Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS - en to la translation catalogue (95 entries)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: The Eastern Invasion
la: Incursio Orientis

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: EI
la: IO

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Easy)
la: (Facilis)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Spearman
la: Hastatus

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Normal)
la: (Mediocris)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Swordsman
la: Gladiator

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Challenging)
la: (Provocans)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Royal Guard
la: Bucellarius

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Intermediate level, 16 scenarios.)
la: (Ordo mediocris, XVI scaenaria.)

note: [about]
en: Campaign Design
la: Forma Militiae

note: [about]
en: Campaign Maintenance
la: Conservatio Militiae

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
la: Imagines

note: [side]: race=Humans, type=Lieutenant, id=Gweddry [side]: type=General, id=Gweddry [side]: type=Lieutenant, id=Gweddry [side]: type=Sergeant, id=Gweddry
en: Gweddry
la: Guetrius

note: [side] [side]: race=Humans, type=Lieutenant, id=Gweddry [side]: type=Dwarvish Steelclad, id=Knutan [side]: type=General, id=Gweddry [side]: type=General, id=Halrad [side]: type=General, id=Halric [side]: type=General, id=Halrod [side]: type=General, id=Konrad II [side]: type=Great Mage, id=Kaldor [s
en: Wesnothians
la: Vesnotienses

note: [unit]: type=White Mage, id=Dacyn
en: Dacyn
la: Deicin

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Sakkat
en: Mal-Sakkat
la: Malis Saccatus

note: [side] [side]: type=Ancient Lich, id=Mal-Ravanal [side]: type=Dark Adept, id=Mal-Tar [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Galkar [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Kallat [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Marak [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Sakkat [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Skraat [side]
en: Undead
la: Inmortus

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Talar
en: Mal-Talar
la: Malis Talar

note: [side]: type=Lich, id=Mal-Uldhar
en: Mal-Uldhar
la: Malis Uldhar

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Gweddry
la: Mors Guetrii

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Dacyn
la: Mors Deicinis

note: [event] [modify_unit]: type=Lich Lord, id=Mal-Ravanal [side]: type=Ancient Lich, id=Mal-Ravanal [side]: type=Lich Lord, id=Mal-Ravanal [unit]: type=Lich Lord, id=Mal-Ravanal [variable]
en: Mal-Ravanal
la: Malis Ravanal

note: [side]: type=Troll, id=Kabak
en: Kabak
la: Kabacchus

note: [side]: type=Gryphon, id=Kraagak [side]: type=Ogre, id=Grug [side]: type=Orcish Warrior, id=Gruga-Har [side]: type=Troll Warrior, id=Darg [side]: type=Troll, id=Kabak
en: Monsters
la: Monstra

note: [side]: type=Dwarvish Steelclad, id=Knutan
en: Knutan
la: Gnutan

note: [scenario]: id=02_The_Escape_Tunnel [scenario]: id=05_Northern_Outpost [scenario]: id=09_Xenophobia [scenario]: id=11_Captured
en: holy amulet^Take it
la: Cape

note: [scenario]: id=02_The_Escape_Tunnel [scenario]: id=05_Northern_Outpost [scenario]: id=09_Xenophobia [scenario]: id=11_Captured
en: holy amulet^Leave it
la: Linque

note: [object]
en: Holy Amulet
la: Amuletum Sacrum

note: [unit]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Bakral
en: Mal-Bakral
la: Malis Bakral

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Skraat
en: Mal-Skraat
la: Malis Scrattus

note: [side]: type=Dark Adept, id=Mal-Tar
en: Mal-Tar
la: Malis Tar

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Kallat
en: Mal-Kallat
la: Malis Callatus

note: [side]: type=Elvish Ranger, id=Volas [side]: type=Lieutenant, id=Gweddry
en: Allies
la: Socii

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Gruga-Har
en: Gruga-Har
la: Gruga Har

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leader
la: Ducem hostis vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Volas
la: Mors Volatis

note: [side]: type=Lich, id=Mal-Telnarad
en: Mal-Telnarad
la: Malis Telnaradus

note: [scenario]: id=04c_Mal-Ravanals_Capital
en: Mal-Ravanal’s Capital
la: Caput Malis Ravanalis

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Marak
en: Mal-Marak
la: Malis Maracus

