wesnoth 1.0 - en to eo translation catalogue (188 entries)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: The Eastern Invasion
eo: La Orienta Invado

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: EI
eo: OI

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Easy)
eo: (Facila)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Spearman
eo: Lanculo

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Normal)
eo: (Normala)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Swordsman
eo: Glav-batalisto

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Challenging)
eo: (Malfacila)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Royal Guard
eo: Reĝa Gardisto

note: [about]
en: Campaign Design
eo: Kampanjo-plano

note: [about]
en: Campaign Maintenance
eo: Kampanjo-subteno

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
eo: Grafiko

note: [scenario]: id=01_The_Outpost
en: The Outpost
eo: La Antaŭposteno

note: [part]
en: Cattle and beasts of burden were found dead in the fields, and men went missing from their houses, with no clues but a thin stream of black blood. At first the settlers suspected raiders from the great desert, but when they sent scouts east they found nothing but a small mountain range and miles of swamp.
eo: En la kampoj oni trovis malvivajn brutojn kaj ŝarĝobestojn, kaj homoj malaperis el siaj domoj sen spuro krom maldika rivereto de nigra sango. Unue la kolonianoj suspektis rabistojn el la granda dezerto, sed la elsendataj esploristoj trovis nenion krom eta montaro kaj mejloj da marĉo.

note: [part]
en: The disappearances did not stop, and every day the terror grew greater. Eventually, the people living in the eastern villages sent a messenger to the King, asking for help. The messenger rode hard for many days and nights, and finally reached the city of Weldyn.
eo: La malaperoj ne ĉesis, kaj ĉiutage la timo kreskis. Unu tagon la loĝantoj de la orientaj vilaĝoj sendis kurieron kun helppeto al la reĝo. La kuriero rapide rajdis dum multaj tagoj kaj noktoj, kaj fine atingis la urbon Veldino.

note: [part]
en: All went well once the King’s forces arrived. There were no attacks for several weeks, and Gweddry’s men started to grow incautious. Then, at dawn one day, Gweddry and his men were roused by the startled cries of the night watchmen...
eo: Ĉio estis bona kiam la trupoj de la reĝo alvenis. Ne okazis atakoj dum kelkaj semajnoj kaj la viroj de Gvedrio iĝis iom malsingardaj. Tiam, unu tagon frumatene, Gvedrio kaj liaj viroj vekiĝis pro la timigitaj krioj de la noktaj gardantoj...

note: [side]: race=Humans, type=Lieutenant, id=Gweddry [side]: type=General, id=Gweddry [side]: type=Lieutenant, id=Gweddry [side]: type=Sergeant, id=Gweddry
en: Gweddry
eo: Gvedrio

note: [unit]: type=White Mage, id=Dacyn
en: Dacyn
eo: Dasino

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Gweddry
eo: Gvedrio mortas

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Dacyn
eo: Dasino mortas

note: [message]: speaker=Gweddry
en: What? What is going on?
eo: Kio? Kio okazas?

note: [event] [modify_unit]: type=Lich Lord, id=Mal-Ravanal [side]: type=Ancient Lich, id=Mal-Ravanal [side]: type=Lich Lord, id=Mal-Ravanal [unit]: type=Lich Lord, id=Mal-Ravanal [variable]
en: Mal-Ravanal
eo: Mal-Ravanalo

note: [message]: speaker=Dacyn
en: Gweddry? Good! You are still alive. Quickly, we must leave this place!
eo: Gvedrio? Bone! Vi ankoraŭ vivas. Rapide, ni forlasu ĉi tiun lokon!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Where did you go?! And where did you come from?
eo: Kie vi estis?! Kaj de kie vi venas?

note: [message]: speaker=Dacyn
en: There is no time to explain. If you wish to survive, you will escape through this trapdoor.
eo: La tempo mankas por klarigo. Se vi deziras postvivi, vi eskapu tra ĉi tiu plankpordo.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: But what about the outpost?
eo: Sed kio pri la posteno?

note: [objective]: condition=win
en: Move Gweddry to the trapdoor
eo: Vi movas Gvedrion al la plankpordo

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Follow me, men! Through the trapdoor!
eo: Sekvu min, viroj! Tra la plankpordo!

