VLC - Trans - en to ar translation catalogue (2778 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ar: هذا البرنامج بدون ضمان إلى الحد الأقصى الذي يسمح به القانون.
    تستطيع إعادة توزيعه تحت بنود رخصة غنو العمومية؛
    راجع ملف COPYING لمزيد من المعلومات.
    كتبه فريق VideoLAN؛ راجع ملف AUTHORS.

en: VLC preferences
ar: تفضيلات VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ar: اختر "خيارات متقدمة" لرؤية كل الخيارات.

en: Interface
ar: الواجهة

en: Settings for VLC's interfaces
ar: إعدادات واجهة VLC

en: Main interfaces settings
ar: إعدادات الواجهة الرئيسية

en: Main interfaces
ar: الواجهات الرئيسية

en: Settings for the main interface
ar: إعدادات الواجهة الرئيسية

en: Control interfaces
ar: واجهات التحكم

en: Settings for VLC's control interfaces
ar: إعدادات واجهات التحكم بVLC

en: Hotkeys settings
ar: إعدادات المفاتيح الساخنة

en: Audio
ar: الصوت

en: Audio settings
ar: إعدادات الصوت

en: General audio settings
ar: إعدادات الصوت العامّة

en: Filters
ar: مُرشّحات

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ar: تستخدم المُرشّحات الصوتية لتنفيذ الدفق الصوتي.

en: Visualizations
ar: المؤثرات البصرية

en: Audio visualizations
ar: مؤثرات بصرية للصوت

en: Output modules
ar: وحدات الخرج

en: General settings for audio output modules.
ar: إعدادات عامة لوحدات خرج الصوت.

en: Miscellaneous
ar: متفرّقات

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ar: إعدادات ووحدات الصوت المتفرّقة

en: Video
ar: الفيديو

en: Video settings
ar: إعدادات الفيديو

en: General video settings
ar: إعدادات الفيديو العامة

en: Video filters are used to process the video stream.
ar: تستخدم مُرشّحات الفيديو لتنفيذ دفق الفيديو.

en: Subtitles / OSD
ar: التّرجمات / المعروضات على الشّاشة

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ar: الضبط المرتبط بالعرض الحالي على الشاشة,والترجمة,وأغطية الصور الفرعية

en: Input / Codecs
ar: إدخال/ كوديك

en: Access modules
ar: وحدات الوصول

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ar: الضبط المرتبط بطرق الدخول المختلفة.يمكنك تغيير الضبط الشائع وهو بروتوكول تجسيرHTTP أو ضبط التخزين المؤقت.

en: Stream filters
ar: فلاتر التدفق

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ar: تسمح بفصل تدفق السمعي و الفديو Demuxers

en: Video codecs
ar: مرمازات الفيديو

en: Audio codecs
ar: مُرَمِزْ  الصوت

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ar: .إعدادات لكاشفي الرموز و مُرمّزات السمعي

en: Subtitle codecs
ar: ترميز الترجمة

en: General input settings. Use with care...
ar: اعدادات الادخال العامة. استخدمها بحذر...

en: Stream output
ar: ناتج التيار

en: General stream output settings
ar: إعدادات عامة لمخرجات التيار

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ar:  ، إدارة مختلف أنماط التغليف المستعملة لجمع جميع التدّفقات الاولية  
    (صوتية, فيديو…)
    احتمالا غير مقبول .muxer هذا الظبط يسمح لكم دومًا بالضغط على
    .muxer  يمكنكم ضبط البرمترات فرضًا عند كل

en: Access output
ar: ناتج الوصول

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ar: . الوصول إلى وحدات الإخروج التي تراقب الطرق التدفق المتبادلة التي أرسلت. هذا الوضع يسمح لك دائما باستعمال طريقة محددة للوصول للمخرج. ربما لا ينبغي لك أن تفعل هذا
    .يمكنك أيضا تحديد الموسطات الافتراضية للوصول للمخرج

en: Packetizers
ar:  المُحَزَّمْ.

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ar:     المُحَزَّمْ هذا الضبط  يسمح دومًا بجبر  .هذا الضبط  يسمح دومًا بجبر المُحَزَّمْ  .muxing   المُحَزَّمْ يستعمل ل "ماقبل المعالجة" التدفق الأولي قبل
    احتمالا غير مقبول
    يمكنكم ضبط البرمترات فرضًا عند كل مُحَزَّمْ

en: Sout stream
ar: تدفق الخروج

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ar: ,نماذج  التدفقSout تسمح ببناء سلسلة التجهيز
    .يمكنك التقصير وفق خيارات Soutالرجوع الى التدفق، Howto  للحصول على مزيد من المعلومات

en: VLC's implementation of Video On Demand
ar: فديو على الطلب

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ar: .("الإعدادات المتصلة بسلوك قائمة التشغيل (مثلا. طريقة الاسترجاع) و الوحدات تضاف إليها البنود تلقائيا إلى قائمة التشغيل (وحدات "كاشف الخدمة

en: General playlist behaviour
ar: السلوك العام لقائمة التشغيل

en: Services discovery
ar: إكتشاف الخدمات

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ar: .نماذج إكتشاف الخدمات سهلة التي تضيف البنود تلقائيا في قائمة التشغيل

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced settings. Use with care...
ar: الاعدادات المتقدمة. استخدمها بحذر...

en: Advanced settings
ar: خيارات متقدمة

en: &Open File...
ar: اف&تح ملفًا...

en: &Advanced Open...
ar: خيارات متقدمة...

en: Open D&irectory...
ar: افتح د&ليلًا...

en: Open &Folder...
ar: افتح م&جلدًا...

en: Select one or more files to open
ar: اختر ملفًا أو أكثر لفتحه

en: Select Directory
ar: اختر دليل

en: Select Folder
ar: اختر مجلد

en: Media &Information
ar: م&علومات الوسيط

en: &Codec Information
ar: معلومات ال&ترميز

en: &Messages
ar: ال&رسائل

en: Jump to Specific &Time
ar: اقفز إلى و&قت محدد

en: &VLM Configuration
ar: ضبط &VLM

en: &About
ar: &عن

en: Play
ar: شغّل

en: Remove Selected
ar: حذف المحدد

en: Information...
ar: معلومات...

en: Create Directory...
ar: انشاء دليل...

en: Create Folder...
ar: انشاء مجلد

en: Show Containing Directory...
ar: أظهر المجلد المحتوي...

en: Show Containing Folder...
ar: أظهر المجلد المحتوي...

en: Stream...
ar: دفّق...

en: Save...
ar: احفظ...

en: Repeat All
ar: تكرار الكل

en: Repeat One
ar: تكرار تشغيل

en: Random
ar: عشوائي

en: Random Off
ar: إيقاف التشغيل العشوائي

en: Add to Playlist
ar: أضف إلى قائمة التشغيل

en: Add File...
ar: أضف ملف...

en: Add Directory...
ar: إضافة دليل...

en: Add Folder...
ar: أضف ملف...

en: Save Playlist to &File...
ar: احفظ قائمة التشغيل إلى مل&ف...

en: Search
ar: ابحث

en: Waves
ar: موجات

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ar: <html dir="rtl"><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>مرحبًا بكم في مساعدة مشغل الوسائط VCL</h2><h3>التوثيق</h3><p>يمكن أن تجد توثيق VLC على موقع <a href="http://wiki.videolan.org">ويكي</a> VideoLAN.</p><p>إذا كنت حديث العهد بمشغل الوسائط VLC، فمن فضلك اقرأ<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>مقدمة إلى مشغل الوسائط VLC</em></a>.</p><p>سوف تجد معلومات عن كيفية استخدام المشغل في: مستند <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>كيفية تشغيل الملفات مع مشغل الوسائط VLC </em></a>".</p><p>ينبغي أن تجد معلومات مفيدة عن عمليات الحفظ والتحويل وتغيير الترميز والترميز والخلط والتدفق في <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">توثيق التدفق</a>.</p><p>إذا كنت في ريبة من المصطلحات، فاستشر <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">قاعدة معارفنا</a>.</p><p>لفهم اختصارات لوحة المفاتيح، اقرأ صفحة <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">اختصارات</a>.</p><h3>المساعدة</h3><p>قبل أن تسأل أي سؤال، من فضلك راجع <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">الأسئلة المتكررة</a>.</p><p>يمكن بعد ذلك أن تتلقى (وأن تقدم) المساعدة في <a href="http://forum.videolan.org">المنتديات</a> أو <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">القائمة البريدية</a> أو قناة الحوار (<em>#videolan</em> على irc.freenode.net).</p><h3>المساهمة في المشروع</h3><p>تستطيع مساعدة مشروع VideoLAN بمنح بعض الوقت في مساعدة المجتمع أو في تصميم الواجهات أو في ترجمة التوثيق أو في التجربة أو في البرمجة. تستطيع أيضًا منح التبرعات المالية والمادية لمساعدتنا. وطبعًا تستطيع <b>الترويج</b> مشغل الوسائط VLC .</p></body></html>

en: Audio filtering failed
ar:  فشل مُرشَحات الصوت

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ar: وصل عدد المرشحات (%u) إلى حده الأقصى.

en: Disable
ar: تعطيل

en: Spectrometer
ar: منظار الطيف

en: Scope
ar: مجال

en: Spectrum
ar: طيف

en: Audio filters
ar: مُرشحات الصوت

en: Dolby Surround
ar: Dolby  محيط

en: Stereo
ar: ستيريو

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Reverse stereo
ar: ستيريو عكسي

en: Automatic
ar: آلي

en: boolean
ar: بولياني

en: integer
ar: عدد صحيح

en: float
ar: تعويم

en: string
ar: وتر

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ar: للحصول على المزيد من المعلومات، استخدم '-H'.

en:  (default enabled)
ar: (المبدئي مُمكّن)

en:  (default disabled)
ar: (تعطيل الوضع الإفتراضي)

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: VLC version %s (%s)
ar: إصدار VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
ar: تُرجم بواسطة %s على %s (%s)

en: Compiler: %s
ar: المؤلف: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ar: 
    vlc-help.txt محتوى محوّل إلى الملف.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ar: 
    ... إضغط على دخول للمواصلة

en: Brightness Down
ar: خفض السطوع

en: Brightness Up
ar: زيادة السطوع

en: Browser Favorites
ar: مفضّلات المتصفح

en: Browser Home
ar: متصفح رئيسي

en: Delete
ar: احذف

en: End
ar: إنهاء

en: Enter
ar: إدخال

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Insert
ar: إدخال

en: Media Menu
ar: قائمة الوسائط

en: Media Record
ar: تسجيل وسيط

en: Media Select
ar: إنتقاء وسيط

en: Media Stop
ar: توقيف وسيط

en: Menu
ar: القائمة

en: Pause
ar: ألبِث

en: Space
ar: الفضاء

en: Unset
ar: غير مضبوط

en: Volume Down
ar: خفض حجم الصوت

en: Volume Mute
ar: كتم الصوت

en: Volume Up
ar: ارفع الصوت

en: Bookmark %i
ar: مفضلة %i

en: Streaming / Transcoding failed
ar: Streaming / Transcoding فشل

en: VLC could not open the %s module.
ar: لا يستطيع VLC فتح الوحدة %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ar: لم يستطع VLC فتح وحدة فتح الترميز.

en: Track
ar: مقطوعة

en: Program
ar: برنامج

en: Yes
ar: نعم

en: Stream %d
ar: تيار %d

en: Subtitle
ar: الترجمة

en: Type
ar: نوع

en: Original ID
ar: الرقم الأصلي

en: Codec
ar: كوديك

en: Language
ar: اللغة

en: Description
ar: الوصف

en: Channels
ar: القنوات

en: Sample rate
ar:   نسبة نموذجية

en: Bits per sample
ar: بِت لكلّ عيّنة

en: Bitrate
ar: معدل البت

en: Resolution
ar: دقة الشاشة

en: Display resolution
ar: دقة العرض

en: Frame rate
ar: تدفق الصور

en: Your input can't be opened
ar: دخلكم لا يمكن فتحه

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ar: .فحص سجل للاطلاع على التفاصيل. '%s'  MRL غير قادر على فتح  VLC

en: VLC can't recognize the input's format
ar: لم يستطع VLC التعرف على نسق الدخل.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
ar: لا يمكن الكشف عن صيغة '%s'. ألق نظرة إلى السجل للمزيد من التفاصيل.

en: Title
ar: العنوان

en: Artist
ar: الفنان

en: Genre
ar: الصنف

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Album
ar: الألبوم

en: Track number
ar: رقم المقطوعة

en: Rating
ar: التقدير

en: Date
ar: التاريخ

en: Setting
ar: إعداد

en: URL
ar: ملقم انترنت

en: Now Playing
ar: يشتغل الآن

en: Publisher
ar: الناشر

en: Encoded by
ar: مشفر من

en: Artwork URL
ar: مسار العمل الفني

en: Track ID
ar: هوية المقطوعة

en: Director
ar: مخرج

en: Bookmark
ar: إضافة للمفضلة

en: Programs
ar: البرامج

en: Chapter
ar: الفصل

en: Navigation
ar: تصفح

en: Video Track
ar: مقطوعة الفيديو

en: Audio Track
ar: مقطوعة الصوت

en: Subtitle Track
ar: مسار العنوان الفرعي

en: Next title
ar: العنوان التالي

en: Previous title
ar: العنوان السابق

en: Title %i%s
ar: عنوان %i%s

en: Chapter %i
ar: الفصل %i

en: Next chapter
ar: الفصل التالي

en: Previous chapter
ar: الفصل السابق

en: Media: %s
ar: وسائط: %s

en: Add Interface
ar: أضف واجهة

en: Console
ar: لوحة تحكم

en: Web
ar: الشبكة العنكبوتية

en: Debug logging
ar: تسجيل الرسائل

en: Mouse Gestures
ar: حركة الفأرة

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ar: يجري تشغبل vlc بالواجهة الافتراضية. استخدم 'cvlc' لاستعمال vlc من دون واجهة.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
ar: ar

en: Zoom
ar: قرّب

en: 1:4 Quarter
ar: 1:4 الربع

en: 1:2 Half
ar: 1:2 النصف

en: 1:1 Original
ar: 1:1 الأصلي

en: 2:1 Double
ar: 2:1 مزدوج

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ar: .تستطيعون إختيار الواجهة الرئيسية، الواجهات الإضافية، وتعريف عدّة خيارات مناسبة .VLCهذا الخيار يسمح بإختيار الواجهات المستعملة من

en: Interface module
ar: وحدة الواجهة

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ar: .التصرف الإفتراضي هو الإختيار الآلي لأحسن واجهة. VLC هذا الخيار يسمح بإختيار الواجهات المستعملة من

en: Extra interface modules
ar: وحدات اختيارية للواجهة

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ar: يمكنك اختيار "واجهات إضافية" ل VLC. سوف يتم تنفيذهافي الواجهة إضافة إلى الواجهة الافتراضية. استخدم قائمة وحدات الواجهة تفصل بين عناصرها علامة وقف استدراكي، (القيم المشتركة هي "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ar:  VLC واجهة التحكم ل

en: Verbosity (0,1,2)
ar: (الإسهاب(0,1,2

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ar: . (هذا الخيار يحدد مستوى الإسهاب(0 =  فقط لأخطاء الرسائل القياسية, 1 = إنذار, 2 = تنقيح

en: Be quiet
ar: كن هادئا

en: Turn off all warning and information messages.
ar: .إغلاق جميع الرسائل التحذيرية و الإعلامية

en: Default stream
ar: الدفق المبدئي

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ar: .VLC هذا التدفق سيفتح دائماً عند بدء

en: Color messages
ar: رسائل اللون

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
ar: . لدعم لون في هذا العمل   Linux  وهذا  يسمح التلوين للرّسائل التي أرسلت إلى لوحة المفاتيح التي تحتاجها

en: Show advanced options
ar: أظهر الخيارات المتقدمة

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ar: .إظهار جميع الخيارات المتاحة ، بما في ذلك اللتي لا يستعملها معظم المستخدمين

en: Interface interaction
ar:  واجهة التفاعل

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ar: .لتمكين إظهار  صندوق الحوار في كل مرة بعض مدخلات المستخدمين هو مطلوب

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ar: تسمح لك هذه الخيارات بتغيير تصرفات نظام الصوت الفرعي، وكذا إضافة مرشحات صوتية يمكن استعمالها للمعالجة اللاحقة أو التأثيرات البصرية (محلل الطيف، إلخ..). فعّل هذه المرشحات هنا، ثم هيئْها في فقرة وحدات "مرشحات الصوت".

en: Audio output module
ar: وحدة اخراج الصوت

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ar: .التصرف الإفتراضي هو الإختيار الآلي لأحسن وحدة متاحة. VLCوحدة خرج السمعي المستعملة  من

en: Enable audio
ar: مكّن الصوت

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ar: هذا الخيار يعطل بالكامل الخرج السمعي. بالتالي كشف الرموز لمسارات السمعي لا يمكن تحقيقه،  وهذا يوفر وقت المعالجة.

en: Audio output volume step
ar: لا تعديل لشدة صوت

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ar: يمكن تسجيل حجم الصوت واستعادته تلقائيا عند استخدام VLC لاحقا.

en: Audio desynchronization compensation
ar: تعويض فك التزامن السمعي

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ar: .وهذا التأخير الناتج السمعي. المهلة يجب أن تكون بالملي ثانية.هذا يمكن ان يكون مفيد إذا كان إشعاركم فاصل بين الصورة والصوت

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
ar: .(وهذا يحدد طريق إنتاج القنوات الصوتية  التي ستستخدم تلقائيا عند الإمكان (أي. إذا كان الأجهزة المساندة ،  عن التدفق السمعي المُشَغلْ

en: Use S/PDIF when available
ar: إن أمكن S/PDIF إستعمل

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
ar: .عندما يتعرف عليها الجهاز، فضلا عن التدفق السمعي الذي يلعبS/PDIF إستعمل بالإفتراض الخرج السمعي

en: Force detection of Dolby Surround
ar: Dolby Surround إجبارإكتشاف

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ar: .  استعمال هذه الخاصية تمكن عدّة إصلاحات،  بالخصوص إن كانت تشمل مع مؤثر  المرشح     Bolby Surround   للكن غير مكشوف، حتى وإن كان التدفق غير مشفر بـ   Bolby Surround   استعمل هذا عندما تعلمون أنّ التدَّفق مشّفر بـ

en: Auto
ar: تلقائي

en: On
ar: تشغيل

en: Off
ar: تعطيل

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ar: .أضف مرشحات بعد المعالجة السمعي لتغيير الصوت

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ar:  (وحدات التصور السمعي (محلل الطيف، إلخ

en: None
ar: لا شيء

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ar: هذه الخيارات تسمح لك بتعديل سلوك الفيديو للناتج فرعي.يمكنك مثلا تمكين الفيديو المُرشَح   
    .(تعديل الصورة ، الخ، deinterlacing  )
    .تمكن هذه المُرشَحات هنا ووفق عليها فى "الفيديو المرشحات " وحدات القسم. يمكنك ايضا مجموعة متنوعة يديو خيارات كثيرة

en: Video output module
ar: وحدة خرج الفديو

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ar: .سلوك الإفتراضي هو الإختيار التلقائيا  الأفضل كطريقة متاحة.VLC هذا هو طريقة ناتج الفيديو التي  يستخدمها

en: Enable video
ar: تمكين الفيديو

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ar: .يمكنك أن تشل تماما ناتج الفيديو.الفيديو وفك المرحلة لن يحدث ، مما يوفر بعض التجهيزيه

en: Video width
ar: عرض الفيديو

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: . يتلاءم مع خصائص الفديو  VLC  (أجبر عرض الصورة. إفتراضيا (-1

en: Video height
ar: ارتفاع الفيديو

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: . يتلاءم مع خصائص الفديو  VLC  (أجبر عرض الصورة. إفتراضيا (-1

en: Video X coordinate
ar: للفديو X الموقع

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ar: .( X أجبر الموقع أعلى زاوية على اليسار لنافذة الفديو(إحداثيات

en: Video Y coordinate
ar: للفديو Y الموقع

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ar: .( Y أجبر الموقع أعلى زاوية على اليسار لنافذة الفديو(إحداثيات

en: Video title
ar: عنوان الفيديو

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ar: .(عنوان مخصص لنافذة الفديو( إذا لم تُدمج في الواجهة

en: Video alignment
ar: محاذاة الفيديو

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ar: إجبار الوضع الخطي للفديو في النافذة، فرضًا (0):سيكون محورها ( المركز=0 ،اليسار=1 ،اليمين = 2 ، اعلى=4 ، 8 اسفل=8 ، يمكنك ايضا استخدام مزيج من هذه القيم ، مثل 6 = 4 +2 يعنى أعلى اليمين )

en: Center
ar: وسط

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Top-Left
ar: أعلى يسار

en: Top-Right
ar: أعلى يمين

en: Bottom-Left
ar: أسفل يسار

en: Bottom-Right
ar: أسفل يمين

en: Zoom video
ar: تقريب الفيديو

en: You can zoom the video by the specified factor.
ar: يمكنك تكبير الفيديو بعامل محدد.

en: Grayscale video output
ar: فيديو تدرج رمادي

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ar: .خرْج الفديو بالأبيض و الأسود،  لا تكشف رموز معلومات الألوان الموجودة، هذا سيسمح بتوفير وقت المعالجة

en: Embedded video
ar: فيديو مدمَج

en: Embed the video output in the main interface.
ar: ادمِج الفيديو المخرَج في الواجهة الرئيسية.

en: Fullscreen video output
ar: ناتج الفيديو ملء الشاشة

en: Start video in fullscreen mode
ar: إبدء بنمط الشاشة الكاملة

en: Overlay video output
ar: ناتج الفيديو مغشي

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ar: .سنحاول استخدامه عن طريق الخطأ  VLC   . القدرة على تقديم فيديو مباشرة)   هو قدرة أجهزة تسريع لبطاقه الفيديو   Overlay

en: Always on top
ar: دائما في المقدمة

en: Always place the video window on top of other windows.
ar: .وضع نافذة الفيديو دائما في مقدمة النوافذ الأخرى

en: Enable wallpaper mode
ar: تمكين نمط الخلفية

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ar: يسمح لك نمط خلفية الشاشة بإظهار الفيديو على أنه خلفية لمكتبك.

en: Show media title on video
ar: أظهر عنوان الوسيط على الفيديو

en: Display the title of the video on top of the movie.
ar: أظهِر عنوان الفيديو في أعلى الفيلم.

en: Show video title for x milliseconds
ar: أظهر عنوان الفيديو ل x ميلي-ثانية

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ar: أظهر عنوان الفيديو ل n ميلي-ثانية، 5000 ms (5 ثواني) هو المفتَرض

en: Position of video title
ar: مكان عنوان الفيديو

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ar: أخفِ المؤشر ومراقب ملء الشاشة بعد x ميلي-ثانية

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ar: اخفِ مؤشر الفأرة ومراقب ملء الشاشة بعد n ميلي-ثانية.

en: Deinterlace
ar: الغاء التشويش

en: Deinterlace mode
ar: نمط الغاء التشويش

en: Discard
ar: تجاهل

en: Blend
ar: مزج

en: Mean
ar: وسيط

en: Bob
ar: تمايل

en: Linear
ar: خطي

en: Phosphor
ar: فوسفور

en: Film NTSC (IVTC)
ar: فيلم NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
ar: تعطيل حافظة الشاشة

en: Disable the screensaver during video playback.
ar: .تعطيل حافظة الشاشة أثناء تشغيل الفيديو

en: Inhibit the power management daemon during playback
ar: كبح عفريت إدارة الطاقة خلال التشغيل

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
ar: كبح عفريت إدارة الطاقة خلال أي تشغيل، وذلك تفاديا لإيقاف الحاسوب بسبب السكون.

en: Window decorations
ar: زخارف النافذة

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ar:   ...يمكن له تجنب خلق أطر النوافذ ، العناوين ، الخ  VLC
    حول الفيديو واعطاء "أدنى " نافذة.

en: Video splitter module
ar: وحدة تجزئة الفيديو

en: Video filter module
ar: وحدة مُرّشح الفيديو

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ar: .هذا سيسمح لك بإضافة مُرشحات بعد المعالجة لتحسين جودة الصورة، كالغاء تشابك، او التجانس أو تشويه نافذة الفيديو

en: Video snapshot directory (or filename)
ar: دليل التقاط الفيديو (أو اسم الملف)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ar: الدليل الذي تخزن فيه إلتقاطات الشاشة.

en: Video snapshot file prefix
ar: بادِئة اسم ملف لقطات الفيديو

en: Video snapshot format
ar: نسق لقطة الفيديو

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ar: صيغة الصورة للإستعمال في تخزين إلتقاطات الشاشة

en: Display video snapshot preview
ar: المشاهدة المسبقة للإلتقاط

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ar: إعرض مشاهدة مسبقة لإلتقاط الشاشة على الفديو.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ar: إستعمل ترقيم متسلسل في مكان التاريخ و الساعة

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ar: إستعمل ترقيم متسلسل في مكان التاريخ و الساعة لتخزين إلتقاطات الشاشة

en: Video snapshot width
ar: عرض لقطة الفيديو

en: Video snapshot height
ar: ارتفاع لقطة الفيديو

en: Video cropping
ar: اقتصاص الفيديو

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ar:  .هذه القوات محصول مصدر الفيديو
     (   تقبل الاشكالس ،ع (4:3 ، 16:9 ، الخ
    .معبر عن عموم الصورة

en: Source aspect ratio
ar: نسبة أبعاد المصدر

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ar: ويضطر هذا المصدر نسبة الجانب. على سبيل المثال ، بعض اقراص الفيديو الرقميه يدعون انهم 16:9 وهم فعلا 4:3. ويمكن استخدامها أيضا للإشارة فلك عندما الفيلم لا يكون الجانب نسبة المعلومات. تقبل الاشكال العاشر : س،ع (4:3 ، 16:9 ، الخ) عن الصورة العالمية الجانب ، او تعويم قيمة (1.25 ، 1.3333 ، الخ) عن عناصر الصورة شكل المربع.

