wescamp-i 18n - en to sv translation catalogue (83 entries)

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Mage
sv: Magiker

note: [scenario]: id=01_Overture
en: Overture
sv: Ouvertyr

note: [side]: type=Mage of Light, id=Marshal
en: Marshal
sv: Överste

note: [scenario]: id=02_This_Valley_Belongs_to_Me
en: This Valley Belongs to Me
sv: Denna dal tillhör mig

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Delfador
sv: Delfador dör

note: [message]: speaker=unit
en: Grooar! Burn! Burn! Ahahaha...
sv: Grooar! Brinn! Brinn! Ha ha ha ha...

note: [scenario]: id=03_The_Road_to_Weldyn
en: The Road to Weldyn
sv: Vägen till Weldyn

note: [label]
en: The Great Valley
sv: Den stora dalen

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leader
sv: Besegra fiendens ledare

note: [message]: speaker=Delfador
en: I cannot turn back now... If I fight these orcs, will your villagers help me?
sv: Jag kan inte vända tillbaka nu... Om jag slåss mot dessa orcher, kommer byborna att hjälpa mig?

note: [message]: speaker=unit
en: Take this, you slimy invader!
sv: Här har ni, äckliga inkräktare!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Leollyn is slain! This is terrible... I had best give up and return home.
sv: Leollyn har fallit! Detta är förfärligt... Det är bäst jag ger upp och återvänder hem.

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Hagha-Tan
sv: Besegra Hagha-Tan

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Leollyn
sv: Leollyn dör

note: [message]: speaker=Delfador
en: Methor told me that I could find Leollyn in his tower in the Royal Forest outside the city. It should be near here...
sv: Methor berättade för mig att jag kan hitta Leollyn i hans torn i den kungliga skogen utanför staden. Det skulle vara här någonstans...

note: [message]: speaker=Hagha-Tan
en: Ah, another human is approaching... yes... more meat for my war-band...
sv: Ah, det kommer en människa till... Ja... Ännu mer kött till mina mannar...

note: [message]: speaker=Hagha-Tan
en: Yes... yes... slay them, my assassins!
sv: Ja... Ja... Döda dem, mina lönnmördare!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Is that Garard, King of Wesnoth, you refer to?!
sv: Talar du om Garard, kung av Wesnoth?

note: [scenario]: id=05_Council_in_Weldyn
en: Council in Weldyn
sv: Rådslag i Weldyn

note: [message]: speaker=Garard
en: Ah, now the last of my council is here. Lionel, what tidings from the north?
sv: Ah, nu är de av mitt råd här. Lionel, vad nytt från norr?

note: [message]: speaker=Gurcyn
en: The elves will not fight; they hate the orcs, but spoke darkly of human greed and foolishness. I have never seen them so unfriendly. There is something they know of and fear, but they would not tell me what it is.
sv: Alverna kommer inte att slåss; de hatar orcherna, men talade mörkt om människors girighet och dårskap. Jag har aldrig sett dem så ovänliga. Det finns någonting de känner till och fruktar, men de ville inte berätta för mig vad.

note: [scenario]: id=06_Swamps_of_Illuven
en: The Swamps of Illuven
sv: Illuvens träsk

note: [objective]: condition=win
en: Move Delfador to the signpost in the northeast
sv: För Delfador till vägskylten i nordöst

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Lionel
sv: Lionel dör

note: [message]: speaker=Delfador
en: Where did he go?
sv: Vart tog han vägen?

note: [message]: speaker=Lionel
en: Well, at least we only have to deal with one of them now...
sv: Nåväl, vi behöver åtminstone bara bekymra oss om en av dem nu...

note: [message]: speaker=Harold
en: They certainly will! Haw haw haw!
sv: Det kommer de verkligen! Ha ha ha!

note: [scenario]: id=07_Night_in_the_Swamp
en: Night in the Swamp
sv: Natt i träsket

note: [message]: speaker=Delfador
en: These swamps seem to go on forever!
sv: De här träsken tar ju aldrig slut!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Hmmm... if I could get nearer to the stones, I could perhaps break their power...
sv: Hmmm... Om jag kunde komma närmare stenarna, så kan jag kanske bryta deras makt...

note: [message]: speaker=unit
en: This’ll splinter your bones, you vile monstrosity!
sv: Detta kommer att krossa dina ben, ditt motbjudande monster!

note: [message]: speaker=Delfador
en: At least, morning is here... And the skeletons are disappearing!
sv: Äntligen är det morgon... Och skeletten försvinner!

note: [message]: speaker=Delfador
en: At last, morning is here!
sv: Äntligen är morgonen här!

