HandBrake-0.10 - en to th translation catalogue (595 entries)

en: Quality:
th: คุณภาพ:

en: Bitrate: %dkbps
th: อัตราบิต: %dkbps

en: Bitrate: %.4gkbps
th: อัตราบิต: %.4gkbps

en: <small>Passthrough</small>
th: <small>ส่งผ่าน</small>

en: %s
    Gain: %s
    DRC: %s
    Track Name: %s
th: %s
    ฟื้นค่า: %s
    DRC: %s
    ชื่อแทร็ค: %s

en: %s
    Gain: %s
    DRC: %s
th: %s
    ฟื้นค่า: %s
    DRC: %s

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add an audio encoder.
    Each selected source track will be encoded with all selected encoders.
th: เพิ่มตัวเข้ารหัสเสียง
    แต่ละแทร็คแหล่งที่ถูกเลือก จะถูกเข้ารหัสด้วยตัวเข้ารหัสที่เลือกทั้งหมด

en: Set the audio codec to encode this track with.
th: กำหนด codec เสียงเพื่อเข้ารหัสกับแทร็คนี้

en: Set the bitrate to encode this track with.
th: กำหนดอัตราบิตเพื่อเข้ารหัสกับแทร็คนี้

en: <b>Audio Quality:</b>
    For encoders that support it, adjust the quality of the output.
th: <b>คุณภาพเสียง:</b>
    สำหรับตัวเข้ารหัสที่รองรับมัน, ปรับคุณภาพของผลลัพธ์

en: Set the mixdown of the output audio track.
th: กำหนดการผสมเสียงของแทร็คเสียงผลลัพธ์

en: Set the sample rate of the output audio track.
th: กำหนดอัตราสุ่มฯของแทร็คเสียงผลลัพธ์

en: <b>Audio Gain:</b>
    Adjust the amplification or attenuation of the output audio track.
th: <b>การฟื้นค่าเสียง:</b>
    ปรับการขยายเสียงหรือลดเสียงของแทร็คเสียงผลลัพธ์

en: <b>Dynamic Range Compression:</b>
    Adjust the dynamic range of the output audio track.
    For source audio that has a wide dynamic range,
    very loud and very soft sequences, DRC allows you
    to 'compress' the range by making loud sounds
    softer and soft sounds louder.
th: <b>การบีบอัดช่วงไดนามิก:</b>
    ปรับช่วงไดนามิกของแทร็คเสียงผลลัพธ์
    สำหรับเสียงแหล่งที่มีช่วงไดนามิกกว้าง,
    มีลำดับเสียงดังมากและเบามาก, DRC ช่วยให้คุณ
    'บีบอัด' ช่วงโดยทำให้เสียงที่ดังเบาลง
    และเสียงที่เบาดังขึ้น

en: Remove this audio encoder
th: เอาตัวเข้ารหัสเสียงนี้ออก

en: Closing HandBrake will terminate encoding.
th: การปิด HandBrake จะยุติการเข้ารหัส

en: No Title Found
th: ไม่พบหัวเรื่อง

en: none
th: ไม่มี

en: Not Selected
th: ไม่ถูกเลือก

en: zerolatency x264 tune selected, forcing constant framerate
th: zerolatency x264 tune ถูกเลือก, บังคับอัตราเฟรมคงที่

en: Scanning ...
th: กำลังอ่าน ...

en: Stop Scan
th: หยุดอ่าน

en: On
th: เปิด

en: Strict
th: เข้มงวด

en: Loose
th: หละหลวม

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: auto
th: อัตโนมัติ

en: %s
    
    %s in %d seconds ...
th: %s
    
    %s ใน %d วินาที ...

en: %sYour movie will be lost if you don't continue encoding.
th: %sภาพยนตร์ของคุณจะสูญหาย ถ้าคุณไม่ทำการเข้ารหัสต่อ

en: Cancel Current and Stop
th: ยกเลิกรายการปัจจุบัน และหยุด

en: Cancel Current, Start Next
th: ยกเลิกรายการปัจจุบัน, เริ่มรายการถัดไป

en: Finish Current, then Stop
th: เสร็จรายการปัจจุบัน, แล้วจึงหยุด

en: Continue Encoding
th: เข้ารหัสต่อไป

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Modified
th: ถูกปรับเปลี่ยน

en: Handbrake Version: %s (%d)
th: Handbrake เวอร์ชั่น: %s (%d)

en: %d encode(s) pending
th: %d การเข้ารหัสที่คงค้างอยู่

en: job %d of %d,
th: งาน %d จาก %d,

en: pass %d (subtitle scan) of %d,
th: ผ่าน %d (อ่านศัพท์บรรยาย) จาก %d,

en: pass %d of %d,
th: ผ่าน %d จาก %d,

en: Encoding: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)
th: การเข้ารหัส: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)

en: Encoding: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)
th: การเข้ารหัส: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)

en: Encoding: %s%s%.2f %%
th: การเข้ารหัส: %s%s%.2f %%

en: Searching for start time,
th: กำลังค้นหาเวลาเริ่มต้น,

en: Scanning...
th: กำลังอ่าน...

en: Scanning title %d of %d...
th: กำลังอ่านหัวเรื่อง %d จาก %d...

en: Scanning title %d of %d preview %d...
th: กำลังอ่านหัวเรื่อง %d จาก %d ตัวอย่าง %d...

en: Source
th: แหล่ง

en: Choose Video Source
th: เลือกแหล่งวิดีโอ

en: Paused
th: ถูกพัก

en: Encode Done!
th: เข้ารหัสเสร็จแล้ว!

en: Encode Canceled.
th: การเข้ารหัสถูกยกเลิก

en: Encode Failed.
th: การเข้ารหัสล้มเหลว

en: Muxing: This may take a while...
th: กำลังผสาน: สิ่งนี้อาจใช้เวลาสักพัก...

en: Scan this DVD source
th: อ่านแหล่ง DVD นี้

en: AutoScan
th: อ่านอัตโนมัติ

en: Suspend
th: ระงับ

en: Suspend failed: %s
th: การระงับล้มเหลว: %s

en: Suspend failed
th: การระงับล้มเหลว

en: Shutdown
th: ปิดเครื่อง

en: Shutdown failed: %s
th: ปิดเครื่องล้มเหลว: %s

en: Shutdown failed
th: การปิดเครื่องล้มเหลว

en: Encoding
th: การเข้ารหัส

en: press %d %d
th: กด %d %d

en: Invalid Settings:
    %s
th: การตั้งค่าไม่ถูกต้อง:
    %s

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: %s: %.4g (Warning: lossless)
th: %s: %.4g (คำเตือน: ไร้การสูญเสีย)

en: HandBrake %s/%s is now available (you have %s/%d).
th: HandBrake %s/%s มีในตอนนี้แล้ว (คุณมี %s/%d)

en: Encode Complete
th: เข้ารหัสเสร็จสมบูรณ์

en: Put down that cocktail, Your HandBrake queue is done!
th: วางเครื่องดื่มนั่นลง, คิว HandBrake ของคุณเสร็จแล้ว!

en: Your encode is complete.
th: การเข้ารหัสเสร็จสมบูรณ์

en: Shutting down the computer
th: กำลังปิดเครื่องคอมพิวเตอร์

en: Putting computer to sleep
th: กำลังทำให้คอมพิวเตอร์สลีป

en: Quiting Handbrake
th: กำลังออกจาก Handbrake

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: open failed: %s
th: เปิดล้มเหลว: %s

en: No key for dictionary item
th: ไม่มีคีย์สำหรับรายการพจนานุกรม

en: Invalid container type. This shouldn't happen
th: ชนิดตัวบรรจุไม่ถูกต้อง สิ่งนี้ไม่ควรเกิดขึ้น

en: %s:missing a requried attribute
th: %s:ขาดคุณลักษณะที่ต้องการ

en: language
th: ภาษา

en: Language
th: ภาษา

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
th: ข้อความนี้อยู่ในภาษาที่เป็นรหัส ISO, Pango สามารถใช้สิ่งนี้เป็นตัวช่วยแนะเมื่อแปลผลข้อความ ถ้าคุณไม่เข้าใจพารามิเตอร์นี้ คุณอาจไม่จำเป็นต้องใช้มัน

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
th: ตำแหน่งที่ชอบเพื่อย่อสตริงให้สั้นลง เมื่อตัวแปลผลเซลล์มีห้องไม่เพียงพอต่อการแสดงทั้งสตริง

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
th: วิธีแบ่งสตริงเป็นหลายบรรทัด ถ้าตัวแปลผลเซลล์มีห้องไม่เพียงพอต่อการแสดงผลทั้งสตริง

en: Render the subtitle over the video.
    
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
th: แสดงผลศัพท์บรรยายบนวิดีโอ
    
    ศัพท์บรรยายจะเป็นส่วนหนึ่งของวิดีโอ และไม่สามารถปิดการใช้งานได้

en: <b>Burned In</b>
th: <b>ประทับลงใน</b>

en: Set the default output subtitle track.
    
    Most players will automatically display this
    subtitle track whenever the video is played.
    