en: Video Auto Scaling
ar: توسيع النطاق التلقائي للفيديو

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ar: السماح للفيديو أن يتناسب مع حجم النافذة أو  ملئ الشاشة

en: Video scaling factor
ar: عامل تحجيم الفيديو

en: Custom crop ratios list
ar: القائمة العرف نسب  المحاصيل

en: Custom aspect ratios list
ar: قائمة نسب الأبعاد المُخصّصة

en: Fix HDTV height
ar: HDTV صحح إرتفاع

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ar: .شكل شرائط فيديو حتى لو كسرت آلة التشفير خطأ يحدد طول الخطوط الى 1088 HDTV-1080 وهذا يتيح التعامل السليم
    .عليك فقط تعطيل هذا الخيار اذا كان جوابكم فيديو غير موحد يلزم جميع خطوط 1088

en: Monitor pixel aspect ratio
ar: نسبة أبعاد الشاشة بالبكسل

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ar: .هذه القوات ترصد نسبة الجانب. معظم المراقبين لديهم مربع بكسل (1:1). إذا كانت لديكم شاشة 16:9، فإنك قد تحتاج إلى تغيير هذا إلى 4:3 من أجل إبقاء النسب

en: Skip frames
ar: تجاهل اطارات

en: Drop late frames
ar: إزالة الإطارات

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ar: .(هذا الإسقاط الاطر التي الراحل (يصل الى إخراج الفديو بعد  نية عرض تاريخ

en: Quiet synchro
ar: تزامن هادئ

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ar: .وهذا يحول فيض الرسالة مع نقح سجل الناتج من ناتج الفيديو تزامن معه

en: Key press events
ar: أحداث الضغط على المفاتيح

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ar: اتاحة مفاتيح إختصار VLC  من نافذة فيديو ( غير متضمنة )

en: Mouse events
ar: أحداث الفأرة

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ar: .هذه الخيارات تسمح لك لتعديل سلوك المدخل الفرعي ، مثل أقراص الفيديو الرقميه او جهاز الفيديو ، وشبكة الوصله الاماكن او العنوان الفرعي للقناة

en: Clock reference average counter
ar: العداد المتوسط المرجعي للساعة

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ar: , (او عدم الانتظام الشديد المصدر) PVR عند استخدام مدخلات 
    .لك ان تضع  10000

en: Clock synchronisation
ar: مزامنة الساعة

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ar: .ومن الممكن تعطيل المساهمة المصادر تزامن الساعة الانيه
    .اذا كنت تستخدم هذه التجربة لإسترجاع متقفز من شبكة التدفق

en: Network synchronisation
ar: مزامنة الشبكة

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ar: .Sync وهذا يتيح لك المداومه بعد ساعات من اجل الخادم والعميل. التفصيل متوفر في أماكن متقدمة / الشبكة

en: Default
ar: المبدئي

en: Enable
ar: مكّن

en: MTU of the network interface
ar:  لواجهة الشبكة MTU

en: Hop limit (TTL)
ar: (TTL)حد القفزة

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ar:   ( )القيمة الإفتراضية 0 ، تعني أن الإختيار سيترك لجهاز التشغيل لرزم الإذاعة المتعدّدة المرسلة من ناتج التيار (TTL) حد القفزة

en: Multicast output interface
ar: Multicast  واجهة إخراج

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ar: واجهة الإذاعة المتعددة الإفتراضية. هذا التعديل يتجاوز جدول التوجيه.

en: DiffServ Code Point
ar: DiffServ  المدونه نقطة

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ar: .(من الخدمة أو الإرسال المرور الطبقةIPv4 أو النوع)UDP رمز نقطة  الخدمات المتباينة للتدفق
    .وتستخدم هذه الشبكه لجودة الخدمة

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ar: .(خدماتها.فقط استخدام هذا الخيار اذا اردت ان تقرء  دفق متعددة برنامج (مثل شركت الجداول مثلا  ID  اختيار البرنامج لاختيار طريق اعطاء

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ar: .(SIDs) IDs اختيار البرامج لإختيار طريق اعطاء فاصلة منفصلة لقائمة الخدمات
    .(DVB فقط استخدام هذا الخيار اذا اردت قراءة متعددة برنامج الرافد (مثل

en: Audio track
ar: مقطع الصوت

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ar: .( n رقم تدفق قناة السمعي للإستعمال (من 0 إلى

en: Subtitle track
ar: مسار الترجمة

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ar: . ( n رقم تدفق قناة العنوان الثانوي للإستعمال (من 0 إلى

en: Audio language
ar: لغة الصوت

en: Subtitle language
ar: لغة الترجمة

en: Audio track ID
ar: هوية مقطوعة الصوت

en: Stream ID of the audio track to use.
ar: معرف قناة السمعي للإستعمال.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ar: .معرف قناة العنوان الثانوي للإستعمال

en: Best available
ar: أفضل ما هو متاح

en: Full HD (1080p)
ar: فائق الجودة ( 1080 P )

en: HD (720p)
ar: جودة عالية (720p)

en: Input repetitions
ar: تكرار المدخلات

en: Number of time the same input will be repeated
ar: مقدار الوقت التي من خلاله سيتم تكرار نفس المدخل

en: Start time
ar: وقت البداية

en: The stream will start at this position (in seconds).
ar:  (التدفق سيبدء من هذا الموقع ( بالثانية

en: Stop time
ar: وقت التوقّف

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ar: .(التدفق سينتهي من هذا الموقع ( بالثانية

en: Input list
ar: قائمة المدخل

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ar: .يمكنك ان تعطي فاصلة منفصلة قائمة المدخلات التي سيتم ربطها معا

en: Input slave (experimental)
ar: (خادم المدخل (تجريبي

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ar: .'#'   إقرأ عدة ملفات في نفس الوقت. هذه السمة  تجريبية، لا تحتمل كل الصيغ. إستعمل قائمة تدفق مفصولة ب

en: Bookmarks list for a stream
ar: قائمة الشّرائط للتدفق

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ar: "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"يمكنك يدويا إعطاء قائمة شرائط للتدفق في شكل

en: Timeshift directory
ar: مجلد التخزين المؤقت

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ar: .الدليل المستخدم لتخزين ملفات التخزين المؤقت

en: Timeshift granularity
ar: الحبوبية في وقت متغيّر

en: Force subtitle position
ar: إجبارموضع الترجمة

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ar: .يمكنك إستخدام هذا الخيار لوضع العناوين الفرعية تحت الفيلم. مع إعادة المحاولة

en: Enable sub-pictures
ar: شغِّل الصور الفرعية

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ar: .من الممكن تعطيل كلية إمكانية إضافة صور فرعية

en: On Screen Display
ar:  (OSD)على الشاشة

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ar: OSD (On Screen Display) عرض رسائل عن الفديو. هذه الوظيفة تسمى  VLC  يستطيع

en: Text rendering module
ar:  وحدة جعل النص

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ar: .على سبيل المثال svg يستخدم عادة لتقديم النص ولكن هذا يتيح لك إستخدام

en: Subpictures filter module
ar: وحدة ترشيح الصور الفرعيّة

en: Autodetect subtitle files
ar: اكتشف ملقات الترجمة تلقائيًا

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ar: اكتشف ملف الترجمة تلقائيًا إذا لم يُحدّد اسم ملف الترجمة (بناءً على اسم ملف الفيلم).

en: Subtitle autodetection fuzziness
ar: تقريب الكشف الآلي للعناوين الثانوية

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ar: هذا يحدد درجة التشابه بين إسم الملف و العنوان الثانوي للفيلم القيم الممكنة هي:
     0 = لا كشف آلي للعناوين الثانوية
    1 =  أيّ ملف العناوين الثانوية
    2 =   أيّ ملف العناوين الثانوية يحتوي على عنوان الفيلم
    3 = إسم  ملف العناوين الثانوية يرمز إلى إسم الفيلم مع حروف إظافية
    4 = إسم  ملف العناوين الثانوية يرمز بالضبط إلى إسم الفيلم

en: Subtitle autodetection paths
ar: مسارات كشف الترجمة تلقائيًا

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ar: البحث عن عنوان الفرعي  للملف في هذه المسارات ايضا ، إن كان العنوان الفرعي للملف ليس موجودا في الدليل الحالي.

en: Use subtitle file
ar: إستخدام ملف الترجمة

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ar: .تحميل ملف الترجمة. ليستخدم عندما لا يستطيع الكشف التلقائي من كشف الملف

en: DVD device
ar: DVD جهاز

en: VCD device
ar: جهاز VCD

en: Audio CD device
ar: جهاز الاسطوانة الصوتية

en: This is the default DVD device to use.
ar: .للإستعمال إفتراضيا  DVD  هذا جهاز

en: This is the default VCD device to use.
ar: .اللإفتراضي للإستخدام VCDجهاز

en: This is the default Audio CD device to use.
ar: .صوتي اللإفتراضي للإستخدام CD جهاز

en: TCP connection timeout
ar: TCP زمن إنتهاء

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ar: .(المهلة الإفتراضية للإرتباطات (بالملي ثانية

en: HTTP server address
ar: عنوان الخادم HTTP

en: RTSP server address
ar: عنوان الخادم RTSP

en: HTTPS server port
ar: منفد الخادم HTTPS

en: HTTP/TLS server private key
ar: المفتاح الخاص لخادم HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ar: ملف المفتاح الخاص هذا (نسق PEM) يسخدَم من جهة الخادم TLS.

en: HTTP/TLS Certificate Authority
ar: مصدر الشهادة HTTP/TLS

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
ar: ملف الشهادة X.509 (نسق PEM) يمكن استخدامه للتحقق من هوية الزبناء خلال جلسات TLS.

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
ar: قائمة نقض شهادات HTTP/TLS

en: SOCKS server
ar: SOCKS الخادم

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ar: TCP سيستعمل لكل الإرتباطات .address:port  للإستعمال. يجب أن يكون  عل صيغة  SOCKS خادم

en: SOCKS user name
ar: SOCKS إسم مستعمل

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ar: .SOCKS إسم المستخدم للإستعمال في الإرتباطات مع الخادم

en: SOCKS password
ar: SOCKS كلمة السر

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ar: .SOCKS كلمة السر للإستعمال في الإرتباطات مع الخادم

en: Title metadata
ar: العنوان

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «عنوان» للدخل

en: Author metadata
ar: المؤلف

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «مؤلّف» للدخل

en: Artist metadata
ar: بايانات الفنان الفوقية

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «فنان» للدخل

en: Genre metadata
ar: النوع

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « نوع» للدخل

en: Copyright metadata
ar: حقوق الطبع

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « حقوق الطبع » للدخل

en: Description metadata
ar: الوصف

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « وصف» للدخل

en: Date metadata
ar: التاريخ

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « تاريخ» للدخل

en: URL metadata
ar: URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ar: .للدخل« url» يسمح بتحديد

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ar: .(هذا الخيار يمكن ان تستخدم لتغيير طريقة فلك بإختيار طريقة الترميز (أساليب تخفيف الضغط
    .فقط المستعمل المتقدم يُنبه هذا الخيار لإمكانية كسر طريقة الاسترجاع للدفق

en: Preferred decoders list
ar: قائمة كاشفي الرموز المفضّلين

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ar: .الا ان المستخدم المتقدم يغير هذا الخيار لإمكانية  إبطاله طريقة الاسترجاع من الدفق.  a52  سيحاول فرضًا  الترميز 'dummy,a52'  ،ان تستخدم في الاولوية.مثلا  VLC  قائمة ترميز

en: Preferred encoders list
ar: قائمة أدواة الترميز المفضلة

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ar: .بالأولوية VLC قائمة المرمزين الذين يختارهم

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ar: .هذه الخيارات تسمح بتعديل مجمل الخيارات الإفتراضيّة لنظام تدفق الخرج

en: Default stream output chain
ar: سلسلة الخرْج للتدفق بالإفتراض

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ar: .تستطيعون هنا إدخال سلسلة تدفق الخرج بالإفتراض. أنظر في التوثيق  لمعرفة كيف تُكون هذه السلاسل. تحذير: هذه السلاسل تشغل لكل التدفقات

en: Enable streaming of all ES
ar: فعّل النشر لكل التدفقات الأوليّة

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ar: (أنشر كل العناوين الثانوية(فديو، سمعي و عناوين ثانوية

en: Display while streaming
ar: إعرض أثناء النشر

en: Play locally the stream while streaming it.
ar: .إعرض التدفق أثناء النشر

en: Enable video stream output
ar: فعّل تدفق خرج الفديو

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار  دفق الفيديو  الذي ينبغي توجيه  ليُسهل المسار الناتج المرفق  فيه هذا الأخير

en: Enable audio stream output
ar: فعّل تدفق خرج السمعي

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار  الدفق السمعي  الذي ينبغي توجيه  ليُسهل المسار الناتج المرفق  فيه هذا الأخير

en: Enable SPU stream output
ar: أنشر العناوين الثانوية

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار حدة التخطيط الاستراتيجي للتدفق الذي ينبغي توجيهه الى المسار الناتج المرفق فيه هذا الأخير

en: Keep stream output open
ar: إبقاء تدفق الخرْج مفتوح

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ar: .(هذا يسمح بالإحتفاظ بحالة وحيدة لتدفق الخرج طوال قائمة التشغيل( تظاف آليا إلى قائمة التشغيل إذا لم تحدد

en: Preferred packetizer list
ar: .قائمة المحزمون المفضلة

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ar: .packetizers يختار VLC وهذا يتيح لك ان تختار النظام الترتيب الذي

en: Mux module
ar: وحدة الإتصال المتعدد

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ar: إفتراضيا mux هذا الخيار يسمح لكم بإختيار وحدة

en: Access output module
ar: وحدة الخرْج

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ar: هذا الخيار يسمح لكم بإختيار وحدة وصول الخرج إفتراضيا

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ar: .MBone هذا ضروري إذا أردت إنشاء إعلانات SAP عدّل التدفق على العنوان المتعدّد

en: SAP announcement interval
ar: SAP الفترة بين إعلانات

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ar:  ,التدفق معطل  SAP عندما  يلاحظ
    .هذا يعرف لكم مجموعة الثابتة المخطط الفاصله بين الاعلانات

en: Access module
ar:  اذن الوصول

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ar: .هذا يسمح لكم بإجبار وحدة دخول. إستعمل هذا إذا لم يتم الكشف الآلي لوحدة صحيح. يجب أن لا تغيرو هذا إذا كنتم لا تعرفون ما تقومون

en: Demux module
ar: Demux وحدة

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ar: .إستعمل هذا إذا لم يتم الكشف الآلي لوحدة صحيح. يجب أن لا تغيرو هذا إذا كنتم لا تعرفون ما تقومون  dmuxer إجبار

en: Allow real-time priority
ar: إستعمل أولوية الفوري

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ar: .تنفيذ بأولوية الفوري يتيح جدولة أحسن،  خاصة عند نشر التدفق. لكن يمكن لهذا أن يوقف نظامكم أو أن يُبطئه 
    .لا يجب أن تفّعِل هذا إلا إذا كنت تعرف جيدا ما تفعله

en: Adjust VLC priority
ar: VLC التحكم بأولوية

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ar: .VLC بالنسبة للبرامج الأخرى أو الحالات الأخرى ل VLC تستطيعون إستخدام هذا لتغيير أولوية  VLC هذا الخيار يسمح بزيادة أو إنقاص الأولوية الإفتراضية ل

en: VLM configuration file
ar: VLM ملف تشكيلة

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ar: .VLCحمِّل ملف تشكيل عندما يبدأ

en: Use a plugins cache
ar: إستعمل مَخبأ الوحدات

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ar: .VLC إستعمل خبء للوحدات للتقليل بكثرة من وقت بدأ

en: Locally collect statistics
ar: جمع الإحصاءات محليا

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ar: جمع الإحصاءات المحلية المتعددة حول الوسائط المشغَّلة.

en: Run as daemon process
ar: daemon process تشغل ك

en: Runs VLC as a background daemon process.
ar: .daemon process ك  VLC هذا يسمح بتشغيل

en: Write process id to file
ar: أكتب مُعرف العملية للملف

en: Writes process id into specified file.
ar: .أكتب مُعرف العملية الى ملف محدد

en: Log to file
ar: سجل في ملف

en: Log all VLC messages to a text file.
ar: .في نص ملف VLC سجل كل رسائل

en: Log to syslog
ar: سجل إلى syslog

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
ar: .UNIX في أنظمة ،syslog إلى VLC سجل كل رسائل

en: Allow only one running instance
ar: لا تسمح إلا بإقتراح واحد

en: VLC is started from file association
ar: .بدأ بفتح ملف تابع VLC

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ar: .أنه إنطلق بسبب تجمع ملف في نظام التشغيل VLC أخبر

en: Increase the priority of the process
ar: الزيادة في أولوية العمليّة

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ar: . زياده أفضلية المعالج يحسن مشاكل القراءة، بالرغم من السماح للفلك بالقراءة مع عدم المضايقة من طرف التطبيقات الأخرى اللتي تتطلب وقت المعالج
    يجب الملاحظة بأنه في بعض المشاكل، فلك سيستعمل كل وقت المعالج و بذلك سيتم إيقاف جميع التطبيقات، لهذا يجب إعادة تشغيل الجهاز

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ar: .عندما تستخدم احدى الحالات  الإختيار ، يوقف بنود قائمة التشغيل ويشغل  البند الحالي

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ar: .هذه الخيارات تحدد سلوك من قائمة التشغيل. بعضها يمكن تخطيه فى صندوق الحوار قائمة التشغيل

en: Automatically preparse files
ar: حضّر الملفات تلقائيًا

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
ar: حضّر الملفات المُضافة إلى قائمة التشغيل (باسترجاع بعض البيانات الفوقية) تلقائيًا.

en: Services discovery modules
ar: وحدة إكتشاف الخدمات

en: Play files randomly forever
ar: تشغيل الملفات بشكل عشوائي للأبد

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ar: سوف يشغل VLC ملفات قائمة التشغيل عشوائيًا حتى يُقاطع.

en: Repeat all
ar: أعد الكل

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ar: سوف يستمر VLC في تشغيل قائمة التشغيل إلى الأبد.

en: Repeat current item
ar: اعادة تشغيل العنصر الحالي

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ar: سوف يستمر VLC في تشغيل عنصر قائمة التشغيل الحالي.

en: Play and stop
ar: تشغيل وايقاف

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ar: .أوقف قائمة القراءة بعد كل عنصر

en: Play and exit
ar: تشغيل و خروج

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ar: .الخروج عندما لا توجد عناصر في قائمة التشغيل

en: Auto start
ar: التشغيل التلقائي

en: Use media library
ar: استخدم مكتبة الوسائط

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ar: .VLC يتم حفظ مكتبة الإعلام تلقائيا واعادة تحميلها في كل إعادة تشغيل

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ar:  (« hotkeys ») إعداد الإختصارات

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Volume Control
ar: التحكم بالصوت

en: Position Control
ar: التحكم بالموضع

en: Fullscreen
ar: املأ الشاشة

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يستخدم للتبديل بين حالة ملء الشاشة.

en: Play/Pause
ar: شغّل/ألبث

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يستخدم للتبديل بين حالة الإلباث.

en: Pause only
ar: ألبث فقط

en: Select the hotkey to use to pause.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُستخدم للإلباث.

en: Play only
ar: شغّل فقط

en: Select the hotkey to use to play.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يستخدم للتشغيل.

en: Faster
ar: أسرع

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ar: اختر مفتاح التشغيل السريع الساخن.

en: Slower
ar: أبطأ

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ar: اختر مفتاح التشغيل البطيء الساخن.

en: Normal rate
ar: نسبة عادية

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يعيد نسبة التشغيل إلى وضعها الطبيعي.

en: Faster (fine)
ar: أسرع (قليلًا)

en: Slower (fine)
ar: أبطأ (قليلًا)

en: Next
ar: التالي

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يتجاوز إلى العنصر التالي في قائمة التشغيل.

en: Previous
ar: السابق

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يتجاوز إلى العنصر السابق في قائمة التشغيل.

en: Stop
ar: أوقف

en: Select the hotkey to stop playback.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يوقف التشغيل.

en: Position
ar: الموضع

en: Select the hotkey to display the position.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يعرض الموضع.

en: Very short backwards jump
ar: قفزة قصيرة جدًا إلى الخلف

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة جدًا إلى الخلف.

en: Short backwards jump
ar: قفزة قصيرة إلى الخلف

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة إلى الخلف.

en: Medium backwards jump
ar: قفزة متوسطة إلى الخلف

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة متوسّطة إلى الخلف.

en: Long backwards jump
ar: قفزة طويلة إلى الخلف

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة طويلة إلى الخلف.

en: Very short forward jump
ar: قفزة قصيرة جدًا إلى الأمام

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة جدًا إلى الأمام.

en: Short forward jump
ar: قفزة قصيرة إلى الأمام

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة إلى الأمام.

en: Medium forward jump
ar: قفزة متوسطة إلى الأمام

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة متوسّطة إلى الأمام.

en: Long forward jump
ar: قفزة طويلة إلى الأمام

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة طويلة إلى الأمام.

en: Next frame
ar: الإطار التالي

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يأتي بإطار الفيديو التالي.

en: Very short jump length
ar: طول القفزة القصيرة جدًا

en: Very short jump length, in seconds.
ar: طول القفزة القصيرة جدًا بالثانية.

en: Short jump length
ar: طول القفزة القصيرة

en: Short jump length, in seconds.
ar: طول القفزة القصيرة بالثانية.

en: Medium jump length
ar: طول القفزة المتوسطة

en: Medium jump length, in seconds.
ar: طول القفزة المتوسطة بالثانية

en: Long jump length
ar: طول القفزة الطويلة

en: Long jump length, in seconds.
ar: طول القفزة الطويلة بالثانية.

en: Quit
ar: غادر

en: Select the hotkey to quit the application.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يغادر التطبيق.

en: Navigate up
ar: اتجه إلى الأعلى

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد أعلًى في قوائم الديفيدي.

en: Navigate down
ar: اتجه إلى الأسفل

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد أسفلًا في قوائم الديفيدي.

en: Navigate left
ar: اتجه إلى اليسار

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد يسارًا في قوائم الديفيدي.

en: Navigate right
ar: اتجه إلى اليمين

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد يمينًا في قوائم الديفيدي.

en: Activate
ar: نشّط

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُفعّل العُنصر المُختار في قوائم الديفيدي.

en: Go to the DVD menu
ar: اذهب إلى قائمة الديفيدي

en: Select the key to take you to the DVD menu
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يأخذك إلى قائمة الديفيدي.

en: Select previous DVD title
ar: اختر عنوان الديفيدي السابق

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار العنوان السابق من الديفيدي

en: Select next DVD title
ar: اختر عنوان الديفيدي القادم

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار العنوان التالي من الديفيدي

en: Select prev DVD chapter
ar: اختر فصل الديفيدي السابق

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار الفصل السابق من الديفيدي

en: Select next DVD chapter
ar: اختر فصل ديفيدي القادم

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار الفصل التالي من الديفيدي

en: Volume up
ar: ارفع الصوت

en: Select the key to increase audio volume.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد مقدار الصوت.

en: Volume down
ar: أخفض الصوت

en: Select the key to decrease audio volume.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل مقدار الصوت.

en: Mute
ar: كتم

en: Select the key to mute audio.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يكتم الصوت.

en: Subtitle delay up
ar: تقديم الترجمة

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد تأخر الترجمة.

en: Subtitle delay down
ar: تأخير الترجمة

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل تأخر الترجمة.

en: Audio delay up
ar: تقديم الصوت

en: Select the key to increase the audio delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد تأخر الصوت.

en: Audio delay down
ar: تأخير الصوت

en: Select the key to decrease the audio delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل تأخر الصوت.

en: Play playlist bookmark 1
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 1

en: Play playlist bookmark 2
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 2

en: Play playlist bookmark 3
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 3

en: Play playlist bookmark 4
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 4

en: Play playlist bookmark 5
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 5

en: Play playlist bookmark 6
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 6

en: Play playlist bookmark 7
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 7

en: Play playlist bookmark 8
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 8

en: Play playlist bookmark 9
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 9

en: Play playlist bookmark 10
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 10

en: Select the key to play this bookmark.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُشغل هذه العلامة.

en: Set playlist bookmark 1
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 1

en: Set playlist bookmark 2
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 2

en: Set playlist bookmark 3
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 3

en: Set playlist bookmark 4
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 4

en: Set playlist bookmark 5
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 5

en: Set playlist bookmark 6
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 6

en: Set playlist bookmark 7
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 7

en: Set playlist bookmark 8
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 8

en: Set playlist bookmark 9
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 9

en: Set playlist bookmark 10
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يضبط علامة قائمة التشغيل هذه.

