HandBrake-0.10 - en to da translation catalogue (72 entries)

en: On
da: Til

en: Choose Video Source
da: Vælg videokilde

en: Render the subtitle over the video.
    
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
da: Læg underteksterne over på videoen.
    
    Underteksterne vil være en del af videoen og kan ikke fjernes.

en: <b>Burned In</b>
da: <b>Indbrændt</b>

en: <b>Default</b>
da: <b>Standard</b>

en: <b>Forced Only</b>
da: <b>Kun tvungen</b>

en: <b>SRT Offset</b>
da: <b>SRT-forskydning</b>

en: Off
da: Fra

en: The source subtitle track
    
    You can choose any of the subtitles
    recognized in your source file.
    
    In addition, there is a special track option
    "Foreign Audio Search".  This option will add
    an extra pass to the encode that searches for
    subtitles that may correspond to a foreign
    language scene.  This option is best used in
    conjunction with the "Forced" option.
da: Kilde-undertekstspor 
    
    Du kan vælge en af ​​de undertekster,
    der genkendes i kildefilen. 
    
    Desuden er der en særligt sporvalgmulighed
    "Søgning efter udenlandsk lyd". Denne
    mulighed vil tilføje en ekstra gennemkørsel
    af konverteringen, der søger efter
    undertekster, der kan svare til en
    fremmedsprogsscene. Denne mulighed
    fungerer bedst i forbindelse med
    "Tvungen"-valgmuligheden.

en: <b>Track</b>
da: <b>Spor</b>

en: _Minimize/Maximize
da: _Minimér/Maximér

en: _Pause Queue
da: _Paus kø

en: _File
da: _Fil

en: _Source
da: K_ilde

en: Single _Title
da: _Enkel titel

en: _Queue
da: _Kø

en: _View
da: _Vis

en: HandBrake For _Dumbies
da: HandBrake kort forklaret

en: _Activity Window
da: _Aktivitetsvindue

en: Show _Queue
da: Vis _kø

en: _Make Default
da: _Gør standard

en: _Export
da: _Eksportér

en: _Import
da: _Importér

en: _Update Built-in Presets
da: _Opdatér indbyggede forudindstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: Start Encoding
da: Start konvertering

en: Pause Encoding
da: Paus konvertering

en: Add to Queue
da: Tilføj til kø

en: Enqueue
da: Sæt i kø

en: Show Queue
da: Vis kø

en: Queue
da: Kø

en: Show Activity Window
da: Vis aktivitetsvindue

en: Activity
da: Aktivitet

en: <b>Source:</b>
da: <b>Kilde:</b>

en: None
da: Ingen

en: Angle:
da: Vinkel:

en: For multi-angle DVD's, select the desired angle to encode.
da: Ved multivinkel-DVDer, vælg den ønskede vinkel der skal konverteres.

en: Range of title to encode. Can be chapters, seconds, or frames.
da: Område af titlen der skal konverteres. Kan være kapitler, sekunder, eller frames.

en: Set the first chapter to encode.
da: Vælg det første kapitel der skal konverteres.

en: Set the last chapter to encode.
da: Vælg det sidste kapitel der skal konverteres.

en: Duration:
da: Varighed:

en: File:
da: Fil:

en: Destination filename for your encode.
da: Destinationsfilnavn til din konverterede fil.

en: Destination directory for your encode.
da: Destinationsmappe til din konverterede fil.

en: Destination Directory
da: Destinationsmappe

en: Format to mux encoded tracks to.
da: Format til de konverterede spor.

en: iPod 5G Support
da: iPod 5G-understøttelse

en: Add iPod Atom needed by some older iPods.
da: Tilføj iPod-Atom der kræves af nogle ældre iPods.

en: Web optimized
da: Web-optimeret

en: Large file (>4GB)
da: Stor fil (>4GB)

en: Source Codec:
da: Kilde-codec:

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

en: Aspect:
da: Billedforhold:

en: <b>Source Picture Parameters</b>
da: <b>Kilde-billedparametre</b>

en: Autocrop:
da: Auto-beskær:

en: Crop:
da: Beskær:

en: Scale Dimensions:
da: Skaleringsdimensioner:

en: Optimal for Source:
da: Optimal til kilde:

en: Anamorphic:
da: Anamorft:

en: <b>Scaling</b>
da: <b>Skalering</b>

en: Summary
da: Opsummering

en: Video Encoder:
da: Video-encoder:

en: Available video encoders.
da: Tilgængelige video-encodere.

en: Constant Framerate
da: Konstant framerate

en: Peak Framerate (VFR)
da: Top-framerate (VFR)

en: Variable Framerate
da: Variabel framerate

en: No Titles
da: Ingen titler

en: Stop Encoding
da: Stop konvertering

en: Resume Encoding
da: Genoptag konvertering

en: S_top Queue
da: S_top kø

en: _Start Queue
da: _Start kø

en: _Resume Queue
da: _Genoptag kø