    This is useful for creating a "forced" track
    in your output.
th: กำหนดแทร็คศัพท์บรรยายผลลัพธ์ตั้งต้น
    
    เครื่องเล่นส่วนใหญ่จะแสดงแทร็คศัพท์บรรยายนี้
    อัตโนมัติเมื่อวิดีโอถูกเล่น
    
    สิ่งนี้มีประโยชน์สำหรับสร้างแทร็คแบบ "บังคับ" ในผลลัพธ์ของคุณ

en: <b>Default</b>
th: <b>ค่าตั้งต้น</b>

en: Use only subtitles that have been flagged
    as forced in the source subtitle track
    
    "Forced" subtitles are usually used to show
    subtitles during scenes where someone is speaking
    a foreign language.
th: ใช้เฉพาะศัพท์บรรยายที่ถูกหมายเหตุเป็น
    แบบบังคับในแทร็คศัพท์บรรยายของแหล่ง
    
    ศัพท์บรรยายแบบ "บังคับ" ปกติจะใช้เพื่อแสดง
    ศัพท์บรรยายระหว่างฉากที่บางคนกำลังพูด
    ภาษาต่างประเทศ

en: <b>Forced Only</b>
th: <b>บังคับเท่านั้น</b>

en: Add (or subtract) an offset (in milliseconds)
    to the start of the SRT subtitle track.
    
    Often, the start of an external SRT file
    does not coincide with the start of the video.
    This setting allows you to synchronize the files.
th: บวก (หรือลบ) ค่าชดเชย (เป็นมิลลิวินาที)
    เพื่อเริ่มแทร็คศัพท์บรรยาย SRT
    
    บ่อยครั้งที่ไฟล์ SRT ภายนอก
    แสดงไม่ตรงกับการเริ่มของวิดีโอ
    การตั้งค่านี้ช่วยให้คุณซิงค์ไฟล์ให้ตรงกัน

en: <b>SRT Offset</b>
th: <b>ค่าชดเชย SRT</b>

en: Off
th: ปิด

en: The source subtitle track
    
    You can choose any of the subtitles
    recognized in your source file.
    
    In addition, there is a special track option
    "Foreign Audio Search".  This option will add
    an extra pass to the encode that searches for
    subtitles that may correspond to a foreign
    language scene.  This option is best used in
    conjunction with the "Forced" option.
th: แทร็คศัพท์บรรยายของแหล่ง
    
    คุณสามารถใช้สิ่งใดๆของศัพท์บรรยายที่
    จดจำไว้ในไฟล์แหล่งของคุณ
    
    นอกจากนี้ มีตัวเลือกแทร็คพิเศษ
    "ค้นหาเสียงต่างประเทศ" ตัวเลือกนี้จะเพิ่ม
    การผ่านพิเศษสู่การเข้ารหัสซึ่งค้นหาศัพท์บรรยาย
    ที่อาจสอดคล้องกับฉากภาษาต่างประเทศ
    ตัวเลือกนี้จะดีที่สุดเทื่อใช้ร่วมกับ
    ตัวเลือก "บังคับ"

en: <b>Track</b>
th: <b>แทร็ค</b>

en: About HandBrake
th: เกี่ยวกับ HandBrake

en: Copyright © 2008 - 2017 John Stebbins
    Copyright © 2004 - 2017, HandBrake Devs
th: สงวนลิขสิทธิ์ © 2008 - 2017 John Stebbins
    สงวนลิขสิทธิ์ © 2004 - 2017, HandBrake Devs

en: _Minimize/Maximize
th: _ย่อเล็กสุด/ขยายใหญ่สุด

en: _Pause Queue
th: _พักคิว

en: _Quit
th: _ออก

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _File
th: ไ_ฟล์

en: _Source
th: แห_ล่ง

en: Single _Title
th:  _หัวเรื่องเดี่ยว

en: _Destination
th: _ปลายทาง

en: _Preferences
th: การ_ตั้งค่า

en: _Queue
th: _คิว

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: Add _Multiple
th: _เพิ่มหลายสิ่ง

en: _Start
th: เ_ริ่ม

en: _Pause
th: _พัก

en: _View
th: _มุมมอง

en: HandBrake For _Dumbies
th: HandBrake สำหรับ _Dumbies

en: _Show Presets
th: แสดงค่า_สำเร็จรูป

en: _Preview
th: _ตัวอย่าง

en: _Activity Window
th: หน้าต่าง_กิจกรรม

en: Show _Queue
th: แสดง_คิว

en: _Presets
th: ค่า_สำเร็จรูป

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Make Default
th: ทำเป็นค่า_ตั้งต้น

en: _New Folder
th: โฟลเ_ดอร์ใหม่

en: _Export
th: _ส่งออก

en: _Import
th: _นำเข้า

en: _Update Built-in Presets
th: _อัปเดตค่าสำเร็จรูปที่มีมาให้

en: _Help
th: _ช่วยเหลือ

en: _Guide
th: แ_นวทาง

en: Start Encoding
th: เริ่มการเข้ารหัส

en: Start
th: เริ่ม

en: Pause Encoding
th: พักการเข้ารหัส

en: Pause
th: พัก

en: Add to Queue
th: เพิ่มสู่คิว

en: Enqueue
th: เข้าคิว

en: Show Queue
th: แสดงคิว

en: Queue
th: คิว

en: Open Picture Settings and Preview window.
    Here you can adjust cropping, resolution, aspect ratio, and filters.
th: เปิดการตั้งค่าภาพและหน้าต่างของตัวอย่าง
    ที่นี่คุณสามารถปรับการขลิบ, ความละเอียด, อัตราส่วนภาพ, และตัวกรอง

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Show Activity Window
th: แสดงหน้าต่างกิจกรรม

en: Activity
th: กิจกรรม

en: <b>Source:</b>
th: <b>แหล่ง:</b>

en: None
th: ไม่มี

en: Title:
th: หัวเรื่อง:

en: Set the title to encode.
    By default the longest title is chosen.
    This is often the feature title of a DVD.
th: กำหนดหัวเรื่องเพื่อเข้ารหัส
    หัวเรื่องที่ยาวที่สุดจะถูกเลือกเป็นค่าตั้งต้น
    สิ่งนี้มักเป็นคุณลักษณะหัวเรื่องของ DVD

en: Angle:
th: มุมกล้อง:

en: For multi-angle DVD's, select the desired angle to encode.
th: สำหรับ DVD แบบหลายมุมกล้อง, เลือกมุมกล้องที่ต้องการจะเข้ารหัส

en: Reset All Titles
th: คืนค่าหัวเรื่องทั้งหมด

en: Apply current settings to all titles
th: ใช้การตั้งค่าปัจจุบันกับหัวเรื่องทั้งหมด

en: Range of title to encode. Can be chapters, seconds, or frames.
th: ช่วงหัวเรื่องเพื่อเข้ารหัส โดยสามารถเป็นได้ทั้ง ตอน, วินาที, หรือเฟรม

en: Set the first chapter to encode.
th: กำหนดตอนแรก เพื่อเข้ารหัส

en: Set the last chapter to encode.
th: กำหนดตอนสุดท้าย เพื่อเข้ารหัส

en: Duration:
th: ระยะเวลา:

en: <b>Destination</b>
th: <b>ปลายทาง</b>

en: File:
th: ไฟล์:

en: Destination filename for your encode.
th: ชื่อไฟล์ปลายทางสำหรับการเข้ารหัสของคุณ

en: Destination directory for your encode.
th: เส้นทางปลายทางสำหรับการเข้ารหัสของคุณ

en: Destination Directory
th: เส้นทางปลายทาง

en: Format:
th: รูปแบบ:

en: Format to mux encoded tracks to.
th: รูปแบบที่จะทำการผสานแทร็คที่เข้ารหัสลงไป

en: iPod 5G Support
th: รองรับ iPod 5G

en: Add iPod Atom needed by some older iPods.
th: เพิ่ม iPod Atom ที่ต้องการโดย iPods เก่าบางรุ่น

en: Web optimized
th: ให้เหมาะกับเว็บ

en: Optimize the layout of the MP4 file for progressive download.
    This allows a player to initiate playback before downloading the entire file.
th: ปรับเค้าโครงของไฟล์ MP4 ให้เหมาะสมสำหรับการดาวน์โหลดไว้ล่วงหน้า
    สิ่งนี้อนุญาตให้เครื่องเล่นสามารถเริ่มเล่นก่อนการดาวน์โหลดจะครบทั้งไฟล์

en: Large file (>4GB)
th: ไฟล์ใหญ่ (>4GB)

en: Allow 64 bit MP4 file which can be over 4GB.
    