en: Playlist bookmark 1
ar: علامة قائمة التشغيل 1

en: Playlist bookmark 2
ar: علامة قائمة التشغيل 2

en: Playlist bookmark 3
ar: علامة قائمة التشغيل 3

en: Playlist bookmark 4
ar: علامة قائمة التشغيل 4

en: Playlist bookmark 5
ar: علامة قائمة التشغيل 5

en: Playlist bookmark 6
ar: علامة قائمة التشغيل 6

en: Playlist bookmark 7
ar: علامة قائمة التشغيل 7

en: Playlist bookmark 8
ar: علامة قائمة التشغيل 8

en: Playlist bookmark 9
ar: علامة قائمة التشغيل 9

en: Playlist bookmark 10
ar: علامة قائمة التشغيل 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ar: .هذا يتيح لك تعريف شرائط مفضلة في قائمة التشغيل

en: Cycle audio track
ar: دورة مسارات السمعي

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ar: .(دورة بين مختلف مسارات السمعي المتوفرة (اللغات

en: Cycle subtitle track
ar: دورة مسارات العناوين الثانوية

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ar: .دورة بين مختلف مسارات العناوين الثانوية

en: Cycle source aspect ratio
ar: دورة بين الجوانب

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ar: .دورة داخل قائمة بصيغة الشاشة محددة مسبقا

en: Cycle video crop
ar:  دورة تأطير الفديو

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ar: . دورة داخل قائمة معرّفة مسبقا ذات صيغة التأطير

en: Cycle deinterlace modes
ar: احاطة أنماط التشويش

en: Take video snapshot
ar: التقاط صورة

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ar: .التقاط صورة وحفظها في القرص

en: Record
ar: تسجيل

en: Record access filter start/stop.
ar: .مُرشح  بداية التسجيل  بدء/إيقاف

en: Toggle random playlist playback
ar: بدّل التشغيل العشوائي لقائمة التشغيل

en: Crop one pixel from the top of the video
ar: محصول واحد عناصر الصورة من قمة الفيديو

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ar: ونكروب احد عناصر الصورة من قمة الفيديو

en: Crop one pixel from the left of the video
ar: محصول واحد عناصر الصورة من اليسار الفيديو

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ar: ونكروب احد عناصر الصورة من اليسار من الفيديو

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ar: احد عناصر الصورة من أسفل الفيديو  Uncrop

en: Crop one pixel from the right of the video
ar: احد عناصر الصورة من يمين الفيديو  Crop

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ar: احد عناصر الصورة من يسار الفيديو  Uncrop

en: Snapshot
ar: التقاط صورة

en: Window properties
ar: خصائص النافذة

en: Subpictures
ar: الصور الفرعية

en: Subtitles
ar: الترجمة

en: Overlays
ar: الأغطية

en: Track settings
ar: إعدادات المقطوعة

en: Playback control
ar: تحكم التشغيل

en: Default devices
ar: الأجهزة المبدئية

en: Network settings
ar: إعدادات الشبكة

en: Socks proxy
ar: Socks وكيل

en: Metadata
ar: بيانات أعلى

en: Decoders
ar: أجهزة فك الرموز

en: Input
ar: دخل

en: Special modules
ar: الوحدات الخاصة

en: Plugins
ar: اضافات

en: Performance options
ar: خيارات الأداء

en: Hot keys
ar: المفاتيح الساخنة

en: Jump sizes
ar: طول القفزات

en: ask for extra verbosity when displaying help
ar: إعرض أكثر تفاصيل عن المساعدة

en: print a list of available modules
ar: إعرض قائمة الوحدات المتاحة

en: reset the current config to the default values
ar: إسترداد التشكيل الحالي إلى القيمة الإفتراضية

en: use alternate config file
ar: إستعمل ملف تشكيل آخر

en: resets the current plugins cache
ar: يعد ضبط مختزن الملحقات الحالية

en: print version information
ar: نسخة مطبوعة للمعلوات

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ar: %s⏎
    جاري التحميل ...%s/%s - %.1f%% إنتهى

en: Downloading ...
ar: جاري التحميل ...

en: Cancel
ar: الغاء

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
ar: %s⏎
    جاري التحميل... %s/%s - %.1f%% إنتهى

en: Update VLC media player
ar: حدّث مشغّل الوسائط VLC

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ar: حُمّل الإصدار الجديد بنجاح. هل تريد إغلاق VLC وتثبيته الآن؟

en: Install
ar: تثبيت

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Undefined
ar: غير معرف

en: Afar
ar: بعيدا

en: Afrikaans
ar: أفريقانية

en: Albanian
ar: ألباني

en: Amharic
ar: أمهري

en: Arabic
ar: عربية

en: Armenian
ar: أرميني

en: Assamese
ar: اسامية

en: Avestan
ar: افيستيتش

en: Aymara
ar: ايمارا

en: Azerbaijani
ar: اذربيجاني

en: Bashkir
ar: باشكير

en: Basque
ar: باسكي

en: Belarusian
ar: بيلوروس

en: Bengali
ar: بنغالي

en: Bihari
ar: بحاري

en: Bislama
ar: البيشلامار

en: Bosnian
ar: بوسنى

en: Breton
ar: بريتاني

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Burmese
ar: بورمي

en: Catalan
ar: كتلانية

en: Chamorro
ar: شاورو

en: Chechen
ar: شيشيني

en: Chinese
ar: صينية

en: Church Slavic
ar: صقلبي

en: Chuvash
ar: المانية

en: Cornish
ar: كورنيكي

en: Corsican
ar: كورسيكي

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: Dutch
ar: هولندية

en: English
ar: إنجليزية

en: Esperanto
ar: إسبرنتو

en: Estonian
ar: أستوني

en: Faroese
ar: فاروية

en: Fijian
ar: الفيجية

en: Finnish
ar: فنلندية

en: French
ar: فرنسية

en: Frisian
ar: فريزية

en: Georgian
ar: جورجي

en: German
ar: ألمانية

en: Gaelic (Scots)
ar: غالي (اسكتلندي)

en: Irish
ar: إيرلندي

en: Gallegan
ar: غالليغان

en: Manx
ar: مانويسي

en: Greek, Modern
ar: اليونانية، حديثة

en: Guarani
ar: غواراني

en: Gujarati
ar: غودجراتي

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Herero
ar: هيريرو

en: Hindi
ar: هندية

en: Hiri Motu
ar: الهيري موتو

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Icelandic
ar: أيسلندى

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Inupiaq
ar: ينوبياك

en: Italian
ar: إيطالية

en: Javanese
ar: جاوية

en: Japanese
ar: يابانية

en: Kannada
ar: مدرسي

en: Kashmiri
ar: كشميري

en: Kazakh
ar: الكزخية

en: Khmer
ar: خميري

en: Kikuyu
ar: كيكيو

en: Kinyarwanda
ar: رواندا

en: Kirghiz
ar: قرغيزي

en: Komi
ar: كومي

en: Korean
ar: كورية

en: Kuanyama
ar: كوانياما

en: Kurdish
ar: كردي

en: Lao
ar: لاو

en: Latin
ar: لاتينية

en: Latvian
ar: لاتفية

en: Lingala
ar: لينغالا

en: Lithuanian
ar: لتوانية

en: Letzeburgesch
ar: الكسمبرغ

en: Macedonian
ar: ماسيدوني

en: Marshall
ar: مارشال

en: Malayalam
ar: مالايالامية

en: Maori
ar: ماوري

en: Marathi
ar: ماراثي

en: Malay
ar: ملاوية

en: Malagasy
ar: مدغشقري

en: Maltese
ar: مالطى

en: Moldavian
ar: مولدافي

en: Mongolian
ar: مغولية

en: Nauru
ar: ناورو

en: Navajo
ar: نافاجو

en: Ndebele, South
ar: الالشونة الشمالية

en: Ndebele, North
ar: الالشونة الجنوبية

en: Nepali
ar: نيبالي

en: Norwegian
ar: نرويجي

en: Norwegian Nynorsk
ar: نرويجي

en: Norwegian Bokmaal
ar: النرويجيه بوكمال

en: Chichewa; Nyanja
ar: الشيشيوا ؛ نيانجا

en: Oriya
ar: اوريا

en: Oromo
ar: اورومو

en: Ossetian; Ossetic
ar: أوسيتيا

en: Panjabi
ar: بينجابي

en: Persian
ar: فارسي

en: Pali
ar: بالي

en: Polish
ar: بولندية

en: Portuguese
ar: برتغالية

en: Quechua
ar: كيشوا

en: Original audio
ar: الصوت الأصلي

en: Raeto-Romance
ar: رايتو - رومانسيه

en: Romanian
ar: رومانية

en: Rundi
ar: فيجى

en: Russian
ar: روسية

en: Sango
ar: السانغو

en: Sanskrit
ar: السنسكريتية

en: Serbian
ar: صربية

en: Croatian
ar: كرواتي

en: Sinhalese
ar: السنهاليين

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Slovenian
ar: السلوفيني

en: Northern Sami
ar: السامي الشمالي

en: Samoan
ar: السامون

en: Shona
ar: الشونا

en: Sindhi
ar: السيندي

en: Somali
ar: صومالي

en: Sotho, Southern
ar: سوتو الجنوبيه

en: Spanish
ar: إسبانية

en: Sardinian
ar: سرديني

en: Swati
ar: سواتي

en: Sundanese
ar: سوندية

en: Swahili
ar: سواهيلي

en: Swedish
ar: سويدية

en: Tahitian
ar: تاهيتية

en: Tamil
ar:  تاميلي

en: Tatar
ar: تتري

en: Telugu
ar: التيلوغو

en: Tajik
ar: طاجيكي

en: Tagalog
ar: تغالوغية

en: Thai
ar: تايلندي

en: Tibetan
ar: تيبتي

en: Tigrinya
ar: تيجرينيا

en: Tonga (Tonga Islands)
ar: (تونغي (جزر تونغا

en: Tswana
ar: التسوانيه

en: Tsonga
ar: لغة التسونجا

en: Turkish
ar: تركية

en: Turkmen
ar: توركميني

en: Twi
ar: لغة ال توى

en: Uighur
ar: اويغور

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Urdu
ar: الأردية

en: Uzbek
ar: الأوزبيكيستانية

en: Vietnamese
ar: فيتنامي

en: Welsh
ar: تهرب من السداد

en: Wolof
ar: لغة ال وولوف الغرب افريقيه

en: Xhosa
ar: (لغة الزوشا (المستعمله في جنوب افريقيا

en: Yiddish
ar:  Yiddish (لغة يهود اوروبا)

en: Yoruba
ar: اليوروبية

en: Zhuang
ar: زهونغ

en: Zulu
ar: زولو

en: Crop
ar: اقتص

en: Aspect ratio
ar: نسبة الأبعاد

en: AACS Host certificate revoked.
ar: أُلغيت شهادة المضيف AACS.

en: AACS MMC failed.
ar: فشل AACS MMC.

en: Audio CD
ar: اسطوانة صوتية

en: Audio CD input
ar: دخل الاسطوانة الصوتية

en: CDDB Server
ar: خادوم CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
ar: عنوان خادوم CDDB المطلوب استخدامه.

en: CDDB port
ar: منفذ CDDB

en: CDDB Server port to use.
ar: منفذ خادوم CDDB المطلوب استخدامه.

en: Audio CD - Track %02i
ar: اسطوانة صوتية - المقطوعة %02i

en: Optical SDI
ar: SDI بصري

en: Component
ar: عنصر

en: Composite
ar: مركب

en: Embedded
ar: مطمور

en: Analog
ar: تناظري

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ar: نسبة الأبعاد (4:3، 16:9). يفترض أن يكون المبدأ بكسلًا مربعًا.

en: 10 bits
ar: 10 بيتات

en: Cable
ar: كيبل

en: Antenna
ar: الهوائي

en: TV
ar: التلفزيون

en: FM radio
ar: FM راديو

en: AM radio
ar: AM  راديو

en: Video device name
ar: اسم جهاز الفيديو

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ar: اسم جهاز الفيديو الذي سيستخدمه ملحق DirectShow. إذا لم تحدد شيئًا، فسوف يُستخدم الجهاز المبدئي.

en: Audio device name
ar: اسم جهاز الصوت

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ar: اسم جهاز الصوت الذي سيستخدمه ملحق DirectShow. إذا لم تحدد شيئًا، فسوف يُستخدم الجهاز المبدئي.

en: Video size
ar: حجم الفيديو

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ar:  (.إلخ,RV24  ,(إفتراضيا) I420  : أجبر دخل الفديو على إستعمال صيغة فديو خاصة ( مثل

en: Video input frame rate
ar: معدَل دخْل إطارات الفيديو

en: Device properties
ar: خصائص الجهاز

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ar: .نشِّط نافذة خاصيات الجهاز المختار قبل بدء التدفق

en: Tuner properties
ar: خصائص المستقبِل

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ar: (إعرض صفحة خصائص المستقبل(تسمح بإختيار القنوات

en: Tuner TV Channel
ar: قناة مستقبِل التلفزيون

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ar: .(قناة التلفزيون التي سيستعملها المستقبِل(0 يرمز إلى القيمة الإفتراضيّة

en: Tuner country code
ar: شفرة بلد المستقبِل

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ar: .(رمز البلد للمستقبل، الذي يسمح بإدارة الربط بين القنوات والترددات( القيمة الإفتراضية هي 0

en: Tuner input type
ar: نوع الإدخال للمستقبِل

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ar: .(نوع دخل المستقبِل( القرن/كبل

en: Video input pin
ar: دبوس الإدخال للفيديو

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ar: s-video، اختيار مدخلات مصدر الفيديو ، مثل مركب   او الفيديو. لان هذه الاماكن هي اجهزة محددة ، فإنك تجد اماكن جيدة في المجال "Device config" . واستخدام هذه الارقام هنا. -1 يعني ان الاوضاع لن تتغير

en: Audio input pin
ar: دبوس الإدخال السمعي

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ar: ."تحديد مصدر السمعي. أنظر الخيار   " دخل الفديو

en: Video output pin
ar: دبوس خرج للفديو

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ar: .  تحديد خرج الفديو. أنظر الخيار   " دخل الفديو"

en: Audio output pin
ar: دبوس الإخراج السمعي

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ar: .تحديد الخرج السمعي. أنظر الخيار   " دخل الفديو"

en: AM Tuner mode
ar: AM نمط المستقبِل

en: Audio sample rate
ar: معدل العينه السمعيه

en: DirectShow
ar: المعرض المباشر

en: DirectShow input
ar: مساهمة المعرض المباشر

en: Configure
ar: ...تشكيل

en: No video or audio device selected.
ar: لا جهاز فيديو أو صوت مُحدّد.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ar: .لا يدعم المعايير المطلوبة  "%s" اعتقال جهاز

en: DVB device
ar: جهاز DVB

en: Network name
ar: إسم الشبكة

en: Frequency (Hz)
ar: تردد (Hz)

en: Transmission mode
ar: طريقة الإرسال

en: Vertical (13V)
ar: عمودي (13V)

en: Horizontal (18V)
ar: أفقي (18V)

en: High LNB voltage
ar: أعلى فولطية LNB

en: DVD angle
ar: زاوية DVD

en: Default DVD angle.
ar: زاوية ديفيدي المبدئية.

en: Start directly in menu
ar: .إبدأ مباشرة في القائمة

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ar: .إبدء مباشرة في القائمة الرئيسية، محاولا تجاوز المقدمات الإنذار الغير مجدية

en: DVD with menus
ar: DVD بقوائم

en: DVDnav Input
ar: مدخل DVDnav

en: Playback failure
ar: فشل اعادة التشغيل

en: DVD without menus
ar: بدون قوائمDVD

en: DVDRead could not read block %d.
ar: .لا تستطيع قراءة الكتلة  DVDRead  %d

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ar: . لا يستطيع قراءة DVDRead %d/%d blocks at 0x%02x

en: Channel number
ar: رقم القناة

en: EyeTV input
ar: دخل EyeTV

en: File reading failed
ar: فشلت قراءة الملف

en: Subdirectory behavior
ar: سلوك الدليل ثانوي

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ar: .اختيار ما اذا كانت الادله الفرعية يجب توسيعها
    . اي : أدلة ثانويه لا تظهر في قائمة التشغيل
    . الانهيار : أدلة ثانويه ولكن يبدو ان التوسع في اول اللعب
    . توسيع : جميع الادله الفرعية من التوسع

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ar: .ملفات مع هذه التمديدات لن تضاف الى قائمة التشغيل عند فتح أي دليل
    .وهذا مفيد إذا كنت اضيف الادله التي تحتوي على قائمة التشغيل ملفات على سبيل المثال. تستخدم الفاصله بين المنفصلين قائمة التمديدات

en: File input
ar: قراءة الملفات

en: File
ar: ملف

en: FTP user name
ar: اسم مستخدم FTP

en: User name that will be used for the connection.
ar: اسم المستخدم التي سيستخدم للاتصال.

en: FTP password
ar: كلمة سر FTP

en: Password that will be used for the connection.
ar: كلمة السر التي ستستخدم للاتصال.

en: FTP account
ar: حساب FTP

en: Account that will be used for the connection.
ar: الحساب الذي سيستخدم للاتصال.

en: FTP input
ar: دخل FTP

en: FTP upload output
ar: خرج رفع FTP

en: Network interaction failed
ar: فشل تفاعل الشبكة

en: VLC could not connect with the given server.
ar: لم يستطع VLC الاتصال بالخادوم المُعطى.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ar: رُفض اتصال VLC بالخادوم المُعطى.

en: Your account was rejected.
ar: رُفض حسابك.

en: Your password was rejected.
ar: رُفضت كلمة سرك.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
ar: رُفضت محاولة اتصالك بالخادوم.

en: GnomeVFS input
ar: دخْل GnomeVFS

en: HTTP proxy
ar: وسيط HTTP

en: HTTP proxy password
ar: كلمة سر وسيط HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ar: إذا كان وسيط HTTP يطلب كلمة سر، فاضبطها هنا.

en: Auto re-connect
ar: إعادة الاتصال تلقائيًا

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ar: في حالة إنقطاع الإتصال المفاجئ، حاول إعادة الإتصال.

en: Continuous stream
ar: تدفق مستمّر

en: Forward Cookies
ar: مرّر الكعكات

en: HTTP input
ar: مدخل HTTP

en: HTTP authentication
ar: استيثاق HTTP

en: Dummy
ar: عديم الفائدة

en: ID
ar: الهوية

en: Group
ar: المجموعة

en: Category
ar: فئة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Data
ar: بيانات

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Size
ar: الحجم

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ar: صِل منافذ دخل VLC بمنافذ الخرج المتوفرة تلقائيًا.

en: JACK audio input
ar: دخل صوت JACK

en: JACK Input
ar: دخل JACK

en: Link #
ar: رابط #

en: Video ID
ar: فيديوID

en: Kasenna RTSP dialect
ar: اللهجه  Kasenna RTSP

en: RTSP user name
ar: RTSP إسم مستخدم

en: RTSP password
ar: RTSP كلمة السڒ

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ar: RTP/RTSP/SDP demuxer‎  (بإستخداممباشر555)

en: RTSP/RTP access and demux
ar: نفاذ و RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ar:  (TCP) RTSP انتهى  RTP  استعمال

en: Client port
ar: زبون المنفذ

en: Port to use for the RTP source of the session
ar: اللجلسة RTP لمنفذ من أجل استعمالها لمصدر

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ar: النفق RTSP و RTP انتهى HTTP

en: HTTP tunnel port
ar:  منفذ النفق HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ar: HTTP  انتهى RTSP/RTP  منفذ استعماله لحفر نفق لـ

en: RTSP authentication
ar: توثيق RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
ar: .يرجى إدخال  إسم دخول وكلمة السرصالحين

en: Force selection of all streams
ar: إجبار إختيار كل تدفق

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ar: ملحق الجداول يمكن ان يتضمن عدة جداول إبتدائية ،بإختلاف البتات يمكنك  الإختيار للجميع.

en: Maximum bitrate
ar: أعلى معدل البت

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ar: .دائماً إختيار التدفق ذو معدل البت الأعلى، تحت هذا الحدّ

en: MTP input
ar: دخل MTP

en: Capture the audio stream in stereo.
ar: إلتقاط السمعي في الستريو

en: Samplerate
ar: معدّل الإعتيان

en: OSS input
ar: دخل OSS

en: Dummy stream output
ar: تدفق الخروج عديم الفائدة

en: Overwrite existing file
ar: الكتابة على الملف الموجود

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ar: إن كان الملف موجودا، ستتم الكتابة عليه.

en: Append to file
ar: ألحق إلى الملف

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ar: أكتب في نهاية الملف عوض تغييره.

en: Format time and date
ar: تنسيق الزمن والتاريخ

en: File stream output
ar: ملف ناتج التيار

en: Keep existing file
ar: ابقِ الملف الموجود

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: User name that will be requested to access the stream.
ar: .إسم المستعمل الذي سيطلب للوصول إلى التدفق

en: Password
ar: كلمة السڒ

en: Password that will be requested to access the stream.
ar: .كلمة السر التي ستطلب للوصول إلى التدفق

en: HTTP stream output
ar: تدفق الخروج HTTP

en: AES key file
ar: ملف مفتاح AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
ar: يحوي الملف ال 16 بايتات لمفتاح التعمية

en: Use randomized IV for encryption
ar: استخدم متجها أوليا عشوائيا للتعمية

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ar: ولّد متجها أوليا بدل استخدام رقم المقطع كمتجه أولي

en: Stream name
ar: إسم

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ar: .shoutcast/icecast الإسم المعطى لقناة التدفق في الخادم

en: Stream description
ar: وصف التدفق

en: Description of the stream content or information about your channel.
ar: وصف محتوى تدفقكم ومعلومات عن قناتكم.

en: Stream MP3
ar: MP3 النشر ب

en: Genre description
ar: نوع  الوصف

en: Genre of the content.
ar: نوع من المحتوي

en: URL description
ar: URL  وصف

en: URL with information about the stream or your channel.
ar: .معلومات عن تيار أو قناة بلدكم URL

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ar: transcoded    للتيار   Bitrate معلومات

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ar: .transcoded  معدل العينه من المعلومات التدفق

en: Number of channels
ar: عدد القنوات

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ar: .transcoded  عدد قنوات الاعلام التابعة للتدفق

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ar: .transcoded    معلومات للتدفق  Ogg Vorbis Quality

en: Stream public
ar: تدفق جماعي

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ar: .موقع icecast/shoutcast  (جعل الخدمة متاحة للجمهور على 'الصفحات الصفراء' (دليل قائمة الجداول
    . icecast لــOgg يتطلب الجري .shoutcast يتطلب معدل البت المعلومات المحددة ل

en: IceCAST output
ar: خروج IceCAST

en: Caching value (ms)
ar: (حجم الذاكرة الوسيطة(م ثا

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .هذه القيمه يجب ان يحدد في ميلي ثانية..UDP القيمه الافتراضيه لاستخدام الذاكرة الوسيطه للالتزام تدفق

en: Group packets
ar: مجموعة الرزم

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ar: يمكن ارسال الحزم واحدة تلو الاخرى في الوقت المناسب ام كليًا. يمكنك اختيار عدد من العبوات التي سترسل في وقت واحد. وهو يساعد في تقليل العبء على الجدولة بشدة

en: UDP stream output
ar: تدفق الخروج UDP

en: No Input device found
ar: لم توجد أجهزة دخل

en: RDP Password
ar: كلمة مرور RDP

en: Encrypted connexion
ar: اتصال معمّى

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ar: يحتاج RTP الآمن لقيمة مِلْحية رئيسية (غير سرية). يجب أن تكون عبارة عن سلسلة من 28 حرفا بنظام ست عشري.

en: Connection failed
ar: إتصال فاشل

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ar: لم يستطع VLC الاتصال ب"%s:%d".

en: Session failed
ar: جلسة فاشلة

en: The requested RTSP session could not be established.
ar: .المطلوبة لا يمكن اثباتها  RTSP دوره

en: Desired frame rate for the capture.
ar: .معدل الإطارات للإلتقاط

en: Capture fragment size
ar: حجم الأجزاء الملتقطة

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ar: استيلاء الأمثل تقسيم الشاشه لأجزاء محددة الإرتفاع مُسبقًا 
    .(16 قد تكون جيدة ، والقيمه 0 تعني مُعطل)

en: Screen Input
ar: نمط إلتقاط الشاشة

en: Screen
ar: الشاشة

en: SFTP authentication
ar: التحقق من هوية SFTP

en: SMB user name
ar: إسم مستخدم SMB

en: SMB password
ar: كلمة السر SMB

en: SMB domain
ar: مجال SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ar: .المجال/مجموعة عمل للإستعمال عند الإتصال

en: SMB input
ar: دخْل SMB

en: TCP input
ar: دخْل TCP

en: Standard
ar: المعيار

en: Audio input
ar: دخل الاسطوانة الصوتية

en: Radio device
ar: جهاز راديو

en: Frequency
ar: التردد

en: Brightness
ar: الإضاءة

en: Contrast
ar: التباين

en: Saturation
ar: الإشباع

en: Hue
ar: تدرج اللون

en: Gamma
ar: الجاما

en: Black & white
ar: أبيض و أسود

en: All
ar: الكل

en: Mono
ar: مونو

en: Dual mono
ar: مونو ازدواجي

en: Video4Linux input
ar: دخل Video4Linux

en: Video input
ar: دخل الفيديو

en: Tuner
ar: المستقبِل

en: VCD input
ar: دخل VCD

en: Entry
ar: مدخلة

en: Segments
ar: القطع

en: Segment
ar: قطعة

en: Disc
ar: القرص

en: VCD Format
ar: نسق VCD

en: Application
ar: تطبيق

en: Preparer
ar:  المعد

en: Vol #
ar: الصوت #

en: Vol max #
ar: أعلى حد للصوت

en: Volume Set
ar: اعداد الصوت

en: Volume
ar: حجم الصوت

en: System Id
ar: مميّز النظام

en: Entries
ar: خانات

en: Tracks
ar: مقطوعات

en: Audio Channels
ar: قنوات الصوت

en: First Entry Point
ar: أول نقطة دخول

en: Last Entry Point
ar: آخر نقطة دخول

en: type
ar: نوع

en: end
ar: نهاية

en: play list
ar: تشغيل القائمة

en: extended selection list
ar: قائمة الإختيارالموسعة

en: selection list
ar: قائمة إختيار

en: unknown type
ar: نوع غير معروف

en: List ID
ar: مميّز القائمة

en: (Super) Video CD
ar: اسطوانة صوتية (فائقة)

