HandBrake-0.10 - en to it_IT translation catalogue (119 entries)

en: Quality:
it_IT: Qualità:

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Choose Video Source
it_IT: Seleziona sorgente video

en: <b>Forced Only</b>
it_IT: <b>Solo forzato</b>

en: <b>Track</b>
it_IT: <b>Traccia</b>

en: About HandBrake
it_IT: Info su HandBrake

en: _Minimize/Maximize
it_IT: _Minimizza/Massimizza

en: _Pause Queue
it_IT: _Pausa coda

en: _Source
it_IT: _Sorgente

en: Single _Title
it_IT: Titolo_Singlolo

en: _Destination
it_IT: _Destinazione

en: _Preferences
it_IT: _Preferenze

en: _Queue
it_IT: _Coda

en: _Start
it_IT: _Inizia

en: _Pause
it_IT: _Pausa

en: _View
it_IT: _Visualizza

en: _Activity Window
it_IT: Finestra _attività

en: Show _Queue
it_IT: Mostra _coda

en: _Save
it_IT: _Salva

en: _Make Default
it_IT: _Imposta come predefinito

en: _Export
it_IT: _Esporta

en: _Import
it_IT: _Importa

en: _Help
it_IT: _Aiuto

en: _Guide
it_IT: _Guida

en: Start Encoding
it_IT: Inizia la codifica

en: Start
it_IT: Inizia

en: Pause Encoding
it_IT: Pausa la codifica

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Add to Queue
it_IT: Aggiungi alla coda

en: Show Queue
it_IT: Mostra coda

en: Queue
it_IT: Coda

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Show Activity Window
it_IT: Mostra finestra attività

en: Activity
it_IT: Attività

en: <b>Source:</b>
it_IT: <b>Sorgente:</b>

en: None
it_IT: Vuoto

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Angle:
it_IT: Angolo:

en: Set the first chapter to encode.
it_IT: Imposta il primo capitolo da codificare.

en: Set the last chapter to encode.
it_IT: Imposta l'ultimo capitolo da codificare.

en: Duration:
it_IT: Durata:

en: Destination Directory
it_IT: Cartella di destinazione

en: iPod 5G Support
it_IT: Supporto iPod 5G

en: Web optimized
it_IT: Ottimizzato per il web

en: Source Codec:
it_IT: Sorgente codec:

en: Dimensions:
it_IT: Dimensioni:

en: Aspect:
it_IT: Aspetto:

en: Anamorphic:
it_IT: Anamorfico:

en: Summary
it_IT: Sommario

en: Alignment:
it_IT: Allineamento:

en: Pixel Aspect:
it_IT: Aspetto pixel:

en: Keep Aspect
it_IT: Mantieni aspetti

en: Grayscale
it_IT: Scala di grigio

en: Constant Framerate
it_IT: Framerate costante

en: Variable Framerate
it_IT: Framerate variabile

en: Use Advanced Options
it_IT: Usa opzioni avanzate

en: <small><b>Analysis</b></small>
it_IT: <small><b>Analisi</b></small>

en: Chapters
it_IT: Capitoli

en: Actors:
it_IT: Attori:

en: Director:
it_IT: Regista:

en: Release Date:
it_IT: Data di rilascio:

en: Comment:
it_IT: Commento:

en: Genre:
it_IT: Genere:

en: Description:
it_IT: Descrizione:

en: Tags
it_IT: Tag

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Number of previews
it_IT: Numero di anteprime

en: General
it_IT: Generale

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Folder Name:
it_IT: Nome cartella:

en: <b>Duration:</b>
it_IT: <b>Durata:</b>

en: Fullscreen
it_IT: Tutto schermo

en: Setting:
it_IT: Impostazioni:

en: Import SRT
it_IT: Importa SRT

en: Select the SRT file to import.
it_IT: Seleziona il file SRT da importare

en: Srt File
it_IT: File srt

en: Track
it_IT: Traccia

en: Track Name:
it_IT: Nome traccia:

en: Skip This Version
it_IT: Salta questa versione

en: Remind Me Later
it_IT: Ricorda dopo

en: <b>A new version of HandBrake is available!</b>
it_IT: <b>Una nuova versione di HandBrake è disponibile!</b>

en: Chapters:
it_IT: Capitoli:

en: Seconds:
it_IT: Secondi:

en: Show Notification
it_IT: Mostra notifica

en: Quit Handbrake
it_IT: Chiudi Handbrake

en: Week
it_IT: Settimana

en: Year
it_IT: Anno

en: Immortal
it_IT: Immortale

en: Never
it_IT: Mai

en: Daily
it_IT: Giornalmente

en: Weekly
it_IT: Settimanalmente

en: Monthly
it_IT: Mensilmente

en: Fast
it_IT: Veloce

en: Slower
it_IT: Lento

en: Medium
it_IT: Medio

en: Strong
it_IT: Forte

en: Spatial
it_IT: Spaziale

en: Temporal
it_IT: Temporale

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Optimal
it_IT: Ottimale

en: Normal
it_IT: Normale

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Smart
it_IT: Intelligente

en: Diamond
it_IT: Diamante

en: Hexagon
it_IT: Esagono

en: All
it_IT: Tutti

en: Always
it_IT: Sempre

en: No Titles
it_IT: Nessun Titolo

en: No Audio
it_IT: Nessun audio

en: Index
it_IT: Indice

en: Duration
it_IT: Durata

en: Title
it_IT: Titolo

en: Error
it_IT: Errore

en:  (Force)
it_IT: (Forza)

en: Overwrite
it_IT: Sovrascrivi

en: Stop Encoding
it_IT: Ferma la codifica

en: Resume Encoding
it_IT: Riprendi la codifica

en: _Start Queue
it_IT: _Avvia coda

en: _Resume Queue
it_IT: _Riprendi coda