note: [scenario]: id=02_The_Escape_Tunnel
en: The Escape Tunnel
eo: La Fuĝtunelo

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Where are we? I can’t see where we are going.
eo: Kie ni estas? Mi ne povas vidi kien ni iras.

note: [message]: speaker=unit
en: TROL TREZZUR HOLE: KEEP OWT
eo: TROLO TREZJORKAWERNO: NEENIRU

note: [message]: speaker=unit
en: Who goes there?
eo: Kiu estas tie?

note: [message]: speaker=unit
en: Aye, we’ll help ye, for we have nae love for the trolls. Anyone attacked by them deserves some help, I think.
eo: Jes, ni helpos vin, ĉar ni havas nenian amon pri la troloj. Iu atakata de ili meritas helpon, mi kredas.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: Thank you. Now, I invite you to join us. Undead have followed us into these caves, and they will kill you if you stay behind.
eo: Dankon. Mi invitas vin veni kun ni. Nemalvivaj sekvis nin en la kavernojn, kaj ili mortigos vin se vi restas.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: Thank you. Now, I invite you to join us. Undead are in these lands, and they will find these caves.
eo: Dankon. Mi invitas vin veni kun ni. Troviĝas nemalvivaj en la regiono, kaj ili certe trovos la kavernojn.

note: [message]: speaker=unit
en: My clan ha’ lived in these caves for centuries. We’ll no’ be scattered now by a few undead.
eo: Mia klano loĝas en la kavernoj de antaŭ centjaroj. Nun ne disigos nin kelkaj nemalvivaj.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: Very well. The best of luck in your battle.
eo: Tre bone. Mi esperas ke la sorto favoras vin en la batalo.

note: [scenario]: id=02_The_Escape_Tunnel [scenario]: id=05_Northern_Outpost [scenario]: id=09_Xenophobia [scenario]: id=11_Captured
en: I am not suited to using this item! Let another take it.
eo: Mi ne taŭgas por uzi ĉi tiun aĵon! Ĝin prenu iu alia.

note: [object]
en: Holy Amulet
eo: Sankta Amuleto

note: [message]: speaker=unit
en: There is a great fortune in this chest of treasure! I can count two hundred pieces of gold.
eo: Estas granda riĉo en la trezorkesto! Mi nombras ducent ormoneroj.

note: [message]: speaker=Mal-Bakral
en: We have found you, fleshbag! Prepare to die!
eo: Ni trovis vin, viandsako! Pretigu vin por morti!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: We have reached the end of the tunnel. I see daylight above us!
eo: Ni atingis la finon de la tunelo. Mi vidas taglumon supre!

note: [scenario]: id=03_An_Unexpected_Appearance
en: An Unexpected Appearance
eo: Neatendita Apero

note: [objective]: condition=win
en: Defeat either enemy dark sorcerer
eo: Vi venkas unu el la malamikaj mallumaj sorĉistoj

note: [message]: speaker=Gweddry
en: We have escaped from those dark tunnels! But where are we now?
eo: Ni sukcesis eliĝi el tiu malluma tunelo! Sed kie ni troviĝas nun?

note: [message]: speaker=Mal-Kallat
en: Hahaha! We have you surrounded!
eo: Hahaha! Vi estas ĉirkaŭata!

note: [message]: speaker=Mal-Skraat
en: Why don’t we see if the new recruit can handle them. After all, there are only two!
eo: Ni vidu ĉu la novulo povas venki ilin. Estas ja nur du malamikoj!

note: [message]: speaker=Mal-Kallat
en: That would be your problem, then.
eo: Tio estas via problemo, kompreneble.

note: [message]: speaker=Mal-Skraat
en: No! You have defeated me, and can re-enter Wesnoth!
eo: Ne! Vi venkis min, kaj povas reiri en Vesnoton!

note: [message]: speaker=Mal-Skraat
en: You have defeated my brother, but I will follow you and kill you!
eo: Vi venkis mian fraton, sed mi sekvos kaj mortigos vin!

note: [scenario]: id=04a_An_Elven_Alliance
en: An Elven Alliance
eo: Elfa Alianco

note: [side]: type=Elvish Ranger, id=Volas
en: Volas
eo: Volaso

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leader
eo: Vi venkas la malamikan estron