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
ar: (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) دخْل قرص مدمج فديو

en: If nonzero, this gives additional debug information.
ar: إذا كان لا يساوي 0 قدم معلومات إضافية عن التنقيح.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
ar: .عدد كتل القرص المدمج للقراءة كل مرة

en: Use playback control?
ar: إستعمل مراقبة القراءة؟

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
ar: .إذا كان يسمح بمراقبة القراءة، هذا الخيار يسمح بتشغيله. في الحالة الأخرى القراءة تتم بالمسارات

en: Use track length as maximum unit in seek?
ar: إستعمل مدة المسار كوحدة قصوى عند البحث؟

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
ar: .إذا كانت المجموعة ، وطول فترة البحث  هي المسار بدلا من طول الدخول

en: Show extended VCD info?
ar: الموسّعة؟ VCD  أظهر معلومات

en: Format to use in the playlist's "author" field.
ar: .الصيغة للإستعمال في المجال «المؤلف» في قائمة القراءة

en: Format to use in the playlist's "title" field.
ar: ."الشكل لاستخدام في نطاق  قائمة التشغيل  "العنوان

en: Start
ar: إبدأ

en: Image quality
ar: جودة الصورة

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ar: Dolby Surround  كاشف الرموز

en: Dolby Surround decoder
ar: Dolby Surroun كاشف الرموز

en: Characteristic dimension
ar: البعد الخاص

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ar: .المسافة بين مكبر الصوت اليسار ـ أمامي وبين السامع بالمتر

en: Compensate delay
ar: عوّض التأخير

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ar: المهلة الذي عرضته  الخوارزميه الفزيائية تكون أحيانا مزعجه لالتزامن بين الشفتين - الحركة والتعبير. في هذه الحاله ، بدوره على تعويض.

en: No decoding of Dolby Surround
ar: Dolby Surround عدم كشف الرموز

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ar: موزع على شكل رموز تطويق الجداول لن يكون قبل فك قيد المعالجه بواسطة هذا المرشح. تمكين تحديد هذا الأمر غير مستحب.

en: Headphone virtual spatialization effect
ar: أثر فضائي افتراضي للسماعة

en: Headphone effect
ar: تأثير السماعة

en: Select channel to keep
ar: اختر قناة للإبقاء

en: Audio filter for simple channel mixing
ar: مرشح سمعي لمخلط القنوات البسيطة

en: Audio filter for trivial channel mixing
ar: مرشح سمعي لمخلط القنوات البديهية

en: Delay
ar: تأخير

en: A/52 dynamic range compression
ar: ضغط ديناميكي A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ar: دينامكية مجموعة الضغط يجعل الأصوات المدويه لينة ، وتتعالى الأصوات اللينه ، حتى يمكنكم بسهولة اكبر الاستماع الى تيار في بيئة صاخبه دون الاخلال احد. اذا كنت تشل دينامكية مجموعة ضغط على الاسترجاع ستكون اكثر ملاءمة للسينما اوقاعة إستماع للمسرح .

en: Enable internal upmixing
ar: الداخلي upmixing  تمكين

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
ar: .(لا يوص بها)"upmixing" تمكين الخوارزمية الداخلية

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي ATSC A/52 (AC-3)

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
ar: A/52->S/PDIF مُرشح  الصوت المغلف

en: DTS dynamic range compression
ar: ضغط ديناميكي DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي DTS Coherent Acoustics

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
ar: DTS->S/PDIF مُرشح  الصوت المغلف

en: Audio filter for PCM format conversion
ar: PCM مرشح سمعي لتحويل الصيغ

en: MPEG audio decoder
ar: لسمعي MPEG  كاشف الرموز

en: Equalizer preset
ar: تضبيط مسبق للمعادِل

en: Preset to use for the equalizer.
ar: .التعديل المسبق للإستعمال في المعادل

en: Bands gain
ar: مكسب النطاقات

en: Two pass
ar: ترخيصين

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ar: .أجري الترشيح مرتين، للحصول على أثر أكبر

en: Global gain
ar: المكسب الإجمالي

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ar: المكسب الإجمالي   dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
ar: معادِل 10 فرق

en: Equalizer
ar: معادِل

en: Flat
ar: مسطح

en: Classical
ar: كلاسيكي

en: Club
ar: ناد

en: Dance
ar: حفلة راقصة

en: Full bass
ar: جهير

en: Full bass and treble
ar: جهير وثلاثي

en: Full treble
ar: ثلاثي

en: Headphones
ar: سماعات الرأس

en: Large Hall
ar: قاعة كبيرة

en: Live
ar: مباشر

en: Party
ar: حفلة

en: Pop
ar: بوب

en: Reggae
ar: ريجي

en: Rock
ar: روك

en: Ska
ar: سكا

en: Soft
ar: رقيق

en: Soft rock
ar: روك خفيف

en: Techno
ar: تيكنو

en: Number of audio buffers
ar: عدد الحواجز السمعية

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ar: .هذا هو عدد الصوان السمعيه المستعملة كقياس القوة. ارتفاع عدد الصوان سيزيد زمن الاستجابة للمرشح  ولكن لن يجعلها اقل حساسيه للتغيرات قصيرة

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ar: .اذا كان متوسط القوة على آخر عدد الحواجز أعلى من هذه القيمة، فسوف يعدل مقدار الصوت. هذه القيمة هي نقطة ايجابية.أي قيمة بين 0.5 و 10 تبدو معقولة.

en: Volume normalizer
ar: معدل الصوت

en: Parametric Equalizer
ar: معادِل موسطي

en: Low freq (Hz)
ar: (Hz) التردد المنخفض

en: High freq (Hz)
ar: (Hz) التردد المرتفع

en: Freq 1 (Hz)
ar: (Hz)التردد 1

en: Freq 1 Q
ar: Q التردد 1

en: Freq 2 (Hz)
ar: (Hz)التردد 2

en: Freq 2 Q
ar: Q التردد 2

en: Freq 3 (Hz)
ar: ( Hz)التردد 3

en: Freq 3 Q
ar: Q التردد 3

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ar: مُرشح  الصوت لآخذ العينات بالزيادة  في النطاق المختصر

en: Search Length
ar: طول البحث

en: ALSA audio output
ar: خرج سمعي ALSA

en: Audio output failed
ar: فشل اخراج الصوت

en: HAL AudioUnit output
ar: خرج  HAL AudioUnit

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ar: .الناتج السمعي المختار مُستخدم من طرف برنامج آخر

en: %s (Encoded Output)
ar: %s  (خرج مشفر)

en: Output device
ar: جهاز الخروج

en: DirectX audio output
ar: خرج سمعي DirectX

en: Output format
ar: نسق الخرج

en: Number of output channels
ar: عدد قنوات الخرج

en: Add WAVE header
ar: أضف ترويسة WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ar: .عوض كتابة ملف خام، تستطيعون إضافة ترويسة إلى الملف

en: Output file
ar: ملف الخرج

en: File audio output
ar: خروج سمعي إلى ملف

en: Automatically connect to writable clients
ar: اتصل بعملاء قادرين على الكتابة تلقائيًا

en: JACK audio output
ar: خروج سمعي JACK

en: Device
ar: جهاز

en: Select Audio Device
ar: اختر جهاز صوت

en: Use float32 output
ar: float32  استخدام الناتج

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ar: .(السمعيه طريقة الانتاج (الذي لا وأيده بعض بطاقات الصوت  float32 الخيار يسمح لك تمكين او تعطيل عالية الجوده

en: A/52 parser
ar: محلَل A/52

en: A/52 audio packetizer
ar: A/52 المحزَّم السمعي

en: ADPCM audio decoder
ar: ADPCM كاشف الرموز السمعي

en: Raw/Log Audio decoder
ar: Raw/Log  كاشف الرموز السمعي

en: Raw audio encoder
ar: Raw المرمَز السمعي

en: Non-ref
ar: غير المرجع

en: Non-key
ar: بدون مفتاح

en: bits
ar: بت

en: simple
ar: بسيط

en: Decoding
ar: كشف الرموز

en: Encoding
ar: ترميز

en: FFmpeg audio/video encoder
ar:  سمعي /مرمز فديو FFmpeg

en: Direct rendering
ar: تصيير مباشر

en: Error resilience
ar: خطأ المرونة

en: Workaround bugs
ar:  حلّ الخلل

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ar: :محاولة لتحديد بعض العلل
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    ،   هكذا يجب ان يكون مجموع قيم.على سبيل المثال، 
     to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.

en: Hurry up
ar: نسرع

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ar: .  المرمز يمكن ان يُتَرجم جزئيا او يهمل الإطار عندما لا يوجد ما يكفي من الوقت. 
    ومن المفيد مع وحدة المعالجه المركزية منخفض الطاقة لكنها يمكن ان تنتج صورا مشوهه.

en: Debug mask
ar: قناع التنقيح

en: Visualize motion vectors
ar:  اعرض أشعة الحركة

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
ar: .يمكنك  تعلو حركة السهم (الصفوف  تبين كيف تتحرك الصور) على الصورة
    :هذه القيمه مُقَنَعَة ، واستنادا الى هذه القيم
    1. P framesل  MVs تصور  تنبأ آلي أمام  .  
    2. B framesل  MVs تصور  تنبأ آلي أمام  .  
    3.B framesل  MVs  تصور  تنبأ آلي خلف  .  
    .لرؤية جميع الأشعة القيمة تجب أن تكون 7

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ar: H.264 لا مرشح الدورة لفك الترميز

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ar: . لا تستعمل مرشح الدورة ، له فعل سلبي على الجودة، لكن سرّع التدفق ذو الجودة العالية

en: Ratio of key frames
ar: نسبة الإطارات الرئيسية

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ar: .عدد الإطارات المشفرة للإطار المفتاح واحد

en: Ratio of B frames
ar: B نسبة الإطارات

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ar: .عدد الإطارات المشفرة بين إطارين مرجعيين

en: Video bitrate tolerance
ar: الإستجابة لتدفق الفديو

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ar: .الإستجابة على معدل بت الفديو ب كلو بت/ثا

en: Interlaced encoding
ar: ترميز مشابك

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ar: .إستعمل قواعد محددة للإطارات المشابكة

en: Interlaced motion estimation
ar: تقدير الحركة المشابكة

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ar: .يمكن تقدير الخوارزميات المتداخله الاقتراح. وهذا يتطلب المزيد من وحدة المعالجه المركزية

en: Pre-motion estimation
ar: التقدير الأولي للحركة

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ar: .تمكين قبل الاقتراح تقدير الخوارزميه

en: Rate control buffer size
ar: حجم صوان مراقبة التدفق

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ar: .(معدل حجم سيطرة الصوان (بالكيلو بايت
    .عازلة سيتيح تحسين المراقبة ، ولكن سيسبب  تأخير في التدفق

en: Rate control buffer aggressiveness
ar: قدرة مراقبة التدفق

en: Rate control buffer aggressiveness.
ar: .قدرة مراقبة التدفق

en: I quantization factor
ar: I quantization عامل

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ar:  على سبيل المثال,P-FRAMES مقارنة مع ,I-FRAMES التقسيم  الكمي لعامل
    .FRAMES I و P  <= 1.0 لنفس النطاق

en: Noise reduction
ar: تقليل التشويش

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ar: .يمكن خفض ضوضاء الخوارزمية بخفض التشفير طولي ومعدل البت,على حساب تدني نوعية الاطر

en: MPEG4 quantization matrix
ar:  MPEG4 مصفوفة التقسيمإلى كميّات ل

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ar: . MPEG2 عادة هذه افضل صورة ,بينما لا نزال نحتفظ التوافق مع معاير المشفر . MPEG2 من المشفر MPEG4 استخدام مصفوفه التقسيم

en: Quality level
ar: مستوى الجودة

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ar: .(مستوى الجوده لتشفير الاقتراحات ناقلات (وهذا يمكن ان تبطئ التشفير

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ar: .نوعية المبادلات  إذا كان حرصك على وحدة المعالجه المركزية لا تستطيع مواكبة معدل ترميز.  on-the-fly  في آلة التشفير يمكن ان يجعل 
    وسوف يعجز تعريشه التقسيم الى كميات فان معدل تشويه نواقل الحركة القيادة العامة) ، ورفع الحد الادنى الى مستوى الضوضاء تخفيف آلة التشفير مهمة )

en: Minimum video quantizer scale
ar: أدنى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة

en: Minimum video quantizer scale.
ar: أدنى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة.

en: Maximum video quantizer scale
ar: أقصى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة

en: Maximum video quantizer scale.
ar: أقصى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة.

en: Trellis quantization
ar: Trellis التقسيم إلى كميّات صغيرة  ل

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ar:  ( تشويه معدّل البت لمعاملات الكتل) trellis شغِّل التقسيم إلى كميّات صغيرة  ل

en: Fixed quantizer scale
ar:  تحديد سلم التقسيم إلى كميّات صغيرة

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ar: .(سلم التقسيم إلى كميّات صغيرة ثابت للترميز (القيم المقبولة من0.01 إلى 255.0

en: Strict standard compliance
ar: إلتزام صارم للمعايير

en: Luminance masking
ar: إخفاء الإضاءة

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل المضيئة جداً( إفتراضياً:0.0

en: Darkness masking
ar: إخفاء الظلام

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل المظلمة جداً( إفتراضياً:0.0

en: Motion masking
ar: إخفاء الحركة

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل التي تشكل حركة مهمة( إفتراضياً:0.0

en: Border masking
ar: إخفاء الحدود

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ar: .(المقسم الى كميات صغيرة من اجل رفع الكتلال الصغيرة في حدود الاطار(فرضًا :0.0 )

en: Luminance elimination
ar: إزالة الإضاءة

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ar: .4-توصي المواصفات H264.(ليس هناك تغيير(فرضًا :0.0  PSNR  يزيل  الكتل  المضيئة عندما

en: Chrominance elimination
ar: Chrominance إزالة

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ar: .توصي المواصفات 7 H264.(ليس هناك تغيير(فرضًا :0.0  PSNR  يزيل  الكتل  المُظلمة عندما

en: "%s" is no video encoder.
ar: ."%s" لا يوجد كاشف رموز للفديو

en: "%s" is no audio encoder.
ar: ."%s" لا يوجد كاشف رموز سمعي

en: CVD subtitle decoder
ar: CVD كاشف الرموز للعنوان الثانوي

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ar: Chaoji VCD محزَّم العناوين الثانوية ل

en: Save raw codec data
ar: حفظ ترميز البيانات الخام

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ar: ترميز الافتراضي في الخيارات الاساسية   selected/forced     حفظ ترميز البيانات الخام في حالة

en: Dummy decoder
ar: فك الرموز الافتراضي

en: DirectMedia Object decoder
ar: كاشف الرموز  DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
ar:  مرمّز DirectMedia Object

en: DTS parser
ar: محلل DTS

en: DTS audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي DTS

en: Decoding X coordinate
ar: عند كشف الرموز X موقع

en: X coordinate of the rendered subtitle
ar: للعنوان الثانوي المعاد X موقع

en: Decoding Y coordinate
ar: عند كشف الرموز Y موقع

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ar: للعنوان الثانوي المعاد Y موقع

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ar: يمكنك ان تنفذ دون الموقف صورة على الفيديو 
     المركز=0 ،اليسار=1 ، اليمين=2 ،القمة =4 ،القاع=8 ، كما يمكنك إستخدام مزيج 
    من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين

en: Encoding X coordinate
ar:  عند  الترميز X  موقع

en: X coordinate of the encoded subtitle
ar: للعنوان الثانوي المرمّز X موقع

en: Encoding Y coordinate
ar: عند  الترميز Y موقع

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ar:  للعنوان الثانوي المرمّز Y موقع

en: DVB subtitles decoder
ar: كاشف الرموز للعناوين الثانوية DVB

en: DVB subtitles
ar: عناوين ثانوية DVB

en: DVB subtitles encoder
ar:  مرمّز العناوين الثانوية DVB

en: Dummy encoder
ar: مُرمِّز إفتراضي

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ar: (libfaad2 مستعملاً ) AAC  كاشف الرموز السمعي

en: AAC extension
ar: الإمتداد  AAC

en: Encoder Algorithm to use
ar: استعمال خوارزمية المرمِّز

en: VBR Quality
ar: جودة VBR

en: Flac audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Flac

en: Flac audio encoder
ar:  المرمز السمعي Flac

en: Polyphony
ar: متعدد النغمات

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ar: يحدد تعدد النغمات عدد الأصوات التي يمكن تشغيلها في نفس الوقت. يستدعي اختيار قيم أكبر قوة أكثر للمعالجة.

en: Reverb
ar: تردّد

en: Formatted Subtitles
ar: تصاغ العناوين الثانوية

en: Shadow
ar: ظل

en: Outline
ar: رسم تخطيطي

en: Black
ar: أسود

en: Gray
ar: رمادي

en: Silver
ar: فضي

en: White
ar: أبيض

en: Maroon
ar: كستنائي

en: Red
ar: أحمر

en: Fuchsia
ar: ارجواني أحمر

en: Yellow
ar: أصفر

en: Olive
ar: زيتوني

en: Green
ar: أخضر

en: Teal
ar: أزرق مخضر

en: Lime
ar: ليموني

en: Purple
ar: أرجواني

en: Navy
ar: بحري

en: Blue
ar: أزرق

en: Aqua
ar: مائي

en: Default font effect
ar: تأثير الخط المبدئي

en: Default font effect strength
ar: قوة تأثير الخط المبدئية

en: Default font description
ar: وصف الخط المبدئي

en: Default font color
ar: لون الخط المبدئي

en: Default background color
ar: لون الخلفية المبدئي

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ar: (libmpeg2 يستعمل ) MPEG I/II  كاشف الرموز للفديو

en: Linear PCM audio decoder
ar: الخطي PCM  كاشف الرموز السمعي ل

en: Linear PCM audio packetizer
ar: الخطي Flac   المحزَّم السمعي ل

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ar: III/II/I السمعي الطبقات MPEG  كاشف الرموز

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ar: السمعي   المحزَّم MPEG layer I/II/III

en: PNG video decoder
ar:  كاشف الرموز للفديو

en: Number of reference frames
ar: عدد الإطارات المرجعيّة

en: QuickTime library decoder
ar: كاشف الرموز  QuickTime

en: Pseudo raw video decoder
ar: .شبه كاشف الرموز للفديو خام

en: Pseudo raw video packetizer
ar: شبه محزَّم الفديو الخام

en: SDL_image video decoder
ar: فاك ترميز الفيديو SDL_image

en: Mode
ar: النمط

en: Encoding quality
ar: نوعية الترميز

en: CBR encoding
ar: الترميز CBR

en: Speex audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Speex

en: Speex audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي Speex

en: Speex audio encoder
ar: المرمِّز السمعي Speex

en: DVD subtitles decoder
ar: DVD كاشف الرموز للعناوين الثانوية ل

en: DVD subtitles packetizer
ar: DVD محزِّم العناوين الثانوية ل

en: Arabic (Windows-1256)
ar: عربي (Windows-1256)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ar: عبري (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ar: عبري (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
ar: تركي (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ar: تركي (Windows-1254)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ar: ياباني (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
ar: ياباني (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ar: كوري (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ar: كوري (ISO-2022-KR)

en: Vietnamese (VISCII)
ar: فيتنامي  (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ar: فيتنامي (Windows-1258)

en: Set the encoding used in text subtitles
ar: غيِّر الترميز المستعمل بنص العناوين الثانوية

en: Set the justification of subtitles
ar: تحديد موضع الترجمة

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ar: . جزئيا ، ولكن هذه الادوات يمكنك اختيار لشل كل الشكليه  VLC.بعض العنوين الفرعية  تسمح صيغ النص الشكلي

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
ar: CP1256

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ar: (SVCD العنوان الثانوي ) Philips OGT  كاشف الرموز للعناوين الثانوية

en: SVCD subtitles
ar: عناوين ثانوية SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ar: (SVCD  العنوان الثانوي  ) Philips OGT محزِّم العناوين الثانوية

en: Override page
ar: تجاوز الصفحة

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ar:  =0<,إكتشاف تلقائي من البرامج التليفزيونية=0 ,TS تجاوز الصفحة المشار. جَرِّبْهَا اذا كانت العناوين الفرعيةلا تظهر (-1=اكتشاف تلقائي    من
    .الرقم  الصفحة الحالية,دائمًا 888 أو 889

en: Workaround for France
ar: نموذج العمل لفرنسا

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ar: .بعض القنوات الفرنسية لا علم لهابعنونة الصفحة بسبب التفسير خاطئ. إستخدام هذا التفسير الخاطئ للعناوين الفرعية لن يظهر

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ar: .VBR  تطبيق الجوده بين 1 (منخفض) و 10 (عاليه) ، بدلا من تحديد معين معدل البت. هذا سينتج التدفق

en: Post processing quality
ar: جودة بعد المعالجة

en: Theora video decoder
ar: كاشف رموز الفديو Theora

en: Theora video packetizer
ar: محزِّم الفديو Theora

en: Theora video encoder
ar: مرمز الفديو Theora

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ar: .VBR سينتج  التدفق .bitrate  يجبر تشفير محدد الجوده بين 0.0 (عاليه) و 50.0 (منخفض) ، بدلا من تحديد معدل معين

en: Stereo mode
ar: نمط ستيريو

en: Handling mode for stereo streams
ar: نمط تسيير تدفقات ستريو

en: VBR mode
ar: نمط VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ar: .(CBR) إستعمل معدّل بت متغيِّر. إفتراضياً، يستعمل معدّل بت ثابت

en: Psycho-acoustic model
ar: نموذج Psychoacoustic

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ar: عدد صحيح يتغير من -1 (لا يوجد نموذج) إلى 4

en: Joint stereo
ar: ستيريو مشترك

en: Libtwolame audio encoder
ar: مرمز سمعي  Libtwolame

en: Maximum encoding bitrate
ar: أقصى معدل بت للترميز

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ar: .أقصى معدّل بت بالكيلوبت. صالح في تطبيقات النشر

en: Minimum encoding bitrate
ar: أدنى معدل بت للترميز

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ar: .أقصى معدّل بت بالكيلوبت. صالح لقناة بحجم ثابت

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ar: (CBR)أجبر الترميز بمعدّل بت ثابت

en: Vorbis audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ar: المحزِّم السمعي Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ar: المرمز السمعي Vorbis

en: Maximum GOP size
ar: GOP الحجم الأقصى ل

en: Minimum GOP size
ar: GOP الحجم الأدنى ل

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ar: أنظر أيضا لخيارات الإطار المرجعي    P-frame  لأنه من المسموح به ل GOP  لا تلتزم بالضروره غلق   IDR-frames. In H.264, I-frames يحدد الحد الادنى بين
     .(أنظر أيضا لخيارات الإطار المرجعي  )
    . IDR-frame من اي اشارة الى الاطار السابق ل  subsequent P-frames  تقييد  IDR-frames .ليست بالضروره I-frames ,لذا
    .GOP لكن لا تبداء من جديد, I-framesاذا يبدو المشهد التخفيضات فى هذا الفترة ، فانها ما زالت على شكل رموز ف

en: Extra I-frames aggressivity
ar: العدوانيI-frames  خارج

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ar: .keyint عندما تتجاوز I-frame  بعد إجبار الرمز,scenecutبقيم صغيرة لــ , I-frames يضبط كيفية الإضافة التي تضاف الى بعدوانيه.Scene-cut كشف
     القيم الكبيرة باستخدام أطر اكثر من اللازم .I-frameقد تجد موقع افضل لل scenecut  قيم جيدة لـ
    وبالتالي اهدار بته
    .من الأطر، وربما يؤدي الىالتشفير القبيح . مجموعة 1 الى 100 keyint هي عبارة عن  I-frame  لذا فان , scene-cut  يعطل  -1

en: B-frames between I and P
ar: P و I بين B  الإطارات

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ar: .(من 1 إلى 16 ) P  و I  المتتالية بين B  عدد الإطارات

en: Adaptive B-frame decision
ar: B إستعمال تكيفي لإطارات

en: Influence (bias) B-frames usage
ar: B إستعمال إطارات

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ar: .B-اطر القيم السلبيه تسبب اقل  أطر,B-لقيم الايجابية سبب العديد من الأطر ,B-الانحياز الى خيار استخدام أطر

en: Keep some B-frames as references
ar:  للإشارات  B ترك بعض الإطارات

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ar:  CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding).
    .بقليل يبطئ تشفير وفك ، ولكن يجب انقاذ 10 الى 15 ٪ معدل البت

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ar: القيم الكبيرة. مجموعة 1 الى 16 frameref   عدد من الأطر السابقة المستخدمة في التنبؤ. هذا  فعال في انيمي ، لكن لايوجد فرق معتبر للمشاهد الحيّة. بعض أجهزة فك الرموز غير قادرين على التعامل مع  القيم المرتفعة

en: Skip loop filter
ar: تخطى مرشح الحلقة

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ar: .بطّل مرشح الدورة. هذا ينقص الجودة