    <b>Caution:</b> This option may break device compatibility.
th: อนุญาตไฟล์ MP4 แบบ 64 บิต ซึ่งขนาดสามารถใหญ่เกิน 4GB
    <b>ระวัง:</b> ตัวเลือกนี้อาจละเมิดความเข้ากันกับอุปกรณ์

en: <b>Presets List</b>
th: <b>รายการค่าสำเร็จรูป</b>

en: Source Codec:
th: Codec แหล่ง:

en: Dimensions:
th: มิติ:

en: Aspect:
th: สัดส่วน:

en: Frame Rate:
th: อัตราเฟรม:

en: <b>Source Picture Parameters</b>
th: <b>พารามิเตอร์ภาพแหล่ง</b>

en: Autocrop:
th: ขลิบอัตโนมัติ:

en: Crop:
th: ขลิบ:

en: Crop Dimensions:
th: ขลิบมิติ:

en: <b>Cropping</b>
th: <b>การขลิบ</b>

en: Scale Dimensions:
th: สเกลมิติ:

en: Optimal for Source:
th: เหมาะสำหรับแหล่ง:

en: Anamorphic:
th: อนามอร์ฟิก:

en: <b>Scaling</b>
th: <b>การสเกล</b>

en: Presentation Dimensions:
th: มิติการนำเสนอ:

en: Summary
th: สรุป

en: Left Crop
th: ขลิบซ้าย

en: Top Crop
th: ขลิบบน

en: Bottom Crop
th: ขลิบล่าง

en: Right Crop
th: ขลิบขวา

en: Auto Crop
th: ขลิบอัตโนมัติ

en: Automatically crop black borders around edges of the video.
th: ขลิบขอบดำรอบวิดีโอโดยอัตโนมัติ

en: Loose Crop
th: ขลิบคร่าวๆ

en: When picture settings require that the image
    dimensions be rounded to some multiple number
    of pixels, this setting will crop a few extra pixels
    instead of doing exact cropping and then scaling to
    the required multiple.
th: เมื่อการตั้งค่าภาพต้องการให้มิติภาพ
    ถูกปัดค่าสู่บางเลขคูณของพิกเซล
    การตั้งค่านี้จะขลิบพิกเซลพิเศษเล็กน้อย
    แทนที่จะทำการขลิบอย่างแม่นยำ
    แล้วจึงสเกลสู่ผลคูณที่ต้องการ

en: width:
th: กว้าง:

en: This is the width that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
th: นี่คือความกว้างที่วิดีโอจะถูกจัดเก็บไว้
    มิติการแสดงผลที่แท้จริงจะแตกต่างถ้าอัตราส่วนภาพพิกเซลไม่ใช่ 1:1

en: height:
th: สูง:

en: This is the height that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
th: นี่คือความสูงที่วิดีโอจะถูกจัดเก็บไว้
    มิติการแสดงผลที่แท้จริงจะแตกต่างถ้าอัตราส่วนภาพพิกเซลไม่ใช่ 1:1

en: Optimal for source
th: เหมาะสำหรับแหล่ง

en: If enabled, select the 'optimal' storage resolution.
    This will be the resolution that most closely matches the source resolution after cropping.
th: ถ้าถูกใช้งาน, เลือกความละเอียดการจัดเก็บที่ 'เหมาะสม'
    นี่จะเป็นความละเอียดที่ใกล้เคียงความละเอียดของแหล่งมากที่สุดหลังจากการขลิบ

en: <b>Anamorphic Modes:</b>
    <small><tt>
    None   - Force pixel aspect ratio to 1:1.
    Loose  - Align dimensions to chosen 'Alignment' value
         and pick pixel aspect ratio that preserves the
         original display aspect ratio
    Strict - Keep original source dimensions and pixel
         aspect ratio</tt></small>
th: <b>โหมด อนามอร์ฟิก:</b>
    <small><tt>
    ไม่มี   - บังคับอัตราส่วนภาพเป็น 1:1
    หละหลวม  - จัดวางมิติสู่ค่า 'แนวจัดวาง' ที่เลือก
         และหยิบอัตราส่วนภาพพิกเซลที่จะสงวน
         อัตราส่วนภาพเพื่อการแสดงผลของต้นฉบับ
    เข้มงวด - รักษามิติและอัตราส่วนภาพพิกเซล
         ของแหล่งต้นฉบับ</tt></small>

en: Alignment:
th: แนวจัดวาง:

en: Align storage dimensions to multiples of this value.
    
    This setting is only necessary for compatibility with some devices.
    You should use 2 unless you experience compatibility issues.
th: จัดวางมิติการจัดเก็บสู่ผลคูณของค่านี้
    
    การตั้งค่านี้จำเป็นเฉพาะความเข้ากันกับบางอุปกรณ์
    คุณควรใช้ 2 เว้นแต่คุณประสบปัญหาความเข้ากัน

en: <b>Storage Geometry</b>
th: <b>เรขาคณิตการจัดเก็บ</b>

en: This is the display width. It is the result of scaling the storage dimensions by the pixel aspect.
th: นี่คือความกว้างการแสดงผล มันคือผลของการสเกลมิติการจัดเก็บโดยสัดส่วนพิกเซล

en: Pixel Aspect:
th: สัดส่วนพิกเซล:

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
th: สัดส่วนพิกเซลจะกำหนดรูปทรงของพิกเซล
    
    อัตราส่วน 1:1 จะกำหนดพิกเซลสี่เหลี่ยมจัตุรัส  ค่าอื่นๆจะกำหนดรูปทรงสี่เหลี่ยมผืนผ้า
    เครื่องเล่นจะสเกลภาพเพื่อที่จะให้ได้ตามสัดส่วนที่ระบุ

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
th: สัดส่วนพิกเซลจะกำหนดรูปทรงของพิกเซล
    อัตราส่วน 1:1 จะกำหนดพิกเซลสี่เหลี่ยมจัตุรัส  ค่าอื่นๆจะกำหนดรูปทรงสี่เหลี่ยมผืนผ้า
    เครื่องเล่นจะสเกลภาพเพื่อที่จะให้ได้ตามสัดส่วนที่ระบุ

en: Keep Aspect
th: คงสัดส่วน

en: If enabled, the original display aspect of the source will be maintained.
th: ถ้าใช้งาน สัดส่วนการแสดงผลต้นฉบับของแหล่งจะถูกคงไว้

en: Display Aspect:
th: สัดส่วนแสดงผล:

en: <b>Display Geometry</b>
th: <b>เรขาคณิตการแสดงผล</b>

en: Grayscale
th: สเกลสีเทา

en: If enabled, filter colour components out of video.
th: ถ้าถูกใช้งาน จะกรององค์ประกอบสีออกจากวิดีโอ

en: The deblocking filter removes a common type of compression artifact.
    If your source exhibits 'blockiness', this filter may help clean it up.
th: ตัวกรองการ Deblock จะลบชนิดธรรมดาของวัตถุการบีบอัด
    ถ้าแหล่งคุณแสดงออกว่า 'blockiness', ตัวกรองนี้จะช่วยล้างมันออกไป

en: Denoise Filter:
th: ตัวกรอง Denoise:

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
    Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
    Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
th: การกรอง Denoise จะลดหรือลบการปรากฏของนอยส์และเกรน
    Film grain และนอยส์ความถี่สูงชนิดอื่นจะยากต่อการบีบอัด
    การใช้ตัวกรองนี้กับบางแหล่งจะสามารถทำให้ขนาดไฟล์มีขนาดเล็กลงได้

en: Denoise Preset:
th: ค่าสำเร็จรูป Denoise:

en: Denoise Tune:
th: การจูน Denoise:

en: Custom denoise filter string format
    
    SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma
th: รูปแบบสตริงตัวกรอง denoise ที่กำหนดเอง
    
    SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma

en: This filter removes 'combing' artifacts that are the result of telecining.
    
    Telecining is a process that adjusts film framerates that are 24fps to NTSC video frame rates which are 30fps.
th: ตัวกรองนี้จะลบวัตถุ 'หวี' ที่เป็นผลของการ telecining
    
    Telecining คือกระบวนการที่ปรับอัตราเฟรมหนัง 24fps เป็นอัตราเฟรมวิดีโอ NTSC ซึ่งเป็น 30fps

en: Custom detelecine filter string format
    
    JunkLeft:JunkRight:JunkTop:JunkBottom:StrictBreaks:MetricPlane:Parity
th: รูปแบบสตริงตัวกรอง detelecine ที่กำหนดเอง
    
    JunkLeft:JunkRight:JunkTop:JunkBottom:StrictBreaks:MetricPlane:Parity

en: Choose decomb or deinterlace filter options.
    
    The decomb filter selectively deinterlaces frames that appear to be interlaced.
    This will preserve quality in frames that are not interlaced.
    
    The classic deinterlace filter is applied to all frames.
    Frames that are not interlaced will suffer some quality degradation.
th: เลือกตัวเลือกตัวกรอง decomb หรือ deinterlace
    
    ตัวกรอง decomb จะ deinterlace เฟรมที่ปรากฏว่ามีการอินเตอร์เลซอย่างจำเพาะเจาะจง
    สิ่งนี้จะช่วยสงวนคุณภาพในเฟรมที่ไม่มีการอินเตอร์เลซ
    
    ตัวกรอง deinterlace แบบคลาสสิคจะถูกใช้สำหรับเฟรมทั้งหมด
    เฟรมที่ไม่มีการอินเตอร์เลซจะได้รับผลกระทบทำให้คุณภาพลดลง

en: The decomb filter selectively deinterlaces frames that appear to be interlaced.
    This will preserve quality in frames that are not interlaced.
th: ตัวกรอง decomb จะ deinterlace เฟรมที่ปรากฏว่าอินเตอร์เลซอย่างจำเพาะเจาะจง
    สิ่งนี้จะสงวนคุณภาพในเฟรมที่ไม่ถูกอินเตอร์เลซ

en: Custom decomb filter string format
    
    Mode:SpatialMetric:MotionThresh:SpatialThresh:BlockThresh:BlockWidth:
    BlockHeight:MagnitudeThres:VarianceThres:LaplacianThresh:DilationThresh:
    ErosionThresh:NoiseThresh:MaxSearchDistance:PostProcessing:Parity
th: รูปแบบสตริงตัวกรอง decomb ที่กำหนดเอง
    
    Mode:SpatialMetric:MotionThresh:SpatialThresh:BlockThresh:BlockWidth:
    BlockHeight:MagnitudeThres:VarianceThres:LaplacianThresh:DilationThresh:
    ErosionThresh:NoiseThresh:MaxSearchDistance:PostProcessing:Parity

en: The classic deinterlace filter is applied to all frames.
    Frames that are not interlaced will suffer some quality degradation.
th: ตัวกรอง deinterlace คลาสสิค ถูกใช้งานกับเฟรมทั้งหมด
    เฟรมที่ไม่ถูกอินเตอร์เลซคุณภาพจะสูญเสียบางส่วน

en: Custom deinterlace filter string format
    
    YadifMode:YadifParity:McdintMode:McdeintQp
th: รูปแบบสตริงตัวกรอง deinterlace ที่กำหนดเอง
    
    YadifMode:YadifParity:McdintMode:McdeintQp

en: <b>Filters</b>
th: <b>ตัวกรอง</b>

en: Picture
th: ภาพ

en: Video Encoder:
th: ตัวเข้ารหัสวิดีโอ:

en: Available video encoders.
th: ตัวเข้ารหัสวิดีโอที่มี

en: Framerate:
th: อัตราเฟรม:

en: Output framerate.
    
