wescamp-i 18n - en to da translation catalogue (82 entries)

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Mage
da: Troldmand

note: [side]: type=Mage of Light, id=Marshal
en: Marshal
da: Ceremonimester

note: [scenario]: id=02_This_Valley_Belongs_to_Me
en: This Valley Belongs to Me
da: Denne dal tilhører mig

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Delfador
da: Delfadors død

note: [message]: speaker=unit
en: Grooar! Burn! Burn! Ahahaha...
da: Grooar! Brænd! Brænd! Ahahaha...

note: [scenario]: id=03_The_Road_to_Weldyn
en: The Road to Weldyn
da: Vejen til Weldyn

note: [label]
en: The Great Valley
da: Den store Dal

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leader
da: Besejr fjendtlig leder

note: [message]: speaker=Delfador
en: I cannot turn back now... If I fight these orcs, will your villagers help me?
da: Jeg kan ikke vende tilbage nu... Hvis jeg kæmper, vil i landsbybeboere så hjælpe mig?

note: [message]: speaker=unit
en: Take this, you slimy invader!
da: Tag den slimede angriber!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Leollyn is slain! This is terrible... I had best give up and return home.
da: Leollyn er dræbt! Dette er frygteligt... Jeg må heller give op og returnere hjem.

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Hagha-Tan
da: Besejr Hagha-Tan

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Leollyn
da: Leollyns død

note: [message]: speaker=Delfador
en: Methor told me that I could find Leollyn in his tower in the Royal Forest outside the city. It should be near here...
da: Methor fortalte mig at jeg kunne finde Leollyn i sit tårn i den kongelige skov uden for byen. Det må være tæt på her...

note: [message]: speaker=Hagha-Tan
en: Ah, another human is approaching... yes... more meat for my war-band...
da: Ah, et andet menneske ankommer... ja... mere kød til min krigsbande...

note: [message]: speaker=Hagha-Tan
en: Yes... yes... slay them, my assassins!
da: Ja... ja... dræb dem, mine snigmordere!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Is that Garard, King of Wesnoth, you refer to?!
da: Er det Garard, konge af Wesnoth, du taler om?!

note: [scenario]: id=05_Council_in_Weldyn
en: Council in Weldyn
da: Rådsmøde i Weldyn

note: [message]: speaker=Garard
en: Ah, now the last of my council is here. Lionel, what tidings from the north?
da: Ah, nu er den sidste af rådsmedlemmerne her. Lionel, hvad er der af nyt fra nordpå?

note: [message]: speaker=Gurcyn
en: The elves will not fight; they hate the orcs, but spoke darkly of human greed and foolishness. I have never seen them so unfriendly. There is something they know of and fear, but they would not tell me what it is.
da: Elverne vil ikke kæmpe; de hader orkerne, men talte om menneskets grådighed og dumhed. Jeg har aldrig oplevet dem så uvenlige. De har en viden om noget som de frygter, men ville ikke fortælle hvad det er.

note: [scenario]: id=06_Swamps_of_Illuven
en: The Swamps of Illuven
da: Illuvens sumpe

note: [objective]: condition=win
en: Move Delfador to the signpost in the northeast
da: Flyt Delfador til vejskiltet i nordøst

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Lionel
da: Lionels død

note: [message]: speaker=Delfador
en: Where did he go?
da: Hvor blev han af?

note: [message]: speaker=Lionel
en: Well, at least we only have to deal with one of them now...
da: Tja i det mindste skal vi nu kun tage os af en af dem...

note: [message]: speaker=Harold
en: They certainly will! Haw haw haw!
da: Det vil de helt sikkert! Haw haw haw!

note: [scenario]: id=07_Night_in_the_Swamp
en: Night in the Swamp
da: Nat i sumpen

note: [message]: speaker=Delfador
en: These swamps seem to go on forever!
da: Disse sumpe fortsætter i en evighed!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Hmmm... if I could get nearer to the stones, I could perhaps break their power...
da: Hmmm... hvis jeg kunne komme nærmere stenene, så kunne jeg måske bryde deres magt...

note: [message]: speaker=unit
en: This’ll splinter your bones, you vile monstrosity!
da: Dette vil knuse dine knogler, dit vilde udyr!

note: [message]: speaker=Delfador
en: At least, morning is here... And the skeletons are disappearing!
da: I det mindste kommer morgenen nu... Og skeletterne forsvinder!

note: [message]: speaker=Delfador
en: At last, morning is here!
da: Endelig morgenen kommer nu!

note: [message]: speaker=Lionel
en: We have arrived. And there is the island Leollyn spoke of. But what are those strange shapes moving among the trees?
da: Vi er ankommet. Og der er øen som Leollyn fortalte om. Men hvad er det for mærkelige skygger som bevæger sig blandt træerne?