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ar: وبيتا  ، البارامترات  الفا : بيتا C0 الداره مرشح الفا

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ar: .والبارامترات بيتا .مجموعة -6 الى 6 لكل البارامترات الفا و بيتا. -6  يعني بالضوء مرشح ، 6 يعني قوية  C0  الداره مرشح الفا

en: H.264 level
ar: H.264 المستوى

en: Interlaced mode
ar: طريقة المشابكه

en: Pure-interlaced mode.
ar: .طريقة المشابكه نقيه

en: Set QP
ar: اضبط QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ar: هذا بإختيارالمقسم الى كميات صغيرة لاستخدامها. انخفاض قيم نتائج افضل في الاخلاص ، ولكن أعلى بيترات.القيمه 26  هى التقصير جيدا .مجموعة 0 (بلا خسائر) 51.

en: Quality-based VBR
ar: VBR بالنوعيّة

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ar: .من 0 إلى 51 .VBR نوعية المرور على اساس

en: Min QP
ar:  QP الأدنى

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ar: .أدنى بارامتر للمقسم الى كميات صغيرة. 15 الى 35 ويبدو ان هناك مجموعة جيدة

en: Max QP
ar: الأعلى QP

en: Maximum quantizer parameter.
ar: .اقصى  بارامتر للمقسم الى كميات صغيرة

en: Max QP step
ar: QP أعلى خطوة

en: Max QP step between frames.
ar: .بين إطارين QP  أقصى خطوة

en: Average bitrate tolerance
ar: متوسط الإستجابة على معدل البت

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ar: .( يسمح الفرق في متوسط معدل البت  (في كيلوبايت / ثا

en: Max local bitrate
ar: أعلى معدّل بت محليّ

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ar: .(مجموعات كحد اقصى معدل البت المحلية (في كيلوبايت / ثا

en: VBV buffer
ar: صِوان VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ar: .(متوسط مدة اقصاها المحلية معدل البت (في كيلوبايت

en: Initial VBV buffer occupancy
ar: VBV شغل إبتدائي للصِوان

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ar: .هذا يعِّد شغل الصوان الأولي ككسر بحجم الصوان

en: QP factor between I and P
ar: P و I بين QP العامل

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ar: .المدى 1.0 إلى 2.0  P و I بين QP العامل

en: QP factor between P and B
ar: B و P بين QP العامل

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ar: .المدى 1.0 إلى 2.0  B و P بين QP العامل

en: QP difference between chroma and luma
ar: بين كروماولما QP الفرق

en: QP difference between chroma and luma.
ar: .QP الفرق بين كروما و لما

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ar: مولتيباس راتيكونترول :
    -1 : المرور الاول ، أنشئ ملف الاحصائيات 
    -2 : آخر اصدار ، عدم إعادة كتابة  ملف  احصائيات 
    -3 : تمريرة من الجلي ، إعادة كتابة  ملف  احصائيات

en: QP curve compression
ar: QP منحني الضغط

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ar: .(QCP) إلى 1.0(CBR)  من 0.0 QP منحني الضغط

en: Reduce fluctuations in QP
ar: QP  نقص التقلّب في

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ar: وهذا يقلل من التقلبات فيQP  قبل منحني الضغط. زمانيا يطمس التعقيد.

en: Partitions to consider
ar: حواجز للإعتبار

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ar: حواجز للإعتبار في نمط التحليل - لا شيء  : 
     - سريع  :  i4x4
     - عادي  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
       - بطيء  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     -الكلّ  :i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
ar: MV نمط التوقع لأشعة

en: Direct prediction size
ar: حجم الترقب المباشر

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ar: حجم الترقب المباشر: - 0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: الأصغر بالإمكان وفقاً للمستوى

en: Weighted prediction for B-frames
ar: B التوقع الموزون للإطارات

en: Weighted prediction for B-frames.
ar: B التوقع الموزون للإطارات

en: Integer pixel motion estimation method
ar: طريقة تقدير الحركة

en: Maximum motion vector search range
ar: أقصى مسافة بحث

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ar: .المسافة القصوى للبحث عن  تقدير الحركة، تقاس من تنبأ موقع (). فرضًا 16 جيد لمعظم الأفلام ،وارتفاع الطلب سلاسل قد تستفيد من الاوضاع بين 24 و 32.  مجموعة من 0 الى 64

en: Maximum motion vector length
ar: الإنتقال الأقصى لشعاع الطول

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ar: اقصى طول  حركة الاقتراح في عناصر الصور. -1 تلقائيا ، استنادا الى المستوى

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ar: وتقدير النوعيه  ، Subpixel  اقتراح قرار التقسيم

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ar: 6  subme يتطلب هذا .B-الطريقة الثالثة يقوم مقرر لأطر RD
    .(او اكثر)

en: Decide references on a per partition basis
ar: تقرير المراجع على اساس التقسيم الواحد

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ar: .macroblock يسمح كل 16*8  او 16*8 التقسيم على نحو مستقل في اختيار الاطار المرجعي ، في مقابل واحد فقط لكل المرجع

en: Chroma in motion estimation
ar: إغفال كروما في تقدير الحركة

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ar: .P-frames واسطة قرار في ME  subpel كروما

en: Joint bidirectional motion refinement.
ar: .مشترك ثنائي الاتجاه اقتراح التنقيح

en: Adaptive spatial transform size
ar:  حجم التحويل المكيف الملائم

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ar: . inter-MBs مقرر8 *8  لاستلام تحويل فيما بين    SATD-based

en: Trellis RD quantization
ar: تعريشه RD  التقسيم الى كميات

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ar: RD التقسيم الى كميات التعريشة  :
    -0:إعاقتها
    -1/:MBمكن الا على رموز النهائي ل 
     -2: على طريقة تمكن جميع القرارات
    .This requires CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
ar: كشفSKIP مبكر على إطارات P

en: Early SKIP detection on P-frames.
ar: .كشفSKIP مبكر على إطارات P

en: Coefficient thresholding on P-frames
ar: .P-على الأطر   thresholding  معامل

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ar: .P-على الأطر   thresholding  معامل
    .القضاء الائتماني كتل صغيرة لا تحوي سوى على احد المعاملات

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ar: .تخفيض الضوضاء المجال الائتماني
    من 10 إلى 1000. pseudo-deadzone التكيفيه 
    يبدو انها مجموعة مفيدة.

en: Inter luma quantization deadzone
ar: التقسيم لمى الى كميات منطقة ميتة

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ar: حدد حجم المشتركة التقسيم  لمى الى كميات منطقة ميتة. 0 مجموعة الى 32.

en: Intra luma quantization deadzone
ar: التقسيم لمى الى كميات داخل منطقة ميتة

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ar: حجم مجموعة من داخل التقسيم الى كميات ديادزوني بجروح. 0 مجموعة الى 32.

en: CPU optimizations
ar: تحقيق الأمثلية CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
ar: .إستعمال التحسينات CPU مُجمِّع

en: Filename for 2 pass stats file
ar: لتمرير إسم الملف 2 الملف احصائيات

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ar: .لتمرير إسم الملف 2 الملف احصائيات التشفير المتعددة المرور

en: PSNR computation
ar: الحساب PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ar: .احصائيات. وهذا لا يؤثر على نوعية التشفير الفعلي PSNR  حساب  وطبع

en: SSIM computation
ar: الحساب SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ar: .احصائيات. وهذا لا يؤثر على نوعية التشفير الفعلي SSIM  حساب  وطبع

en: Quiet mode
ar: نمط هادئ

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Print stats for each frame.
ar: .إعرض الإحصائيات لكل إطار

en: SPS and PPS id numbers
ar: SPS وPPS ID  ارقام

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ar: .مجموعة SPS  و PPS  للسماح لإلساق اعداد الجداول مع بيئات مختلفة

en: Access unit delimiters
ar: وصول وحدة علامات البداية او النهاية

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ar: .وصول وحدة توليد ديليميتير NAL الوحدات

en: Fast
ar: سريع

en: Normal
ar: عادي

en: Slow
ar: بطيء

en: D-Bus control interface
ar: D-Bus واجهات السيطرة

en: VLC media player
ar: مشغل الوسائط VLC

en: Do not open a DOS command box interface
ar: DOS لا تفتح واجهة تحكم

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ar:  تمكين نمط الهدوء لن تأتي قيادة هذا الاطار       ,box   قيادة  DOS   بالافتراض   ولا نافذة  الفيديو مفتوحة    VLC  لكن يمكن ايضا ان تكون جميلة مزعج عندما تريد ان توقف   الواجهة الإفتراضية

en: Motion threshold (10-100)
ar: (عتبة الحركة(10-100

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ar: .حجم الحركة المطلوبة لفتة الفار المطلوب تسجيلها

en: Trigger button
ar: زر الزناد

en: Trigger button for mouse gestures.
ar: . زر الزناد لإطلاق حركة الفأرة

en: Middle
ar: وسط

en: Gestures
ar: تحركات

en: Mouse gestures control interface
ar: واجهة التحكم لحركة الفأرة

en: Global Hotkeys
ar: المفاتيح الساخنة العمومية

en: Global Hotkeys interface
ar: واجهة المفاتيح الساخنة العمومية

en: Hotkeys
ar: المفاتيح الساخنة

en: Hotkeys management interface
ar: المفاتيح-الساخنه ادارة الوصل

en: One
ar: واحد

en: Recording
ar: تسجيل

en: Recording done
ar: نسبة التسجيل

en: No active subtitle
ar: لا توجد ترجمة مفعّلة

en: Subtitle delay %i ms
ar:  مدّة  العنوان الفرعي   
     ملي ثا  %i

en: Audio delay %i ms
ar: مدّة الصوت
     %i  ملي ثا

en: Audio track: %s
ar: %s : مقطع الصوت

en: Subtitle track: %s
ar: مقطوعة الترجمة: %s

en: Aspect ratio: %s
ar: نسبة الأبعاد: %s

en: Crop: %s
ar: %s :قص

en: Zooming reset
ar: أعد ضبط التقريب

en: Zoom mode: %s
ar: وضع التقريب: %s

en: Infrared remote control interface
ar: واجهة التخكم عن بعد بتحت أحمر

en: motion
ar: اقتراح

en: motion control interface
ar: واجهة التحكم عن بعد

en: Network Sync
ar: تزامن الشبكة

en: Install Windows Service
ar: ركّب خدمة NT/2K/XP

en: Install the Service and exit.
ar: .ركّب الخدمة ثم أخرج

en: Uninstall Windows Service
ar: أزل تثبيت خدمة ويندوز

en: Uninstall the Service and exit.
ar: أزل تثبيت الخدمة ثم اخرج.

en: Display name of the Service
ar: إعرض إسم الخدمة

en: Change the display name of the Service.
ar: .غيّر إسم الخدمة

en: Configuration options
ar:  خيارات التشكيل

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ar: .( --foo=bar --no-foobar: خيارات التشكيل التي ستستعملها الخدمة(مثال 
    .هذا يجب أن يحدّد عند تثبيت الخدمة

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ar: الواجهات الإضافية المطلقة من الخدمة. هذا يجب أن يحدّد عند التثبيت حتّى تكون الخدمة مشكّلة بشكل صحيح. إستعمل قائمة وحدات منفصلة بفواصل(القيم المعتادة: logger، sap، rc، http)

en: NT Service
ar: NT خدمة

en: Windows Service interface
ar: واجهة خدمة الويندوز

en: Opening
ar: يفتح

en: Error
ar: الخطأ

en: Show stream position
ar: إعرض موضع التدفق

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ar: .إعرض الموضع الحالي بالثانية في التدفق من وقت لآخر

en: Fake TTY
ar: TTY مزيف

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ar: .TTY كما لو كانت stdin  على إستعمال rc  أجبر الوحدة

en: UNIX socket command input
ar: UNIX socket دخل التحكم ب

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ar: .stdin المقبس بدلا من   UNIX تقبل الاوامر اكثر من

en: TCP command input
ar: TCP دخل التحكم ب

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ar: .تقبل الاوامر اكثر من المقبس بدلا من ستدين. يمكنك ان تضع عنوان ومدخل الواجهة ستكون ملزمة لها

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ar: .مربع القيادة  DOS سيبدأ  rc إفتراضًا مساعد الواجهة 
    والفيديو اي نافذة مفتوحة  VLC تمكين اسلوب هادئ لن يجلب قيادة هذا الاطار لكن يمكن ايضا جميلة مزعج عندما تريدون وقف

en: Remote control interface
ar: واجهة التحكم عن بعد

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ar: .التحكم عن بعد وصلة الشروع. نوع 'مساعدة ' للمساعدة

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ar: .مجهول القيادة `%s'. نوع  'مساعدة ' للمساعدة

en: +----[ Remote control commands ]
ar: +----[ اوامر جهاز التحكم عن بعد ]

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ar: |  get_time  . . عدد الثواني التي مرت منذ بدأ التدفق

en: +----[ end of help ]
ar: +----[نهاية المساعدة]

en: Could not demux ASF stream
ar: ASF لا تستطيع ديموكس الرافد

en: VLC failed to load the ASF header.
ar: ASF ليس له حمل العنوان الرأسي لـ VLC

en: Force interleaved method
ar: اسلوب القوة بين- الاجازه

en: Force index creation
ar: انشاء قوة الفهرس

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ar:  متضرر أو ناقص AVI استعمال هذا إذا كان الملف .AVIإعادة  تكوين الفهرس من أجل الملف

en: Always fix
ar: أصلح دائمًا

en: Never fix
ar: لا تصلح أبدًا

en: Fixing AVI Index...
ar: ...AVI تثبيث الفهرس

en: Dump filename
ar: تفريغ إسم الملف

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ar: إسم الملف الذي سوف يرى جدول الخام لتفريغه

en: Append to existing file
ar: ألحق إلى الملف الموجود

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ar: اذا بالفعل الملف موجود ، لا يمكن الكتابة عليه

en: Image
ar: صورة

en: Frames per Second
ar: الإطارات لكلّ ثانية

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ar: . من الملف  MGPEG هذا هو نسبة الإطار المطلوب عندما تشغل 
    . (إستخدام0 (وهذه هي القيمة الإفتراضية) لجدول الحياة (الكاميرا

en: M-JPEG camera demuxer
ar:  M-JPEG demuxer‎  آلة تصوير

en: ---  DVD Menu
ar: ---  DVD قائمة

en: First Played
ar: أولي التشغيل

en: Video Manager
ar: مدير الفيديو

en: ----- Title
ar: ----- العنوان

en: Matroska stream demuxer
ar:  demuxer‎  Matroska    تيار

en: Chapter codecs
ar: شفرة الفصل

en: Use chapter codecs found in the segment.
ar: إستخدامشفرة الفصل في الجزء

en: Seek based on percent not time
ar: قد طلب إلى قاعدة بالمئة ولا مرة

en: Seek based on percent not time.
ar: .قد طلب إلى قاعدة بالمئة ولا مرة

en: Dummy Elements
ar: العناصر الافتراضية

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ar: (ليس جيد بانسبة للملفات المعطوبة) EBML قراءة و نبذ مجهول لعناصر

en: Enable reverberation
ar: جعل من تداعيات

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: (مستوى النتيجة (من 0 إلى 100، القيمة الافتراضية هي 0

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
ar: تأخر النتيجة، بـ م ثا.العادي للقيم من 40 إلى 200 م ثا

en: Enable megabass mode
ar: جعل عن طريقة ميغاباس

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: المستوى النموذجي لميغاباس

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: .(يكتنف مستوى الأثر (من 0 إلى 100 ، قيمة العيب 0

en: MOD demuxer (libmodplug)
ar: MOD demuxer‎  (ليبمودبلوغ )

en: Reverberation level
ar: مستوى النتيجة

en: Reverberation delay
ar: تأخر النتيجة

en: Mega bass
ar: ميغا bass

en: Mega bass level
ar: العملاق الصف الأسفل

en: Mega bass cutoff
ar: العملاق انخفاض الحد

en: Surround
ar: محيطا

en: Surround level
ar: محاصرته مستوى

en: Surround delay (ms)
ar: (محاصرته التأخير (م/ثا

en: Blues
ar: كآبة

en: Country
ar: دولة

en: Disco
ar: ديسكو

en: Funk
ar: ذعر

en: Grunge
ar: الجرونج

en: Hip-Hop
ar: هيب-هوب

en: Jazz
ar: جاز

en: Metal
ar: معدن

en: New Age
ar: عمر جديد

en: Oldies
ar: الموضوعات القديمة

en: Other
ar: أخرى

en: Rap
ar: نقرة

en: Industrial
ar: صناعي

en: Alternative
ar: بديل

en: Pranks
ar: مزح

en: Soundtrack
ar: أثار الصوت

en: Euro-Techno
ar: أورو- تكنو

en: Ambient
ar: مكتنف

en: Trip-Hop
ar: يخطئ- يقفز

en: Vocal
ar: صوتي

en: Jazz+Funk
ar: نشاط+ ذعر

en: Fusion
ar: إِذَابَة

en: Trance
ar: غيبوبه

en: Instrumental
ar: ذو دور فعال

en: Acid
ar: حمض

en: House
ar: منزل

en: Game
ar: اللعبة

en: Gospel
ar: الإنجيل

en: Noise
ar: تشويش

en: Bass
ar: البأس

en: Soul
ar: الروح

en: Punk
ar: شرير

en: Meditative
ar: متأمّل

en: Ethnic
ar: التطهير

en: Gothic
ar: جرماني

en: Darkwave
ar: موجة قاتمه

en: Techno-Industrial
ar: تقنيه صناعيه

en: Electronic
ar: ألكتروني

en: Pop-Folk
ar: قوم البوب

en: Eurodance
ar: رقص اوروبي

en: Dream
ar: حلم

en: Comedy
ar: كوميديا

en: Cult
ar: طائفه

en: Gangsta
ar: غانغستا

en: Top 40
ar: القمة 40

en: Jungle
ar: الغابة

en: Native American
ar: أمريكي أصلي

en: Cabaret
ar: ملهى

en: Psychedelic
ar: مخدر

en: Rave
ar: الهذيان

en: Showtunes
ar: اظهار التردد

en: Trailer
ar: مقطوره

en: Tribal
ar: القبائل

en: Polka
ar: البولكا

en: Retro
ar: ريترو

en: Musical
ar: المسرحية الموسيقيه

en: Chamber Music
ar: موسيقى الغرفة

en: Sonata
ar: سوناتا

en: Symphony
ar: سمفونية

en: Tango
ar: تانجو

en: Samba
ar: سامبا

en: Folklore
ar: فلكلور

en: Salsa
ar: سالسا

en: MP4 stream demuxer
ar: انساب  MP4 demuxer‎

en: Producer
ar: منتج

en: Information
ar: استعلامات

en: Software
ar: برمجة

en: Thanks
ar: شكر

en: MusePack demuxer
ar: MusePack demuxer‎

en: Desired frame rate for the H264 stream.
ar:  تدفق h264 معدل رغبة اطار

en: H264 video demuxer
ar: H264  فيديو  demuxer‎

en: MPEG-I/II video demuxer
ar: MPEG-I/II فيديو  demuxer‎

en: Windows Media NSC metademux
ar:  نوافذ الاعلام  NSC  ميتاديموكس

en: Nuv demuxer
ar: Nuv demuxer‎

en: OGG demuxer
ar: OGG demuxer‎

en: Google Video
ar: غوغل فيديو

en: Show shoutcast adult content
ar:   Shoutcast   إظهار  محتوى   الكبار

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ar: إظهارقيمة جداول الفيديو عند إستخدامنشرة قائمة التشغيل الفيديو .

en: M3U playlist import
ar: M3U  استيراد قائمة التشغيل

en: PLS playlist import
ar: PLS  استيراد قائمة التشغيل

en: B4S playlist import
ar: استيراد قائمة تشغيل B4S

en: DVB playlist import
ar: DVB استيراد قائمة التشغيل

en: Podcast parser
ar: نشرة المعرب اللغوي

en: XSPF playlist import
ar: XSPF  إستراد قائمة التشغيل

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ar: الجديد winamp 5.2 shoutcast الاستيراد

en: ASX playlist import
ar: استيراد قائمة التشغيل ASX

en: Kasenna MediaBase parser
ar: معرب  قاعده الإعلام  كاسيننا

en: QuickTime Media Link importer
ar: QuickTime  إستيراد رابط الإعلام

en: Google Video Playlist importer
ar: Google إستراد قائمة تشغيل الفديو من

en: Podcast Info
ar: معلومات النشرة

en: Podcast Subtitle
ar: ترجمة Podcast

en: Podcast Summary
ar: خلاصة النشرة

en: Podcast Size
ar: حجم النشرة

en: Load
ar: تحميل

en: Trust MPEG timestamps
ar:  MPEG  تأمين  وقت الطوابع

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ar: عادة نستخدم وقت الطوابع من الملفات  MPEG  لحساب الموقع و  المده.ولكن في بعض الاحيان قد لا تكون صالحة للاستعمال. ابطال هذا الخيار لحساب بدلا من bitrate.

en: MPEG-PS demuxer
ar: MPEG-PS demuxer‎

en: PVA demuxer
ar: PVA demuxer‎

en: Audio channels
ar: القنوات السمعيه

en: DV (Digital Video) demuxer
ar: DV (الفيديو الرقمي) demuxer‎

en: Real demuxer
ar: فعليّ demuxer‎

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ar: (تطبق اى تأخير على كل من العناوين الفرعية( في 1/10 ثا ،مثلا 100 يعني  10  ثا

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ar: تجاوز الاطر العاديه بالثانية الواحدة للأعدادات.هذا العمل الا مع MicroDVD و SubRIP (SRT)من العناوين الفرعية

en: Extra PMT
ar: إضافي PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ar: .pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]) يسمح للمستخدم بتحديد اضافي التحديث

en: Set id of ES to PID
ar: PID  إلى   ES من  ID مجموعة

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ar: .'#duplicate{..., select="es=<pid>"}'' السيل ، بدلا من 1 ، 2 ، 3 ، الخ .المفيد ان يفعل 'إختيار= " TS  في PID   يتولاها الى نفس القيمه كما VLC  الداخلية تحدد هوية كل تيار ابتدائي في

en: Fast udp streaming
ar: udp سرعة انسياب

en: Sends TS to specific ip:port by udp (you must know what you are doing).
ar: (يجب معرفة ما الذي تفعله)   udp مدخل ب:ip لتحديد  TS بعث

en: MTU for out mode
ar: MTU   لاصل طريقه

en: MTU for out mode.
ar: .MTU لاصل طريقه.

en: CSA Key
ar: CSA المفتاح

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ar: Csa مفتاح التشفير . ويجب ان يكون هذا الخيط حرف16(8 سات عشري بايت).

en: Packet size in bytes to decrypt
ar: عدد الرزم بالبتات لفكّ الشفرة

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ar: .VLC من قيمة المعروض للـ TS-header ان التشفير الروتيني تطرحه.TS تحديد حجم الرزم من

en: MPEG Transport Stream demuxer
ar: demuxer MPEG جدول النقل

en: clean effects
ar:  مُؤَثرالتنظيف

en: hearing impaired
ar: تالف السمع 16:9

en: visual impaired commentary
ar: التعليق إعاقة بصريه

en: TTA demuxer
ar: TTA demuxer‎

en: TY Stream audio/video demux
ar: TY دفق الصوت / الفيديو demuxer

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ar: .الاطار المعدل المطلوب للتيار   VC -1

en: VC1 video demuxer
ar: demuxer  الفيديو VC1

en: Vobsub subtitles parser
ar: تعريب  العناوين الفرعية

en: WAV demuxer
ar: WAV demuxer‎

en: XA demuxer
ar: XA demuxer‎

en: Unknown category
ar: تصنيف غير معروف!

en: About VLC media player
ar: عن مشغل الوسائط VLC

en: License
ar: ترخيص

en: Authors
ar: المؤلفون

en: VLC media player Help
ar: مساعدة مشغل الوسائط VLC

en: Index
ar: فهرس‎

en: Extensions
ar: إضافات

en: Name
ar: الاسم

en: Author
ar: المؤلف

en: Skins
ar: الملمس

en: 2 Pass
ar: ممر 2

en: Reset
ar: أعد الضبط

en: Threshold
ar: العتبة

en: Headphone virtualization
ar: virtualization السماعة

en: Volume normalization
ar: تعديل حجم الصوت

en: Maximum level
ar: المستوى الأقصى

en: Filter
ar: مُرشّح

en: Audio Effects
ar: مؤثرات الصوت

en: Save
ar: حفظ

en: Remove
ar: ازالة

en: Bookmarks
ar: قوائم العناوين

en: Add
ar: أضف

en: Clear
ar: امسح

en: Edit
ar: تحرير

en: Extract
ar: استخراج

en: Time
ar: الوقت

en: OK
ar: نعم

en: Untitled
ar: غير مُعنون

en: No input
ar: لا دخل

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ar: .bookmarks لا توجد أي مدخلات . التدفق يجب إجرائه عند القراءة أو التوقف كي تعمل

en: Input has changed
ar: تم تغيير المدخل

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ar: .المدخلات قد تغيرت ، قادرة على انقاذ كتاب. تعليق يديو مع  "توقف "  بينما كتب لضمان تحرير الابقاء على نفس المدخلات

en: Invalid selection
ar: إختيارغير صالح

en: Two bookmarks have to be selected.
ar: . bookmarks  تم إختيار زوجان من

en: No input found
ar: لم يوجد دخل

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ar: .تيار يجب اللعب أو توقفت عن العمل شرائط

en: Send
ar: أرسل

en: Comments
ar: تعليقات

en: sec.
ar: .ثا

en: Forward
ar: أرسل

en: Browse...
ar: استعرض...