    'Same as source' is recommended. If your source video has
    a variable framerate, 'Same as source' will preserve it.
th: อัตราเฟรมผลลัพธ์
    
    'เหมือนกับแหล่ง' จะถูกแนะนำ ถ้าวิดีโอแหล่งของคุณมีอัตราเฟรมที่แปรผัน, 'เหมือนกับแหล่ง' จะคงค่ามันเอาไว้

en: Constant Framerate
th: อัตราเฟรมคงที่

en: Same as source
th: เหมือนกับแหล่ง

en: (variable)
th: (แปรผัน)

en: (constant)
th: (คงที่)

en: Enables constant framerate output.
th: เปิดใช้งานผลลัพท์อัตราเฟรมที่คงที่

en: Peak Framerate (VFR)
th: อัตราเฟรมสูงสุด (VFR)

en: Enables variable framerate output with a peak
    rate determined by the framerate setting.
    
    VFR is not compatible with some players.
th: ใช้งานผลลัพธ์อัตราเฟรมแปรผันกับอัตราสูงสุด
    ที่บ่งโดยการตั้งค่าอัตราเฟรม
    
    อัตราเฟรมแปรผันหรือ VFR จะไม่เข้ากับบางเครื่องเล่น

en: Variable Framerate
th: อัตราเฟรมแปรผัน

en: Enables variable framerate output.
    
    VFR is not compatible with some players.
th: ใช้งานผลลัพธ์อัตราเฟรมแปรผัน
    
    อัตราเฟรมแปรผันหรือ VFR จะไม่เข้ากับบางเครื่องเล่น

en: Set the desired quality factor.
    The encoder targets a certain quality.
    The scale used by each video encoder is different.
    
    x264's scale is logarithmic and lower values correspond to higher quality.
    So small decreases in value will result in progressively larger increases
    in the resulting file size.  A value of 0 means lossless and will result
    in a file size that is larger than the original source, unless the source
    was also lossless.
    
    FFMpeg's and Theora's scale is more linear.
    These encoders do not have a lossless mode.
th: กำหนดแฟกเตอร์คุณภาพที่ต้องการ
    ตัวเข้ารหัสจะมุ่งเป้าหมายคุณภาพที่แน่นอน
    สเกลที่ใช้โดยแต่ละตัวเข้ารหัสวิดีโอจะต่างกัน
    
    สเกลของ x264 เป็นอัลกอริทึมซึ่งค่าที่ต่ำลงจะสอดคล้องกับคุณภาพที่สูงขึ้น
    ดังนั้นค่าที่ลดลงเล็กน้อยจะส่งผลต่อขนาดไฟล์ผลลัพธ์ที่ใหญ่ขึ้นมาก
    ค่า 0 หมายถึงไม่สูญเสียและขนาดไฟล์ผลลัพธ์จะใหญ่กว่า
    ไฟล์แหล่งต้นฉบับ เว้นแต่ไฟล์แหล่งก็เป็นแบบไม่สูญเสีย
    
    สเกลของ FFMpeg และ Theora จะเป็นเส้นตรงมากกว่า
    ตัวเข้ารหัสเหล่านี้ไม่มีโหมดไม่สูญเสีย

en: Constant Quality:
th: คุณภาพคงที่:

en: Bitrate (kbps):
th: อัตราบิต (kbps):

en: Set the average bitrate.
    
    The instantaneous bitrate can be much higher or lower at any point in time.
    But the average over a long duration will be the value set here.  If you need
    to limit instantaneous bitrate, look into x264's vbv-bufsize and vbv-maxrate settings.
th: กำหนดอัตราบิตเฉลี่ย
    
    อัตราบิตฉับพลันสามารถสูงกว่าหรือต่ำกว่ามาก ณ ในเวลาใดๆ
    แต่ค่าเฉลี่ยของระยะเวลาที่ยาวนานจะเป็นค่าที่กำหนดที่นี่
    ถ้าคุณต้องการจำกัดอัตราบิตฉับพลัน ดูที่ x264's vbv-bufsize และการตั้งค่า vbv-maxrate

en: 2-Pass Encoding
th: การเข้ารหัส 2-Pass

en: Perform 2 Pass Encoding.
    
    The 'Bitrate' option is prerequisite. During the 1st pass, statistics about
    the video are collected.  Then in the second pass, those statistics are used
    to make bitrate allocation decisions.
th: กระทำการเข้ารหัส 2 Pass
    
    ต้องทำตัวเลือก 'อัตราบิต' ก่อน ในระหว่างการผ่านรอบที่ 1 สถิติเกี่ยวกับวิดีโอ
    จะถูกรวบรวม จากนั้นทำการผ่านรอบที่สอง สถิติเหล่านั้นจะถูกใช้เพื่อ
    การตัดสินจัดสรรอัตราบิต

en: Turbo First Pass
th: ผ่านแรกเทอร์โบ

en: During the 1st pass of a 2 pass encode, use settings that speed things along.
th: ในระหว่างเข้ารหัส 1st pass ของ 2 pass,  ใช้การตั้งค่าที่เร่งสิ่งต่างๆไปด้วยกัน

en: Use Advanced Options
th: ใช้ตัวเลือกขั้นสูง

en: Use advanced options Tab for x264 settings.
    
    Use at your own risk!
th: ใช้แท็บตัวเลือกขั้นสูงสำหรับการตั้งค่า x264
    
    ใช้ตามที่คุณอยากเสี่ยง!

en: Preset:
th: ค่าสำเร็จรูป:

en: Tune:
th: จูน:

en: Tune settings to optimize for common scenarios.
    
    This can improve effeciency for particular source characteristics or set
    characteristics of the output file.  Changes will be applied after the
    preset but before all other parameters.
th: การตั้งค่าจูนเพื่อปรับบทหนังธรรมดาให้เหมาะสม
    
    สิ่งนี้สามารถเพิ่มประสิทธิภาพลักษณะเฉพาะของแหล่งที่จำเพาะ หรือ
    กำหนดลักษณะเฉพาะของไฟล์ผลลัพธ์  การเปลี่ยนแปลงจะถูกใช้
    หลังค่าสำเร็จรูปแต่จะใช้ก่อนพารามิเตอร์อื่นๆ

en: Fast Decode
th: ถอดรหัสรวดเร็ว

en: Reduce decoder CPU usage.
    
    Set this if your device is struggling to play the output (dropped frames).
th: ลดการใช้ CPU ของตัวถอดรหัส
    
    กำหนดสิ่งนี้ถ้าอุปกรณ์ดิ้นรนเพื่อเล่นไฟล์ผลลัพธ์ (เฟรมที่ตก)

en: Zero Latency
th: การแฝงเป็นศูนย์

en: Profile:
th: โปรไฟล์:

en: Sets and ensures compliance with the specified profile.
    
    Overrides all other settings.
th: กำหนดและทำให้มั่นใจว่าทำตามโปรไฟล์ที่ระบุ
    
    มีผลเหนือการตั้งค่าอื่นทั้งหมด

en: Level:
th: ระดับ:

en: Sets and ensures compliance with the specified level.
    
    Overrides all other settings.
th: กำหนดและทำให้มั่นใจว่าทำตามระดับที่ระบุ
    
    มีผลเหนือการตั้งค่าอื่นทั้งหมด

en: More Settings:
th: การตั้งค่าเพิ่มเติม:

en: Additional encoder settings.
    