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Volas
eo: Volaso mortas

note: [message]: speaker=Volas
en: Greetings, travelers! Welcome to my realm.
eo: Saluton, vojaĝantoj! Bonvenon en mia regno.

note: [message]: speaker=Volas
en: Certainly.
eo: Certe.

note: [message]: speaker=Volas
en: I thank you for your offer. But I will not leave my homeland. These undead cannot be as powerful as you say; I will fight them.
eo: Dankon pro la propono. Sed mi ne forlasos mian hejmlandon. La nemalvivaj ne povas esti tiel potencaj, kiel vi diras; mi batalos.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: This is not a wise choice, but it is yours to make. If you will not join us, will you at least help us reach the northern outpost? We wish to warn our comrades there.
eo: Tiu decido estas malsaĝa, sed ĝi estas al vi. Se vi ne kuniros, bonvolu almenaŭ helpi nin atingi la nordan postenon. Ni volas averti niajn amikojn tie.

note: [message]: speaker=Volas
en: I will aid you. Although, I too, think that yours is the foolish choice. You should stay, and fight.
eo: Mi helpos vin, kvankam mi male kredas ke via decido estas malsaĝa. Vi devus resti kaj batali.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: After we rest for a short while, we will leave. We have little time to spare.
eo: Post mallonga ripozo, ni foriros. Ni ne povas malŝpari multan tempon.

note: [message]: speaker=Gruga-Har
en: Intruders!
eo: Entruduloj!

note: [message]: speaker=Dacyn
en: What? Orcs! Where did they come from?
eo: Kio? Orkoj! De kie ili venis?

note: [message]: speaker=Gruga-Har
en: Bring forth the assassins, we may be able to poison them!
eo: Alkonduku la murdistojn, eble ni povas veneni ilin!

note: [unit]: type=Orcish Slayer, id=Nafga
en: Nafga
eo: Nafgo

note: [message]: speaker=Nafga
en: Your Warlordship, I am the only assassin left! Do you want me to go poison their leader?
eo: Mastro, mi estas la sole restanta murdisto! Ĉu vi deziras ke mi venenu ilian estron?

note: [message]: speaker=Gruga-Har
en: Perfect! Go, into the forest!
eo: Bonege! Iru, en la arbaron!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: They have sent an assassin into the forest. We will have to be careful, and make sure he does not come out and attack us unexpectedly.
eo: Ili sendis murdiston en la arbaron. Ni devas esti singardaj kaj zorgi ke li ne aperos kaj atakos nin neatendite.

note: [message]: speaker=Nafga
en: Hahaha! Nafga will kill the elves!
eo: Hahaha! Nafgo mortigos la elfojn!

note: [message]: speaker=Gruga-Har
en: My assassin is dead! The elves must pay, not for his death, but for stopping him in his mission!
eo: Mia murdisto mortis! La elfoj pagos, ne pro lia morto, sed pro malhelpi lian taskon!

note: [message]: speaker=Volas
en: You have failed me, man of Wesnoth...
eo: Vi malsukcesis por mi, viro de Vesnot'...

note: [message]: speaker=Dacyn
en: We have not the time. This battle has wasted too much of it already. We must leave now.
eo: Mankas la tempo al ni. Ĉi tiu batalo jam kostis tro multe. Ni devas foriri nun.

note: [scenario]: id=04b_The_Undead_Border_Patrol
en: The Undead Border Patrol
eo: La Nemalviva Limgardantaro

note: [objective]: condition=win
en: Defeat either enemy leader
eo: Vi venkas unu el la malamikaj estroj

note: [message]: speaker=Mal-Skraat
en: They run from me! Still, it will not help them, the border patrol will destroy them. I may even be promoted!
eo: Ili forkuras de mi! Tamen, tio ne savos ilin, la limgardantaro detruos ilin. Eble mi eĉ estos promociata.

note: [message]: speaker=Mal-Skraat
en: Now I will never get promoted!
eo: Nun mi neniam promociiĝos!

note: [option]: speaker=Gweddry
en: I wish to destroy the evil before it can spread. East we go!
eo: Mi volas detrui la malbonon antaŭ ol ĝi disvastiĝos. Ni iros orienten!

