Wesnoth 1.8 - en to la translation catalogue (659 entries)

note: [terrain_type]: id=deep_water [terrain_type]: id=deep_water_gray [terrain_type]: id=deep_water_medium [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Deep Water
la: Salum

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray
en: Gray Deep Water
la: Salum Pullum

note: [terrain_type]: id=deep_water_medium
en: Medium Deep Water
la: Salum Medium

note: [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Tropical Deep Water
la: Salum Tropicum

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water
en: Shallow Water
la: Aqua

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water
en: Gray Shallow Water
la: Aqua Pulla

note: [terrain_type]: id=medium_shallow_water
en: Medium Shallow Water
la: Aqua Media Pulla

note: [terrain_type]: id=tropical_water
en: Tropical Shallow Water
la: Aqua Tropica

note: [terrain_type]: id=ford
en: Ford
la: Vadum

note: [terrain_type]: id=gray_reef [terrain_type]: id=medium_reef [terrain_type]: id=reef [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Coastal Reef
la: Cotes

note: [terrain_type]: id=gray_reef
en: Gray Coastal Reef
la: Cautes Pullae

note: [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Tropical Coastal Reef
la: Cautes Tropicae

note: [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp
la: Palus

note: [terrain_type]: id=quagmire
en: Muddy Quagmire
la: Limosa

note: [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=leaf_litter [terrain_type]: id=savanna
en: Grassland
la: Caespes

note: [terrain_type]: id=grassland
en: Green Grass
la: Herba Viridis

note: [terrain_type]: id=savanna
en: Semi-dry Grass
la: Herba Semiarida

note: [terrain_type]: id=grass_dry
en: Dry Grass
la: Herba Arida

note: [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Leaf Litter
la: Herbae

note: [terrain_type]: id=dirt [terrain_type]: id=dirt_dark [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dirt
la: Humus

note: [terrain_type]: id=dirt_dark
en: Dark Dirt
la: Humus Atra

note: [terrain_type]: id=dirt
en: Regular Dirt
la: Humus

note: [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dry Dirt
la: Humus Arida

note: [terrain_type]: id=cave_path [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=stone_path
en: Road
la: Via

note: [terrain_type]: id=road
en: Regular Cobbles
la: Pavimentum

note: [terrain_type]: id=road_clean
en: Clean Gray Cobbles
la: Pavimentum Pullum

note: [terrain_type]: id=stone_path
en: Overgrown Cobbles
la: Pavimentum Incultum

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
la: Glacies

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
la: Nix

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert
la: Deserta

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert Sands
la: Harenae Desertorum

note: [terrain_type]: id=sand [terrain_type]: id=sand_beach
en: Sand
la: Harena

note: [terrain_type]: id=sand_beach
en: Beach Sands
la: Harena Litoralis

note: [terrain_type]: id=sand_rubble
en: Rubble
la: Congeries

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
la: Cratera

note: [terrain_type]: id=flowers_mixed
en: Mixed Flowers
la: Flores Diversi

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
la: Ager

note: [terrain_type]: id=stones_small
en: Stones
la: Lapides

note: [terrain_type]: id=mushrooms_small
en: Small Mushrooms
la: Parvi Fungi

note: [terrain_type]: id=mushrooms_farm
en: Mushroom Farm
la: Fundus Fungorum

note: [terrain_type]: id=desert_plants
en: Desert Plants
la: Gramina Desertorum

note: [terrain_type]: id=desert_plants_sans_bones
en: Desert Plants without Bones
la: Gramina Desertorum sine Ossis

note: [terrain_type]: id=windmill
en: Windmill
la: Ventimolina

note: [terrain_type]: id=campfire
en: Campfire
la: Focus

note: [terrain_type]: id=fence
en: Fence
la: Saepes

note: [terrain_type]: id=sand_drifts
en: Stones with Sand Drifts
la: Saxa cum Molibus Harenosis

note: [terrain_type]: id=water-lilies
en: Water Lilies
la: Loti

note: [terrain_type]: id=water-lilies-flower
en: Flowering Water Lilies
la: Loti Florentes

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Great Tree
la: Magnus Arbor

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Dead Great Tree
la: Magnus Arbor Mortuus

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow [terrain_type]: id=forest [terrain_type]: id=mixed_forest_fall [terrain_type]: id=mixed_forest_summer [terrain_type]: id=mixe
en: Forest
la: Silva

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
la: Silva Tropica

note: [terrain_type]: id=rainforest
en: Rainforest
la: Silva Imbrica

note: [terrain_type]: id=palm_desert_forest
en: Palm Forest
la: Silva Palmarum

note: [terrain_type]: id=palm_forest
en: Dense Palm Forest
la: Silva Palmarum Densa

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
la: Caespes Ferus

note: [terrain_type]: id=pine_forest
en: Pine Forest
la: Silva Pinorum

note: [terrain_type]: id=snow_forest
en: Snowy Pine Forest
la: Silva Nivalis Pinorum

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer
en: Summer Deciduous Forest
la: Silva Aestiva Deciduaque

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall
en: Fall Deciduous Forest
la: Silva Autumna Deciduaque

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter
en: Winter Deciduous Forest
la: Silva Hiberna Deciduaque

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow
en: Snowy Deciduous Forest
la: Silva Nivalis Deciduaque

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_summer
en: Summer Mixed Forest
la: Silva Aestiva Diversaque

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_fall
en: Fall Mixed Forest
la: Silva Autumna Diversaque

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter
en: Winter Mixed Forest
la: Silva Hiberna Diversaque

