wescamp-i 18n - en to eo translation catalogue (58 entries)

note: [campaign]: id=Liberty Yes, that is "marchlanders", not "marshlanders". "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region.
en: Liberty
eo: Libero

note: [campaign]: id=Liberty Yes, that is "marchlanders", not "marshlanders". "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region.
en: (Easy)
eo: (facila)

note: [campaign]: id=Liberty Yes, that is "marchlanders", not "marshlanders". "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region.
en: Peasant
eo: Kamparano

note: [campaign]: id=Liberty Yes, that is "marchlanders", not "marshlanders". "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region.
en: (Normal)
eo: (normala)

note: [campaign]: id=Liberty Yes, that is "marchlanders", not "marshlanders". "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region.
en: Outlaw
eo: Ekzilanto

note: [campaign]: id=Liberty Yes, that is "marchlanders", not "marshlanders". "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region.
en: (Difficult)
eo: (malfacila)

note: [campaign]: id=Liberty Yes, that is "marchlanders", not "marshlanders". "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region.
en: Fugitive
eo: Fuĝanto

note: [about]
en: Campaign Design
eo: Projektado de Kampanjo

note: [about]
en: Prose-doctoring and preparation for mainline
eo: Plibeligado de Prozo kaj preparado por enŝulto al ĉefa lino

note: [about]
en: Campaign Maintenance
eo: Bonteno de Kampanjo

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
eo: Grafika dizajno

note: [scenario]: id=01_The_Raid
en: The Raid
eo: Invado

note: [part]
en: In the Era of Turmoil, during the reign of King Garard II, the border towns of Delwyn and Dallben in the province of Annuvin grew increasingly dissatisfied with the King’s rule. Being preoccupied with the great wars, the King was unable to send adequate forces to protect the frontier.
eo: En Erao de Kaoso, dum regado de Regxo Garard' II, urboj apud limo Dewyn' kaj Dalleben' en provinco Annuvin' estis pli kaj pli malkontenta elrego de reĝo. Reĝo, kiu batalis du grandajn batalojn, ne kapablas sendi  sufiĉan militistaron por riguĝi limo

note: [part]
en: The hardy people of these marches learned self-reliance and survival skills against the raiding orc hordes and savage saurians. They established their own trading routes and pacts of mutual defense.
eo: Do kuraĝa homoj de ĉi tiuj distriktoj lernis mem de sindependeco kaj de postvivo kapabloj kontraŭ kanajlaro de Orkoj kaj de sovaĝaj saŭroj Ili kreis siajn proprajn komercajn traktojn kaj paktoj de reciprokandefendon.

note: [part]
en: Although not permitted to train with proper military weapons, these woodsmen were at home in the forests and swamps of the Western Marches, and became very effective with their simple slings and clubs.
eo: Sed ili ne rajtas ekzerci kun veraj armiloj, ĉi tiuj homoj de arbaro fartas bone en arbaroj kaj marĉoj de Okcidenta Distrikto, do ili batalistre efektive eĉ per siaj kalboj kaj katapultoj.

note: [part]
en: After the betrayal of the King by Queen Asheviere, the new regent of Wesnoth sought to consolidate her ill-gotten power. She sent her armies across Wesnoth to intimidate the provincial rulers and secure her continued reign.
eo: Post perfido de Reĝo per de Reĝino Aŝeviere, la nova regendino de Vesnofpenas amplifiki sian regon en lando. Ŝi sendas ŝiajn militarojn tra Vesnofpor timigi distriktajn suverenojn kaj por rifuĝi sian regon.

note: [part]
en: The people of Annuvin were unwilling to relinquish their hard-earned self-rule, especially not to this pretender...
eo: La homoj de Annuvin' ne volis rezigni el sia aŭtonomio, kiu ili malfacile akirisprecipe por uzurpatorino...

note: [side]: type=Goblin Pillager, id=Fal Khag
en: Fal Khag
eo: Fal Hag

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all of the Goblin marauders
eo: Venku de ĉiuj de kobolda marodantoj

note: [objective]: condition=lose
en: Goblins reach the village of Dallben
eo: Koboldoj atingas de viliĝo de Dallben'