note: [message]: speaker=Mal-Skraat
en: Good! If I defeat them, I can become a lich!
eo: Bone! Se mi venkos ilin, mi povas iĝi ostulo!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: We cannot spend any more time attempting to defeat Mal-Skraat. Like it or not, we must go further into these undead lands.
eo: Ni ne povas malŝpari pli da tempo provi venki Mal-Skraat. Ŝate aŭ malŝate, ni devas iri plue en la nemalvivan landon.

note: [scenario]: id=04c_Mal-Ravanals_Capital
en: Mal-Ravanal’s Capital
eo: La Ĉefurbo de Mal-Ravanalo

note: [message]: speaker=$freed_prisoner.id
en: Thank you for destroying that skeleton warrior! Every time you kill one of the Revenants, one of us knights is let free!
eo: Dankon pro detruo de la skeletbatalanto! Ĉiufoje kiam vi mortigas unu el la revenintojn, unu el ni kavaliroj liberiĝos.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Why? Are you the undead’s prisoners?
eo: Kial? Ĉu vi estas kaptitoj de la nemalvivaj?

note: [message]: speaker=Dacyn
en: This sounds dangerous. We will try to free as many of you as possible before we escape from here.
eo: Ŝajnas danĝera. Ni provos liberigi kiel eble plej multe el ili, antaŭ ol eskapi.

note: [scenario]: id=05_Northern_Outpost
en: Northern Outpost
eo: La Norda Posteno

note: [side]: type=Mounted Fighter, id=Owaec [unit]: id=Owaec, type=$stored_Owaec.type
en: Owaec
eo: Ovajko

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the undead leader
eo: Vi venkas la nemalvivan estron

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Owaec
eo: Ovajko mortas

note: [message]: speaker=Owaec
en: Hail, Gweddry!
eo: Saluton, Gvedrio!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Greetings, Owaec! We have been forced from our positions by undead invaders. They follow us even now.
eo: Saluton, Ovajko! Nemalvivaj invadantoj devigis nin forlasi niajn poziciojn. Ili sekvadas nin, eĉ nun.

note: [message]: speaker=Lanar-Skal
en: Go, go far from here! But me and my kind will chase you, and kill you!
eo: Foriru, foriru malproksimen! Mi kaj la miaj ĉasos kaj mortigos vin!

note: [message]: speaker=unit
en: They’re here!
eo: Tie ili estas!

note: [message]: speaker=Shodrano
en: So, you have found my hiding place. Very well, I guess I will have to kill you!
eo: Do, vi trovis mian kaŝejon. Bone, ŝajnas ke mi devas mortigi vin!

note: [message]: speaker=unit
en: No outlaws in this village.
eo: Estas neniu bandito en ĉi tiu vilaĝo.

note: [message]: speaker=Shodrano
en: You have defeated me! I can terrorize the villagers no more...
eo: Vi venkis min! Mi ne plu povas teruri la vilaĝanojn...

note: [message]: speaker=Owaec
en: We still need to defeat these undead for the villagers to be safe.
eo: Ni ankoraŭ devas venki la nemalvivajn, antaŭ ol la vilaĝanoj estos sekuraj.

note: [message]: speaker=Owaec
en: Well, both the outlaws and undead are defeated. We have some time to spare now before more undead arrive.
eo: Nu, ni venkis kaj la banditojn kaj la nemalvivajn. Ni nun havos iom da tempo antaŭ ol pli da nemalvivaj alvenos.

note: [scenario]: id=06_Two_Paths
en: Two Paths
eo: Du Vojoj

note: [message]: speaker=Mal-Arnai
en: I was supposed to kill you all! I have failed.
eo: Mi devis mortigi vin ĉiu! Mi malsukcesis.

note: [scenario]: id=07a_The_Crossing
en: The Crossing
eo: La Transiro

note: [message]: speaker=Grug
en: Grug say we no help you! We finish must battle orc with!
eo: Grug diri ne helpi vi al! Ni devi fini batalon orko kun!

note: [message]: speaker=Draka-Kura
en: Was that comprehensible to anyone? Silence, foolish ogre. I will deal with you later. Right now there are men trying to cross this river.
eo: Ĉu iu komprenis tion? Silentu, stulta ogro. Mi zorgas pri vi poste. Nun ja estas homoj, kiuj provas transiri la riveron.