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter_snow
en: Snowy Mixed Forest
la: Silva Nivalis Diversaque

note: [terrain_type]: id=hills [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=snow_hills
en: Hills
la: Colles

note: [terrain_type]: id=hills_regular
en: Regular Hills
la: Colles

note: [terrain_type]: id=hills_dry
en: Dry Hills
la: Colles Aridi

note: [terrain_type]: id=desert_hills
en: Dunes
la: Moles

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
la: Colles Nivales

note: [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=clouddesert [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=mountains [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Mountains
la: Montes

note: [terrain_type]: id=desert_mountains
en: Dry Mountains
la: Montes Aridi

note: [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Snowy Mountains
la: Montes Nivales

note: [terrain_type]
en: Wooden Floor
la: Solum Ligneum

note: [terrain_type]
en: Basic Wooden Floor
la: Solum Ligneum Rudeque

note: [terrain_type]: id=lit
en: Lit
la: Lucidum

note: [terrain_type]: id=lit
en: Beam of Light
la: Radius Lucis

note: [terrain_type]: id=cave [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave
la: Caverna

note: [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave Floor
la: Solum Cavernae

note: [terrain_type]: id=cave_earthy
en: Earthy Cave Floor
la: Solum Cavernae Terrenum

note: [terrain_type]: id=flagstones_dark
en: Dark Flagstones
la: Bipedae Obscurae

note: [terrain_type]: id=cave_path
en: Cave Path
la: Via Cavernae

note: [terrain_type]: id=fungus_beam [terrain_type]: id=fungus_grove
en: Mushroom Grove
la: Nemus Fungorum

note: [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Lit Mushroom Grove
la: Nemus Fungorum Lucidum

note: [terrain_type]: id=rocky_cave
en: Rockbound Cave
la: Caverna Saxosa

note: [terrain_type]: id=mine_rails [terrain_type]: id=mine_railsdiag1 [terrain_type]: id=mine_railsdiag2
en: Mine Rail
la: Lamina Fodinae

note: [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
la: Profundum

note: [terrain_type]: id=canyon
en: Regular Chasm
la: Profundum

note: [terrain_type]: id=chasm_earthy
en: Earthy Chasm
la: Profundum Terrenum

note: [terrain_type]: id=abyss
en: Ethereal Abyss
la: Abyssus Aetherius

note: [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Lava Chasm
la: Saxa Liquefacta in Profundo

note: [terrain_type]: id=lava
en: Lava
la: Saxa Liquefacta

note: [terrain_type]: id=volcano
en: Volcano
la: Vulcanus

note: [terrain_type]: id=cloud
en: Regular Impassable Mountains
la: Montes Impervii

note: [terrain_type]: id=clouddesert
en: Desert Impassable Mountains
la: Montes Impervii Desertorum

note: [terrain_type]: id=cloud_snow
en: Snowy Impassable Mountains
la: Montes Impervii Nivalesque

note: [terrain_type]: id=cavewall [terrain_type]: id=cavewall_earthy [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn [terrain_type]: id=cavewall_hewn
en: Cave Wall
la: Murus Cavernae

note: [terrain_type]: id=cavewall
en: Natural Cave Wall
la: Murus Cavernae Naturalis

note: [terrain_type]: id=cavewall_hewn
en: Hewn Cave Wall
la: Murus Cavernae Dolatus

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy
en: Natural Earthy Cave Wall
la: Murus Cavernae Terrenus Naturalisque

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn
en: Reinforced Earthy Cave Wall
la: Murus Cavernae Terrenus Armatusque

note: [terrain_type]: id=wall_stone [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Stone Wall
la: Murus Saxosus

note: [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Lit Stone Wall
la: Murus Saxosus Lucidus

note: [terrain_type]: id=impassable_overlay
en: Impassable Overlay
la: Velamen Impervium

note: [terrain_type]: id=unwalkable_overlay
en: Unwalkable Overlay
la: Velamen Invium

note: [terrain_type]: id=off_map [terrain_type]: id=off_map2 [terrain_type]: id=void
en: Void
la: Inanis

note: [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=city_village [terrain_type]: id=city_village_ruin [terrain_type]: id=city_village_wno [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=drake_village [terrain_type]: id=dwarven_village [terrain_type]: id=elv
en: Village
la: Viculus

note: [terrain_type]: id=desert_village
en: Adobe Village
la: Viculus Testaceus

note: [terrain_type]: id=desert_village_tent
en: Desert Tent Village
la: Viculus Tentorius Desertorum

note: [terrain_type]: id=camp_village
en: Tent Village
la: Viculus Tentorius

note: [terrain_type]: id=orcish_village
en: Orcish Village
la: Viculus Orcium

note: [terrain_type]: id=orcish_snow_village
en: Snowy Orcish Village
la: Viculus Nivalis Orcium

note: [terrain_type]: id=elven_snow_village
en: Snowy Elven Village
la: Viculus Nivalis Dryadalium

note: [terrain_type]: id=elven_village
en: Elven Village
la: Viculus Dryadalium

note: [terrain_type]: id=human_village
en: Cottage
la: Casa

note: [terrain_type]: id=snow_village
en: Snowy Cottage
la: Casa Nivalis

note: [terrain_type]: id=human_village_ruin
en: Ruined Cottage
la: Casa Ruta

note: [terrain_type]: id=city_village
en: Human City
la: Urbs Hominum

note: [terrain_type]: id=windmill_village
en: Windmill Village
la: Viculus Ventimolineus

note: [terrain_type]: id=city_village_wno
en: Snowy Human City
la: Urbs Hominum Nivalis

note: [terrain_type]: id=city_village_ruin
en: Ruined Human City
la: Urbs Hominum Ruta

note: [terrain_type]: id=hill_village
en: Hill Stone Village
la: Viculus Saxosus Collium

note: [terrain_type]: id=snow-hill_village
en: Snowy Hill Stone Village
la: Viculus Saxosus Nivalisque Collium

note: [terrain_type]: id=hill_village_ruin
en: Ruined Hill Stone Village
la: Viculus Saxosus Rutusque Collium

