemaan sen arvoinen.

note: [option]: id=Kalenz
en: You do me great honor, but I am not yet ready for this.
fi: Suot minulle suuren kunnian, mutta en ole vielä valmis tähän.

note: [part]
en: After leaving the council, our friends talked in private...
fi: Neuvstosta lähdettyään ystävämme puhuivat keskenään...

note: [scenario]: id=09_Bounty_Hunters
en: Bounty Hunters
fi: Palkkionmetsästäjät

note: [set_variable]
en: some experienced warriors
fi: joitakin kokeneita sotureita

note: [objective]: condition=win
en: Kalenz crosses the river
fi: Kalenz ylittää joen

note: [message]: id=Shhar
en: I saw them first, fool! The bounty is all mine.
fi: Minä näin heidät ensin, typerys! Palkkio on kokonaan minun.

note: [message]: id=Olurf
en: What are they talking about?
fi: Mistä he oikein puhuvat?

note: [message]: id=Kalenz
en: Remember, we are here on a mission. We will fight these saurians if we must, but our mission is to get to Thoria.
fi: Muistakaa, olemme täällä tehtävää tekemässä. Taistelemme näitä sauriaaneja vastaan jos on pakko, mutta tehtävämme on päästä Thoriaan.

note: [message]: speaker=unit
en: We made it. Onwards to Thoria!
fi: Teimme sen. Eteenpäin, Thoriaan!

note: [message]: id=Olurf
en: At last!
fi: Viimeinkin!

note: [unit]: type=Water Serpent, id=Scardeep
en: Scardeep
fi: Syväarpi

note: [scenario]: id=10_Cliffs_of_Thoria
en: Cliffs of Thoria
fi: Thorian jyrkänteet

note: [side]: type=Gryphon, id=Gryphon Leader
en: Gryphon Leader
fi: Aarnikotkajohtaja

note: [objective]: condition=win
en: Reach the signpost with Kalenz
fi: Kalenz saavuttaa tienviitan

note: [message]: speaker=unit
en: Onwards!
fi: Eteenpäin!

note: [message]: id=Olurf
en: Yer doing pretty well, elf-boy!
fi: Sinulla menee ihan kelvosti, haltiapoju!

note: [message]: id=Olurf
en: Crelanu’s place should be close now, as I remember. Quickly, this way!
fi: Crelanun paikan pitäisi olla lähellä nyt, jos muistan oikein. Nopeasti, tätä tietä!

note: [message]: id=Kalenz
en: Watch out!
fi: Katso ympärillesi!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Crelanu
fi: Crelanun kuolema

note: [message]: id=Kalenz
en: Indeed. Before he can aid us, we will have to aid him.
fi: Tosiaan. Ennen kuin hän voi auttaa meitä, meidän on autettava häntä.

note: [message]: id=Aquagar
en: Fools! The book will be mine!
fi: Hölmöt! Kirja on minun!

note: [message]: id=Kalenz
en: There goes our last hope!
fi: Tuolla menee viimeinen toivomme!

note: [scenario]: id=12_Revelations
en: Revelations
fi: Paljastumisia

note: [message]: id=Kalenz
en: Go, Landar, but be careful. We need you.
fi: Mene, Landar, mutta ole varovainen. Me tarvitsemme sinua.

note: [message]: id=Kalenz
en: Landar! You’re back! All is well?
fi: Landar! Olet palannut! Onko kaikki hyvin?

note: [scenario]: id=14_Human_Alliance
en: Human Alliance
fi: Ihmisten liittouma

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Aldar
fi: Aldarin kuolema

note: [message]: id=Aldar
en: The King is here! Hail Haldric II, King of Wesnoth!
fi: Kuningas on täällä! Terve, Haldric II, Wesnothin kuningas!

note: [message]: speaker=unit
en: I die? Great Chief never said anything about fighting elves and dwarves!
fi: Minä kuolen? Suuri päällikkö ei koskaan sanonut mitään haltioita ja kääpiöitä vastaan taistelemisesta!

note: [scenario]: id=15_The_Treaty
en: The Treaty
fi: Sopimus

note: [side]: type=Orcish Sovereign, id=Great Chief Brurbar
en: Great Chief Brurbar
fi: Suuri päällikkö Brurbar

note: [objective]: condition=win
en: Kill the Orcish Great Chief and Kalenz must reach the signpost
fi: Surmaa örkkien suuri päällikkö ja Kalenz saavuttaa tienviitan

note: [message]: id=Landar
en: Absolutely. Let’s do it!
fi: Ehdottomasti. Tehkäämme se!