    Colon separated list of encoder options.
th: การตั้งค่าตัวเข้ารหัสเพิ่มเติม
    
    รายการที่คั่นด้วยเครื่องหมาย Colon ของตัวเลือกตัวเข้ารหัส

en: Video
th: วิดีโอ

en: Selection Behavior:
th: พฤติกรรมการเลือก:

en: Remove
th: เอาออก

en: Available Languages
th: ภาษาที่มี

en: Selected Languages
th: ภาษาที่เลือก

en: Use only first encoder for secondary audio
th: ใช้เฉพาะตัวเข้ารหัสแรกสำหรับเสียงที่สอง

en: Only the primary audio track will be encoded with the full encoder list.
    All other secondary audio output tracks will be encoded with first encoder only.
th: เฉพาะแทร็คเสียงหลักที่จะถูกเข้ารหัสด้วยรายการตัวเข้ารหัสทั้งหมด
    แทร็คผลลัพธ์ของเสียงสำรองทั้งหมดจะถูกเข้ารหัสด้วยตัวเข้ารหัสแรกเท่านั้น

en: Auto Passthru:
th: ส่งผ่านอัตโนมัติ:

en: Enable this if your playback device supports MP3.
    This permits MP3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
th: ใช้งานสิ่งนี้ ถ้าอุปกรณ์การเล่นของคุณรองรับ MP3
    สิ่งนี้ยินยอมให้เลือกการส่งผ่าน MP3 เมื่อการเลือกการส่งผ่านอัตโนมัติถูกเปิดใช้งาน

en: Enable this if your playback device supports AAC.
    This permits AAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
th: ใช้งานสิ่งนี้ ถ้าอุปกรณ์การเล่นของคุณรองรับ AAC
    สิ่งนี้ยินยอมให้เลือกการส่งผ่าน AAC เมื่อการเลือกการส่งผ่านอัตโนมัติถูกเปิดใช้งาน

en: Enable this if your playback device supports AC-3.
    This permits AC-3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
th: ใช้งานสิ่งนี้ ถ้าอุปกรณ์การเล่นของคุณรองรับ AC-3
    สิ่งนี้ยินยอมให้เลือกการส่งผ่าน AC-3 เมื่อการเลือกการส่งผ่านอัตโนมัติถูกเปิดใช้งาน

en: Enable this if your playback device supports DTS.
    This permits DTS passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
th: ใช้งานสิ่งนี้ ถ้าอุปกรณ์การเล่นของคุณรองรับ DTS
    สิ่งนี้ยินยอมให้เลือกการส่งผ่าน DTS เมื่อการเลือกการส่งผ่านอัตโนมัติถูกเปิดใช้งาน

en: Enable this if your playback device supports DTS-HD.
    This permits DTS-HD passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
th: ใช้งานสิ่งนี้ ถ้าอุปกรณ์การเล่นของคุณรองรับ DTS-HD
    สิ่งนี้ยินยอมให้เลือกการส่งผ่าน DTS-HD เมื่อการเลือกการส่งผ่านอัตโนมัติถูกเปิดใช้งาน

en: Passthru Fallback:
th: การส่งผ่านยืนพื้น:

en: Set the audio codec to encode with when a suitable track can not be found for audio passthru.
th: กำหนด codec เสียงเพื่อเข้ารหัส เมื่อไม่พบแทร็คที่เหมาะสมสำหรับการส่งผ่านเสียง

en: <b>Audio Encoder Settings:</b>
th: <b>การตั้งค่าตัวเข้ารหัสเสียง:</b>

en: Each selected source track will be encoded with all selected encoders
th: แต่ละแทร็คแหล่งที่เลือกจะถูกเข้ารหัสด้วยตัวเข้ารหัสที่เลือกทั้งหมด

en: Encoder
th: ตัวเข้ารหัส

en: Bitrate/Quality
th: อัตราบิต/คุณภาพ

en: Mixdown
th: ปรับลง

en: Samplerate
th: อัตราสุ่มฯ

en: Gain
th: ฟื้นค่า

en: Audio Defaults
th: ค่าตั้งต้นเสียง

en: Add new audio settings to the list
th: เพิ่มการตั้งค่าเสียงใหม่สู่รายการ

en: Add All
th: เพิ่มทั้งหมด

en: Add all audio tracks to the list
th: เพิ่มแทร็คเสียงทั้งหมดสู่รายการ

en: Reload Defaults
th: โหลดค่าตั้งต้นใหม่

en: Reload all audio settings from defaults
th: โหลดการตั้งค่าเสียงทั้งหมดใหม่จากค่าตั้งต้น

en: Audio List
th: รายการเสียง

en: Preferred Language: None
th: ภาษาที่ชอบ: ไม่มี

en: Add Foreign Audio Search Pass
th: เพิ่มการส่งผ่านการค้นหาเสียงต่างประเทศ

en: Add "Foreign Audio Search" when the default audio track is your preferred language.
    This search pass finds short sequences of foreign audio and provides subtitles for them.
th: เพิ่ม "การค้นหาเสียงต่างประเทศ" เมื่อแทร็คเสียงตั้งต้นเป็นเสียงภาษาที่คุณชอบ
    การส่งผ่านการค้นหานี้จะค้นลำดับของเสียงต่างประเทศและเตรียมศัพท์บรรยายสำหรับพวกมัน

en: Add subtitle track if default audio is foreign
th: เพิ่มแทร็คศัพท์บรรยาย ถ้าเสียงตั้งต้นเป็นเสียงต่างประเทศ

en: When the default audio track is not your preferred language, add a subtitle track.
th: เพิ่มแทร็คศัพท์บรรยายเมื่อแทร็คเสียงตั้งต้นไม่ใช่ภาษาที่คุณชอบ

en: Add Closed Captions when available
th: เพิ่มศัพท์บรรยายเหตุการณ์ถ้ามี

en: Closed captions are text subtitles that can be added to any container as a soft subtitle track (not burned)
th: ศัพท์บรรยายเหตุการณ์เป็นศัพท์ฯตัวอักษร ซึ่งสามารถเพิ่มลงในตัวบรรจุใดก็ได้โดยการเป็นแทร็คศัพท์บรรยายชนิดอ่อน (ไม่ถูกประทับ)

en: Subtitle Defaults
th: ค่าตั้งต้นศัพท์บรรยาย

en: Add new subtitle settings to the list
th: เพิ่มการตั้งค่าศัพท์บรรยายใหม่สู่รายการ

en: Add all subtitle tracks to the list
th: เพิ่มแทร็คศัพท์บรรยายทั้งหมดสู่รายการ

en: Reload all subtitle settings from defaults
th: โหลดการตั้งค่าศัพท์บรรยายทั้งหมดใหม่จากค่าตั้งต้น

en: Subtitle List
th: รายการศัพท์บรรยาย

en: <small>Reference Frames:</small>
th: <small>เฟรมอ้างอิง:</small>

en: <small>Maximum B-Frames:</small>
th: <small>เฟรม-B สูงสุด:</small>

en: <small>Pyramidal B-Frames:</small>
th: <small>เฟรม-B พีรามิด:</small>

en: B-pyramid improves compression by creating a pyramidal structure (hence the name)
    of B-frames, allowing B-frames to reference each other to improve compression.
    
    Requires Max B-frames greater than 1; optimal adaptive B-frames is strongly recommended for full compression benefit.
th: พีรามิด-B ปรับปรุงการบีบอัดโดยสร้างโครงสร้างพีรามิด (เช่นดังชื่อ)
    ของเฟรม-B, ช่วยให้เฟรม-B อิงอ้างสู่แต่ละอันอื่นเพื่อปรับปรุงการบีบอัด
    
    ต้องการเฟรม-B สูงสุดมากกว่า 1; เฟรม-B ที่ดัดแปลงเหมาะสม ถูกแนะนำสำหรับการบีบอัดให้ได้ผลสูงสุด

en: 8x8 Transform
th: แปลง 8x8

en: The 8x8 transform is the single most useful feature of x264 in terms of compression-per-speed.
    
    It improves compression by at least 5% at a very small speed cost and may
    provide an unusually high visual quality benefit compared to its compression
    gain.  However, it requires High Profile, which many devices may not support.
th: การแปลง 8x8 คือคุณลักษณะเดียวที่มีประโยชน์สูงสุดของ x264 ในเงื่อนไขของการบีบอัดต่อความเร็ว
    
    มันปรับปรุงการบีบอัดอย่างน้อย 5% ที่ต้นทุนความเร็วน้อยมากและอาจ
    ให้คุณภาพการมองเห็นสูงอย่างไม่ธรรมดาเปรียบเทียบกับการบีบอัดของมันที่ได้ อย่างไรก็ตาม มันต้องการโปรไฟล์รูปแบบสูง ซึ่งบางอุปกรณ์อาจไม่รองรับ

en: CABAC Entropy Encoding
th: การเข้ารหัส CABAC Entropy

en: <small><b>Encoding Features</b></small>
th: <small><b>คุณลักษณะการเข้ารหัส</b></small>

en: <small>Motion Est. Method:</small>
th: <small>วิธีการประมาณการเคลื่อนไหว:</small>

en: <small>Motion Est. Range:</small>
th: <small>ช่วงการประมาณการเคลื่อนไหว:</small>

en: <small><b>Analysis</b></small>
th: <small><b>การวิเคราะห์</b></small>

en: <small><b>Current x264 Advanced Option String</b></small>
th: <small><b>สตริงตัวเลือกขั้นสูง x264 ปัจจุบัน</b></small>

en: Advanced Video
th: วิดีโอขั้นสูง

en: Chapter Markers
th: ตัวหมายตอน

en: Add chapter markers to output file.
th: เพิ่มตัวหมายตอนสู่ไฟล์ผลลัพธ์

en: Chapters
th: ตอน

en: Actors:
th: นักแสดง:

en: Director:
th: ผู้กำกับ:

en: Release Date:
th: วันเผยแพร่:

en: Comment:
th: ข้อคิดเห็น:

en: Genre:
th: ประเภท:

en: Description:
th: คำบรรยาย:

en: Plot:
th: เค้าเรื่อง:

en: Tags
th: แท็ก

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Edit
th: แก้ไข

en: Reload
th: โหลดใหม่

en: Mark selected queue entry as pending.
    Resets the queue job to pending and ready to run again.
th: หมายเหตุรายการคิวที่เลือกเป็นกำลังรอคอย
    คืนค่างานคิวเป็นกำลังรอคอย และพร้อมจะปฏิบัติการอีกครั้ง