note: [terrain_type]: id=tropical_forest_village
en: Tropical Village
la: Viculus Tropicus

note: [terrain_type]: id=drake_village
en: Drake Village
la: Viculus Draculeus

note: [terrain_type]: id=underground_village
en: Cave Village
la: Viculus Cavernae

note: [terrain_type]: id=dwarven_village
en: Dwarven Village
la: Viculus Pumilionum

note: [terrain_type]: id=hut_village
en: Hut
la: Casula

note: [terrain_type]: id=hut_snow_village
en: Snowy Hut
la: Casula Nivalis

note: [terrain_type]: id=logcabin_village
en: Log Cabin
la: Casa Lignea

note: [terrain_type]: id=logcabin_snow_village
en: Snowy Log Cabin
la: Casa Lignea Nivalisque

note: [terrain_type]: id=igloo
en: Igloo
la: Casa Nivis

note: [terrain_type]: id=swamp_village
en: Swamp Village
la: Viculus Paludinis

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: Merfolk Village
la: Viculus Nereidum

note: [terrain_type]: id=village_overlay
en: Village Overlay
la: Velamen Viculi

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Encampment
la: Castra

note: [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Snowy Encampment
la: Castra Nivalia

note: [terrain_type]: id=castle [terrain_type]: id=castle_overlay [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=sand_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Castle
la: Castellum

note: [terrain_type]: id=orcish_fort
en: Orcish Castle
la: Castellum Orcium

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Snowy Orcish Castle
la: Castellum Nivale Orcium

note: [terrain_type]: id=human_castle
en: Human Castle
la: Castellum Hominum

note: [terrain_type]: id=snow_castle
en: Snowy Human Castle
la: Castellum Hominum Nivale

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle
en: Dwarven Castle
la: Castellum Pumilionum

note: [terrain_type]: id=ruin [terrain_type]: id=sand_castle_ruin [terrain_type]: id=sunkenruin [terrain_type]: id=swampruin
en: Ruined Castle
la: Castellum Rutum

note: [terrain_type]: id=ruin
en: Ruined Human Castle
la: Castellum Hominum Rutum

note: [terrain_type]: id=sunkenruin
en: Sunken Human Ruin
la: Parietinae Hominum Demersae

note: [terrain_type]: id=swampruin
en: Swamp Human Ruin
la: Parietinae Paludis Hominum

note: [terrain_type]: id=sand_castle
en: Desert Castle
la: Castellum Desertorum

note: [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Desert Castle
la: Castellum Rutum Desertorum

note: [terrain_type]: id=encampment_keep [terrain_type]: id=encampment_keep_tall [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Encampment Keep
la: Arx Castrorum

note: [terrain_type]: id=encampment_keep_tall
en: Tall Encampment Keep
la: Longa Arx Castrorum

note: [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Snowy Encampment Keep
la: Arx Castrorum Nivalis

note: [terrain_type]: id=desert_keep [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=keep_overlay [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Keep
la: Arx

note: [terrain_type]: id=orcish_keep
en: Orcish Keep
la: Arx Castelli Orcium

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Snowy Orcish Keep
la: Arx Castelli Nivalis Orcium

note: [terrain_type]: id=human_keep
en: Human Castle Keep
la: Arx Castelli Hominum

note: [terrain_type]: id=snow_keep
en: Snowy Human Castle Keep
la: Arx Castelli Nivalis Hominum

note: [terrain_type]: id=elven_keep
en: Elven Castle Keep
la: Arx Castelli Dryadalium

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep
en: Dwarven Castle Keep
la: Arx Castelli Pumilionum

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined [terrain_type]: id=ruined_keep [terrain_type]: id=sunken_keep [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Ruined Keep
la: Arx Ruta

note: [terrain_type]: id=ruined_keep
en: Ruined Human Castle Keep
la: Arx Castelli Hominum Ruta

note: [terrain_type]: id=sunken_keep
en: Sunken Human Castle Keep
la: Arx Castelli Hominum Demersa

note: [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Swamp Human Castle Keep
la: Arx Castelli Hominum Paludinis

note: [terrain_type]: id=desert_keep
en: Desert Keep
la: Arx Desertorum

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Desert Keep
la: Arx Ruta Desertorum

note: [terrain_type]: id=castle_overlay
en: Castle Overlay
la: Velamen Castelli

note: [terrain_type]: id=keep_overlay
en: Keep Overlay
la: Velamen Arcis

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2 [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2 [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2 [terrain_typ
en: Bridge
la: Pons

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2
en: Wooden Bridge
la: Pons Ligneus

note: [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2
en: Rotting Bridge
la: Pons Putridus

note: [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2
en: Basic Stone Bridge
la: Pons Lapideus

note: [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2
en: Cave Chasm Bridge
la: Pons Profundi Cavernae

note: [terrain_type]: id=hangingbridge [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2
en: Hanging Bridge
la: Pons Pendens

note: [terrain_type]: id=stonechasmbridge [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag1 [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag2
en: Stone Chasm Bridge
la: Pons Profundi Saxosi

note: [terrain_type]: id=plankbridge [terrain_type]: id=plankbridgediag1 [terrain_type]: id=plankbridgediag2
en: Plank Bridge
la: Pons Trabium

note: [terrain_type]: id=off_map
en: Off Map
la: Praeter Chartam

note: [terrain_type]: id=off_map2
en: Experimental Fake Map Edge
la: Margo Ficta Chartae Experimentalis