en: Stream
ar: التيار

en: Apply
ar: طبّق

en: Video codec
ar: مرماز الفيديو

en: Audio codec
ar: كوديك الصوت

en: Scale
ar: سلّم

en: Address
ar: عنوان

en: Port
ar: المدخل

en: Export SDP as file
ar: تصدير  SDP نحو ملف

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: Errors and Warnings
ar: أخطاء وتحذيرات

en: Clean up
ar: امسح

en: Random On
ar: تشغيل عشوائي

en: Repeat Off
ar: إيقاف مكرر

en: (no item is being played)
ar: (لا بُنْدْ  يُشغَل)

en: Video device
ar: جهاز الفيديو

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ar: عدد الشاشات الى تستخدمها بالتقصير عرض الفيديو 'كامل الشاشه '. عدد رسائل الشاشات   يمكن العثور على جهاز الفيديو في قائمة الإختيار.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ar: مجموعة الشفافيه في نتاج الفيديو. 1 غير شفاف (التقصير) 0 شفاف تماما.

en: Black screens in fullscreen
ar: الشاشه سوداء في كامل شاشة

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ar: في اسلوب شاشة كاملة ، تبقى الشاشه التي لا يوجد فيديو يظهر اسود

en: Show Fullscreen controller
ar: اظهار  مراقب كامل شاشة

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ar: .يظهر المراقب ساطع عند إنتقال الفأرة في اسلوب شاشة كاملة

en: Auto-playback of new items
ar: الإعادة آلية لبنود جديدة

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ar: .بداية الإعادة بنود الجديدة على الفور متى كان

en: Resize interface to the native video size
ar: أعد تحجيم الواجهة إلى حجم الفيديو الأصلي

en: Lock Aspect Ratio
ar: اقفل نسبة الأبعاد

en: Ask
ar: اسأل‎

en: Always
ar: دائما

en: Never
ar: أبدا

en: Mac OS X interface
ar: واجهة Mac OS

en: Behavior
ar: السلوك

en: Track Number
ar: رقم المقطع

en: Duration
ar: المدة

en: Check for Update...
ar: التمس تحديثات...

en: Preferences...
ar: ...تفضيلات

en: Services
ar: خدمات

en: Hide VLC
ar: اخفاء VLC

en: Hide Others
ar: اخفاء البقية

en: Show All
ar: اظهار الجميع

en: Quit VLC
ar: اغلاق VLC

en: 1:File
ar: 1:الملف

en: Advanced Open File...
ar: فتح ملف متقدم...

en: Open File...
ar: افتح ملفًا...

en: Open Disc...
ar: ...فتح القرص

en: Open Network...
ar: افتح شبكة...

en: Open Recent
ar: افتح الحديث

en: Close Window
ar: اغلاق النافذة

en: Streaming/Exporting Wizard...
ar:  المرشد ...انسياب/التصدير

en: Save Playlist...
ar: احفظ قائمة التشغيل...

en: Cut
ar: قص

en: Copy
ar: نسخ

en: Paste
ar: لصق

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Playback
ar: شغّل

en: Quit after Playback
ar: غادر بعد التشغيل

en: Step Forward
ar: تقديم للأمام

en: Step Backward
ar: تقديم للخلف

en: Increase Volume
ar: ارفع الصوت

en: Decrease Volume
ar: اخفض الصوت

en: Audio Device
ar: جهاز الصوت

en: Half Size
ar: نصف الحجم

en: Normal Size
ar: حجم عادي

en: Double Size
ar: حجم مضاعف

en: Fit to Screen
ar: يصلح لفرز

en: Fullscreen Video Device
ar: جهاز فيديو ملء الشاشة

en: Post processing
ar: نوعية بعد المعالجة

en: Add Subtitle File...
ar: أضِف ملف ترجمة

en: Subtitles Track
ar: مقطوعة الترجمة

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Window
ar: نافذة

en: Media Information...
ar: معلومات الوسيط...

en: Messages...
ar: ...الرسائل

en: Bring All to Front
ar: اظهار الجميع في المقدمة

en: Help
ar: المساعدة

en: VLC media player Help...
ar: مساعدة مشغل الوسائط VLC...

en: Online Documentation...
ar: التوثيق على الإنترنت...

en: VideoLAN Website...
ar: موقع VideoLAN...

en: Online Forum...
ar: المنتدى على الإنترنت...

en: Open Source
ar: المصدر المفتوح

en: Media Resource Locator (MRL)
ar: موقع المصدر الإعلامي

en: Open
ar: افتح

en: Network
ar: شبكة

en: Capture
ar: التقط

en: Treat as a pipe rather than as a file
ar: مُعالجة الأنبوب  بدلاً من الملف

en: Choose...
ar: ...إختيار

en: Protocol
ar: الميفاق

en: Next Channel
ar: القناة التالية

en: Retrieving Channel Info...
ar: ...قناة استرجاع المعلومات

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
ar: لم يستطع VLC الاتصال بEyeTV.
    تأكد أنك تثبذت ملحق VLC EyeTV.

en: Image width
ar: عرض الصورة

en: Image height
ar: ارتفاع الصورة

en: Add Subtitle File:
ar: أضِف ملف ترجمة

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font Properties
ar: خصائص الخط

en: Subtitle File
ar: ملف الترجمة

en: Open File
ar: فتح ملف

en: Streaming/Saving:
ar: انسياب/الحفظ:

en: Settings...
ar: ...إعدادات

en: Streaming and Transcoding Options
ar: المسارات وخيارات عابرالشفرة

en: Display the stream locally
ar: عرض تيار محليا

en: Dump raw input
ar: مدخلات التدفق الخام

en: Encapsulation Method
ar: طريقة تغليف

en: Transcoding options
ar: خيارات عبر الترميز

en: Bitrate (kb/s)
ar: (نسبة بايت (كلوبايت/ثا

en: Stream Announcing
ar: اعلان جدول

en: Channel Name
ar: إسم القناة

en: Save File
ar: حفظ الملف

en: Expand Node
ar: عقدة موسعة

en: Sort Node by Name
ar: ترتيب العقدة حسب الإسم

en: Sort Node by Author
ar: ترتيب العقدة حسب المؤلف

en: Search in Playlist
ar: ابحث في قائمة التشغيل

en: File Format:
ar: .شكل الملف

en: Extended M3U
ar: ممتدّ M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ar: XML تقاسمها شكل قائمة البث (XSPF)

en: Save Playlist
ar: حفظ قائمة التشغيل

en: Meta-information
ar: معلومات ميتا

en: Continue
ar: استئناف

en: Media Information
ar: معلومات الوسيط

en: General
ar: عامّ

en: Read at media
ar: قراءة في الاعلام

en: Input bitrate
ar:  مساهمة معدل البت

en: Stream bitrate
ar:  انساب ‎نسبة البتات

en: Decoded blocks
ar: رموز الكتل

en: Displayed frames
ar: عرض الإطار

en: Lost frames
ar: الإطار المفقود

en: Streaming
ar: انسياب

en: Sent packets
ar: إرسالالرزم

en: Sent bytes
ar: بعث البتات

en: Send rate
ar: نسبة الإرسال

en: Played buffers
ar: لعب الصوان

en: Lost buffers
ar: فقد الصوان

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Reset All
ar: أعد ضبط الكل

en: Select a directory
ar: اختر دليلًا

en: Select a file
ar: اختر ملفًا

en: Select
ar: اختر

en: Video Settings
ar: إعدادات الفيديو

en: Enable Last.fm submissions
ar: مكّن تسليمات last.fm

en: Change
ar: غيّر

en: Change Hotkey
ar: غيّر المفتاح الساخن

en: Select an action to change the associated hotkey:
ar: اختر إجراءً لتُغيّر المفاتيح الساخنة المربوطة به:

en: Action
ar: الإجراء

en: Default Caching Level
ar: مستوى الاختزان المبدئي

en: Caching
ar: الذاكرة الوسيطة

en: Automatically check for updates
ar: التمس تحديثات تلقائيًا

en: Default Encoding
ar: الترميز المبدئي

en: Font color
ar: لون الخط

en: Font
ar: الخط

en: Subtitle languages
ar: لغة الترجمة

en: Opacity
ar: شفافية

en: Display
ar: عرض

en: Video snapshots
ar: لقطات الفيديو

en: Folder
ar: حافظه

en: Reset Preferences
ar: أعد ضبط التفضيلات

en: Choose
ar: إختيار

en: Audio/Video
ar: صوت/فيديو

en: s
ar: ث

en: Video Effects
ar: تأثيرات الفيديو

en: Basic
ar: أساسي

en: Color
ar: لون

en: Synchronize left and right
ar: زامن اليمين واليسار

en: Rotate by 90 degrees
ar: استدارة 90 درجة

en: Rotate by 180 degrees
ar: استدارة 180 درجة

en: Rotate by 270 degrees
ar: استدارة 270 درجة

en: Flip horizontally
ar: إزاحة أفقية

en: Flip vertically
ar: إزاحة عمودية

en: Puzzle game
ar: أحجية

en: Rows
ar: صفوف

en: Columns
ar: أعمدة

en: Clone
ar: نسخه

en: Number of clones
ar: عدد النسخ

en: Color threshold
ar: عتبة اللون

en: Gradient
ar: درجة التحدر

en: Edge
ar: الحافه

en: Hough
ar: هوغ

en: Invert colors
ar: عكس الألوان

en: Motion blur
ar: تضبيب الحركة

en: Factor
ar: المعامل

en: Motion Detect
ar: كشف حركة

en: Water effect
ar: تأثير الماء

en: Add text
ar: أضف نصًا

en: Text
ar: النص

en: Add logo
ar: أضف شعارًا

en: Logo
ar: علامة

en: Transparency
ar: الشفافيه

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG و RAW صالح للإستخدام مع)  MPEG-1 ترميز الفيديو

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG و RAW صالح للإستخدام مع)  MPEG-2 ترميز الفيديو

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG و RAW صالح للإستخدام مع)  MPEG-4  ترميز الفيديو

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (   MPEG TS, MPEG1, ASF ,OGGصالح للإستخدام مع )  DivX النسخة الأولى

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (   MPEG TS, MPEG1, ASF ,OGGصالح للإستخدام مع )  DivX النسخة الثانية

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (   MPEG TS, MPEG1, ASF ,OGGصالح للإستخدام مع ) DivX النسخة الثالثة

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
ar: هو محسّن  لترميز الفيديو  المرئي
     (MPEG TS تدني معدلات استخدامها مع )

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
ar: (   mp4 و  MPEG TS  هو ترميز الفيديو (الصالحة مع  H264

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: ( MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG  وسائل الاعلام المرءيه ويندوز) 1(يستعمل مع) WMV

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: ( MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG  وسائل الاعلام المرءيه ويندوز) 2(يستعمل مع) WMV

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (PEG TS, MPEG1, ASF,OGG يستعمل من)JPEG  يتألف من سلسلة من الصور  MJPEG

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
ar: (MPEG TS, OGG ثيورا هو جهاز او برنامج مشفّر وفاك للشفرة الغرض-العام حر  ( يستعمل مع

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
ar: ( الترميز الإفتراضي  (عابر الشفرة ، لا تكفي مع جميع أشكال التغليف

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS  ، MPEG TS ، MPEG1 ، ASF ، OGG , RAW الصوتي (1 / 2) شكل ( استعماله مع MPEG معيار

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ar:  طبقة MPEG السمعيه 3 ( استعماله مع MPEG PS، MPEG TS ، MPEG1 ، ASF ، OGG و RAW)

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
ar: الشكل السمعي لMPEG4  (استعماله مع MPEG TS و MPEG4)

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ar: DVD قالب سمعي  (صالح للإستخداممع MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, MPEG1, ASF   OGG و RAW)

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
ar: Vorbis  هو   ترميز سمعي حر (استعماله مع ogg)

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
ar: FLAC هو  ترميز سمعي بلا خسائر  (استعماله مع ogg وRAW)

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
ar: ترميز الصوت الحر مكرسه لضغط الصوت (يمكن استخدامها مع ogg)

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
ar: (WAV فك الضغط  للعينات صوتيه (الصالحة لل

en: MPEG Program Stream
ar: MPEG سيل البرامج

en: MPEG Transport Stream
ar:  MPEG نقل السيل

en: MPEG 1 Format
ar: الصيغة MPEG 1

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
ar: دخول العناوين المحلية تريدون الاستماع الى طلبات. لا تدخل شيئا اذا اردتم الاستماع الى جميع وصلات الشبكة . وهي عموما افضل شيء نفعله. حواسيب   اخرى يمكن عندئذ الوصول الى تيار  http://yourip:8080  في التقصير.

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
ar: إستخدامهذا المسار لعدة حواسيب. وهذا الاسلوب ليس هو اكفأ ، كما يحتاج الى الخادم لإرسال تيار عدة مرات ، ولكن الاكثر توافقا

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
ar: دخول العناوين المحلية تريدون الاستماع الى طلبات. لا تدخل شيئا اذا اردتم الاستماع الى جميع وصلات الشبكة . وهي عموما افضل شيء نفعله. حواسيب   اخرى يمكن عندئذ الوصول الى تيار  http://yourip:8080  في التقصير.

en: Enter the address of the computer to stream to.
ar: إدخال عنوان للتيار للحاسوب .

en: Use this to stream to a single computer.
ar: إستخدامهذا المسار لحاسوب واحد.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
ar: إدخال عناوين multicast  امام سيل في هذا المجال.ويجب ان يكون هذا التصدي IP بين 224.0.0.0 و 239.255.255.255. للاستعمال الخاص ، يدخل مع بداية معالجة 239.255.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
ar: .إستخدام هذا المسار لدينامكيه مجموعة من الحواسيب على multicast - مكنت الشبكة
    . هذه هي أنجع طريقة لتيار عدة حواسيب ، لكنه لن يعمل على الانترنت

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
ar: إستخدامهذا المسار لحاسوب واحد . العناوين الرأسية RTP ستضاف الى السيل

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
ar: .إستخدام هذا المسار لديناميه مجموعة من الحواسيب على تمكين الشبكة  multicast . هذه هي أنجع طريقة لتيار عدة حواسيب ، لكنه لن يعمل على الانترنت. الرأسية RTP ستضاف الى السيل

en: Back
ar: السابق

en: Streaming/Transcoding Wizard
ar:  المرشد انسياب/عابرالشفرة

en: More Info
ar: المزيد من المعلومات

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
ar: هذا المرشد يتيح الوصول إلى مجموعة فرعية صغيرة من الجري في VLC  التشفير والقدرات المفتوح و 'انسياب/حفظ' الحوارات سيعطي الوصول الى اكثر الخصائص.

en: Stream to network
ar: الجدول إلى الشبكة

en: Transcode/Save to file
ar: رمز عابر /لحفظ الملف

en: Choose input
ar: إختيارالمدخلات

en: Choose here your input stream.
ar: إختيارهنا  مسار آرائكم .

en: Select a stream
ar: اختر دفقًا

en: Existing playlist item
ar: البند موجود قائمة التشغيل

en: Partial Extract
ar: مقتطف جزئي

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
ar: ويمكن إستخدامهذا الامر ليصبح فقط جزأ من التيار.ويمكن إستخدامهذا الامر ليصبح فقط جزءا من التيار. يجب ان يكون من الممكن السيطرة على تدفق الوافدين (على سبيل المثال ، ملف او اسطوانة ، ولكن ليس udp شبكة الرافد). البداية والنهاية مرات يمكن اعطاؤه في ثانية.

en: From
ar: من

en: To
ar: إلى

en: Destination
ar: مقصد

en: Streaming method
ar: طريقة  الدَفق

en: Address of the computer to stream to.
ar: عنوان الحاسوب الى  تيار الى

en: Transcode
ar: رمز عابر

en: Transcode audio
ar: رمز عابر سمعي

en: Transcode video
ar: رمز عابر فيديو

en: Encapsulation format
ar: تغليف الشكل

en: Additional streaming options
ar: خيارات انسياب  إضافية

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
ar: في هذه الصفحه إضافيةقليلة متتابعه المعالم يمكن وضعها.

en: Time-To-Live (TTL)
ar: المهلة (TTL)

en: Local playback
ar: الإعادة المحلية

en: Add Subtitles to transcoded video
ar: transcoded   يضاف العناوين الفرعية الى  الفيديو

en: Additional transcode options
ar: خيارات إضافيةلرمز عابر

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
ar: في هذه الصفحه ، القليل من  التشفير الإضافي المعالم يمكن وضعه.

en: Select the file to save to
ar: اختر الملف الذي تريد الحفظ فيه

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
ar: وتضيف العناوين الفرعية المتاحة مباشرة على اشرطه فيديو.ولا يمكن إعاقتها من طرف متلقي المستعمل إذ أنها تصبح جزأ من الصورة.

en: Summary
ar: خلاصة

en: Encap. format
ar: Encap. الصيغة

en: Input stream
ar: جدول المدخلات

en: Save file to
ar: حفظ الملف إلى

en: Include subtitles
ar: إدراج العناوين الفرعية

en: No input selected
ar: لم يُحدّد دخل

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
ar: لا تيارجديد أو  صالح من قائمة التشغيل البند تم اختيارها. 
    
    إختيارواحد قبل الانتقال الى الصفحه التالية.

en: No valid destination
ar: لا مقصد صحيح

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
ar: صحيح ان المقصد يختار اما الدخول unicas-IP او   Multicast-IP 
    
    إذا كنتم لا تعرفون ما يعنيه هذا ، نظرة على مسارات  VLC  HOWTO تساعد هذه نوافذ النصوص .

en: Select the directory to save to
ar: إختيارالدليل للحفظ فيه

en: No folder selected
ar: لا مُجلد مختار

en: A directory where to save the files has to be selected.
ar: موقع الدليل لحفظ الملفات المختارة.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
ar: .إدخال أيضًا الطريق الصالح او إستخدام"إختيار... " زر إختيارالموقع

en: No file selected
ar: لا ملف مُختار

en: A file where to save the stream has to be selected.
ar: الملف الذي سيحفظ السيل قد يتم اختياره

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
ar: .إدخال أيضًا الطريق الصالح او إستخدام"إختيار" زر إختيارالموقع

en: Finish
ar: نهاية

en: yes
ar: نعم

en: no
ar: لا

en: yes: %@ @ %@ kb/s
ar: نعم : من ٪ إلى  ٪ كيلوبايت/ثا

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
ar: إختر برنامج مشفّر وفاك للشفرة السمعي ،انقر للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
ar: إختر برنامج مشفّر وفاك للشفرة البصري ،انقر للحصول على مزيد من المعلومات.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
ar: عندما متتابعه بإستخدامالجداول UPD ان يعلن بإستخدامSAP/SDP اعلان البروتوكول.وبهذه الطريقة ،الزبائن لا يريدون نوع في multicast العنوان, وستظهر في لائحة العرض اذا تمكن النسغ واجهة اضافية. 
    اذا كنت ترغب في اعطاء إسم للتدفقكم ،أدخله هنا ، أو ، سيُستخدم إسم فرضًا

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
ar: .عند تمكين هذا الخيار، التدفق يكون  مُشَغَلْ  و ترانسكوديد / متواصل  
    
    .علما ان هذا يتطلب أكثر بكثير من مجرد وحدة المعالجه المركزية السلطة التشفير او متتابعه

en: Filebrowser starting point
ar: نقطة بداية مستعرض الملفات

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ar: هذا الخيار يتيح لك ان تحدد الدليل على متصفح ncurses الملف سيظهر لك في البداية.

en: Ncurses interface
ar: Ncurses الوصله

en: [Global]
ar: [عمومي]

en: Open: %s
ar: فتح: %s

en: Next Chapter/Title
ar: الفصل/العنوان التالي

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ar: شغّل
    إذا كانت قائمة التشغيل فارغة، افتح وسيطًا

en: De-Fullscreen
ar: ألغِ ملء الشاشة

en: Stop playback
ar: يوقف التشغيل

en: Open a medium
ar: افتح وسيطًا

en: Toggle the video in fullscreen
ar: يحوّل الفيديو إلى ملء الشاشة

en: Toggle the video out fullscreen
ar: يحوّل الفيديو من ملء الشاشة

en: Show extended settings
ar: يظهر إعدادات متقدمة

en: Previous media in the playlist
ar: الوسيط السابق في قائمة التشغيل

en: Next media in the playlist
ar: الوسيط التالي في قائمة التشغيل

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ar: وضع صامت

en: Aspect Ratio
ar: معدل الترميز

en: Logo filenames
ar: شعار أسماءملف

en: Last 60 seconds
ar: آخر 60 ثانية

en: Select one or multiple files
ar: اختر ملفًا أو أكثر

en: Selected ports:
ar: المنافذة المُختارة:

en: Transponder/multiplex frequency
ar: تردد Transponder/multiplex

en: Device name
ar: إسم الجهاز

en: Advanced Options
ar: خيارت متقدمة

en: Double click to get media information
ar: انقر مزدوجًا لتحصل على معلومات الوسيط

en: Devices
ar: أجهزة

en: List
ar: قائمة

en: Select File
ar: اختر ملفًا

en: Hotkey
ar: المفتاح الساخن

en: Global
ar: عمومي

en: Configure Hotkeys
ar: اضبط المفاتيح الساخنة

en: Device:
ar: جهاز:

en: Video Files
ar: ملفات الفيديو

en: Playlist Files
ar: ملفات قائمة التشغيل

en: &Cancel
ar: أل&غِ

en: Create
ar: أنشئ

en: Filename
ar: إسم الملف

en: Save file...
ar: ...حفظ ملف

en: Path
ar: مسار

en: Edit Bookmarks
ar: تحرير العلامات

en: &Close
ar: أغ&لق

en: Bytes
ar: بايتات

en: Browse
ar: استعرض

en: &Start
ar: اب&بدأ

en: Errors
ar: أخطاء

en: Go to Time
ar: الذهاب إلى وقت

en: &Go
ar: ا&ذهب

en: Go to time
ar: اذهب إلى الوقت

en: About
ar: عن

en: &Yes
ar: &نعم

en: &No
ar: &لا

en: VLC media player updates
ar: تحديثات مشغل الوسائط VLC

en: You have the latest version of VLC media player.
ar: لديك آخر نسخة من مشغل الوسائط VLC.

en: &General
ar: &عام

en: &Save Metadata
ar: ا&حفظ البيانات الفوقية

en: Location:
ar: الموقع:

en: Messages
ar: الرسائل

en: Saves all the displayed logs to a file
ar: يحفظ كل السجلات المعروضة إلى ملف

en: Save log file as...
ar: احفظ ملف السجل كـ...

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ar: تعذّرت الكتابة إلى الملف %1:
    %2.

en: Open Media
ar: فتح وسيط

en: &File
ar: &ملف

en: &Disc
ar: &قرص

en: &Network
ar: &شبكة

en: Capture &Device
ar: ج&هاز التقاط

en: &Select
ar: ا&ختر

en: &Play
ar: ش&غّل

en: &Stream
ar: &دفّق

en: Open URL
ar: فتح مسار

en: Enter URL here...
ar: أدخل المسار هنا...