note: [message]: speaker=Grug
en: Orc foolish! Die you now!
eo: Orko stulta! Morti nun vi!

note: [message]: speaker=Dacyn
en: The undead reinforcements have arrived! We must cross the river immediately!
eo: La nemalvivaj helpotrupoj alvenis! Ni devas transiri la riveron tuj!

note: [message]: speaker=unit
en: Hurry up. We must get across before these undead slaughter us!
eo: Rapidu. Ni devas transiri antaŭ ol la nemalvivaj buĉos nin!

note: [message]: speaker=Dacyn
en: Good! We have crossed. Now let’s see if we can get the ogres to join us. They have been convinced to work for the Crown in the past; maybe it can be done again.
eo: Bone, ni estas trans la rivero. Nun ni vidu ĉu ni povas igi la orgrojn helpi nin. Iam en la pasinteco oni jam persvadis al ili, ke ili batalu sub la krono; eble ni povas fari tion denove.

note: [message]: speaker=Grug
en: Grug say join you will he.
eo: Grug diri li veni kun vi.

note: [scenario]: id=07b_Undead_Crossing
en: Undead Crossing
eo: Nemalviva Transiro

note: [message]: speaker=Gweddry
en: These fens look impassable. I don’t think we will be able to continue on this road; it is time to turn northwards, away from these undead.
eo: Ĉi tiu marĉo aspektas nepasebla. Kredeble ni ne povos daŭrigi nian vojaĝon sur ĉi tiu vojo; la tempo venis ke ni turnu nin al la nordo, for de la nemalvivaj.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: We must cross this river, then. We must make haste, already we have wasted too much time. Undead have positioned themselves in the middle of the ford.
eo: Ni devas transiri la riveron do. Ni devas rapidi, ĉar jam nun ni malŝparis tro multe da tempo. Nemalvivaj prenis pozicion meze en la transirejo.

note: [message]: speaker=Owaec
en: Across this river lies the Northland. Ogres live there, as do orcs. We should proceed with caution. The undead are dangerous, but the orcs may be more dangerous still.
eo: Trans la rivero troviĝas la Nordlando. Tie vivas ogroj kaj ankaŭ orkoj. Ni devas esti singardaj. La nemalvivaj estas danĝeraj, sed eble la orkoj estas eĉ pli danĝeraj.

note: [message]: speaker=Mal-un-Karad
en: I will leave your bodies to rot in the river, then I will raise you up to serve in my Master’s undead hordes!
eo: Mi lasos viajn kadavrojn putrantajn en la rivero, kaj poste mi revivigos vin por servi la nemalvivajn hordojn de mia Mastro!

note: [message]: speaker=Mal-un-Karad
en: I summon from the depths of the river beasts to destroy you!
eo: Mi vokos el la profundoj de la rivero bestojn, kiuj detruu vin!

note: [message]: speaker=Dacyn
en: It seems as if in addition to summoning undead this foul sorcerer has learned to call up monsters from the deep!
eo: Ŝajnas ke ĉi tiu aĉa sorĉisto lernis alvoki krom nemalvivajn ankaŭ monstrojn de la profundo!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: We have let one escape. Let’s hope they don’t all!
eo: Ni lasis unu eskapi. Espereble ili ne ĉiuj eskapos!

note: [scenario]: id=09_Xenophobia
en: Xenophobia
eo: Ksenofobio

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
eo: Vi venkas ĉiun malamikan estron

note: [message]: speaker=Pelathsil
en: Why should we help you? You’re not a dwarf!
eo: Kial do ni helpus vin? Vi ne estas nano!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Your people helped us in the past, in the tunnels in the south. Will you not help us now?
eo: Via popolo helpis nin en la pasinteco, en la tuneloj en la Sudo. Ĉu vi ne helpos nin nun?

note: [message]: speaker=Elandin
en: Indeed. Why should any of us help those not of our people?
eo: Efektive. Kial iu de ni helpus iun alipopolan?

note: [message]: speaker=Owaec
en: Will you but let us pass, so that we may fight the orcs on our own?
eo: Ĉu vi almenaŭ lasos nin pasi, por ke ni mem batalu kontraŭ la orkoj?