note: [message]: speaker=Lionel
en: We have arrived. And there is the island Leollyn spoke of. But what are those strange shapes moving among the trees?
sv: Vi är framme. Ön Leollyn talade om är där borta. Men vad är det för konstigt som rör sig bland träden?

note: [message]: speaker=Ur-Thorodor
en: We care nothing for your kings, human-creatures. It is centuries since your kind have been here, and only now are our roots destroying the last of your accursed stonework. Now I will speak no more. Leave us, or suffer our wrath!
sv: Tror ni att vi bryr oss om era kungar, människovarelser? Er sort har inte kommit hit på århundraden, och just nu smulas det sista av era förbannade byggnadsverk sönder under våra rötter. Jag har talat nog. Ge er av, eller möt vår vrede!

note: [message]: speaker=Ur-Thorodor
en: I trust no humans! Drive them out, my children!
sv: Jag litar inte på några människor. Mina barn, driv bort dem!

note: [message]: speaker=Lionel
en: Are you sure that’s wise?
sv: Är det så klokt?

note: [message]: speaker=Delfador
en: It’s the only way! Lionel, lead our soldiers back to the mainland. I will rejoin you when I have carried out my mission, and determined what is amiss in the world of the dead.
sv: Det finns inget annat sätt! Lionel, led våra soldater tillbaka till fastlandet. När jag har slutfört mitt uppdrag och tagit reda på vad som inte står rätt till i de dödas land, så återvänder jag till er.

note: [message]: speaker=Ur-Thorodor
en: I see I had misjudged you, human. You are not like those who came before. I accept your offer!
sv: Jag missbedömde dig, människa. Du liknar inte dem som har kommit hit tidigare. Jag antar ditt erbjudande!

note: [message]: speaker=Pruark
en: A human mage... is it dead?
sv: En människomagiker... Är den död?

note: [message]: speaker=Gurbash
en: Easy to find out... thump it and see if it wakes up!
sv: Det är väl inte svårt att ta reda på... Dunka till den och se om den vaknar!

note: [option]: speaker={STRING}
en: Yes, I serve him.
sv: Ja, jag tjänar honom.

note: [message]: speaker={STRING}
en: Then you will not mind if we kill you! Hahahahah!
sv: Då misstycker du inte om vi dödar dig! Hahahahah!

note: [option]: speaker={STRING}
en: No, I do not.
sv: Nej, det gör jag inte.

note: [message]: speaker={STRING}
en: Then you will die forever!
sv: Då skall du dö, för evigt!

note: [message]: speaker=Arakar
en: Destroy the intruder, my minions!
sv: Förgör inkräktaren, mina undersåtar!

note: [objective]: condition=win
en: Move Delfador to the signpost
sv: För Delfador till vägskylten

note: [message]: speaker=Penella
en: Do not fear me, Delfador. It is my doom to appear as you see me. I was a serf of a cruel lord. He demanded great taxes to fight many wars... then plague came... my family were starving, and we were forced to eat the flesh of those who had died.
sv: Frukta mig inte, Delfador. Det är mitt öde att se ut så som du ser mig. Jag var livegen under en grym furste. Han utkrävde höga skatter för sina många krig... Min familj svalt, och vi var tvungna att äta köttet av de som hade dött.

note: [scenario]: id=09_Houses_of_the_Dead [unit]: id=Nameless, type=Spectre
en: Nameless
sv: Namnlös

note: [message]: speaker=Nameless
en: I died a long time ago. I have forgotten my name.
sv: Jag dog för länge sedan. Jag har glömt mitt namn.

note: [message]: speaker=Delfador
en: Why are the dead so restless? This should be a place of rest and peace for you.
sv: Varför är de döda så rastlösa? Detta borde ju vara ett vilsamt och fridfullt ställe för er.

note: [message]: speaker=Hereld
en: Beware the skeletons! They are not the spirits of dead men, but the creations of evil magic.
sv: Se upp för skeletten! De är inte de dödas andar, utan skapelser av ond magi.

note: [message]: speaker=Delfador
en: What else do you know of the skeletons?
sv: Vad vet du mer om skeletten?

note: [message]: speaker=Delfador
en: This is surely the land of the dead... and it seems I am still alive. But then, as Leollyn warned, I can never return! I suppose I may as well explore.
sv: Det är sannerligen de dödas land... Och det verkar som att jag fortfarande lever. Men, som Leollyn varnade mig, jag kan aldrig återvända! Jag antar att jag lika väl kan utforska den här platsen.

note: [message]: speaker=Rorthin
en: Follow the dry river, then the road to the signpost in the north. I will guide you. Enter the houses of the dead as you pass, for others here may help you.
sv: Följ den uttorkade floden, därefter vägen till vägskylten i norr. Jag visar dig vägen. Gå in i de dödas hus när du passerar dem, för det finns andra här som kan hjälpa dig.