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ar: إذا اكتوت حافظتك مسارًا صحيحًا 
    أو مسارًا إلى ملف على حاسوبك،
    فسوف يُحدّد تلقائيًا.

en: Plugins and extensions
ar: ملحقات وامتدادات

en: Score
ar: مدى

en: &Search:
ar: ابح&ث:

en: Files
ar: ملفات

en: Deletes the selected item
ar: يحذف العنصر المحدد

en: Show settings
ar: أظهر الإعدادات

en: Simple
ar: بسيط

en: Switch to simple preferences view
ar: بدّل إلى عرض التفضيلات البسيطة

en: Switch to full preferences view
ar: بدّل إلى عرض التفضيلات الكامل

en: &Save
ar: ا&حفظ

en: Save and close the dialog
ar: احفظ وأغلق الحوار

en: &Reset Preferences
ar: أ&عد ضبط التفضيلات

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ar: أمتأكد من أنك تريد إعادة ضبط تفضيلات مشغل الوسائط VLC؟

en: Open Directory
ar: فتح دليل

en: Open playlist...
ar: افتح قائمة تشغيل...

en: XSPF playlist
ar: XSPF قائمة التشغيل

en: Save playlist as...
ar: احفظ قائمة التشغيل كـ...

en: Open subtitles...
ar: افتح ترجمات...

en: Media Files
ar: ملفات وسائط

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Toolbars Editor
ar: مُحرّر أشرطة الأدوات

en: Toolbar Elements
ar: عناصر شريط الأدوات

en: Big Button
ar: زر كبير

en: Native Slider
ar: شريط تمرير أصلي

en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Above the Video
ar: فوق الفيديو

en: Toolbar position:
ar: موضع شريط الأدوات/

en: Time Toolbar
ar: شريط أدوات الوقت

en: Fullscreen Controller
ar: مُتحكّم ملء الشاشة

en: Delete the current profile
ar: احذف الملف الشخصي الحالي

en: Select profile:
ar: اختر ملفًا شخصيًا:

en: Cl&ose
ar: أ&غلق

en: Profile Name
ar: اسم الملف الشخصي

en: Please enter the new profile name.
ar: من فضلك أدخل اسم الملف الشخصي الجديد.

en: DVD menus
ar: قوائم ديفيدي

en: Advanced Buttons
ar: أزرار متقدمة

en: Repeat:
ar: إعادة:

en: Repeat delay:
ar: تأخير الإعادة:

en:  days
ar:  أيام

en: I&mport
ar: اس&تورد

en: E&xport
ar: &صدّر

en: Broadcast:
ar: بث:

en: Schedule:
ar: جدول:

en: Control menu for the player
ar: قائمة التحكم بالمشغل

en: Paused
ar: مُلبث

en: &Media
ar: و&سائط

en: P&layback
ar: تش&غيل

en: &Audio
ar: &صوت

en: &Video
ar: &فيديو

en: V&iew
ar: ع&رض

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: Open &File...
ar: ...فتح &ملف

en: Open &Disc...
ar: افتح &قرصًا...

en: Open &Network Stream...
ar: افتح دفق &شبكة...

en: Open &Capture Device...
ar: افتح جهاز الت&قاط...

en: Open &Location from clipboard
ar: افتح مو&قعًا من الحافظة

en: Conve&rt / Save...
ar: ح&وّل/احفظ...

en: &Quit
ar: &غادر

en: &Effects and Filters
ar: المؤ&ثرات والمُرشّحات

en: &Track Synchronization
ar: مزامنة الم&قطوعة

en: Plu&gins and extensions
ar: المل&حقات والامتدادات

en: Customi&ze Interface...
ar: خصّ&ص الواجهة...

en: &Preferences
ar: التف&ضيلات

en: &View
ar: &عرض

en: Play&list
ar: قائمة الت&شغيل

en: &Fullscreen Interface
ar: واجهة ملء ال&شاشة

en: &Advanced Controls
ar: تحكمات مت&قدمة

en: Visualizations selector
ar: مُحدِّد المؤثرات البصرية

en: Audio &Track
ar: المق&طوعة الصوتية

en: Audio &Device
ar: الأجه&زة الصوتية

en: &Visualizations
ar: مؤ&ثرات بصرية

en: Video &Track
ar: مق&طوعة الفيديو

en: &Fullscreen
ar: م&لء الشاشة

en: &Zoom
ar: &قرّب

en: &Aspect Ratio
ar: ن&سبة الأبعاد

en: &Crop
ar: اقت&صاص

en: T&itle
ar: ال&عنوان

en: &Chapter
ar: الف&صل

en: &Program
ar: &برنامج

en: &Manage
ar: ادارة&

en: Check for &Updates...
ar: التمس تح&ديثات...

en: &Stop
ar: أو&قف

en: Pre&vious
ar: ال&سابق

en: Ne&xt
ar: ال&تالي

en: &Faster
ar: أس&رع

en: N&ormal Speed
ar: سرعة &عادية

en: Slo&wer
ar: أب&طأ

en: &Jump Forward
ar: اق&فز أمامًا

en: Jump Bac&kward
ar: اقفز &خلفًا

en: Open &Network...
ar: افتح &شبكة...

en: Leave Fullscreen
ar: غادر ملء الشاشة

en: &Playback
ar: تش&غيل

en: &Clear
ar: ام&سح

en: Show advanced preferences over simple ones
ar: أظهر التفضيلات المتقدمة بدلًا من الخيارات البسيطة

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ar: يظهر التفضيلات المتقدمة لا البسيطة عند فتح حوار التفضيلات

en: Systray icon
ar: أيقونة صينية النظام

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ar: يظهر أيقونة في صينية النظام تسمح لك بالتحكم بمشغل الوسائط VLC  للإجراءات البسيطة.

en: Start VLC with only a systray icon
ar: ابدأ VLC بأيقونية صينية نظام فقط

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
ar: سوف يبدأ VLC بأيقونة في شريط المهمات فقط

en: Show a controller in fullscreen mode
ar: أظهر متحكمًا في وضع ملء الشاشة

en: Embed the file browser in open dialog
ar: ضمّن متصفح الملفات في حوار الفتح

en: Qt interface
ar: واجهة Qt

en: Open a skin file
ar: فتح ملف  skin

en: Open playlist
ar: افتح قائمة التشغيل

en: Playlist Files|
ar: ملفات قائمة التشغيل|

en: Save playlist
ar: احفظ قائمة التشغيل

en: Skin to use
ar: إستخدامskin

en: Path to the skin to use.
ar: .مسار  skin للإستعمال

en: Config of last used skin
ar: تشكيل آخر  آخر skin مستعمل

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ar: نوافذ تشكيل skin المستخدم الاخير. هذا الخيار يتم تحديثه تلقائيا ، لا تغيره.

en: Show a systray icon for VLC
ar: تظهر ايقونه سيستراي لل  VLC

en: Show VLC on the taskbar
ar: VLCيظهر  على taskbar

en: Enable transparency effects
ar: مكّن تأثيرات الشفافية

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ar: يمكنك تعطيل كل آثار الشفافية  اذا اردتم.وهذا يرجع اساسا مفيدا عندما تتحرك النوافذ بشكل غير صحيح

en: Use a skinned playlist
ar: إستعمال قائمة التشغيل المسلوخة

en: Skinnable Interface
ar: واجهات Skinnable

en: Select skin
ar: اختر واجهة

en: Source directory
ar: دليل المصدر

en: Host
ar: مضيف

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ar: على هذه الواجهة التي سوف تستمع .افتراضي انه 4212 TCP هذا هو المنفذ

en: Folder meta data
ar: مجلّد بيانات أعلى

en: The username of your last.fm account
ar: اسم مستخدم حسابك في last.fm

en: The password of your last.fm account
ar: كلمة سر حسابك في last.fm

en: Submission of played songs to last.fm
ar: تسليم الأغاني المُشغّلة لlast.fm

en: last.fm: Authentication failed
ar: last.fm: فشل الاستيثاق

en: Last.fm username not set
ar: اسم مستخدم last.fm غير مضبوط

en: Playing some media.
ar: يُشغّل بعض الوسائط.

en: Log format
ar: سجل الصيغة

en: Logging
ar: جاري الدخول

en: File logging
ar: جاري الدخول لملف

en: Log filename
ar: سجل إسم الملف

en: Specify the log filename.
ar: تحدد  سجل إسم الملف

en: XSPF playlist export
ar: XSPF مصدر  قائمة التشغيل

en: Maximum number of connections
ar: أكبر عدد من الوصلات

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ar: هذه الحدود القصوى عدد من العملاء يمكن ان يربط الى RTSP vod. 0 لا يعني الحد.

en: MUX for RAW RTSP transport
ar: MUX لنقل الخام RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ar:  تحدد مهلة الخيار في دورة سلسلة RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ar: يعرف خيارات المهلة  لتضاف الى دورة السلسلة RTSP .وبقدر عدد سلبية تزيل المهلة الخيار كليا.  وهذا محتاج من بعض IPTV STBs (كتلك التي قدمتها HansunTech)الخلط التي تحصل عليها. التقصير هو 5.

en: XML Parser (using libxml2)
ar: معرب XML (بإستخدامlibxml2)

en: Title to put in ASF comments.
ar: .ASF العنوان ليوضع في التعليقات

en: Author to put in ASF comments.
ar: .ASF المؤلف ليوضع في التعليقات

en: Copyright string to put in ASF comments.
ar: .ASF سلسلة حقوق الطبع ليوضع في التعليقات

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment to put in ASF comments.
ar: .ASF التعليقات ليوضع في التعليقات

en: "Rating" to put in ASF comments.
ar: .ASFالتقدير " ليوضع في التعليقات"

en: Packet Size
ar: حجم العبوة

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ar: التقصير 4096 بايت ASF حجم الحزمة

en: Unknown Video
ar: فيديو غير معروف

en: Dummy/Raw muxer
ar: الخام muxer الإفتراضي

en: Create "Fast Start" files
ar: إنشاء"بداية سريعه"   للملفات

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ar: إنشاء الملفات "البداية السريعه" .الملفات  "البداية السريعه" مصممتان لتنزيل وتتيح للمستخدم البدء إستعراض الملف رغم تنزيله.

en: MP4/MOV muxer
ar: موكسير MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
ar: (ملي ثا) DTS  مهلة

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ar: تأخير DTS (شفره الوقت الطوابع) PTS و (العرض الوقت الطوابع) للبيانات في الجدول ، بالمقارنة مع SCRs. وهذا يسمح لبعض العملاء داخل العازله للترميز.

en: PES maximum size
ar: الحجم الاقصى  PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ar: الحد الاقصى المسموح  PES الحجم عند اصدار MPEG PS الجداول.

en: Video PID
ar: PID  فديو

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ar: تكليف ثابت pid الى تيار فيديو. في PCR pid تلقائيا الفيديو.

en: Audio PID
ar: PID  سمعي

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ar: .  ا لى جدول السمعيه  PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ar: SPU ا لى PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the PMT
ar: PMT ا لى PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ar:  .ا لى هوية تيار النقل   PID تكليف ثابت

en: NET ID
ar: الصافي  ID

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ar: ( تكليف ثابت  I.D الشبكة   (لجدول SDT

en: PMT Program numbers
ar: PMT اعداد البرنامج

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تخصيص عدد لبرنامج لكل PMT . ويتطلب هذا  "مجموعة PID إلى  IDمن  ES  " لتمكينها.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ar: Mux PMT (تتطلب --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تحديد اعتراف يضاف الى كل بطاقه.هذا يتطلّب  مجموعة pid الى ID من  ESلتمكينها.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ar: رموز PMT (تتطلب --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تحدد كل صفات المعامله الخاصة والتفاضليه.هذا يتطلّب  مجموعة pid الى ID من  ESلتمكينها.

en: Set PID to ID of ES
ar: مجموعة pid الى ID من  ES

en: Data alignment
ar: بيانات الانحياز

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ar: يفرض تصفيف لجميع الوحدات على حدود الدائرة.وهذا العجز يمكن ان ينقذ بعض لكن التعارض عرض النطاق الترددي.

en: Shaping delay (ms)
ar: (مهلة التشكيل (ملي ثا

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ar:  قطع التيار في شرائح معينة من مدة ومعدل البت بين الحدادن هذا الابتعاد نظرا لضخامه معدل البت بين الذروة ، ولا سيما بالنسبة للاطر المرجعيه.

en: Use keyframes
ar: إستخدامالمفتاح الرئيسي

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ar: ، اذا تمكن وتشكيل محدد TS موكير ستضع الحدود في نهاية أي صور.وفي تلك الحاله ،تشكيل المده التي قدمها المستخدم اسوأ حالة استخدامها عندما لا توفر الاطار المرجعي. هذا يعزز الكفاءه في تشكيل الخوارزميه ، ولما كنت عادة اطر اطر أكبر في التيار.

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ar: في الفترة التي حددت لإتمام المشروعات (برنامج ساعة المرجعيه) سيرسل (في ملي ثا). هذه القيمه ينبغي ادناه 100  ملي ثا . (التقصير 70 ملي ثا).

en: Minimum B (deprecated)
ar:   (الدنيا ب (مستنكر

en: This setting is deprecated and not used anymore
ar: هذا وضع مستنكار ولن تستخدم بعد الان

en: Maximum B (deprecated)
ar: ( القصوى ب (مستنكر

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ar: تأخير DTS (شفره الوقت الطوابع) PTS و (العرض الوقت طوابع) للبيانات في الجدول ، بالمقارنة مع الهيءه العامة للاستشعار. وهذا يسمح لبعض العملاء داخل العازله للترميز.

en: Crypt audio
ar: التشفير السمعي

en: Crypt audio using CSA
ar: CSA التشفيرالسمعي بإستعمال

en: Crypt video
ar: تشفيرفيديو

en: Crypt video using CSA
ar: CSA  تشفيرفيديو  بإستعمال

en: Packet size in bytes to encrypt
ar: حجم الحزمة للتشفير بالبايت

en: Multipart JPEG muxer
ar: متعدد الأقسام JPEG muxer

en: WAV muxer
ar: بليز muxer

en: Growl Notification Plugin
ar: ملحق هدير أشعار

en: Now playing
ar: يشتغل الآن

en: Timeout (ms)
ar: (مهلة(ملي ثا

en: How long the notification will be displayed
ar: الى متى سيستمر معرض الأشعار

en: Notify
ar: أشعر

en: LibNotify Notification Plugin
ar:  ابلاغ ملحق  الاخطار -Lib

en: Copy packetizer
ar: نسخة المُحَزَّمْ

en: Flac audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي Flac

en: H.264 video packetizer
ar: H.264 باكيتيزير الفديو

en: MPEG4 audio packetizer
ar: MPEG4 السمعي المُحَزَّمْ

en: MPEG4 video packetizer
ar: MPEG4 الفيديو  المُحَزَّمْ

en: Sync on Intra Frame
ar: المزامنة في داخل الاطار

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ar: عادة المُحَزَّمْ ان يتناسق على كامل الاطار التالي. هذه الأَعْلامْ المُحَزَّمْة يوعز الى وعيها في داخل أول الاطار وجد.

en: MPEG-I/II video packetizer
ar: MPEG-I/II باكيتيزير الفديو

en: VC-1 packetizer
ar: VC-1 باكيتيزير

en: Bonjour services
ar: الخدمات صباح الخير

en: Podcast URLs list
ar: مواقع قوائم النشرة

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ar: دخول قائمة النشرة للاسترجاع ،يفصل '|' (الانابيب).

en: Podcasts
ar: نشرات

en: SAP multicast address
ar: SAP خطاب المتعدد

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ar: الوحدة  SAP   عادة يختار لنفسه العناوين  الحقيقي في الاستماع الى الخطب. الا يمكنك ان تحدد اي عنوان محدد.

en: SAP timeout (seconds)
ar: مدة (ثانية) SAP

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ar: بعد التأخير الذي يحصل  SAP  حذف بنود جديدة اذا لم يرد الاعلان.

en: Try to parse the announce
ar: محاولة لأعرب الإعلان

en: SAP Strict mode
ar: SAP اسلوب صارم

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ar: وعندما نقول هذا ، معرب SAP لن يتخلى بعض الاعلانات غير المتوافقه.

en: Session
ar: الجلسة

en: Tool
ar: أداة

en: User
ar: مستخدم

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Automatically add/delete input streams
ar: أضف/أزل تدفقات الدخل تلقائيًا

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ar: Integer مميز الاولية لهذا الجدول. وستستخدم هذه الاموال الى  "ايجاد " هذا الجدول لاحقا.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ar: .الصور القادمة من نواتج الصورة المرءيه ستتأخر وفقا لهذه القيمه (بالملي ثا، يجب أن تكون =>100ملي ثا).لارتفاع القيم ، فانك ستحتاج الى رفع قيم إستخدام الذاكرة الوسيطة

en: ID Offset
ar: ID  محايد

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ar: مقابلة تضاف الى جدول محدد الهوية بريدغي_ووت في الحصول على تيار الهوية بريدغي_ين بالتسجيل.

en: Bridge
ar: جسر

en: Bridge stream output
ar: جسر جدول الانتاج

en: Bridge out
ar: خارج  جسرا

en: Bridge in
ar: جسرا الى

en: Description stream output
ar: وصف جدول الانتاج

en: Enable/disable audio rendering.
ar: تمكين / تعطيل أداء الصوت.

en: Enable/disable video rendering.
ar: تمكين / تعطيل أداء الفيديو.

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ar: يقدم اي تأخير في عرض للتيار.

en: Display stream output
ar: عرض مخرج التيار

en: Duplicate stream output
ar: مضاعفة مخرج التيار

en: Output access method
ar: طريقة وصول المخرج

en: This is the default output access method that will be used.
ar: وهذا التقصير ناتج طريقة الحصول التي ستستخدم.

en: Audio output access method
ar: طريقة الوصول لمخرجات الصوت

en: This is the output access method that will be used for audio.
ar: هذه هي طريقة وصول الانتاج التي ستستخدم السمعيه.

en: Video output access method
ar: طريقة الوصول لخرج الفيديو

en: This is the output access method that will be used for video.
ar: هذه هي طريقة وصول الانتاج التي يجب أن تستخدم للفيديو.

en: This is the default muxer method that will be used.
ar:  التي يجب أن تستخدم Muxer  هذا هو التقصير الطريقة.

en: Audio output muxer
ar: الانتاج السمعى muxer

en: This is the muxer that will be used for audio.
ar: هذا هو موكسير التي ستستخدم السمعيه.

en: Video output muxer
ar: موكسير خرج الفديو

en: This is the muxer that will be used for video.
ar: هذا هو موكسير التي ستستخدم فيديو.

en: Output URL
ar: الانتاج URL

en: This is the default output URI.
ar: وهذا التقصير ناتج  URI.

en: Audio output URL
ar:  الانتاج سمعي    URL

en: This is the output URI that will be used for audio.
ar: هذا هو الناتج  URI التي ستستخدم السمعيه.

en: Video output URL
ar: مسار خرج الفيديو

en: This is the output URI that will be used for video.
ar: هذا هو الناتج  URI التي ستستخدم فيديو.

en: Elementary stream output
ar: الجدول الناتج الابتداءيه

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ar: هناك تيار مناسبة للحصول على وحدة الانتاج  "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
ar: ا جتماع جدول الانتاج

en: Specify an identifier string for this subpicture
ar: يحددوا هوية الخيط لهذا الصورة

en: Output video width.
ar: عرض خرج الفيديو.

en: Output video height.
ar: ارتفاع فيديو الخرج.

en: Sample aspect ratio
ar: نسبة أبعاد العينة

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ar: نسبة أبعاد عينة المقصد (1:1، 3:4، 2:3).

en: Video filter
ar: مُرشّح الفيديو

en: X offset
ar:  X جزئيا

en: Y offset
ar: Y جزئيا

en: Mosaic bridge
ar: الفسيفساء الجسر

en: Mosaic bridge stream output
ar: التدفق الناتج الفسيفساء جسر

en: This is the output URL that will be used.
ar: هذا هو موقع الانتاج اللذي ستستخدم.

en: SAP announcing
ar: SAP الاعلان

en: Announce this session with SAP.
ar:  أعلن هذه الدورة مع SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد موكير المستخدمة من تدفق الانتاج. التقصير في إستخدامأي موكير) القياسيه rtp الجدول).

en: Session name
ar: إسم الدورة

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: هذا هو إسم الدورة التي سيعلن عنها في SDP (دورة توصيف).

en: Session description
ar: وصف الدورة

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: .وهذا يتيح لك اعطاء وصف موجز للتفاصيل الجدول ، سيتم الاعلان عنها في SDP (دورة توصيف)

en: Session URL
ar: موقع الدورة

en: Session email
ar: دورة البريد الالكتروني

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: وهذا يتيح لك الاتصال اعطاء العنوان البريدي للتيار ، وسوف يعلن في SDP (دورة توصيف).

en: Session phone number
ar: رقم الهاتف الجلسة

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: .(دورة توصيف)  SDP  وهذا يتيح لك اعطاء رقم الهاتف للاتصال تيار ، سيتم الاعلان عنها في

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد الأساس لميناء rtp المسارات.

en: Audio port
ar: ميناء السمعي

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد التقصير السمعيه ميناء لrtp المسارات.

en: Video port
ar: منفذ الفيديو

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد التقصير الفيديو ميناء لrtp المسارات.

en: Transport protocol
ar: ميفاق النقل

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ar: يتيح لك هذا التدفقmpeg4 لاتم السمعيه الجداول (انظر rfc3016).

en: RTP stream output
ar: جدول الانتاج

en: RTSP VoD server
ar: RTSP VoD خادم

en: Output destination
ar: الناتج المقصد

en: Standard stream output
ar: تدفق معايير الإخراج

en: Video encoder
ar: أداة ترميز الفيديو

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ar: .(هذا هو نموذج الترميز الفيديو التي ستستخدم (وما يرتبط بها من الخيارات

en: Destination video codec
ar: المقصد ترميز  الفيديو

en: This is the video codec that will be used.
ar: .هذا هو ترميز الفيديو التي ستستخدم

en: Video bitrate
ar: معدل بت الفيديو

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ar: .transcoded لتدفق الفيديو bitrate  الهدف

en: Video scaling
ar: الفيديو  المتسلق

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ar: عامل مقياس ينطبق على الفيديو بينما الترميز. (مثلا : 0.25)

en: Video frame-rate
ar: معدل اطار فيديو

en: Target output frame rate for the video stream.
ar: .الاطار معدل الانتاج المستهدف لتدفق الفيديو

en: Deinterlace video
ar: الغاء تشويش الفيديو

en: Deinterlace the video before encoding.
ar: ديينتيرلاكي الفيديو قبل التشفير.

en: Deinterlace module
ar: وحدة الغاء التشويش

en: Specify the deinterlace module to use.
ar: يحدد ديينتيرلاكي نموذج الإستخدام.

en: Maximum video width
ar: اقصى عرض الفيديو

en: Maximum output video width.
ar: الناتج الاقصى عرض الفيديو.

en: Maximum video height
ar: الطول الاقصى الفيديو

en: Maximum output video height.
ar: الناتج الاقصى اطول الفيديو.

en: Audio encoder
ar: التشفير  السمعي

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ar: هذه هي الوحدةالتشفير السمعيه التي ستستخدم (وما يرتبط بها من الخيارات).

en: Destination audio codec
ar: المقصد السمعيه codec

en: This is the audio codec that will be used.
ar: هذا هو ترميز السمعيه التي ستستخدم.

en: Audio bitrate
ar: معدل السمعيه قليلا

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ar: .transcoded لتدفق السمعيbitrate  الهدف

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ar: معدل العينه السمعيه ترانسكوديد للتيار (11250 ، 22500 ، 44100 او 48000).

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ar: عدد القنوات السمعيه مشفره عبر الانهار.

en: Audio filter
ar: مُرشَحات  الصوت

en: OSD menu
ar: OSD  قائمة

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
ar: ان سيل قائمة على الشاشه (بإستخدامحدة osdmenu subpicture ).

en: Number of threads
ar: عدد الخيوط

en: Number of threads used for the transcoding.
ar: عدد الخيوط المستخدمة عبر الترميز.

en: High priority
ar: اولويه عاليه

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ar: يدير الترميز الإختياري لخيط في النتائج الاولوية بدلا من الفيديو.

en: Transcode stream output
ar: جدول الانتاج عبر مدونة

en: Overlays/Subtitles
ar: يعلو / العناوين الثانوية

en: Font size in pixels
ar: حجم الخط بالبكسل

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ar: هذا هو حجم  الخطوط بالفتراض التي ستقدم على الفيديو. اذا حددت على شيء اختلاف 0  فان هذا الخيار تجاوز حجم الخط النسبي.