note: [message]: speaker=Elandin
en: I am afraid that is... impossible.
eo: Bedaŭrinde tio estas... neebla.

note: [message]: speaker=Prok-Bak
en: Orcs, kill’em all! Humans, elves or dwarves, it don’t matter!
eo: Orkoj, mortigu ilin ĉiujn! Homojn, elfojn kaj nanojn, ĉiujn!

note: [message]: speaker=Elandin
en: These orcs will die. But so will you, human. You have trespassed on elvish land.
eo: La orkoj mortos. Sed ankaŭ vi, homo. Vi kontraŭleĝe paŝis en elfan landon.

note: [message]: speaker=Pelathsil
en: Oh, elvish land is it now? Die, ye elf-dog! And you too, human!
eo: Ho, elfa lando ĝi estas, ĉu? Mortu, vi elfhundo! Kaj ankaŭ vi, homo!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: True. As much as I dislike killing anything but orcs and undead, it seems we will have to kill these elves, and these dwarves, before they do the same to us.
eo: Vere. Malgraŭ mia malŝato mortigi iun ajn krom orkojn kaj nemalvajn, mi pensas ke ni devas mortigi ĉi tiujn elfojn kaj nanojn, antaŭ ol ili faras tion kun ni.

note: [message]: speaker=Pelathsil
en: Argh! I’m dead! Well, dwarves are still the best!
eo: Arĥ! Mi mortis! Tamen, nanoj superas!

note: [message]: speaker=Prok-Bak
en: I die? Orcs rule all!
eo: Mi mortas? La orkoj regas ĉiujn!

note: [message]: speaker=Elandin
en: It seems these humans are more powerful than I thought. Ugh.
eo: Ŝajnas ke ĉi tiuj homoj estas pli fortaj ol mi pensis. Uĥ.

note: [message]: speaker=Elandin
en: Cursed dwarves! Perhaps we should have allied with the humans...
eo: Malbenitaj nanoj! Eble ni devus alianciĝi kun la homoj...

note: [message]: speaker=Elandin
en: Foul orcs! Perhaps we should have allied with the humans...
eo: Malpuraj orkoj! Eble ni devus alianciĝi kun la homoj...

note: [message]: speaker=Pelathsil
en: It seems yon humans are mightier than I kenned...
eo: Ŝajnas ke ĉi tiuj homoj estas pli fortaj ol mi pensis.

note: [message]: speaker=Pelathsil
en: Foul orcs! Perhaps we should ha’ allied wi’ the humans...
eo: Malpuraj orkoj! Eble ni devus alianciĝi kun la homoj...

note: [message]: speaker=Pelathsil
en: Cursed elves! Perhaps we should have allied wi’ the humans...
eo: Malbenitaj elfoj! Eble ni devus alianciĝi kun la homoj...

note: [scenario]: id=10_Lake_Vrug
en: Lake Vrug
eo: Lago Vrug

note: [message]: speaker=narrator
en: You find 100 gold in the fortress!
eo: Vi trovas 100 ormonerojn en la fortikaĵo!

note: [message]: speaker=Groog
en: Be not going too fast. You gonna come wid us.
eo: Ne tro rapide. Vi iros kun ni.

note: [scenario]: id=11_Captured
en: Captured
eo: Kaptita

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=King Dra-Nak
en: King Dra-Nak
eo: Reĝo Dra-Nak

note: [message]: speaker=Dacyn
en: The guards are distracted! Now is the time to escape!
eo: La gardantoj estas distritaj! Nun ni povas eskapi!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Good! We have escaped these accursed caves!
eo: Bone! Ni eskapis tiujn malbenitajn koridorojn!

note: [scenario]: id=12_Evacuation
en: Evacuation
eo: Evakuo

note: [objective]: condition=win
en: Destroy the bridge OR defeat all enemies
eo: Vi AŬ detruas la ponton AŬ venkas ĉiujn malamikojn

note: [unit]: id=Engineer, type=Red Mage
en: Engineer
eo: Konstruisto

note: [message]: speaker=Engineer This is thickly accented English
en: I’m an enginea’. I s’pect you’ll have a need of me services. I bet you’re gonna want me to blow up that bridge ov’r theah.
eo: Mi estas konstr'isto. Mi s'pozas vi bezonos miajn servojn. Mi vetas vi volos ke mi ekspl'digas tiun ponton.