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Galkar
en: Mal-Galkar
la: Malis Galker

note: [side]: type=Death Knight, id=Ravanal-Guard
en: Rava-Krodaz
la: Rava Krodazus

note: [unit]: type=Paladin, id=Terraent
en: Terraent
la: Terraentus

note: [side]: type=Mounted Fighter, id=Owaec [unit]: id=Owaec, type=$stored_Owaec.type
en: Owaec
la: Ovaecus

note: [side]: type=Revenant, id=Lanar-Skal
en: Lanar-Skal
la: Lanar Scallus

note: [side] [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Arnai [side]: type=Orcish Warlord, id=Draka-Kura [side]: type=Orcish Warlord, id=Ran-Lar [side]: type=Orcish Warlord, id=Varrak-Klar [side]: type=Orcish Warlord, id=Wak-Rano [side]: type=Troll Warrior, id=Unhk
en: Evil
la: Mali

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the undead leader
la: Ducem inmortuum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Owaec
la: Mors Ovaeci

note: [unit]: type=Assassin, id=Shodrano
en: Shodrano
la: Scodrano

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Wak-Rano
en: Wak-Rano
la: Vacrano

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Arnai
en: Mal-Arnai
la: Malis Arnae

note: [side]: type=Revenant, id=Garnad
en: Garnad
la: Garnadus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Draka-Kura
en: Draka-Kura
la: Draka Kura

note: [side]: type=Ogre, id=Grug [unit]: type=Ogre, id=Grug
en: Grug
la: Grugus

note: [unit]: type=Lich, id=Mal-Hakralan
en: Mal-Hakralan
la: Malis Hakralanus

note: [unit]: type=Ogre
en: Gork
la: Gorcus

note: [unit]: type=Ogre
en: Drog
la: Drogus

note: [side]: type=Necromancer, id=Mal-un-Karad
en: Mal-un-Karad
la: Malun Caradus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Prok-Bak
en: Prok-Bak
la: Procus Bacus

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Darg
en: Darg
la: Dargus

note: [side]: type=Gryphon, id=Kraagak
en: Kraagak
la: Craggacus

note: [unit]: type=Troll Warrior, id=Groog
en: Groog
la: Grugus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=King Dra-Nak
en: King Dra-Nak
la: Rex Dranacus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Varrak-Klar
en: Varrak-Klar
la: Varracus Clar

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Unhk
en: Unhk
la: Uncus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Ran-Lar
en: Ran-Lar
la: Ranus Lars

note: [unit]: id=Engineer, type=Red Mage
en: Engineer
la: Architectus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Khrakrahs
la: Cracratem vincere

note: [message] [unit]: type=Skeletal Dragon, id=Khrakrahs
en: Khrakrahs
la: Cracras

note: [side]: type=Necromancer, id=Mal-un-Darak
en: Mal-un-Darak
la: Malun Daracus

note: [side]: type=Necromancer, id=Mal-un-Zanrad
en: Mal-un-Zanrad
la: Malun Zanradus

note: [side]: type=Necromancer, id=Mal-un-Xadrux
en: Mal-un-Xadrux
la: Malun Xadrux

note: [side]: type=General, id=Konrad II [unit]: id=Konrad, type=General
en: Konrad II
la: Conradus II

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Konrad II
la: Mors Conradi II

note: [side]: type=Great Mage, id=Kaldor
en: Kaldor
la: Caldor

note: [side]: type=General, id=Halrad
en: Halrad
la: Halradus

note: [side]: type=General, id=Halric
en: Halric
la: Halricius

note: [side]: type=General, id=Halrod
en: Halrod
la: Halrodius

note: [side]: type=Lich, id=Mal-Grekulak
en: Mal-Grekulak
la: Malis Grekulacus

note: [side]: type=Lich, id=Mal-Xakralan
en: Mal-Xakralan
la: Malis Xakralanus

note: [side]: type=Lich, id=Mal-Uknalu
en: Mal-Uknalu
la: Malis Uknalu

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Konrad
la: Mors Conradi

note: [event]
en: Mal-Hadanak
la: Malis Hadanacus

note: [event]
en: Mal-Katklagad
la: Malis Katklagadus

note: [event]
en: Mal-Xaskanat
la: Malis Xaskanatus

note: [event]
en: Mal-Akranbral
la: Malis Acranbral

note: [event]
en: Mal-Larakan
la: Malis Laracanus

note: [event]
en: Mal-Drakanal
la: Malis Dracanalus

note: [scenario]: id=18_Epilogue
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [unit_type]: id=Horse Lord, race=human
en: Horse Lord
la: Dominus Equorum

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
la: spatha magna

note: [attack]: type=impact
en: morning star
la: scipio armatus

note: [unit_type]: id=Mounted Fighter, race=human
en: Mounted Fighter
la: Pugnator Equester

note: [attack]: type=blade
en: sword
la: gladius

note: [unit_type]: id=Mounted Warrior, race=human
en: Mounted Warrior
la: Bellator Equester

note: [attacks]: id=shock
en: shock
la: consternat