note: [message]: speaker=Ur-Thorodor
en: We care nothing for your kings, human-creatures. It is centuries since your kind have been here, and only now are our roots destroying the last of your accursed stonework. Now I will speak no more. Leave us, or suffer our wrath!
da: Vi interesserer os ikke for dine konger menneskeskabninger. Det er århundreder siden din slags har været her, mens vi snakker ødelægger vores rødder det sidste af jeres forbandede stenværk. Jeg vil ikke tale mere. Forlad os, eller føl vores vrede!

note: [message]: speaker=Ur-Thorodor
en: I trust no humans! Drive them out, my children!
da: Jeg stoler ikke på nogen mennesker! Driv dem ud, mine børn!

note: [message]: speaker=Lionel
en: Are you sure that’s wise?
da: Er du sikker på at det er klogt?

note: [message]: speaker=Delfador
en: It’s the only way! Lionel, lead our soldiers back to the mainland. I will rejoin you when I have carried out my mission, and determined what is amiss in the world of the dead.
da: Det er den eneste vej! Lionel før vores soldater tilbage til hovedlandet. Jeg vil slutte mig til når jeg har udført min mission, og fundet ud af hvor der er galt i de dødes verden.

note: [message]: speaker=Ur-Thorodor
en: I see I had misjudged you, human. You are not like those who came before. I accept your offer!
da: Jeg kan se at jeg har fejlfortolket dig menneske. Du er ikke som dem der kom tidligere. Jeg accepterer dit tilbud!

note: [message]: speaker=Pruark
en: A human mage... is it dead?
da: En mennesketroldmand... er den død?

note: [message]: speaker=Gurbash
en: Easy to find out... thump it and see if it wakes up!
da: Nemt at finde ud af... puf til den og se om den vågner op!

note: [option]: speaker={STRING}
en: Yes, I serve him.
da: Ja jeg tjener ham.

note: [message]: speaker={STRING}
en: Then you will not mind if we kill you! Hahahahah!
da: Så har du intet imod at vi dræber dig! Hahahahah!

note: [option]: speaker={STRING}
en: No, I do not.
da: Nej jeg gør ikke.

note: [message]: speaker={STRING}
en: Then you will die forever!
da: så vil du dø for evigt!

note: [message]: speaker=Arakar
en: Destroy the intruder, my minions!
da: Knus den ubudne gæst, mine håndlangere!

note: [objective]: condition=win
en: Move Delfador to the signpost
da: Flyt Delfador til vejskiltet

note: [message]: speaker=Penella
en: Do not fear me, Delfador. It is my doom to appear as you see me. I was a serf of a cruel lord. He demanded great taxes to fight many wars... then plague came... my family were starving, and we were forced to eat the flesh of those who had died.
da: Frygt mig ikke Delfador. Det er min skæbne at fremstå som du ser mig. Jeg var slave af en ond lensherre. Han krævede mange skatter for at kunne udkæmpe flere krige... så kom pesten.... min familie sultede, og vi blev tvunget til at spise kødet fra dem som døde.

note: [scenario]: id=09_Houses_of_the_Dead [unit]: id=Nameless, type=Spectre
en: Nameless
da: Navnløs

note: [message]: speaker=Nameless
en: I died a long time ago. I have forgotten my name.
da: Jeg døde for lang tid siden. Jeg har glemt mit navn.

note: [message]: speaker=Delfador
en: Why are the dead so restless? This should be a place of rest and peace for you.
da: Hvorfor er de døde så utålmodige? Dette skulle, for dig, være et sted med hvile og fred.

note: [message]: speaker=Hereld
en: Beware the skeletons! They are not the spirits of dead men, but the creations of evil magic.
da: Pas på skeletterne! De er ikke døde mænds ånder, men skabt af ond magi.

note: [message]: speaker=Delfador
en: What else do you know of the skeletons?
da: Hvad ved du ellers om skeletterne?

note: [message]: speaker=Delfador
en: This is surely the land of the dead... and it seems I am still alive. But then, as Leollyn warned, I can never return! I suppose I may as well explore.
da: Dette er helt sikkert de dødes land... og jeg virker som om jeg stadig er i live. Men som Leollyn advarede om så kan jeg aldrig returnere! Jeg kan vist lige så godt gå på opdagelse.

note: [message]: speaker=Rorthin
en: Follow the dry river, then the road to the signpost in the north. I will guide you. Enter the houses of the dead as you pass, for others here may help you.
da: Følg den tørre flod, så vejen til vejskiltet i nord. Jeg vil vise dig vej. Gå ind i de dødes huse på vejen, for andre vil måske hjælpe dig.