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=shroud
en: Shroud
la: Absconsus

note: [terrain_type]: id=fog
en: Fog
la: Nebula

note: [terrain_type]: id=flat
en: Flat
la: Planum

note: [terrain_type]: id=frozen
en: Frozen
la: Glaciale

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Impassable
la: Impervium

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: Unwalkable
la: Invium

note: [terrain_type]: id=rails
en: Rails
la: Laminae

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel [button]: id=click_dismiss [button]: id=close_window [button]: id=ok
en: Close
la: Exire

note: [column] [label]
en: Connect to Server
la: Ad Servatrum Applicare

note: [label]
en: You will now connect to a server to download add-ons.
la: Nunc ad servatrum applicabis ut appendices arcessas.

note: [label]
en: Server:
la: Servatrum:

note: [button]: id=remove_addons [label]
en: Remove Add-ons
la: Appendices Delere

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=help [button]: id=show_help
en: Help
la: Auxilium

note: [button]: id=ok
en: Connect
la: Applicare

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: Cancel
la: Vetare

note: [label]
en: Type:
la: Species:

note: [label]
en: Version:
la: Versio:

note: [label]
en: Size:
la: Magnitudo:

note: [label]
en: Author:
la: Auctor:

note: [label]
en: Downloads:
la: Arcessiti:

note: [label]
en: Description:
la: Descriptio:

note: [scroll_label]: id=description
en: No description available.
la: Nulla descriptio ad manum.

note: [scroll_label]: id=dependencies
en: addon_dependencies^None
la: Nulla

note: [label]
en: Translations:
la: Translationes:

note: [scroll_label]: id=translations
en: translations^None
la: Nihil

note: [row]
en: addons_of_type^Campaigns
la: Militiae

note: [row]
en: addons_of_type^MP eras
la: Aetates PL

note: [row]
en: addons_of_type^Scenarios
la: Scaenaria

note: [row]
en: addons_of_type^MP factions
la: Factiones PL

note: [row]
en: addons_of_type^MP campaigns
la: Militiae PL

note: [row]
en: addons_of_type^Resources
la: Ops

note: [row]
en: addons_of_type^MP scenarios
la: Scaenaria PL

note: [row]
en: addons_of_type^Other
la: Alia

note: [row]
en: addons_of_type^MP map-packs
la: Fasces Chartarum PL

note: [row]
en: addons_of_type^Unknown
la: Ignota

note: [row]
en: addons_of_type^MP modifications
la: Mutationes PL

note: [label]
en: Installation status:
la: Status translationei:

note: [label]
en: Add-on types:
la: Species Appendicum:

note: [button]: id=toggle_all_displayed_types
en: Toggle All
la: Omnes Variare

note: [scroll_label]
en: Choose the add-ons you want to remove.
la: Amabo appendices delendas eligere

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=remove
en: Remove
la: Summovere

note: [label]
en: Play a Campaign
la: Militiam Ludere

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=save
en: OK
la: Affirmare

note: [label]: id=title
en: Difficulty
la: Difficultas

note: [scroll_label]: id=message
en: Select difficulty level:
la: Difficultatem eligere:

note: [label]
en: Chat Log
la: Colloquium

note: [label]
en: Page:
la: Pagina:

note: [slider]: id=page_number
en: Last
la: Ultima

note: [button]: id=previous_page [button]: id=previous_tip [button]: id=previous_tod
en: Previous
la: Rursus

note: [button]: id=next_page [button]: id=next_tip [button]: id=next_tod
en: Next
la: Secundus

note: [label]
en: Filter:
la: Velamen:

note: [label]
en: Name:
la: Nomen:

note: [button]: id=image_button
en: Image
la: Imago

note: [button]: id=mask_button
en: Mask
la: Persona

note: [button]: id=sound_button
en: Sound
la: Sonus

note: [label]
en: Red:
la: Rubra:

note: [label]
en: Green:
la: Viridis:

note: [label]
en: Blue:
la: Caerulea:

note: [label]: id=tod_number
en: 100/100
la: C/C

note: [button]: id=new
en: New ToD
la: Hora Nova

note: [button]: id=delete
en: Delete ToD
la: Horam Delere

note: [label]: id=lblChoose
en: Choose the game to load
la: Amabo chartam restituendam eligere

note: [label]: id=lblFilter
en: Filter
la: Velamen

note: [label]: id=filename [label]: id=name
en: Name
la: Nomen

note: [label]: id=date
en: Date
la: Tempus

note: [button]: id=clear
en: Clear
la: Delere

note: [button]: id=restore
en: Restore
la: Restituere

note: [label]: id=title
en: Place Label
la: Titulum Ponere

note: [label]
en: Label:
la: Titulus:

note: [toggle_button]: id=team_only_toggle
en: Team only
la: Manui solae

note: [toggle_button]: id=immutable_toggle
en: Immutable
la: Incommutabile

note: [toggle_button]: id=visible_fog_toggle
en: Visible in fog
la: In nebula visibilis

note: [toggle_button]: id=visible_shroud_toggle
en: Visible in shroud
la: In absconso visibilis

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of war
la: Nebula belli

note: [label]
en: Generate Random Map
la: Chartam Fortunae Facere

note: [button]: id=next_generator
en: Next Generator
la: Genitor Secundus

note: [button]: id=settings
en: Settings
la: Electiones

note: [button]: id=ok
en: Generate
la: Generare

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: New Map
la: Charta Nova

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Width:
la: Amplitudo:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Height:
la: Altitudo:

note: [button]: id=ok
en: Create
la: Creare

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
la: Magnitudinem Chartae Mutare

note: [label]
en: New width:
la: Amplitudo nova:

note: [label]
en: Old width:
la: Amplitudo prisca:

note: [label]
en: New height:
la: Altitudo nova:

note: [label]
en: Old height:
la: Altitudo prisca:

note: [toggle_button]: id=copy_edge_terrain
en: Copy edge terrain
la: Marginem terrae exscribere

note: [button]: id=ok
en: Resize
la: Magnitudinem Mutare

note: [label]: id=title
en: Choose Player
la: Lusorem Eligere

note: [label]: id=message
en: Which player should start here?
la: Quis lusor hic incipere debet?

