Battle for Wesnoth 1.7.x-dev - en to ja translation catalogue (50 entries)

note: [brush]: id=brush-1
en: Single Hex
ja: 1 マス

note: [brush]: id=brush-2
en: Radius 1 Hex
ja: 半径 1 マス

note: [brush]: id=brush-3
en: Radius 2 Hex
ja: 半径 2 マス

note: [brush]: id=brush-nw-se
en: Hex Line NW-SE
ja: 北西から南東へのライン

note: [editor_group]: id=all
en: all
ja: すべて

note: [editor_group]: id=water
en: water
ja: 水域

note: [editor_group]: id=flat
en: flat
ja: 平地

note: [editor_group]: id=desert
en: desert
ja: 砂漠

note: [editor_group]: id=forest
en: forest
ja: 森林

note: [editor_group]: id=frozen
en: frozen
ja: 凍土

note: [editor_group]: id=rough
en: rough
ja: 荒地

note: [editor_group]: id=cave
en: cave
ja: 洞窟

note: [editor_group]: id=village
en: village
ja: 村

note: [editor_group]: id=castle
en: castle
ja: 城

note: [editor_group]: id=special
en: special
ja: 特殊地形

note: [editor_times]: id=empty
en: None
ja: なし

note: [menu]: id=menu-editor-file, type=turbo
en: File
ja: ファイル

note: [menu]: id=menu-editor-map
en: Map
ja: マップ

note: [menu]: id=menu-editor-window
en: Window
ja: ウィンドウ

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
ja: 村

en: Fatal error
ja: 致命的なエラー

en: Do you really want to quit?
ja: 本当に終了してもよろしいですか？

en: Do you really want to quit? Changes in the map since the last save will be lost.
ja: 本当に終了してもよろしいですか？ 最後に保存したところからのマップの変更は失われます。

en: Do you really want to quit? The following maps were modified and all changes since the last save will be lost:
ja: 本当に終了してもよろしいですか？ マップは変更されていますが、最後に保存したところからの変更は全て失われます。

en: Quit
ja: 終了

en: No editor time-of-day found.
ja: エディタの時刻設定が見つかりません。

en: (New Map)
ja: （新規マップ）

en: Choose a Mask to Apply
ja: 適用するマスクを選択

en: Error loading mask
ja: マスクの読み込みに失敗

en: Choose Target Map
ja: ターゲットマップを選択

en: Error loading map
ja: マップの読み込みに失敗

en: Save the Map As
ja: マップに名前を付けて保存

en: The file already exists. Do you want to overwrite it?
ja: マップはすでに存在します。上書きしますか？

en: No random map generators found.
ja: ランダムマップジェネレータがありません。

en: Map creation failed.
ja: マップの作成に失敗しました。

en: Unsaved Changes
ja: 保存されていない変更点

en: Do you want to discard all changes you made to the map since the last save?
ja: 最後に保存したところからの変更を全て放棄しますか？

en: This map is already open.
ja: このマップは既に開かれています。

en: Map saved.
ja: マップを保存しました。

en: Loaded embedded map data
ja: 読み込まれた埋め込みマップデータ

en: Map loaded from scenario
ja: シナリオからを読み込まれたマップ

en: Loaded referenced map file:
    $new
ja: 読み込まれた参照マップ:
    $new

en: Player
ja: プレイヤー

en: The size of the target map is different from the current map
ja: ターゲットマップのサイズが現在のマップのサイズと異なります

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: The map file looks like a scenario, but the map_data value does not point to an existing file
ja: マップファイルはシナリオのようですが、map_data 値が存在するファイルを指し示していません

en: Could not save into scenario
ja: シナリオに保存できませんでした。

en: Could not save the map: $msg
ja: マップを保存できませんでした: $msg

en: (non-core)
ja: （コア以外）

en: Will not work in game without extra care.
ja: 更に手を入れなければゲームで動作しません。