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ar: عدم الشفافية  (معكوس الشفافيه) من النص الذي تقدم على الفيديو. 0 =شفافة , 255 =تماما الوضوح.

en: Text default color
ar: نص التقصير اللون

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: اللون من النص الذي تقدم على الفيديو. ويجب ان يكون في النظام ستعشري, (مثل ألوان HTML).  الحرفان الأولان هما الأحمر ثم الاخضر ثم الازرق.#000000 = اسود , #FF0000 =احمر ,  #00FF00 = الاخضر ,#FFFF00 = اصفر (أحمر + اخضر), #FFFFFF = الابيض

en: Relative font size
ar:  حجم الخطّ القريب

en: Smaller
ar: أصغر

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Larger
ar: أكبر

en: Use YUVP renderer
ar: جاعل الشيء YUVP   إستخدام

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ar: وهذا يجعل إستخدامالخط / "باليتيزيد يوف /". هذا هو الخيار الوحيد اذا اردتم حاجة الى ترميز رقمي الى العناوين الفرعية

en: Text renderer
ar: تَصْيِر النص

en: Freetype2 font renderer
ar: Freetype2 جعل  خط

en: Name for the font you want to use
ar: اسم الخط الذي تريد استخدامه

en: SVG template file
ar: SVG تقنية الملف

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ar: نموذج لالية تحويل سلسلة     SVG      موقع   عقد الملف

en: Filename for the font you want to use
ar: إسم الملف للخط الذي تريد إستخدامه

en: Win32 font renderer
ar: .WIN32 تصيّر الخط

en: Conversions from
ar: التحويلات من

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ar:  MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32  التحويلات

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ar: التحويلات I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ar: MMX التحويلات من

en: AltiVec conversions from
ar: AltiVec  التحويلات من

en: RV32 conversion filter
ar:  RV32 تحويل المرشح

en: Scaling mode
ar: نمط القياس

en: Scaling mode to use.
ar: .نمط القياس

en: Fast bilinear
ar: ثنائية سريعة

en: Bilinear
ar: ثنائية

en: Bicubic (good quality)
ar: (ثنائي مكعب (جودة عالية

en: Experimental
ar: تجريبى

en: Nearest neighbour (bad quality)
ar: (الجار الأقرب (نوعية رديئة

en: Area
ar: المنطقة

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ar: chroma bilinear / Luma bicubic

en: Gauss
ar: غاوسي

en: Video scaling filter
ar: مرشح قياس الفديو

en: Brightness threshold
ar: .عتبة الوهج

en: Image contrast (0-2)
ar: (  تباين الصورة(0-2

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة مقارنة بين 0 و 2. التقصير الى 1

en: Image hue (0-360)
ar:   (تدرج لون الصورة(0-360

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ar: مجموعة صورة الشكل ، بين 0 و 360. 0 الى التقصير.

en: Image saturation (0-3)
ar:   (اشباع الصورة(0-3

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة الاشباع ، بين 0 و 3. التقصير الى 1

en: Image brightness (0-2)
ar: اضاءة الصورة(0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ar: مجموعة صورة السطوح بين 0 و 2. التقصير الى 1.

en: Image gamma (0-10)
ar:   (جاما الصورة(0-10

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة غاما ، وبين 0.01 و 10. التقصير الى 1

en: Image properties filter
ar: فلتر خصائص الصورة

en: Image adjust
ar: تعديل الصورة

en: Used for statistics.
ar: تستخدمه الإحصاءات.

en: No Filtering
ar: لا مُرشّحات

en: X coordinate
ar: المحور السيني

en: Y coordinate
ar: المحور العيني

en: Video pictures blending
ar: الفيديو مزج الصور

en: Bluescreen U value
ar:  للشاشه الزرقاء   U القيمه

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ar: من 0 الى 255.افتراضاً 120 للزرقاءf    (في القيم YUV )  مفتاح اللون   للشاشه الزرقاء   "U"

en: Bluescreen V value
ar: للشاشه الزرقاء   V القيمه

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ar: "في " قيمة لشاشة زرقاء اللون الاساسية (YUV القيم). من 0 الى 255. التقصير الى 90 الزرقاء.

en: Bluescreen U tolerance
ar: للشاشه الزرقاء   U التحمّل

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ar: التسامح في الخلاط على شاشة زرقاء اللون لاختلافات طائرة U. بقيمة تتراوح بين 10 و 20 يبدو معقولا.

en: Bluescreen V tolerance
ar: للشاشه الزرقاء   V التحمّل

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ar: التسامح في الخلاط على شاشة زرقاء اللون لاختلافات طائرة V. بقيمة تتراوح بين 10 و 20 يبدو معقولا.

en: Bluescreen
ar: الشاشه الزرقاء

en: Output width
ar: عرض الخرج

en: Output height
ar: ارتفاع الخرج

en: Output picture aspect ratio
ar: نسبة أبعاد خرج الصور

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: الوان مشابهة لهذا يجب الاحتفاظ، آخرون سيتم  غرايسكاليد ،ويجب ان يكون هذا ستعشري(مثل ألوان HTML)   الحرفان الاولان هما للألوان الأحمر ، الاخضر ثم الازرق  #000000 = الاسود، #FF0000 =احمر ،#00FF00=الاخضر، #FFFF00 =الاصفر (أحمر + اخضر)، #FFFFFF =الابيض

en: Color threshold filter
ar: threshold  مُرشح  اللون

en: Streaming deinterlace mode
ar: طريقة جري deinterlace

en: Deinterlace method to use for streaming.
ar: طريقة لإستخدامالمسارات Deinterlace .

en: Deinterlacing video filter
ar: Deinterlacing  المرشح  الفيديو

en: Input FIFO
ar: دخل FIFO

en: RGB component to extract
ar: عنصرالمراد  انتزاعه RGB

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ar: .RGB المكون للإستخلاص ، 0 للأحمر 1، للاخضر و2 الازرق

en: Extract RGB component video filter
ar: RGB  مُرشح   الفيديو إستخراج مكّونات

en: Distort mode
ar: نمط التشويش

en: Gradient image type
ar:  نوع تدرج الصورة

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ar: الانحدار نوع الصورة (0 او 1). 0 لن تتحول الى صورة ابيض 1 بينما ستبقى الالوان.

en: Apply cartoon effect
ar: طبّق تأثير الكرتون

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ar: تنطبق الكرتون. ومن لا يستخدمها إلا  "gradient" and "edge".

en: Gradient video filter
ar: مرشح تدّرج الفيديو

en: Invert video filter
ar:  المرشح مقلوب الفيديو

en: Color inversion
ar: عكس اللون

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ar: المسار الكامل للصورة وإستخدامملفات. الشكل <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...] الا اذا كنتم قد ملف واحد فقط بالدخول إسم الملف.

en: Logo animation # of loops
ar: شعار الرسوم المتحركه # من حلقات

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
ar: عدد الحلقات لشعار النشاط. - 1 =مستمر  = 0 معاق

en: Logo individual image time in ms
ar: شعار وقت الصور الفرديه ملي ثا

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ar: الصور الفرديه المدة 0 - 60000 ملي ثا.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ar: الاحداثي السيني للشعار. يمكنك نقل الشعار من النقر على اليسار

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ar: الاحداثي العيني للشعار. يمكنك نقل الشعار من النقر على اليسار

en: Logo position
ar: موقع الشعار

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar:  تطبيق شعار موقع على الفيديو (0 =المركز  = 1 اليسار ، 2 = اليمين4 =القمة 8 = القاع ، كما يمكنك إستخداممزيج من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين).

en: Logo overlay
ar: شعار الغطاء

en: Logo video filter
ar: شعار مرشح الفيديو

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ar: تعظم / التصوير المرشح  الفيديو التفاعلي

en: Magnify
ar: تكبير

en: X offset, from the left screen edge.
ar: من اليسار حافة الشاشه.  X جزئيا

en: Y offset, down from the top.
ar: من اليسار حافة الشاشه.  Y جزئيا

en: Timeout
ar: الوقت المنقضي

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ar: عدد من ملي الثواني، الخيمة يجب ان تُظِلْ الشاشه. القيمه الافتراضيه هى 0) يبقى الى الأبد).

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ar: الابهام (العكسيه الشفافيه) overlayed  من النص. 0 = شفافة و= 255 غامضة تماما.

en: Font size, pixels
ar: حجم الخط، بيكسل

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
ar: حجم الخط في البكسل. التقصير -1 (إستخدامالخط حجم التقصير).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: لون النص التي ستقدم على الفيديو. ويجب ان يكون هذا الستعشري (مثل ألوان HTML). الحرفان الاولين  همال: الأحمر ثم الاخضر ثم الازرق.#000000 = أسود, #FF0000 = أحمر , #00FF00 = اخضر , #FFFF00 = أصفر (أحمر + اخضر ), #FFFFFF = أبيض.

en: Marquee position
ar: موقع خيمة

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: يمكنك ان تنفذ خيمة على موقع الفيديو (0 =المركز  = 1 اليسار ، 2 = اليمين4 =القمة 8 = القاع ، كما يمكنك إستخداممزيج من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين).

en: Marquee
ar: سرداق

en: Marquee display
ar: خيمة العرض

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ar: شفافية صور الفسيفساء الصدارة.0 تعني شفافة ، 255 مبهمه (التقصير).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ar: الطول الاجمالي للالموزاييك في البكسل.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ar: العرض الاجمالي للالموزاييك في البكسل.

en: Top left corner X coordinate
ar: أعلى الزاويه اليسرى للمحور السيني

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ar: المحور السيني من أعلى الزاويه اليسرى من الفسيفساء

en: Top left corner Y coordinate
ar: أعلى الزاويه اليسرى للمحور العيني

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ar: المحور العيني من أعلى الزاويه اليسرى من الفسيفساء

en: Border width
ar: عرض الحدود

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ar: العرض بالبكسل من الحدود بين المصغرون

en: Border height
ar: ارتفاع حدود

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ar: الإرتفاع بالبكسل من الحدود بين المصغرون

en: Mosaic alignment
ar: تنسيق فسيفساء

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: .(يمكنك تطبيق تنسيق فسيفساء على الفيديو  (المركز=0,   اليسار=1 ،  اليمين=2 ,القمة =4 , القاع=8 ، كما يمكنك إستخدام مزيج من هذه القيم على سبيل المثال : 6 = اعلى اليمين

en: Positioning method
ar: طريقة وضع

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ar: طريقة الوضع للفسيفساء.آلي :تلقائيًا يختار أفضل عدد الصفوف والاعمده.ثابت : إستخدامتحديد المستخدمين لعدد الصفوف والاعمده.التعديلات : إستخداممُعوِض تحديد المستخدمين عن كل صورة.

en: Number of rows
ar: عدد الصفوف

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Keep aspect ratio
ar: أبقِ نسبة الأبعاد

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ar: يبقى الجانب الأصلي عند نسبة إعادة حجم عناصر  الفسيفساء

en: Keep original size
ar: يبقى الحجم الأصلي

en: Keep the original size of mosaic elements.
ar:  يبقى الحجم الأصلي من عناصر  الفسيفساء

en: Elements order
ar: عناصر النظام

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ar:  يمكنك تنفيذ امر العناصر على الفسيفساء.عليك ان تعطي اي فاصلة بين قائمة بين صورة رقم (أس) هذه هي المكلفة فى "فسيفساء الجسر /" وحدة.

en: Offsets in order
ar: تعديلات في النظام

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ar: يمكنك تنفيذ (س،ع) من تعديلات للعناصرعلى الفسيفساء (الا اذا كانت طريقة وضع المجموعة  "تعديلات ")،عليك ان تعطي فاصلة بين القائمة الاحداثيات مثل (10،10،150،10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ar: الصور القادمة من عناصر الفسيفساء  سيكون لهذا التأخير حسب القيمه في (ميلي ثا ).   لقيم العضمى ستحتاجون الى المساهمة فى زيادة إستخدامالذاكرة الوسيطه.

en: auto
ar: آلي

en: fixed
ar: ثابت

en: offsets
ar: التعديلات

en: Mosaic
ar: الفسيفساء

en: Blur factor (1-127)
ar:  (1-127) عامل الضبابيه

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ar: درجة وضوح من 1 الى 127.

en: Motion blur filter
ar: اقتراح مُرشَح   الضبابيه

en: Motion detect video filter
ar: مرُشّح فيديو كشف الحركة

en: OpenCV face detection example filter
ar: فتحCV   أمام الكشف مثلا المرشح

en: OpenCV example
ar: CV  مثال فتح

en: Haar cascade filename
ar: Haar إسم الملف المتسلسل

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ar: إسم الملفXML  يحتوي على Haar الوصف المتسلسل

en: Use input chroma unaltered
ar: إستخداممدخلات كرومادون تغيير

en: I420 - first plane is greyscale
ar: I420 - آولى طائرة هي  greyscale

en: Don't display any video
ar: لا تعرض  أي فيديو

en: Display the input video
ar: عرض مدخلات الفيديو

en: Display the processed video
ar: عرض إجراء الفيديو

en: Show only errors
ar:   لا تظهر إلاّ الأخطاء

en: Show errors and warnings
ar: تبين الاخطاء والانذارات

en: Show everything including debug messages
ar: وتبين كل منها الرسائل المنقحة

en: OpenCV video filter wrapper
ar: Wrapper  مُرشح  الفيديو  OpenCV

en: OpenCV
ar: CV فتح

en: Scale factor (0.1-2.0)
ar: (0.1-2.0)عامل مقياس

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ar: المبلغ الذي الحجم الصورة قبل ارساله إلى داخلية فتحCV  مرشح

en: OpenCV filter chroma
ar: chroma مُرشح  OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ar: OpenCV   كروماتحويل الصورة الى قبل ارساله الى المرشح الداخلية

en: Wrapper filter output
ar: Wrapper  مُرشح  الإخراج

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ar: يقرر ما (إن وجدت) شريط الفيديو الذي ابداه مرشح تغليف

en: OpenCV internal filter name
ar: OpenCV  لإسم المرشح الداخلي

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ar: إسم الداخلي  OpenCV لمُلحَق المرشح  للإستخدام

en: FFmpeg post processing filter chains
ar: ffmpeg سلاسل مرشح المعالجة المسبقة ل

en: Psychedelic video filter
ar: Psychedelic  فلتر الفيديو

en: Number of puzzle rows
ar: عدد صفوف اللغز

en: Number of puzzle columns
ar: عدد أعمدة اللغز

en: Border
ar: الحدود

en: Rotation
ar: تدوير

en: Puzzle interactive game video filter
ar: game video filter فلتر الفيديو

en: Puzzle
ar: أحجيّة

en: VNC Host
ar: مضيف VNC

en: VNC Port
ar: منفذ VNC

en: VNC Password
ar: كلمة سر VNC

en: VNC password.
ar: كلمة سر VNC.

en: Ripple video filter
ar: المرشح  الفيديو الموجة

en: Ripple
ar: تموج

en: Angle in degrees
ar: الزاوية بالدرجات

en: Angle in degrees (0 to 359)
ar: ( الزاويه بالدرجات (0 الى 359

en: Rotate video filter
ar:  المرشح  إدارة الفيديو

en: Rotate
ar: دوّر

en: Feed URLs
ar: التلقيم URLs

en: Speed of feeds
ar: سرعة التلقيم

en: Max length
ar: الطول الأقصى

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ar: أكبر عدد من الحروف معروض على الشاشه

en: Refresh time
ar: انعش الوقت

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ar: عدد الثواني بين كل تجديد قسري .0 يعني أنه لا يتجدد  ابدا.

en: Feed images
ar: تلقيم الصور

en: Display feed images if available.
ar: عرض الصور طعم اذا كان متاحا.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ar: الابهام (العكسيه الشفافيه) من الأغطية النص. 0 =  شفافة و  255 =غير مفهومة تماما.

en: Text position
ar: موقع النص

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: يمكنك تطبيق النص على موقع الفيديو
    . (المركز=0, اليسار=1, اليمين=2, الاعلى=4, السفل=8, يمكنك أيضا ان تستخدم مجموعات من هذه القيم على سبيل المثال يمين اعلى=6)

en: Don't show
ar: عدم اظهار

en: Always visible
ar: ظاهر دائمًا

en: RSS and Atom feed display
ar: مصدر النشرة و الذرة العرض

en: Image format
ar: شكل صور

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: .ستتصدى لخصائص الفيديو  VLC ( يمكنك انفاذ عرض الصورة. الافتراضي (-1

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: .ستتصدى لخصائص الفيديو  VLC ( يمكنك انفاذ طول الصورة. الافتراضي (-1

en: Recording ratio
ar: نسبة التسجيل

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ar: .نسبة تسجيل الصور. 3 يعني ان الصورة واحدة من اصل ثلاث تسجيلها

en: Filename prefix
ar:  بادءه إسم الملف

en: Always write to the same file
ar: اكتب دائما الى نفس الملف

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ar: .اكتب دائما الى نفس الملف وبدلا من انشاء ملف لكل صورة. وفي هذه الحاله ، فإن العدد ليس هو تذييل لإسم الملف

en: Sharpen strength (0-2)
ar: زيادة القوة (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ar: .حدد شحذ القوة 0 و 2. افترضي 0.05

en: Augment contrast between contours.
ar: زيادة التباين بين الحواف.

en: Sharpen video filter
ar: Sharpen  مُرشحات الفيديو

en: Transform type
ar: تحويل النوع

en: Video transformation filter
ar: تحويل الفيديو المرشح

en: Transformation
ar: التحويل

en: Wave video filter
ar: المرشح موجة الفيديو

en: Wave
ar: موّج‎

en: ASCII Art
ar: ASCII فن

en: ASCII-art video output
ar: ناتج الفيديو ASCII-art

en: Color ASCII art video output
ar: لون الفن   ASCII اخراج الفيديو

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
ar: DirectFB ناتج الفيديو http://www.directfb.org/

en: Framebuffer device
ar: جهاز صوان الاطار

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ar: (/ dec/db0 جهاز صوان الاطار  لاستخدامها لجعل (عادة

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ar: إستخدامالاجهزه تحويلات yuv ->  RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ar: محاولة لإستخدامأجهزة لتسريع yuv -> RGB التحويل. هذا الخيار ليس له اي تأثير عند إستخداميعلو.

en: Use video buffers in system memory
ar: إستخدامالفيديو للاحتماء في نظام الذاكرة

en: Use triple buffering for overlays
ar: إستخدامالعزل الغطاء   الثلاثي

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ar: محاولة استعمال الثلاثي العازله عند إستخداميوف يعلو. ان نتائج افضل بكثير في جودة الصورة (لا flickering).

en: Name of desired display device
ar: اسم جهاز العرض المطلوب

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ar: في رصد تشكيلات متعددة ، يمكنك ان تحدد إسم جهاز نوافذ العرض التي تريدون لفيديو النافذة ان يفتحها  على سبيل المثال ، "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: Wallpaper
ar: صورة خلفية

en: OpenGL video output
ar: OpenGL ناتج الفيديو

en: Windows GDI video output
ar:   اخراج الفديو GDI نافذة

en: Simple DirectMedia Layer video output
ar:   (طبقةإخراج الفيديو بسيطة (الاعلام مباشرة

en: Dummy image chroma format
ar: شكل الصورة كروماالافتراضي

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ar: قوة الفيديو الافتراضي   لانشاء الصور بإستخدامصيغة محددة كرومابدل السعي الى تحسين الاداء من إستخداماكثر كفاءه.

en: Chroma
ar: كروما

en: Video memory output
ar: خرج ذاكرة الفيديو

en: Video memory
ar: ذاكرة الفيديو

en: X11 display
ar: X11  عرض

en: XVideo adaptor number
ar: XVideo محول العدد

en: Number of video windows in which to clone the video.
ar: عدد نوافذ الفيديوفي اي نسخة الفيديو

en: Video output modules
ar: وحدات خرج الفيديو

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ar: يمكنك إستخداموحدات خاصة بالفيديو للنسخ. تستخدم الفاصله للفصل وحدات قائمة.

en: Clone video filter
ar:  المرشح نسخة الفيديو

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ar: إختيارعدد من النوافذ الأفقية للفيديو لتقسيم الفيديو

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ar: إختيارعدد من النوافذ العمودية للفيديو لتقسيم الفيديو

en: Active windows
ar: النوافذ النشطه

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ar: الفاصله منفصلة قائمة النوافذ النشطه ،فرضًا للكل

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ar: Panoramix: الجدار مع مرشح التداخل الفيديو

en: length of the overlapping area (in %)
ar: طول تداخل المجال (٪)

en: Select in percent the length of the blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية في طول المنطقة المختلطه

en: height of the overlapping area (in %)
ar: ذروة تداخل المجال (٪)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ar: (2x2 قضية الجدار) اختيارنسبي  في ذروة الخليطه المنطقة

en: Attenuation
ar: تخفيف

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ar: تأكد هذا الخيار اذا اردتم التخفيف من هذه المنطقة يمزج البرنامج المساعد (اذا كان الخيار هو حالها تخفف قدمت من opengl)

en: Attenuation, begin (in %)
ar: (% تخفيف ,بداية (في

en: Attenuation, middle (in %)
ar: (% تخفيف ,منتصف  (في

en: Attenuation, end (in %)
ar: (% تخفيف ,انهاء (في

en: middle position (in %)
ar: (% الموقف الوسط (في

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية (50 في المركز) موقف النقطه الوسطى (لاغرانج) المنطقة  المخلوطه

en: Gamma (Red) correction
ar: (التصحيح غاما  (الاحمر

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ar: ( Y إختيارغاما لتصحيح المنطقة المخلوطه (الحمراء او العنصري

en: Gamma (Green) correction
ar: التصحيح (الأخضر )غاما

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ar: ( U إختيارغاما لتصحيح المنطقة المخلوطه (الخضراء او العنصري

en: Gamma (Blue) correction
ar: التصحيح (ازرق)غاما

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ar: (vإختيارغاما لتصحيح ممزوج المنطقة ( الزرقاء او المكون

en: Black Crush for Red
ar: الاخضر  سحق أسود

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ar: (yاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (احمر او مكون

en: Black Crush for Green
ar: الاخضر  سحق أسود

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ar: (uاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (أخضراو مكون

en: Black Crush for Blue
ar: سحق أسود  للأزرق

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ar: (vاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (الأزرق او مكون

en: White Crush for Red
ar: أبيض سحق أحمر

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ar: (yاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (احمر او مكون

en: White Crush for Green
ar: أبيض سحق الاخضر

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ar: (uاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (أخضراو مكون

en: White Crush for Blue
ar: سحق الابيض للأزرق

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ar: (vاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (الأزرق او مكون

en: Black Level for Red
ar: المستوى أسود  لأحمر

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ar: (yإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (احمر او مكون

en: Black Level for Green
ar: المستوى أسود  لاخضر

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ar: (yإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (أخضر او مكون

en: Black Level for Blue
ar: المستوى أسود  لأزرق

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ar: (vإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (الأزرق او مكون

en: White Level for Red
ar: المستوى ابيض لأحمر

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض  من المنطقة الممزوجة (احمر او مكون

en: White Level for Green
ar:     المستوى ابيض لاخضر

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض   من المنطقة الممزوجة (أخضر او مكون

en: White Level for Blue
ar:  المستوى ابيض لازرق

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض   من المنطقة الممزوجة (الأزرق او مكون

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ar: عدد النوافذ الافقيه التي تقسم فيديو.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ar: عدد النوافذ العمودية فيه الى تقسيم الفيديو.

en: Element aspect ratio
ar: نسبة أبعاد العنصر

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ar: الجانب نسبة الفرد عروض بناء الجدار.

en: Wall video filter
ar: المرشح الجدار الفيديو

en: Goom display width
ar: عرض عرض جوم

en: Goom display height
ar: ارتفاع عرض جوم

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ar: .(وهذا يتيح لك ان تحدد الميز للعرض جوم (القرار سيكون اكبر أحسن لكن اكثر كثافه وحدة المعالجه المركزية

en: Goom animation speed
ar: سرعة تحريك جوم

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ar: .(وهذا يتيح لك تحديد سرعة عرض الصور المتحركه (بين 1 و 10 ، يقصر الى 6

en: Goom
ar: جوم

en: Goom effect
ar: تأثير جوم

en: Effects list
ar: قائمة التأثيرات

en: The width of the effects video window, in pixels.
ar: .عرض تأثيرات نافذة  الفيديو, بالبكسل

en: The height of the effects video window, in pixels.
ar: .ذروة اثار نافذة الفيديو , في البكسل

en: Number of blank pixels between bands.
ar: .عدد من البكسل الفارغة بين الحزم

en: Amplification
ar: توسيع

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ar: .هذا المعامل الذي  يعدلإرتفاعالحزم

en: Enable original graphic spectrum
ar:   تخطيط الطيف الاصلي ممكن

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ar: .تمكن "مسطح" محلل الطيف في للمطياف

en: Base pixel radius
ar: قاعدة قطرها بكسل

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ar: .(قطرها يحدد حجم البكسل ، لعصابات القاعدة (بداية

en: Spectral sections
ar: طيفي الاقسام

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ar: .يحدد عدد الفروع الطيف  الموجودة

en: Peak height
ar: ذروة الارتفاع

en: Total pixel height of the peak items.
ar: مجموع ذروة  البكسل لذروة العناصر

en: Peak extra width
ar: ذروة الارتفاع  الاضافي

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ar: .إضافة او طرح البكسل على قمة العرض

en: V-plane color
ar:  V-plane  اللون

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ar: .( 0 - 127 ) V-plane   مكعب الانتقال  عبر  YUV-Color

en: Visualizer
ar: مُتَصفِح

en: Visualizer filter
ar: مُتَصفِح فلتر

en: Spectrum analyser
ar: محلل طيف

en: Output
ar: الخرج

en: Dialog
ar: حوار

en: Update
ar: حدّث

en: Preset
ar: يضبط سبقياً

en: &Save as...
ar: ا&حفظ كـ...

en: Show extended options
ar: أظهر خيارات متقدمة

en: Show &more options
ar: أظهر الم&زيد من الخيارات

en:  ms
ar:  مث

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Edit Options
ar: حرّر الخيارات

en: Select the file
ar: اختر الملف

en: Change the start time for the media
ar: غيّر وقت بدء الوسائط

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ar: شغّل وسيطًا آخرًا بالتزامن (كملف صوت إضافي،...)

en: Capture mode
ar: وضع الالتقاط

en: Select the capture device type
ar: اختر نوع جهاز الالتقاط

en: Device Selection
ar: اختيار الجهاز

en: Options
ar: خيارات

en: Advanced options...
ar: خيارات متقدمة...

en: Disc Selection
ar: اختيار القرص

en: Disc device
ar: جهاز القرص

en: Starting Position
ar: موضع البدء

en: Audio and Subtitles
ar: الصوت والترجمات

en: Choose one or more media file to open
ar: اختر ملف وسائط أو أكثر لفتحه

en: File Selection
ar: اختيار الملفات

en: You can select local files with the following list and buttons.
ar: تستطيع اختيار ملفات محلية عبر القائمة والأزرار التالية.

en: Add...
ar: أضف...

en: Network Protocol
ar: ميفاق الشبكة

en: Features
ar: المميزات

en: Quality
ar: الجودة

en: New destination
ar: مقصد جديد

en: Display locally
ar: اعرض محليًا

en: Miscellaneous Options
ar: خيارات متفرقة

en: Password:
ar: :كلمة السڒ

en: Username:
ar: إسم المستخدم:

en: Save recently played items
ar: احفظ آخر العناصر المُشغّلة

en: Default encoding
ar: الترميز المبدئي

en:  px
ar:  بك

en: Edit settings
ar: تعديل الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Add Input
ar: أضف دخلًا

en: Launching an update request...
ar: ينفّذ طلب تحديث...

en: Interactive Zoom
ar: ظبط الحجم التفاعلي

en: Angle
ar: الزاوية

en: full
ar: كامل

en: none
ar: لا شيئ

en: Motion detect
ar: كشف الحركة

en: Name:
ar: الاسم:

en: Input:
ar: دخل:

en: Select Input
ar: اختر دخلًا

en: Output:
ar: الخرج:

en: Select Output
ar: اختر خرجًا

en: Muxer:
ar: موكسر:

en: Probe DVB card for capabilities
ar: DVB  تحقق من قدرة البطاقة

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ar: .لا تحتمل كشف قابلياتها DVB بعض البطاقات

en: DVB input with v4l2 support
ar: مدخل (V4L2) DVB

en: Uncompressed RAR
ar: RAR غير مضغوط