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Folder
la: Collectorium Novum

note: [label]
en: Formula debugger
la: Formulae emendator

note: [label]
en: Welcome
la: Salve

note: [label]: id=state
en: state
la: status

note: [label]
en: Call stack
la: Acervum arcessere

note: [label]
en: Actions
la: Acta

note: [button]: id=stepout
en: Step out
la: Exsistere

note: [button]: id=continue
en: Continue
la: Pergere

note: [button]: id=cancel [button]: id=quit [grid]
en: Quit
la: Exire

note: [label]: id=lblTitle
en: Delete Save
la: Servatum Delere

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to delete this game?
la: Itane vis ludum delere?

note: [toggle_button]: id=do_not_show_again [toggle_button]: id=dont_ask_again
en: Do not show again
la: Non rursus proponere

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
la: Affirmare

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
la: Vetare

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Load Game
la: Ludum Restituere

note: [button]: id=delete
en: Delete
la: Delere

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change difficulty
la: Difficultatem mutare

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Show replay
la: Relusum edere

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel orders
la: Mandata delere

note: [button]: id=copy [button]: id=copy_
en: filesystem^Copy
la: Iterare

note: [grid]
en: Saved games:
la: Ludi Servati:

note: [grid]
en: Add-ons:
la: Appendices:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
la: Ludum Servare

note: [toggle_button]: id=ignore_all
en: Ignore all
la: Omnia ignorare

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=quit_game
en: Quit Game
la: Ludum Exire

note: [label]: id=lblTitle
en: Overwrite?
la: Rescribes?

note: [label]: id=lblMessage
en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
la: Est iam servatus? Visne rescribere?

note: [label]: id=typename [label]: id=unit_type
en: Type
la: Species

note: [label]: id=name
en: Items
la: Obiecta

note: [grid] [label]
en: Language
la: Lingua

note: [label]
en: Choose your preferred language:
la: Amabo linguam praelatam eligere:

note: [row]
en: Games
la: Ludi

note: [row]
en: Assign sides to players at random
la: Manus lusoribus passim dare

note: [row]
en: Requires a password to join
la: Tessera ad conveniendum opus est

note: [row] [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use map settings
la: Electionibus chartae uti

note: [row]
en: Reloaded game
la: Ludus restitutus

note: [row]
en: Unknown era
la: Aetas ignota

note: [row]
en: Gold per village
la: Aurei per viculum

note: [label] [row]
en: Experience modifier
la: Usus Mutator

note: [row]
en: Time limit
la: Finis temporis

note: [button]: id=join_global [row]
en: Join
la: Convenire

note: [button]: id=observe_global [row]
en: Observe
la: Observare

note: [label]
en: Sort players:
la: Lusores congregare:

note: [toggle_button]: id=player_list_sort_relation
en: Friends first, ignored people last
la: Primum amici, ultimum neglecti

note: [toggle_button]: id=player_list_sort_name
en: Alphabetically
la: Elementis

note: [definition]
en: Selected game
la: Ludus electus

note: [definition]
en: Current room
la: Hoc spatium

note: [definition]
en: Lobby
la: Atrium

note: [definition]
en: Other games
la: Alii ludi

note: [label]: id=room
en: Rooms
la: Spatia

note: [image]: id=pending_messages
en: Messages waiting
la: Nuntii expectantes

note: [label]
en: Multiplayer Lobby
la: Atrium Lusores

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends
en: Friends
la: Amici

note: [toggle_button]: id=filter_without_ignored
en: No ignored
la: Nulli neglecti

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Vacant slots
la: Loci vacui

note: [toggle_button]: id=filter_invert
en: Invert filter
la: Velamen invertere

note: [button]: id=ok [button]: id=send_message
en: Send
la: Mittere

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_preferences [grid]
en: Preferences
la: Electiones

note: [button]: id=refresh
en: Refresh
la: Recuperare

note: [button]: id=create [label]
en: Create Game
la: Ludum Creare

note: [toggle_button]: id=skip_replay
en: Quick replay
la: Relusus celer

note: [label]
en: Player Info —
la: De Amicis —

note: [button]: id=start_whisper
en: Send Private Message
la: Nuntium Privatum Mittere

note: [button]: id=add_to_friends
en: Add to Friends
la: Ut Amicum Addere

note: [button]: id=add_to_ignores
en: Add to Ignores
la: Ut Negelctum Addere

note: [button]: id=remove_from_list
en: Remove from List
la: Ex Tabula Movere

note: [label]
en: Moderation
la: Moderare

note: [button]: id=check_status
en: Check status
la: Statum inspicere

note: [label]
en: Kick / ban reason:
la: Causa fugandi/deportandi:

note: [button]: id=kick
en: Kick
la: Fugare

note: [label]
en: Ban time:
la: Tempus fugandi:

note: [button]: id=kick_ban
en: Kick/ban
la: Fugare/Deportare

note: [label]: id=side_title
en: Side
la: Manus

note: [label]: id=nick_title
en: Nickname
la: Nomen

note: [label]
en: Change Control
la: Imperium Dare

note: [window]: id=mp_cmd_wrapper
en: Multiplayer command dialog
la: Colloquium imperiorum pluribus lusoribus

note: [label]
en: Messaging
la: Nuntius

note: [label]
en: Message:
la: Nuntius:

note: [label]
en: Friends/Ignored List
la: Tabulam Amicorum/Neglectorum

note: [button]: id=add_friend
en: Add as Friend
la: Ut Amicus Addere

note: [button]: id=add_ignore
en: Add as Ignore
la: Ut Negelctus Addere

note: [label]
en: Moderating
la: Moderantes

note: [label]
en: Reason:
la: Causa:

note: [label]
en: Time:
la: Hora:

note: [button]: id=ban
en: Ban
la: Deportare

note: [label]
en: You will now connect to the multiplayer server.
la: Nunc ad servatrum plurium lusorum applicabis.