note: [message]: speaker=Iliah-Malal
en: Now, my living followers, I summon you! See that death is nothing, and fear not to fight for me!
sv: Nu, mina levande följeslagare, jag kallar er! Se att döden är ingenting, och frukta icke att slåss för mig!

note: [message]: speaker=Iliah-Malal
en: You will see things differently at the point of a sword, my friend. Minions! Kill the unbeliever... he will join us then.
sv: Du kommer att se annorlunda på saken när du sitter spetsad på mitt svärd. Undersåtar! Döda den otroende... Han kommer att följa oss då.

note: [message]: speaker=Iliah-Malal
en: Follow me if you dare...
sv: Följ mig om du vågar...

note: [scenario]: id=11_Wasteland
en: Wasteland
sv: Ödemark

note: [message]: speaker=Delfador
en: It’s a long story... but I wonder whether I might first ask for your hospitality? I’m lost, and freezing to death here!
sv: Det är en lång historia... Och jag skulle vara tacksam för lite av er gästfrihet? Jag har gått vilse, och fryser till döds här!

note: [message]: speaker=Chantal
en: Welcome, Delfador!
sv: Välkommen, Delfador!

note: [message]: speaker=Chantal
en: But you have not failed. The southlands have not yet fallen to the orcish army, and have you not learned more about the undead than any man alive? It is he who fears death above all things who deceives the spirits into believing they can live again, and blinds them to the peace and rest of their own domain.
sv: Men du har ju inte misslyckats. Sydländerna har ännu inte fallit för orchernas armé, och har du inte lärt dig mer om de vandöda än någon annan nu levande människa? Det är han som fruktar döden över allt annat som har lurat i andarna att de kan leva igen, och som får dem att inte se den frid som deras egna boningar kan skänka.

note: [message]: speaker=Chantal
en: Yes, that is who I mean.
sv: Ja, jag menar honom.

note: [message]: speaker=Delfador
en: If I might ask, where am I? And what of Lionel, and King Garard? What has befallen them?
sv: Var är jag, om jag får fråga? Och vad har hänt med Lionel och kung Garard?

note: [message]: speaker=Delfador
en: Attacked by orcs? Then I might perhaps help you to defeat them, and repay your assistance and kindness!
sv: Är ni anfallna av orcher? Kanske kan jag hjälpa er att besegra dem, och på så sätt återbetala er vänlighet något litet?

note: [unit_type]: id=Journeyman Mage
en: Journeyman Mage
sv: Magikergesäll

note: [unit_type]: id=King of Wesnoth
en: King of Wesnoth
sv: Wesnoths kung

note: [unit_type]: id=King of Wesnoth
en: Under the feudal system, all authority ultimately rested with the sovereign. His lords held their property only with his agreement, and had to pay him tribute. In return, the king would defend the realm against invaders, and redistribute wealth in times of need.
sv: I ett feodalt system så ligger all makt i härskarens händer. Hans furstar äger sin egendom med hans godkännande, och betalar tribut till honom. Kungen å sin sida försvarar riket mot inkräktare och fördelar medel i nödtider.

note: [unit_type]: id=Mage Commander
en: Mage Commander
sv: Magikerbefälhavare

note: [attack]: type=impact
en: staff
sv: stav

note: [unit_type]: id=Mage Leader
en: Mage Leader
sv: Magikerledare

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: Wose Shaman
sv: Entschaman

note: [attack]: type=impact
en: crush
sv: krossa

note: [attack]: type=impact
en: entangle
sv: snärja

note: [message]: speaker=Delfador
en: No! So young...
sv: Nej! Så ung...

note: [message]: speaker=unit
en: I call upon all that is holy to break the power of this evil stone!
sv: Jag åberopar allt heligt för att bryta den här onda stenen makt!

note: [message]: speaker=unit
en: Evil emanates from this stone, but I have not the power to destroy it.
sv: Stenen utstrålar ondska, men jag har inte kraften att förstöra den.

note: [object]: id=staff_lightning
en: Staff of Lightning
sv: Blixtstav

note: [object]: id=staff_lightning
en: A wizard’s staff of power. This allows the bearer to summon powerful lightning bolts which strike their enemies, even at close range.
sv: En trollstav. Den tillåter bäraren att nedkalla blixtar för att slå ned på fiender, även på nära håll.

note: [object]: id=staff_lightning
en: Only a powerful mage can wield this.
sv: Bara en mäktig magiker kan använda denna.

note: [effect]: type=fire
en: lightning
sv: blixtar

note: [message]: speaker=unit
en: A secret passage... I wonder where it leads...
sv: En dold passage... Undrar vart den leder...

note: [time]: id=land_of_the_dead
en: Land of the Dead
sv: De dödas land