note: [message]: speaker=Engineer
en: Well, I see those orcs are chasin’ you, and if I blow up the bridge, they can’t get across. It’ll help you to escape.
eo: Nu, mi vidas tiujn orkojn ĉ'sante vin, kaj se mi ekspl'digus la ponton, ili ne povus transiri ĝin. Tiel vi povus eskapi.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: I see... I think it is a good idea to hire him. How much?
eo: Mi komprenas... Me kredas ke estus saĝe dungi lin. Kiom do?

note: [message]: speaker=Engineer
en: So, d’ya want me to blow up der bridge yet, Cap’n?
eo: Do, vi volas ke mi ekspl'digu la ponton nun, Kapitano?

note: [option]: speaker=Gweddry
en: Yes, blow it up.
eo: Jes, eksplodigu ĝin.

note: [option]: speaker=Gweddry
en: No, wait until later.
eo: Ne, atendu ankoraŭ.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: We have not thrown down the bridge in time! The orcs will kill us all!
eo: Ni ne sufiĉe baldaŭ detruis la ponton! La orkoj mortigos nin ĉiujn!

note: [message]: speaker=Engineer
en: I’ll be followin’ yah from now on. Hope yah can get to Weld’n an’ all so I c’n stop runnin’...
eo: Mi sekvas vin de nun. Mi esperas vi povas atingi V'snoton, por ke mia kurado ĉesu.

note: [scenario]: id=13_The_Drowned_Plains
en: The Drowned Plains
eo: La Subakvaj Ebenoj

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Khrakrahs
eo: Vi venkas Khrakrahs-on

note: [message]: speaker=Owaec
en: What?! Swamps?! Those undead have destroyed the grasslands of my House, and they shall pay for it!
eo: Kio?! Marĉo?! La nemalvivaj detruis la ebenojn de mia Domo. Tion ili bedaŭros!

note: [message]: speaker=Dacyn
en: The lich-lord must have flooded the valley. The undead like the swamp. It is death, decay, everything that they are themselves. I can sense them lurking in the swamps, waiting to ambush us.
eo: La ostul-mastro kredeble subakvigis la valon. Nemalvivaj ŝatas marĉon. Ĝi estas morto, putro, ĉio kio ili mem estas. Mi sentas ilin kaŝi sin en la marĉo, en embusko.

note: [message]: speaker=Engineer
en: I s’ppose we’ll hav’ to wade across it anyway... ugh.
eo: Tamen, mi supozas ke ni devas travadi ĝin... uĥ.

note: [message]
en: Findshhhh... slayhhhh... killhhhh...
eo: Trovuhhhh... pereiguhhhh... mortiguhhhh....

note: [scenario]: id=14_Approaching_Weldyn
en: Approaching Weldyn
eo: Alproksimiĝo al Veldino

note: [side]: type=General, id=Konrad II [unit]: id=Konrad, type=General
en: Konrad II
eo: Konrado la Dua

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Konrad II
eo: Konrado la Dua mortas

note: [message]: speaker=Konrad II
en: Come, into the castle.
eo: Venu en la kastelon.

note: [message]: speaker=Konrad II
en: Weldyn has been captured, and Wesnoth is no more...
eo: Veldino estas okupita kaj Vesnot' eksiĝis...

note: [scenario]: id=15_The_Council
en: The Council
eo: La Konsilistaro

note: [side]: type=Great Mage, id=Kaldor
en: Kaldor
eo: Kaldoro

note: [message]: speaker=Konrad II
en: So what should we do now?
eo: Do, kion ni faru nun?

note: [message]: speaker=Kaldor
en: We must fight, obviously. Surely the might of Wesnoth can triumph over a mere lich!
eo: Ni devas batali, kompreneble. Certe, la potenco de Vesnot' povas triumfi super aĉa ostulo!