note: [button]: id=list
en: View List
la: Tabulam Videre

note: [label] [text_box]: id=game_name
en: Name of game:
la: Nomen ludi:

note: [label]: id=map_players
en: Players:
la: Lusores:

note: [label]: id=map_size
en: Map size:
la: Magnitudo chartae:

note: [label]
en: Era:
la: Aetas:

note: [button]: id=era
en: Default
la: Naturale

note: [button]: id=password [label]: id=title
en: Set Password
la: Tesseram Ponere

note: [label]
en: Map to play:
la: Charta ludenda:

note: [label]
en: Number of turns
la: Numerus vicium

note: [slider]: id=turn_count
en: Unlimited
la: Infinitus

note: [label]
en: Village gold
la: Aurei viculorum

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random start time
la: Tempus initiale fortuitum

note: [label]
en: Choose Modifications
la: Mutationes Eligere

note: [scroll_label]: id=message
en: Set the password that people wanting to join your game as players must enter.
la: Tesseram ponere, cui homines ludum ut lusores inituri, uti debent.

note: [label]
en: Password:
la: Tessera:

note: [label]
en: Would you like to apply the changes?
la: Visne mutationibus aptare?

note: [column] [label]
en: Host Networked Game
la: Ludum Reticuli Hospitare

note: [window]: id=mp_login
en: Multiplayer server login dialog
la: Colloquium nominis dandi pluribus lusoribus

note: [label]
en: Login
la: Agnosci

note: [label]
en: Login:
la: Agnosci:

note: [button]: id=password_reminder
en: Password Reminder
la: Admonitio Tesserae

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid] [label]
en: Multiplayer
la: Plures Lusores

note: [column]
en: Join Official Server
la: Servatro Publico Applicare

note: [column]
en: Join a different server
la: Servatro alio applicare

note: [column]
en: Local Game
la: Ludus Localis

note: [label]: id=address
en: Address
la: Locus

note: [button]: id=ok
en: Select
la: Eligere

note: [label]
en: Choose Theme
la: Themam Eligere

note: [button]: id=help
en: Show Battle for Wesnoth help
la: Auxilium Proelio pro Vesnote proponere

note: [button]: id=next_tip
en: Show next tip of the day
la: Consilium secundum diei ostendere

note: [grid]
en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
la: Rudimentum incipere ut se ludum adsolere

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid]
en: Tutorial
la: Rudimentum

note: [grid]
en: Campaign
la: Militia

note: [grid]
en: Start a new single player campaign
la: Militiam novam incipere

note: [grid]
en: Load
la: Restituere

note: [grid]
en: Load a saved game
la: Servata restituere

note: [grid]
en: Add-ons
la: Appendices

note: [grid]
en: Map Editor
la: Chartographia

note: [grid]
en: Start the map editor
la: Chartographiam incipere

note: [grid]
en: Change the language
la: Linguam mutare

note: [grid]
en: Credits
la: Agnitiones

note: [grid]
en: View the credits
la: Agnitiones videre

note: [grid]
en: Quit the game
la: Ludum exire

note: [button]: id=ok
en: Attack
la: Pugnare

note: [label]
en: Attack enemy
la: Hostibus pugnare

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Create Unit (Debug!)
la: Actorem Creare (Emendare!)

note: [label]
en: Gender:
la: Sexus:

note: [toggle_button]: id=male_toggle
en: Male
la: Mas

note: [toggle_button]: id=female_toggle
en: Female
la: Femina

note: [label]: id=race
en: Race
la: Stirps

en: File:
la: Fasciculus:

en: Delete File
la: Fasciculum Delere

en: Deletion of the file failed.
la: Interitus facisculi defuit.

en: No server has been defined.
la: Nullum servatrum ostensum est.

en: player
la: lusor

en: Full screen
la: Grande quadrum

en: Accelerated speed
la: Velocitas accelerata

en: Skip AI moves
la: Vices IA praeterire

en: Interrupt move when an ally is sighted
la: Motum interrumpere cum socius spectatur

en: Show grid
la: Cancellos edere

en: Show lobby joins of friends only
la: Monstrare adiunctos in vestibulo

en: Show all lobby joins
la: Monstrare omnes adiunctos in vestibulo

en: Set Path to wesnothd
la: Viam ad vesnotesd ponere

en: Friends List
la: Tabula Amicorum

en: Multiplayer Options
la: Electiones Plurium Lusorum

en: Add As Friend
la: Ut Amicum Addere

en: Add As Ignore
la: Ut Negelctum Addere

en: Show floating labels
la: Titulos nantes proponere

en: Turn dialog
la: Colloquium vicis

en: Enable planning mode on start
la: Initio modum parandi parare

en: Hide allies’ plans by default
la: Consilia socia sua sponte abdere

en: Turn bell
la: Tintinnabulum vicis

en: Show team colors
la: Colores manuum edere

en: Theme
la: Thema

en: Paths
la: Viae

en: Sound effects
la: Soni

en: Music
la: Musica

en: sound^Advanced Options
la: Electiones Praecipuae

en: sound^Standard Options
la: Electiones Solitae

en: Custom
la: Propria

en: Apply
la: Aptare

en: Show unit idle animations
la: Animationes actorum otiosorum monstrare

en: Show unit standing animations
la: Animationes actorum stantium monstrare

en: Animate map
la: Chartam animare

en: Volume:
la: Magnitudo:

en: Scroll speed:
la: Velocitas vagationis:

en: Frequency:
la: Crebritas:

en: Sound effects on/off
la: Sonos variare

en: Change the sound effects volume
la: Magnitudinem soni mutare

en: Music on/off
la: Musicam variare

en: Change the music volume
la: Magnitudinem musicae mutare

en: Change the bell volume
la: Magnitudinem tintinnabuli mutare

en: Buffer size:
la: Magnitudo finium:

en: Change the speed of scrolling around the map
la: Velocitatem vagationis in charta mutare

en: Make units move and fight faster
la: Fac ut unitates celerius moveantur et pugnent

en: Units move and fight speed
la: Velocitas movendi pugnandique actorum

en: Play short random animations for idle units
la: Paucos animationum actorum otiosorum passim edere

en: Display animated terrain graphics
la: Picturas terrae animatas ostendere

en: Set the frequency of unit idle animations
la: Crebritatem animationum actorum otiosorum ponere

en: Do not animate AI units moving
la: Actores IA dum eunt non animare

en: Overlay a grid onto the map
la: Cancellos in chartam imponere

en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
la: Nuntios de lusoribus atrium plurium lusorum intrantibus non proponere

en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
la: Nuntios de amicis atrium plurium lusorum intrantibus edere

en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
la: Nuntios de omnibus lusirbus atrium plurium lusorum intrantibus edere

en: Remove this username from your list
la: Hoc nomen a tabula amovere

en: Insert a username
la: Nomen scribere

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
la: Tintinnabulum in principio vicis canere

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
la: Circulum coloratum circa solum cuiusque actoris monstrare ad manum probandum

en: Speed:
la: Velocitas:

en: infinite
la: infinitus

en: Invalid username
la: Nomen irritum

en: yes
la: sane

en: no
la: non

en: friend
la: amicus

en: ignored
la: neglectus

en: (empty list)
la: (tabula vacua)

en: Prefs section^General
la: Communia

en: Prefs section^Sound
la: Sonus

en: Prefs section^Multiplayer
la: Plures Lusores

en: Advanced section^Advanced
la: Praecipua

en: Map Generator
la: Genitor Chartarum

en: Players:
la: Lusores:

en: Number of hills:
la: Numerus collium:

en: Max hill size:
la: Maxima magnitudo collium:

en: Villages:
la: Viculi:

en: Castle size:
la: Magnitudo castelli:

en: Landform:
la: Forma terrae:

en: Roads between castles
la: Viae inter castella

en: Show labels
la: Titulos edere

en: /1000 tiles
la: /M spatiorum

en: Coastal
la: Litoralis

en: Inland
la: Mediterranea

en: Island
la: Insula

en: No grid defined.
la: Nullos cancellos ostensos.

en: No list defined.
la: Nulla tabula ostensa.

en: No page defined.
la: Nulla pagina ostensa.

en: No stack defined.
la: Nullus acervus ostensus.

en: addon_state^Not installed
la: Non imposita

en: addon_state^Published, not installed
la: Edita, non imposita

en: addon_state^Installed
la: Imposita

en: addon_state^Published
la: Edita

en: addon_state^Published, not tracking local version
la: Edita, versionem localem non sequens

en: addon_state^Installed ($local_version|), upgradable
la: Imposita, ($local_version|), auctabilis

en: addon_state^Published ($local_version| installed), upgradable
la: Edita ($local_version| imposita), auctabilis

en: addon_state^Installed, broken
la: Imposita, fracta

en: addon_state^Published, broken
la: Edita, fracta

en: addon_state^Unknown
la: Ignota

en: addons_view^Not Installed
la: Non Impositae

en: addons_view^Upgradable
la: Auctabilis

en: addons_view^Installed
la: Impositae

en: addons_view^All Add-ons
la: Omnes Appendices

en: unit_byte^B
la: B

en: #(Invalid)
la: #(Irritus)

en: Campaign: $campaign_name
la: Militia: $campaign_name

en: Test scenario
la: Scaenarium ad probandum

en: Replay
la: Reludere

en: Turn
la: Vicis

en: Scenario start
la: Initium scaenarii

en: Difficulty:
la: Difficultas:

en: Version:
la: Versio:

en: whisper to $receiver
la: susurrare $receiver

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
la: Ludi: $num_shown e $num_total editi

en: Observers allowed
la: Spectatores concessi

en: Observers not allowed
la: Spectatores inconcessi

en: Room $name joined
la: Ad spatium $name convenisti

en: $player has entered the room
la: $player locum adiit

en: $player has left the room
la: $player locum exiit

en: Password Required
la: Tessera Necesse Est

en: Joining this game requires a password.
la: Tesseram dare debes ut ad ludum convenias.

en: Password:
la: Tessera:

en: Side $side
la: Manus $side

en: Load Game...
la: Ludum Restituere...

en: Version
la: Versio

en: Version
la: Versio

en: Animate Map
la: Chartam Animare

en: Next Unit
la: Actor Secundus

en: Previous Unit
la: Actor Anterior

en: Hold Position
la: Positionem Tenere

en: End Unit Turn
la: Vicem Actoris Finire

en: Undo
la: Reddere

en: Redo
la: Reponere

en: Zoom In
la: Amplificare

en: Zoom Out
la: Minuere

en: Toggle Full Screen
la: Grande Quadrum Variare

en: Screenshot
la: Imago Quadri

en: Map Screenshot
la: Imago Chartae

en: Accelerated
la: Celerior

en: Unit Description
la: Descriptio Actoris

en: Rename Unit
la: Nomen Actoris Mutare

en: Save Replay
la: Restitutum Servare

en: Save Map
la: Chartam Servare

en: Recruit
la: Conscribere

en: Repeat Recruit
la: Idem Conscribere

en: Recall
la: Evocare

en: End Turn
la: Vicem Finire

en: Toggle Ellipses
la: Circulos Variare

en: Toggle Grid
la: Cancellos Variare

en: Mouse Scrolling
la: Vagatio Muris

en: Mute
la: Deprimere

en: Speak
la: Loqui

en: Change Side (Debug!)
la: Manum Mutare (Emendare!)