en: Reload All
th: โหลดใหม่ทั้งหมด

en: Mark all queue entries as pending.
    Resets all queue jobs to pending and ready to run again.
th: หมายเหตุรายการคิวทั้งหมดเป็นกำลังรอคอย
    คืนค่างานคิวทั้งหมดเป็นกำลังรอคอย และพร้อมจะปฏิบัติการอีกครั้ง

en: OK
th: ตกลง

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Mark all titles for adding to the queue
th: หมายหัวเรื่องทั้งหมดสำหรับเพิ่มสู่คิว

en: Clear All
th: ล้างทั้งหมด

en: Unmark all titles
th: เลิกหมายหัวเรื่องทั้งหมด

en: Destination files OK.  No duplicates detected.
th: ไฟล์ปลายทางโอเค ไม่พบการซ้ำซ้อน

en: Select this title for adding to the queue.
th: เลือกหัวเรื่องนี้เพื่อเพิ่มสู่คิว

en: Preferences
th: การตั้งค่า

en: Automatically check for updates
th: ตรวจสอบการอัปเดตอัตโนมัติ

en: When all encodes are complete
th: เมื่อการเข้ารหัสทั้งหมดเสร็จสมบูรณ์

en: Use automatic naming (uses modified source name)
th: ใช้การตั้งชื่ออัตโนมัติ (ใช้ชื่อแหล่งที่ปรับเปลี่ยน)

en: Auto-Name Template
th: แม่แบบชื่ออัตโนมัติ

en: Available Options: {source} {title} {chapters} {date} {time} {quality} {bitrate}
th: ตัวเลือกที่มี: {แหล่ง} {หัวเรื่อง} {ตอน} {วันที่} {เวลา} {คุณภาพ} {อัตราบิต}

en: Use iPod/iTunes friendly (.m4v) file extension for MP4
th: ใช้สกุลไฟล์ (.m4v) ซึ่งเหมาะกับ iPod/iTunes สำหรับรูปแบบ MP4

en: Number of previews
th: จำนวนตัวอย่าง

en: Filter short titles (seconds)
th: กรองหัวเรื่องสั้น (วินาที)

en: Show system tray icon
th: แสดงไอคอนที่ถาดระบบ

en: General
th: ทั่วไป

en: Use dvdnav (instead of libdvdread)
th: ใช้ dvdnav (แทน libdvdread)

en: Put individual encode logs in same location as movie
th: วางบันทึกกิจกรรมการเข้ารหัสรายตัว ในที่ตั้งเดียวกับภาพยนตร์

en: Activity Log Verbosity Level
th: ระดับความมากของการจดบันทึกกิจกรรม

en: Activity Log Longevity
th: ความยืนนานของการจดบัทึกกิจกรรม

en: Scale down High Definition previews
th: สเกลตัวอย่างที่มีความละเอียดสูงให้ลดลง

en: Automatically Scan DVD when loaded
th: อ่าน DVD อัตโนมัติเมื่อถูกโหลด

en: Scans the DVD whenever a new disc is loaded
th: อ่าน DVD เมื่อใดก็ตามที่ดิสก์ใหม่ถูกโหลด

en: Hide Advanced Video Options Tab
th: ซ่อนแท็บตัวเลือกวิดีโอขั้นสูง

en: Delete completed jobs from queue
th: ลบงานที่เสร็จแล้วจากคิว

en: By default, completed jobs remain in the queue and are marked as complete.
    Check this if you want the queue to clean itself up by deleting completed jobs.
th: โดยตั้งต้น, งานที่เสร็จแล้วจะยังคงอยู่ในคิว และถูกหมายเหตุว่าเสร็จสมบูรณ์
    กาเลือกสิ่งนี้ถ้าคุณต้องการให้คิวทำการลบงานที่เสร็จแล้วออกไปเลย

en: Allow Tweaks
th: อนุญาตการปรับแต่ง

en: Allow HandBrake For Dummies
th: อนุญาต HandBrake For Dummies

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Folder Name:
th: ชื่อโฟลเดอร์:

en: <b>Description</b>
th: <b>คำบรรยาย</b>

en: Preset Name:
th: ชื่อค่าสำเร็จรูป:

en: <b>Custom Picture Dimensions</b>
th: <b>มิติภาพที่กำหนดเอง</b>

en: Maximum Width:
th: ความกว้างสูงสุด:

en: Enable maximum width limit.
th: ใช้การจำกัดความกว้างสูงสุด

en: This is the maximum width that the video will be stored at.
    
    Whenever a new source is loaded, this value will be applied if the source width is greater.
    Setting this to 0 means there is no maximum width.
th: นี่คือความกว้างสูงสุดที่วิดีโอจะถูกจัดเก็บ
    
    เมื่อใดก็ตามที่แหล่งใหม่ถูกโหลด ค่านี้จะถูกใช้ถ้าความกว้างของแหล่งมากกว่า
    การตั้งค่าสิ่งนี้เป็น 0 หมายถึงไม่มีความกว้างสูงสุด

en: Maximum Height:
th: ความสูงสูงสุด:

en: Enable maximum height limit.
th: ใช้การจำกัดความสูงสูงสุด

en: This is the maximum height that the video will be stored at.
    
    Whenever a new source is loaded, this value will be applied if the source height is greater.
    Setting this to 0 means there is no maximum height.
th: นี่คือความสูงสูงสุดที่วิดีโอจะถูกจัดเก็บ
    
    เมื่อใดก็ตามที่แหล่งใหม่ถูกโหลด ค่านี้จะถูกใช้ถ้าความสูงของแหล่งมากกว่า
    การตั้งค่าสิ่งนี้เป็น 0 หมายถึงไม่มีความสูงสูงสุด

en: Select preview frames.
th: เลือกเฟรมดูตัวอย่าง

en: Encode and play a short sequence of video starting from the current preview position.
th: เข้ารหัสและเล่นช่วงสั้นๆของวิดีโอเริ่มจากตำแหน่งตัวอย่างปัจจุบัน

en: <b>Duration:</b>
th: <b>ระยะเวลา:</b>

en: Set the duration of the live preview in seconds.
th: กำหนดระยะเวลาของตัวอย่างสดเป็นวินาที

en: Show Crop
th: แสดงการขลิบ

en: Show Cropped area of the preview
th: แสดงพื้นที่ที่ถูกขลิบของตัวอย่าง

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: View Fullscreen Preview
th: ดูตัวอย่างเต็มจอ

en: Title Number:
th: หมายเลขหัวเรื่อง:

en: Detected DVD devices:
th: อุปกรณ์ DVD ที่ตรวจพบ:

en: Setting:
th: การตั้งค่า:

en: Import SRT
th: นำเข้า SRT

en: Enable settings to import an SRT subtitle file
th: ใช้งานการตั้งค่าเพื่อนำเข้าไฟล์ศัพท์บรรยายชนิด SRT

en: Embedded Subtitle List
th: รายการศัพท์บรรยายที่ถูกฝัง

en: Enable settings to select embedded subtitles
th: ใช้งานการตั้งค่าเพื่อเลือกศัพท์บรรยายที่ถูกฝัง

en: Character Code
th: รหัสอักขระ

en: Offset (ms)
th: ค่าชดเชย (ms)

en: Set the language of this subtitle.
    This value will be used by players in subtitle menus.
th: กำหนดภาษาของศัพท์บรรยายนี้
    ค่านี้จะถูกใช้โดยเครื่องเล่นในเมนูศัพท์บรรยาย

en: Set the character code used by the SRT file you are importing.
    
    SRTs come in all flavours of character sets.
    We translate the character set to UTF-8.
    The source's character code is needed in order to perform this translation.
th: กำหนดรหัสอักขระที่ใช้โดยไฟล์ SRT ที่คุณกำลังนำเข้า
    
    SRTs มาในรูปแบบทั้งหมดของชุดอักขระ
    เราแปลชุดอักขระเป็น UTF-8
    รหัสอักขระของแหล่งจึงจำเป็นเพื่อที่จะกระทำการแปลนี้

en: Select the SRT file to import.
th: เลือกไฟล์ SRT เพื่อนำเข้า

en: Srt File
th: ไฟล์ Srt

en: Adjust the offset in milliseconds between video and SRT timestamps
th: ปรับค่าชดเชยเป็นมิลลิวินาทีระหว่างค่าเวลาของวิดีโอและ SRT

en: Track
th: แทร็ค

en: List of subtitle tracks available from your source.
th: รายการแทร็คศัพท์บรรยายที่มีจากแหล่งของคุณ

en: Forced Subtitles Only
th: เฉพาะศัพท์บรรยายที่ถูกบังคับ

en: Burn into video
th: ประทับลงในวิดีโอ

en: Render the subtitle over the video.
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
th: แสดงผลศัพท์บรรยายบนวิดีโอ
    ศัพท์บรรยายจะเป็นส่วนหนึ่งของวิดีโอและไม่สามารถปิดการใช้งานได้

en: Set Default Track
th: กำหนดแทร็คตั้งต้น

en: Source Track
th: แทร็คแหล่ง

en: List of audio tracks available from your source.
th: รายการแทร็คเสียงที่มีจากแหล่งของคุณ

en: Track Name:
th: ชื่อแทร็ค:

en: Set the audio track name.
    