note: [message]: id=Kalenz
en: Done!
fi: Tehty!

note: [message]: id=Tamitahan
en: I am the strongest warlord! I will be Chief!
fi: Olen vahvin sotalordi! Minusta tulee päällikkö!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Uradredia
fi: Uradredian kuolema

note: [message]: id=Kalenz
en: The North Elves still stand. Prepare for battle!
fi: Pohjoishaltiat pitävät yhä puoliaan! Valmistautukaa taisteluun!

note: [message]: id=Uradredia
en: Our thanks to you, Kalenz, son of Kliada. Our troops are at your command.
fi: Kiitoksemme sinulle, Kalenz, Kliadan poika. Joukkomme ovat palveluksessasi.

note: [message]: id=Kior-Pur
en: The elves are attacking us! Reserves!
fi: Haltiat hyökkävät kimppuumme! Varajoukot!

note: [message]: id=Kalenz
en: Before you die, know that you lost in Wesmere, you lost at Tath, you will lose here and that your Great Chief is dead!
fi: Ennen kuin kuolet, tiedä että hävisitte Wesmeressä, että hävisitte Tathissa, että tulette häviämään täällä ja että suuri päällikkönne on kuollut!

note: [scenario]: id=18_Hour_of_Glory
en: Hour of Glory
fi: Kunnian hetki

note: [scenario]: id=19_Costly_Revenge
en: Costly Revenge
fi: Hintava kosto

note: [message]: id=Kalenz
en: I fear this will be a bloodbath...
fi: Pelkäänpä, että tästä tulee verikylpy.

note: [scenario]: id=21_Elvish_Assassins
en: Elvish Assassins
fi: Haltiain salamurhaajat

note: [objective]: condition=win
en: Kalenz reaches the signpost
fi: Kalenz saavuttaa tienviitan

note: [message]: id=Galenor
en: My lord Kalenz, you are in great danger! You must leave here immediately.
fi: Herrani Kalenz, olette suuressa vaarassa! Teidän on poistuttava välittömästi.

note: [message]: id=Kalenz
en: What?!
fi: Mitä?!

note: [message]: id=Crintil
en: Too late! All traitors will die!
fi: Liian myöhäistä! Kaikki petturit kuolevat!

note: [message]: id=Oblil
en: Do not listen to this traitor! You have all heard the order!
fi: Älkää kuunnelko tätä petturia! Te kaikki olette kuulleet käskyn!

note: [message]: speaker=unit
en: Now we must fare swiftly to the North Elves!
fi: Meidän on äkkiä käytävä pohjoishaltioiden luona!

note: [scenario]: id=22_Northern_Battle
en: Northern Battle
fi: Pohjoinen taistelu

note: [objective]: condition=win
en: Survive for six days
fi: Selviä kuusi päivää

note: [message]: id=Kalenz
en: Landar, listen to me! It does not have to come to this. I know about the potion. Let us help!
fi: Landar, kuuntele minua! Ei tässä näin tarvitse käydä. Tiedän juomasta. Anna meidän auttaa!

note: [message]: id=Landar
en: Things are not going well! Retreat! We will meet again, traitors!
fi: Asiat eivät mene hyvin! Paetkaa! Tapaamme taas, petturit!

note: [message]: id=Landar
en: We have yet to break their defenses! While we are getting weaker, the enemy is getting stronger! Retreat!
fi: Meidän on vielä murskattava heidän puolustuksensa! Sillä aikaa kun meistä tulee heikompia, vihollisesta tulee vahvempi! Paetkaa!

note: [message]: id=Kalenz
en: We won!
fi: Me voitimme!

note: [scenario]: id=23_End_of_War
en: End of War
fi: Sodan loppu

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Landar
fi: Kukista Landar

note: [message]: id=Landar
en: No! It all ends here!
fi: Ei! Se kaikki loppuu täällä!

note: [scenario]: id=24_Epilogue
en: Epilogue
fi: Loppunäytös

note: [message]: speaker=unit
en: Farewell, Kalenz!
fi: Hyvästi, Kalenz!

note: [message]: id=Kalenz
en: Nooo! Cleodil! Without you I cannot go on!
fi: Eiii! Cleodil! Ilman sinua emme voi jatkaa!

note: [message]: speaker=unit
en: Oh, no! We are too late...
fi: Voi ei! Olemme myöhässä...