en: Scenario Objectives
la: Proposita Scaenarii

en: Unit List
la: Tabula Actorum

en: Statistics
la: Rationes Breviariae

en: Continue Network Game
la: Ludum Reticuli Pergere

en: Quit Editor
la: Chartographiam Exire

en: Set Team Label
la: Titulum Manus Ponere

en: Set Label
la: Titulum Ponere

en: Clear Labels
la: Titulos Delere

en: Show Enemy Moves
la: Motus Hostium Ostendere

en: Best Possible Enemy Moves
la: Optimi Motus Hostium

en: Play Replay
la: Relusum Ludere

en: Reset Replay
la: Relusum Reponere

en: Stop Replay
la: Relusum Desinere

en: Next Turn
la: Vicis Secunda

en: Next Side
la: Manus Secunda

en: Full Map
la: Tota Charta

en: Each Team
la: Quaeque Manus

en: Team 1
la: Manus I

en: Skip Animation
la: Animationem Praeterire

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: toggle planning mode
en: whiteboard^Planning Mode
la: Modus Parandi

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute planned action
en: whiteboard^Execute Action
la: Actionem Agere

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute all planned actions
en: whiteboard^Execute All Actions
la: Omnes Acta Agere

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: delete planned action
en: whiteboard^Delete Action
la: Actionem Delere

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: plan as though the chosen unit were dead
en: whiteboard^Suppose Dead
la: Mortuum Putare

en: Close Map
la: Chartam Claudere

en: Switch Map
la: Chartam Permutare

en: Partial Undo
la: Particularem Reddere

en: Load Map
la: Chartam Restituere

en: Save Map As
la: Chartam Servare Ut

en: Save All Maps
la: Omnes Chartam Servare

en: Revert All Changes
la: Omnes Mutationes Reponere

en: Map Information
la: Descriptio Chartae

en: Add New Side
la: Manum Novam Addere

en: Next Tool
la: Instrumentum Secundum

en: Paint Tool
la: Instrumentum Pigmenti

en: Fill Tool
la: Instrumentum Complendi

en: Selection Tool
la: Instrumentum Eligendi

en: Starting Positions Tool
la: Instrumentum Positionum in Principio

en: Label Tool
la: Instrumentum Titulorum

en: Unit Tool
la: Instrumentum Actorum

en: Village Tool
la: Instrumentum Viculorum

en: Loyal
la: Fidelis

en: Next Brush
la: Peniculus Secundus

en: Default Brush
la: Peniculus Solitus

en: Single Tile
la: Una Tegula

en: Radius One
la: Primus Iactus

en: Radius Two
la: Secundus Iactus

en: Cut
la: Excidere

en: Paste
la: Glutinare

en: Select All
la: Omnia Eligere

en: Select Inverse
la: Contraria Eligere

en: Select None
la: Nihil Eligere

en: Fill Selection
la: Electum Implere

en: Rotate Map
la: Chartam Convertere

en: Generate Map
la: Chartam Generare

en: Apply a Mask
la: Persona Uti

en: Create Mask
la: Personam Creare

en: Update Terrain Transitions
la: Transitiones Terrarum Novare

en: Auto-update Terrain Transitions
la: Transitiones Terrarum Sua Sponte Novare

en: Auto-update Terrain Transitions: No
la: Transitiones Terrarum Sua Sponte Novare: Non

en: Auto-update Terrain Transitions: Partial
la: Transitiones Terrarum Sua Sponte Novare: in Parte

en: Refresh Image Cache
la: Thesaurum Imaginum Renovare

en: Draw Hex Coordinates
la: Loca Hexagonorum Pingere

en: Delay Shroud Updates
la: Mutationem Absconsi Differre

en: Update Shroud Now
la: Absconsum Nunc Renovare

en: Continue Move
la: Vicem Pergere

en: Find Label or Unit
la: Titulum aut Actorem Invenire

en: Speak to Ally
la: Cum Socio Loqui

en: Speak to All
la: Cum Omnibus Loqui

en: View Chat Log
la: Colloquium Videre

en: Custom Command
la: Mandatum Proprium

en: Run Formula
la: Formulam Agere

en: Clear Messages
la: Nuntios Delere

en: Change Language
la: Linguam Mutare

en: Refresh WML
la: VML Novare

en: Next Tip of the Day
la: Consilium Secundum Diei

en: Start Tutorial
la: Rudimentum Incipere

en: Start Campaign
la: Militiam Incipere

en: Start Multiplayer Game
la: Ludum cum Pluribus Lusoribus Incipere

en: Manage Add-ons
la: Appendices Regere

en: Start Editor
la: Mutatorem Incipere

en: Show Credits
la: Agnitiones Ostendere

en: Button
la: Globulus

en: Mouse
la: Mus

en: Joystick
la: Manipulus

en: Centered
la: Medium

en: Up
la: Susrum

en: Right
la: Dextrum

en: Down
la: Deorsum

en: Left
la: Laevum

en: RightUp
la: Dextrum sursum

en: RightDown
la: Dextrum deorsum

en: LeftUp
la: Laevum sursum

en: LeftDown
la: Laevum deorsum

en: Unknown
la: Ignotum

en: Hat
la: Petasus

en: Defaults
la: Solita

en: Prefs section^Game
la: Ludus

en: Prefs section^Editor
la: Chartographia

en: Action
la: Factum

en: Binding
la: Adligatio

note: TRANSLATORS: This is the language code which will be used to store and fetch localized non-textual resources, such as images, when they exist. Normally it is just the code of the PO file itself, e.g. "de" of de.po for German. But it can also be a comma-separated list of language codes by priority, w
en: language code for localized resources^en_US
la: la