    Players may use this in the audio selection list.
th: กำหนดชื่อแทร็คเสียง
    
    เครื่องเล่นอาจใช้สิ่งนี้ในรายการเพื่อเลือกเสียง

en: Mix
th: ผสม

en: Sample Rate
th: อัตราสุ่มฯ

en: <b>Dynamic Range Compression:</b> Adjust the dynamic range of the output audio track.
    
    For source audio that has a wide dynamic range (very loud and very soft sequences),
    DRC allows you to 'compress' the range by making loud sounds softer and soft sounds louder.
th: <b>การบีบอัดช่วงแบบจลน์:</b> ปรับช่วงจลน์ของแทร็คเสียงผลลัพธ์
    
    สำหรับเสียงแหล่งที่มีช่วงจลน์กว้าง (มีการดังมากและเบามาก),
    DRC อนุญาตให้คุณ 'บีบอัด' ช่วง โดยการทำให้เสียงที่ดังเบาลง และทำให้เสียงที่เบาดังขึ้น

en: Enable bitrate setting
th: ใช้งานการตั้งค่าอัตราบิต

en: Enable quality setting
th: ใช้งานการตั้งค่าคุณภาพ

en: <b>Quality:</b> For output codec's that support it, adjust the quality of the output.
th: <b>คุณภาพ:</b> สำหรับ codec ผลลัพธ์ที่รองรับมัน, ปรับคุณภาพของผลลัพธ์

en: <b>Audio Gain:</b> Adjust the amplification or attenuation of the output audio track.
th: <b>ฟื้นค่าเสียง:</b> ปรับการขยายเสียงหรือลดเสียงของแทร็คเสียงผลลัพธ์

en: Skip This Version
th: ข้ามเวอร์ชั่นนี้

en: Remind Me Later
th: แจ้งฉันทีหลัง

en: <b>A new version of HandBrake is available!</b>
th: <b>HandBrake มีเวอร์ชั่นใหม่แล้ว!</b>

en: HandBrake xxx is now available (you have yyy).
th: HandBrake xxx มีในตอนนี้แล้ว (คุณมี yyy).

en: <b>Release Notes</b>
th: <b>หมายเหตุการเผยแพร่</b>

en: First Track Matching Selected Languages
th: แทร็คแรกที่ตรงกับภาษาที่เลือก

en: All Tracks Matching Selected Languages
th: แทร็คทั้งหมดที่ตรงกับภาษาที่เลือก

en: Chapters:
th: ตอน:

en: Seconds:
th: วินาที:

en: Frames:
th: เฟรม:

en: Do Nothing
th: ไม่ต้องทำอะไร

en: Show Notification
th: แสดงการแจ้ง

en: Quit Handbrake
th: ออกจาก Handbrake

en: Put Computer To Sleep
th: ทำให้คอมพิวเตอร์สลีป

en: Shutdown Computer
th: ปิดเครื่องคอมพิวเตอร์

en: Week
th: สัปดาห์

en: Month
th: เดือน

en: Year
th: ปี

en: Immortal
th: อมตะ

en: Never
th: ไม่ต้อง

en: Daily
th: รายวัน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Monthly
th: รายเดือน

en: Default
th: ค่าตั้งต้น

en: Fast
th: เร็ว

en: Slow
th: ช้า

en: Slower
th: ช้ากว่า

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Animation
th: แอนิเมชั่น

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Optimal
th: เหมาะสม

en: Normal
th: ปกติ

en: Simple
th: อย่างง่าย

en: Most
th: ส่วนใหญ่

en: Some
th: บางส่วน

en: All
th: ทั้งหมด

en: Encode only
th: เข้ารหัสเท่านั้น

en: Always
th: เสมอ

en: (NTSC Film)
th: (หนัง NTSC)

en: (PAL Film/Video)
th: (หนัง/วิดีโอ PAL)

en: (NTSC Video)
th: (วิดีโอ NTSC)

en: %d (%05d.MPLS) - Unknown Length
th: %d (%05d.MPLS) - ไม่ทราบความยาว

en: %d - Unknown Length
th: %d - ไม่ทราบความยาว

en: No Titles
th: ไม่มีหัวเรื่อง

en: No Audio
th: ไม่มีเสียง

en: Foreign Audio Search
th: การค้นหาเสียงต่างประเทศ

en: Chapter %2d
th: ตอน %2d

en: N/A
th: ไม่มีข้อมูล

en: Invalid Deinterlace Settings:
    
    %s
th: การตั้งค่า Deinterlace ไม่ถูกต้อง:
    
    %s

en: Invalid Detelecine Settings:
    
    %s
th: การตั้งค่า Detelecine ไม่ถูกต้อง:
    
    %s

en: Invalid Decomb Settings:
    
    %s
th: การตั้งค่า Decomb ไม่ถูกต้อง:
    
    %s

en: Theora is not supported in the MP4 container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, FFMPEG will be chosen for you.
th: Theora ไม่ถูกรองรับในตัวบรรจุชนิด MP4
    
    คุณสามารถเลือก codec วิดีโอหรือตัวบรรจุอื่น
    ถ้าคุณทำต่อ, FFMPEG จะถูกเลือกให้กับคุณ

en: Continue
th: ทำต่อไป

en: No title found.
th: ไม่พบหัวเรื่อง

en: Only one subtitle may be burned into the video.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
th: เพียงศัพท์บรรยายเดียวที่สามารถถูกประทับลงในวิดีโอ
    
    คุณควรเปลี่ยนการเลือกศัพท์บรรยายของคุณ
    ถ้าคุณทำต่อ, บางศัพท์ฯจะสูญหาย

en: Srt file does not exist or not a regular file.
    
    You should choose a valid file.
    If you continue, this subtitle will be ignored.
th: ไฟล์ Srt ไม่มีอยู่หรือไม่ใช่ไฟล์ปกติ
    
    คุณควรเลือกำฟล์ที่ถูกต้อง
    ถ้าคุณทำต่อ, ศัพท์บรรยายนี้จะถูกละเลย

en: The source does not support Pass-Thru.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
th: แหล่งไม่รองรับการส่งผ่าน
    
    คุณควรเลือก codec เสียงอื่น
    ถ้าคุณทำต่อ, หนึ่งอย่างจะถูกเลือกให้คุณ

en: %s is not supported in the %s container.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
th: %s ไม่ถูกรองรับในตัวบรรจุแบบ %s
    
    คุณควรเลือก codec เสียงที่แตกต่าง
    ถ้าคุณทำต่อ, หนึ่งอย่างจะถูกเลือกให้คุณ

en: The source audio does not support %s mixdown.
    
    You should choose a different mixdown.
    If you continue, one will be chosen for you.
th: แหล่งเสียงไม่รองรับการผสมเสียง %s
    
    คุณควรเลือกการผสมเสียงแบบอื่น
    ถ้าคุณทำต่อ, หนึ่งอย่างจะถูกเลือกให้คุณ

en: <b><big>Unable to create %s.</big></b>
    
    Internal error. Could not parse UI description.
    %s
th: <b><big>ไม่สามารถสร้าง %s</big></b>
    
    ข้อผิดพลาดภายใน ไม่สามารถกระจายคำบรรยาย UI
    %s

en: Index
th: ดัชนี

en: Duration
th: ระยะเวลา

en: Title
th: หัวเรื่อง

en: Job Information
th: ข้อมูลงาน

en: Track Information
th: ข้อมูลแทร็ค

en: Preset Name
th: ชื่อค่าสำเร็จรูป

en: The device or file to encode
th: อุปกรณ์หรือไฟล์เพื่อเข้ารหัส

en: The preset values to use for encoding
th: ค่าของค่าสำเร็จรูปเพื่อใช้สำหรับการเข้ารหัส

en: Spam a lot
th: ขยะเยอะมาก

en: - Transcode media formats
th: - แปลงรหัสรูปแบบสื่อ

en: Globals
th: ทั่วทั้งหมด

en: Presets
th: ค่าสำเร็จรูป

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: %s path: (%s)
th: %s เส้นทาง: (%s)

en: %s indices: len %d
th: %s ดัชนี: len %d

en: Type
th: ชนิด

en: Failed to find parent folder when adding child.
th: ล้มเหลวในการค้นหาโฟลเดอร์แม่เมื่อกำลังเพิ่มส่วนลูก

en: Failed to find parent folder while adding child.
th: ล้มเหลวในการค้นหาโฟลเดอร์แม่เมื่อกำลังเพิ่มส่วนลูก

en: Can't map language value: (%s)
th: ไม่สามารถวางตำแหน่งค่าภาษา: (%s)

en: Can't map value: (%s)
th: ไม่สามารถวางตำแหน่งค่า: (%s)

en: Subtitles
th: ศัพท์บรรยาย

en: %s: Folder already exists.
    You can not replace it with a preset.
th: %s: โฟลเดอร์มีอยู่แล้ว
    คุณไม่สามารถแทนที่มันด้วยค่าสำเร็จรูป

en: %s: Preset already exists.
    You can not replace it with a folder.
th: %s: ค่าสำเร็จรูปมีอยู่แล้ว
    คุณไม่สามารถแทนที่มันด้วยโฟลเดอร์

en: Import Preset
th: นำเข้าค่าสำเร็จรูป

en: All (*)
th: ทั้งหมด (*)

en: Presets (*.plist)
th: ค่าสำเร็จรูป (*.plist)

en: Export Preset
th: ส่งออกค่าสำเร็จรูป

en: Confirm deletion of %s:
    
    %s
th: ยืนยันการลบของ %s:
    