note: [message]: speaker=Iliah-Malal
en: Now, my living followers, I summon you! See that death is nothing, and fear not to fight for me!
da: Nu mine levende håndlangere, jeg hidkalder jer! Se at døden er intet og frygt ikke at kæmpe for mig!

note: [message]: speaker=Iliah-Malal
en: You will see things differently at the point of a sword, my friend. Minions! Kill the unbeliever... he will join us then.
da: Du vil opfatte tingene anderledes ved mit sværds spids min ven. Håndlangere! Dræb den vantro... han vil så blive et med os.

note: [message]: speaker=Iliah-Malal
en: Follow me if you dare...
da: Følg mig hvis du tør...

note: [scenario]: id=11_Wasteland
en: Wasteland
da: Ødeland

note: [message]: speaker=Delfador
en: It’s a long story... but I wonder whether I might first ask for your hospitality? I’m lost, and freezing to death here!
da: Det er en lang historie... men mon jeg først kunne anmode om jeres imødekommenhed? Jeg er faret vild, og fryser gudsjammerligt!

note: [message]: speaker=Chantal
en: Welcome, Delfador!
da: Velkommen Delfador!

note: [message]: speaker=Chantal
en: But you have not failed. The southlands have not yet fallen to the orcish army, and have you not learned more about the undead than any man alive? It is he who fears death above all things who deceives the spirits into believing they can live again, and blinds them to the peace and rest of their own domain.
da: Men du har ikke fejlet endnu. De sydlige lande holder stadig stand mod orkernes hær, og har du ikke lært mere om de udøde end nogen anden levende person? Det er ham som frygter døden over alt andet som bedrager ånderne til at tro at de kan leve igen, og gør dem blinde for freden og roen i deres eget domæne.

note: [message]: speaker=Chantal
en: Yes, that is who I mean.
da: Ja, det er ham jeg mener.

note: [message]: speaker=Delfador
en: If I might ask, where am I? And what of Lionel, and King Garard? What has befallen them?
da: Hvis jeg må spørge, hvor er jeg? Og hvad er der sket med Lionel, og kong Garard? Hvad har været deres lod?

note: [message]: speaker=Delfador
en: Attacked by orcs? Then I might perhaps help you to defeat them, and repay your assistance and kindness!
da: Angrebet af orker? Så kan jeg måske hjælpe jer med at besejre dem og betale tilbage for jeres hjælp og venlighed!

note: [unit_type]: id=Journeyman Mage
en: Journeyman Mage
da: Rejsende troldmand

note: [unit_type]: id=King of Wesnoth
en: King of Wesnoth
da: Konge af Wesnoth

note: [unit_type]: id=King of Wesnoth
en: Under the feudal system, all authority ultimately rested with the sovereign. His lords held their property only with his agreement, and had to pay him tribute. In return, the king would defend the realm against invaders, and redistribute wealth in times of need.
da: I det fødale system var al autoritet samlet hos overhovedet. Dennes lensherre havde kun ejendom via en aftale med dette overhovede, og måtte betale ham tribut. Til gengæld ville kongen forsvare området mod angribere, og omfordele rigdom i trængende tider.

note: [unit_type]: id=Mage Commander
en: Mage Commander
da: Troldmandskommandør

note: [attack]: type=impact
en: staff
da: stav

note: [unit_type]: id=Mage Leader
en: Mage Leader
da: Troldmandsleder

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: Wose Shaman
da: Træsjælshaman

note: [attack]: type=impact
en: crush
da: knus

note: [attack]: type=impact
en: entangle
da: vikle ind

note: [message]: speaker=Delfador
en: No! So young...
da: Nej! så ung...

note: [message]: speaker=unit
en: I call upon all that is holy to break the power of this evil stone!
da: Jeg hidkalder alt helligt til at bryde disse onde stens magt!

note: [message]: speaker=unit
en: Evil emanates from this stone, but I have not the power to destroy it.
da: Ondskab emmer ud fra disse sten, men jeg har ikke magten til at knuse den.

note: [object]: id=staff_lightning
en: Staff of Lightning
da: Lynets stav

note: [object]: id=staff_lightning
en: A wizard’s staff of power. This allows the bearer to summon powerful lightning bolts which strike their enemies, even at close range.
da: En troldmands magtstav. Denne tillader bæreren at hidkalde magtfulde lyn som rammer fjenden, selv i nærkamp.

note: [object]: id=staff_lightning
en: Only a powerful mage can wield this.
da: KUn en magtfuld troldmand kan bære denne.

note: [effect]: type=fire
en: lightning
da: lyn

note: [message]: speaker=unit
en: A secret passage... I wonder where it leads...
da: En hemmelig gang... Hvor mon den fører til...

note: [time]: id=land_of_the_dead
en: Land of the Dead
da: De dødes land