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Baldras
eo: Morto de Baldras

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Harper
eo: Morto de Harper

note: [event]
en: Gatrakh
eo: Gatrah

note: [event]
en: Thurg
eo: Turg

note: [event]
en: Gorokh
eo: Goroh

note: [message]: speaker=Fal Khag
en: Ride, you worms, I want to finish our raid before the hunting party returns to the human village.
eo: Rajdu, vi! Nizeraj hundoj! Mi volas finigi rabon, antaux ol cxasistoj revenasal homara vilagxo.

note: [event]
en: Treagh
eo: Trif

note: [message]: speaker=Red
en: Look, goblin riders approach! You were right, they were going to raid Dallben while we were gone.
eo: Rigardu, kobolaj rajdantoj alproksimiĝas! Vi rajtas, ili volis detruide Dallben' se kiam ni ne estus ĉi tie.

note: [message]: speaker=Baldras
en: We must stop them before they reach the village. Damn the crown, they have long since forgotten about us out here.
eo: Ni devas halti ilin, antaux ol ili ekveni vilagxon. Sakra bovino, tute ili forgesis pri ni.

note: [message]: speaker=Harper
en: We are barely able to survive these orc raids. We lost two men last week, more today... yet Weldyn does nothing!
eo: Nemulte mankas ke ne travivis de orka invado. Ni perdis du homojn lasta semajnopli multe hodiaux... Kaj Weldin nenion faras!

note: [event]
en: Remald
eo: Remlad'

note: [event]
en: Wolmas
eo: Wolmas'

note: [event]
en: Jasken
eo: Jasken'

note: [message]: speaker=Wolmas
en: Look! Goblin riders are on the hunt — and heading right for Dallben!
eo: Rigardu! Kobolaj rajdantoj

note: [message]: speaker=Remald
en: Halt!
eo: Haltu!

note: [scenario]: id=02_Civil_Disobedience
en: Civil Disobedience
eo: Civitana malobeo

note: [side]: type=Cavalier, id=Tarwen
en: Tarwen
eo: Tarwen'

note: [objective]: condition=win
en: Kill the Wesnoth army captain, Tarwen
eo: Mortigu kapitano de Vesnofa armeo (Tarwen)

note: [message]: speaker=Harper
en: Look, riders approach.
eo: Rigardu, rajdantoj pliproskimigxias.

note: [message]: speaker=Baldras
en: Stand fast, nephew.
eo: Haltu lokon, bofilo.

note: [message]: speaker=Tarwen
en: Guard the gate.
eo: Gardu la pordego.

note: [message]: speaker=Baldras
en: Oh, no! We have run out of time, they have arrived with reinforcements...
eo: Ho  ne! Nia tempo pasis, iliaj helptrupoj alvenis...

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Urk Delek
en: Urk Delek
eo: Urk Delek'

note: [side]: type=Saurian Oracle, id=Thhsthss
en: Thhsthss
eo: Thsths'

note: [side]: type=General, id=Lord Maddock
en: Lord Maddock
eo: Lordo Maddok'

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Maddock
eo: Morto de Maddok'

note: [event]
en: Rothel
eo: Rofel'

note: [message]: speaker=Baldras
en: Will you?
eo: Cxu vi faros?

note: [time]: id=midnight
en: Midnight
eo: nokotmezo

note: [side]: type=Master Bowman, id=Quentin
en: Quentin
eo: Quentin'

note: [side]: type=Rogue, id=Hans
en: Hans
eo: Hans'

note: [message]: speaker=Baldras
en: Who are you?
eo: Kiu vi estas?

note: [message]: speaker=Harper
en: They’re looking for us.
eo: Ili sercxas nin, nun.

note: [message]: speaker=Hans
en: You can come if you wish, but the leader is only interested in speaking to Baldras.
eo: Se vi volas, vi povas veni, sed komandanto emas paroli nur kun Baldraso.

note: [event]
en: Jingo
eo: Jxingo

note: [attack]: type=blade
en: axe
eo: hakilo

note: [attack]: type=blade
en: sword
eo: glavo

note: [attack]: type=blade
en: short sword
eo: mallonga glavo