    %s

en: folder
th: โฟลเดอร์

en: preset
th: ค่าสำเร็จรูป

en: No selection???  Perhaps unselected.
th: ไม่มีการเลือก???  บางทีไม่ได้เลือก

en: Gstreamer Error: %s
th: Gstreamer ผิดพลาด: %s

en: Missing GStreamer plugin
    Audio or Video may not play as expected
    
    %s
th: ขาดปลั๊กอิน GStreamer
    เสียงหรือวิดีโออาจไม่เล่นดังที่หวัง
    
    %s

en: Done
th: เสร็จ

en: Windowed
th: เป็นหน้าต่าง

en: Seconds
th: วินาที

en: Frames
th: เฟรม

en: <big><b>%s</b></big> <small>(Title %d, %s %d through %d, 2 Video Passes) --> %s</small>
th: <big><b>%s</b></big> <small>(หัวเรื่อง %d, %s %d ถึง %d, 2 Video Passes) --> %s</small>

en: <b>Modified Preset Based On:</b> <small>%s</small>
th: <b>ปรับเปลี่ยนค่าสำเร็จรูปบนพื้นฐาน:</b> <small>%s</small>

en: <b>Preset:</b> <small>%s</small>
th: <b>ค่าสำเร็จรูป:</b> <small>%s</small>

en: <b>Format:</b> <small>%s Container</small>
th: <b>รูปแบบ:</b> <small>%s ตัวบรรจุ</small>

en: <b>Container Options:</b><small>
th: <b>ตัวเลือกของตัวบรรจุ:</b><small>

en: %sChapter Markers
th: %sตัวหมายตอน

en: %siPod 5G Support
th: %sรองรับ iPod 5G

en: %sWeb Optimized
th: %sเหมาะกับเว็บ

en: %sLarge File Size (>4GB)
th: %sขนาดไฟล์ใหญ่ (>4GB)

en: <b>Destination:</b> <small>%s</small>
th: <b>ปลายทาง:</b> <small>%s</small>

en: (Aspect Preserved)
th: (สัดส่วนถูกสงวน)

en: (Aspect Lost)
th: (สัดส่วนสูญเสีย)

en: (Anamorphic)
th: (อนามอร์ฟิก)

en: (Custom Anamorphic)
th: (อนามอร์ฟิกที่กำหนดเอง)

en: <b>Picture:</b> <small>
th: <b>ภาพ:</b> <small>

en: Source: %d x %d, Output %d x %d %s, Crop %d:%d:%d:%d
th: แหล่ง: %d x %d, ผลลัพธ์ %d x %d %s, ขลิบ %d:%d:%d:%d

en: , Display %d x %d
th: , แสดงผล %d x %d

en: <b>Filters:</b><small>
th: <b>ตัวกรอง:</b><small>

en: %sDenoise Filter %s:
th: %s ตัวกรอง Denoise %s:

en: <b>Video:</b> <small>%s
th: <b>วิดีโอ:</b> <small>%s

en: , Framerate: %s %s
th: , อัตราเฟรม: %s %s

en: , Framerate: Peak %s (may be lower)
th: , อัตราเฟรม: สูงสุด %s (อาจต่ำกว่า)

en: , Framerate: %s (constant frame rate)
th: , อัตราเฟรม: %s (อัตราเฟรมคงที่)

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Bitrate:
th: อัตราบิต:

en: Bitrate
th: อัตราบิต

en: Quality
th: คุณภาพ

en: <b>Turbo 1st Pass:</b> <small>On</small>
th: <b>Turbo 1st Pass:</b> <small>เปิด</small>

en: <b>Video Options:</b> <small>Preset: %s</small>
th: <b>ตัวเลือกวิดีโอ:</b> <small>ค่าสำเร็จรูป: %s</small>

en: <small> - Tune:
th: <small> - จูน:

en: <small> - Profile: %s</small>
th: <small> - โปรไฟล์: %s</small>

en: <small> - Level: %s</small>
th: <small> - ระดับ: %s</small>

en: <b>Advanced Options:</b> <small>%s</small>
th: <b>ตัวเลือกขั้นสูง:</b> <small>%s</small>

en: <b>Audio:</b> <small>
th: <b>เสียง:</b> <small>

en: <b>Audio Tracks: %d</b><small>
th: <b>แทร็คเสียง: %d</b><small>

en: Bitrate: %d
th: อัตราบิต: %d

en: %s --> Encoder: %s
th: %s --> ตัวเข้ารหัส: %s

en: %s --> Encoder: %s, Mixdown: %s, SampleRate: %s, %s
th: %s --> ตัวเข้ารหัส: %s, การผสมเสียง: %s, อัตราสุ่มฯ: %s, %s

en: <b>Subtitle:</b>
th: <b>ศัพท์บรรยาย:</b>

en: <b>Subtitle Tracks: %d</b>
th: <b>แทร็คศัพท์บรรยาย: %d</b>

en:  (Force)
th:  (บังคับ)

en:  (Burn)
th:  (ประทับ)

en:  (Default)
th:  (ค่าตั้งต้น)

en: <small> %s (%s), %s, Offset (ms) %d%s</small>
th: <small> %s (%s), %s, ชดเชย (ms) %d%s</small>

en: Destination: %s
    
    Another queued job has specified the same destination.
    Do you want to overwrite?
th: ปลายทาง: %s
    
    งานคิวอื่นได้ถูกระบุปลายทางเดียวกัน
    คุณต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: Overwrite
th: เขียนทับ

en: Destination: %s
    
    This is not a valid directory.
th: ปลายทาง: %s
    
    นี่ไม่ใช่เส้นทางที่ถูกต้อง

en: Destination: %s
    
    Can not read or write the directory.
th: ปลายทาง: %s
    
    ไม่สามารถอ่านหรือเขียนสู่เส้นทางได้

en: Destination filesystem is almost full: %uM free
    
    Encode may be incomplete if you proceed.
th: ระบบไฟล์ปลายทางเกือบเต็ม: ว่าง %uM
    
    การเข้ารหัสอาจไม่สมบูรณ์ถ้าคุณดำเนินการ

en: Proceed
th: ดำเนินการ

en: Destination: %s
    
    File already exists.
    Do you want to overwrite?
th: ปลายทาง: %s
    
    ไฟล์มีอยู่แล้ว
    คุณต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: <span foreground='red' weight='bold'>Duplicate destination files detected.
    Duplicates will not be added to the queue.</span>
th: <span foreground='red' weight='bold'>พบไฟล์ปลายทางที่ซ้ำซ้อน
    รายการที่ซ้ำซ้อนจะไม่ถูกเพิ่มสู่คิว</span>

en: No Title
th: ไม่มีหัวเรื่อง

en: There is another title with the same destination file name.
    This title will not be added to the queue unless you change
    the output file name.
th: มีหัวเรื่องอื่นที่มีชื่อไฟล์ปลายทางเหมือนกัน
    หัวเรื่องนี้จะไม่ถูกเพิ่มสู่คิว เว้นแต่
    คุณจะเปลี่ยนชื่อไฟล์ผลลัพธ์

en: Stop
th: หยุด

en: Stop Encoding
th: หยุดการเข้ารหัส

en: Resume
th: ทำต่อ

en: Resume Encoding
th: เข้ารหัสต่อ

en: S_top Queue
th: _หยุดคิว

en: _Start Queue
th: เ_ริ่มคิว

en: _Resume Queue
th: ทำคิว_ต่อ

en: Resume Queue
th: ทำคิวต่อ

en: You are currently encoding.  What would you like to do?
th: ขณะนี้คุณกำลังเข้ารหัสอยู่  คุณอยากจะทำอะไร?

en: You have %d unfinished job(s) in a saved queue.
    
    Would you like to reload them?
th: คุณมี %d งานที่ยังไม่เสร็จซึ่งอยู่ในคิวที่บันทึกไว้
    
    คุณต้องการโหลดพวกมันใหม่หรือไม่?

en: No
th: ไม่

en: Yes
th: ใช่

en: Usage: %s infile [outfile]
th: การใช้: %s ไฟล์ใน [ไฟล์นอก]

en: Offset: %dms
th: ชดเชย: %dms

en: Burned Into Video
th: ถูกประทับลงในวิดีโอแล้ว

en: Passthrough
th: ส่งผ่าน

en: through
th: ถึง

en: (Forced Subtitles Only)
th: (เฉพาะศัพท์บรรยายที่ถูกบังคับ)

en: (Default)
th: (ค่าตั้งต้น)

en: Error!
th: ผิดพลาด!

en: Preferred Language: %s
th: ภาษาที่ชอบ: %s

en: Add %s subtitle track if default audio is not %s
th: เพิ่มแทร็คศัพท์บรรยาย %s ถ้าเสียงตั้งต้นไม่ใช่ %s

en: Type %s
th: ชนิด %s

en: Type %s value %s
th: ชนิด %s ค่า %s

en: Type %s value %d
th: ชนิด %s ค่า %d

en: Type %s value %<PRId64>
th: ชนิด %s ค่า %<PRId64>

en: Type %s value %f
th: ชนิด %s ค่า %f

en: Any
th: ใดๆ

en: 7: RD in all frames
th: 7: RD ในเฟรมทั้งหมด

en: 10: QPRD in all frames
th: 10: QPRD ในเฟรมทั้งหมด

en: 11: No early terminations in analysis
th: 11: ไม่มีการยุติก่อนนี้ในการวิเคราะห์

en: Your names
th: ชื่อของคุณ

en: Your emails
th: อีเมลของคุณ