note: [message]: speaker=Owaec
en: I can tell by your words that you have not seen the hordes for yourself. It is like all of the dead warriors from all the ages have come back to attack us. There is no end to the columns of marching skeletons, the wailing ghosts, the infernal bats, led by the foul necromancers who raised them.
eo: Viaj vortoj montras ke vi ne vidis la hordojn per viaj propraj okuloj. Estas kvazaŭ la malvivaj batalantoj de ĉiuj epokoj revenis por atako kontraŭ ni. Ne videblas la fino de la marŝantaj skeletuloj, la kriĉantaj spiritoj, la inferaj vespertoj, sub la kondukado de la malpuraj sorĉistoj, kiuj alvokis ilin.

note: [message]: speaker=guard
en: Sire, the undead armies are attacking!
eo: Moŝto, la nemalvivaj armeoj atakas!

note: [message]: speaker=Konrad II
en: Well, that will have to be the end of our council. Let us fight!
eo: Nu, tio signifas la finon de nia konsilistaro. Ni batalu!

note: [scenario]: id=16_Weldyn_under_Attack
en: Weldyn under Attack
eo: Veldino Atakata

note: [side]: type=General, id=Halrad
en: Halrad
eo: Halrado

note: [side]: type=General, id=Halric
en: Halric
eo: Halriko

note: [side]: type=General, id=Halrod
en: Halrod
eo: Halrodo

note: [message]: speaker=Konrad
en: Very well. But this... Mal-Ravanal, that you spoke of, is he here?
eo: Tre bone. Sed ĉi tiu... Mal-Ravanalo, pri kiu vi parolis, ĉu li estas ĉi tie?

note: [scenario]: id=17a_The_Duel
en: The Duel
eo: La Duelo

note: [scenario]: id=17b_Weldyn_Besieged
en: Weldyn Besieged
eo: Sieĝo de Veldino

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Sire, we but did our duty.
eo: Via Moŝto, ni nur faris nian devon.

note: [message]: speaker=Konrad II
en: Kneel, Gweddry.
eo: Genuiĝu, Gvedrio!

note: [unit_type]: id=Horse Lord, race=human
en: Horse Lord
eo: Nobela Rajdisto

note: [unit_type]: id=Horse Lord, race=human
en: The greatest of the men of the plains, Horse Lords are heads of their houses and are respected by all, friend or foe. Their sword can kill most ordinary enemies, and their morning star crushes those who are left.
eo: La Nobelaj Rajdistoj, la plej grandaj de la ebenaĵoj, estas la estroj de siaj domoj kaj ricevas respekton de ĉiu, amiko aŭ malamiko. Iliaj glavoj mortigas la plejmulton da ordinaraj malamikoj, kaj iliaj madzoj la postrestantajn.

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
eo: grandglavo

note: [attack]: type=impact
en: morning star
eo: madzo

note: [unit_type]: id=Mounted Fighter, race=human
en: Mounted Fighter
eo: Surĉevala Soldato

note: [unit_type]: id=Mounted Fighter, race=human
en: The nobles of the men of the plains are trained with the rest of the horsemen to become great warriors. However, they are also trained in commanding their comrades, and they are the ones that become captains of the armies of the Clans.
eo: La nobeloj de la ebenaĵaj viroj trejniĝas kune kun la aliaj ĉevalistoj por iĝi grandiozaj batalistoj. Tamen, ili trejniĝas ankaŭ pri estri siajn kamaradojn, kaj estas ili, kiuj fariĝas la kapitanoj de la Klanaj armeoj.

note: [attack]: type=blade
en: sword
eo: glavo

note: [unit_type]: id=Mounted Warrior, race=human
en: Mounted Warrior
eo: Surĉevala Batalisto

note: [unit_type]: id=Mounted Warrior, race=human
en: Leaders of the plains, Mounted Warriors are skilled with the use of the sword and the morning star. Riding horses, they are able to move around the battlefield with great speed, and can provide much needed assistance to different fronts.
eo: Surĉevalaj Batalistoj, la ebenaĵaj estroj, estas sperta pri la glavo kaj la madzo. Rajdante ĉevalojn, ili moviĝas ĉirkaŭe sur la batalkampo ege rapide, kaj tiel povas helpi al pluraj frontoj.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: No! I... die...
eo: Ne! Mi... mortas...

note: [message]: speaker=Dacyn
en: We are doomed...
eo: Ni estas perditaj...

note: [message]: speaker=Engineer
en: Wha’? Yah fail’d to give me protecshun...
eo: Ki'? Vi malsukcesas pr'tekti min...
